Frizea – jak poprawnie uprawiać tę roślinę doniczkową?

Frizea jest często spotykaną rośliną w naszych domach. Charakteryzuje ona się pięknym, barwnym kwiatostanem, który najczęściej przyjmuje barwę czerwoną. Liście są natomiast żywozielone, co sprawia, że kwiat ten ożywia każde pomieszczenie.

Osoby chcące się długo cieszyć pięknym wyglądem tej rośliny muszą znać kilka ciekawostek ułatwiających uprawę Frizei.

  1. Frizea najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu przekroczy 27 stopni należy zadbać o wysoką wilgotność powietrza. Najlepiej umieścić ją w miejscu jasnym, jednak unikać jej bezpośredniego nasłonecznienia.
  2. Ziemia powinna być stale wilgotna, a doniczka powinna mieć dobry drenaż. Roślinę podlewamy nie tylko do doniczki ale również do rozety. Do podlewania używamy wody miękkiej, najlepiej deszczowej. Latem podlewamy roślinę 3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy.
  3. Do czyszczenia rośliny używamy jedynie wilgotnej szmatki. Nie zaleca się stosowania preparatów nabłyszczających.
  4. Frizea najlepiej rośnie na przewiewnej i lekkiej ziemi torfowej.
  5. Porą kwitnienia jest końcówka lata, chociaż zależy ona od momentu siewu. Kwiatostan poprawnie pielęgnowanej rośliny utrzymuje się wiele miesięcy. Po przekwitnięciu roślina zamiera.
  6. Nawożenie: od marca do października zasilamy roślinę rozcieńczonym nawozem w płynie. W zimie frizea przechodzi okres spoczynku.
Powrót do listy porad

Comments are closed.