Lipiec w sadzie – o czym należy pamiętać?

Wszyscy ogrodnicy wiedzą, że lipiec jest miesiącem zbiorów owoców, takich jak morele, czereśnie, poziomki, truskawki, maliny, porzeczki oraz wiele innych.

Regularne podlewanie roślin sadowniczych zabezpiecza je  przed drobnieniem owoców i słabszym plonowaniem. Ważne jest również wcześniejsze zabezpieczenie gałęzi odpowiednimi podporami, dzięki którym gałęzie nie będą się łamać pod ciężarem owoców.

Po zakończeniu zbiorów owoców, należy wykonać cięcie wiśni i czereśni. Czereśnie tnie się umiarkowanie (skracając wierzchołek i prześwietlając konary). Wiśnie natomiast poddaje się bardziej intensywnemu cięciu, usuwając stare gałązki oraz te zwisające i rosnące do środka korony.

Po zbiorze owoców  i cięciu roślin warto opryskać rośliny i glebę preparatem Fitodoctor i Lignohumat. U maliny, po zbiorze owoców, trzeba wyciąć pędy które już owocowały. Pędy tegoroczne warto natomiast przywiązać do podpór. Druga połowa lipca to końcówka okresu zbiorów truskawek. Zaraz po zbiorze należy usunąć ściółkę i ściąć liście na wysokości około 6 cm nad ziemią. Następnym krokiem jest odchwaszczenie międzyrzędzi oraz odpowiednie nawodnienie roślin.

Powrót do listy porad

Comments are closed.