Jak zrobić kompost z trawy i do czego go wykorzystać?

Skoszona trawa ma od wiosny do jesieni największy udział w biologicznych odpadach produkowanych przez typową posesję z ogrodem. Wiele osób z pewnością zastanawia się czy można go w jakiś sposób wykorzystać. Odpowiedź jest twierdząca – można zrobić kompost z trawy. Jak go wykonać i do czego użyć?

Jak zrobić kompost z trawy

Jak przygotować kompostownik na trawę?

Kompost z trawy można zrobić dość łatwo. Potrzebny będzie jednak odpowiedni kompostownik. Można zakupić go w sklepie ogrodniczym lub wykonać samemu. Dno kompostownika powinno być przepuszczalne, dzięki czemu wypłynie z niego nadmiar wilgoci, a dolna część łatwo dostępna, by wybierać gotowy kompost.

Ważne jest też umiejscowienie kompostownika. Powinien znajdować w zacienionym miejscu, np. za naszym domkiem narzędziowym. Jeżeli znajdowałby się w pełnym słońcu doszłoby do sparzenia roślin, przez co nie powstałby wartościowy kompost. Nie powinno się także umiejscawiać kompostownika blisko domu, ponieważ wydziela się z niego dość intensywny, charakterystyczny, ziemisty zapach, który dla wielu osób będzie nieprzyjemny.

Jak zrobić kompost z trawy?

Kompostowanie trawy pochodzącej z koszenia nie może odbywać się wyłącznie z jej udziałem. By kompost był w pełni wartościowy warstwy materii organicznej układamy warstwami, na przemian mokrą i suchą.

Warstwę mokrą może stanowić skoszona trawa (przed wrzuceniem do kompostownika warto suszyć ją przez 2-3 doby na otwartej przestrzeni), chwasty (pozbawione nasion), resztki warzyw czy owoców. Warstwa sucha może być wykonana ze słomy czy rozdrobnionych gałęzi. Dzięki takiemu układowi kompost będzie luźniejszy, łatwiejszy w użyciu i bardziej napowietrzony.

Skoszoną trawę warto mieszać do kompostowania z innymi roślinami. Kompost stworzony z samej trawy będzie miał konsystencję mazi, będzie pachniał w bardzo nieprzyjemny sposób, a poza tym będzie słabo przepuszczał powietrze. Jeżeli pomieszamy trawę z innymi składnikami, wówczas stanie się świetnym dostarczycielem składników odżywczych.

Dojrzały kompost naturalnie powstaje w czasie około jednego roku. By przyspieszyć ten proces możemy zastosować specjalne preparaty. Mają one za zadanie zaopatrzenie świeżej masy kompostowej w mikroorganizmy przyspieszające rozkład. Zimą należy przykryć kompostownik grubą warstwą suchej słomy lub liści.

Gotowy kompost wybieramy w całości z kompostownika, a pozostały materiał musimy odwrócić i napowietrzyć za pomocą wideł lub grabi. Na jego wierzch możemy wrzucać skoszoną trawę z następnego sezonu.

Kompostownik wypełniony trawą

Kompostownik z trawą

Czy kompost z trawy zakwasza glebę?

Zastosowanie kompostu którego istotnym składnikiem jest skoszona trawa, zwykle rodzi obawy czy nie zakwasi on zbytnio gleby. Wszak dość powszechnie wiadomo, że świeżo skoszona trawa pozostawiona na słońcu kwaśnieje i może zmienić pH gleby, co szkodzi trawnikowi, może wpływać na zwiększony rozrost mchu i niektórych chwastów. Czy podobnie działa kompost z trawy?

Wiele zależy od tego jaki skład będzie miał nasz kompost. Jeżeli będzie składał się głównie z trawy, to najpewniej będzie dość kwaśny. W takim wypadku jego zastosowanie będzie bardzo wąskie, może posłużyć do roślin które wymagają kwaśnej gleby.

Jeżeli zależy nam na bardziej neutralnym kompoście z trawy, wówczas musimy zadbać o to by w procesie kompostowania, nie zabrakło tlenu. Bardzo ważne jest wówczas zastosowanie odpowiednio grubych warstw suchych, oraz dość częste drenowanie materiału za pomocą wideł. Neutralne kompostowanie trawy można zapewnić też dodając do niego popiół drzewny, na przykład z grilla czy kominka.

Jeżeli chcemy zneutralizować gotowy kompost, możemy dodać do niego także wapna. Nie róbmy tego jednak przed końcem procesu kompostowania, ponieważ spowoduje to wydzielanie się szkodliwych gazów.

Do czego zastosować kompost z trawy

Jeżeli udało nam się skutecznie przerobić skoszoną trawę na kompost, wówczas musimy wiedzieć do czego możemy go użyć. Kompost z trawy przygotowany w taki sposób by nie miał zbyt mocno kwasowego pH ma dość uniwersalny charakter. Poprawia strukturę gleby, dodaje jej składników odżywczych i wspomaga regulację odczynu podłoża.

Najlepszym zastosowaniem kompostu z trawy jest nawożenie nim trawnika. Powinno się podsypać glebę kompostem na wiosnę, zaraz po rozmarznięciu ziemi. Jeżeli odczyn kompostu będzie bardziej kwasowy, wówczas sprawdzi się on do ściółkowania roślin lubiących kwaśne gleby, takich jak owoce (truskawki, owoce rosnące na drzewach) czy warzywa, oraz rośliny ozdobne, w szczególności do uprawy bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich.