Drzewo oliwne — uprawa w Polskim ogrodzie
Drzewo oliwne należy do gatunku roślin wieloletnich. Zachwyca swoim egzotycznym wyglądem i owocami, które są przysmakiem na całym świecie, a przy tym stanowią bogate źródło cennych olejów, witamin i minerałów. Poza zastosowaniem w kuchni oliwki wykorzystywane są do produkcji kosmetyków oraz różnego rodzaju farmaceutyków, a także do produkcji oliwy.
Jeżeli również Ciebie zachwyciło to dostojne drzewo, którego gałęzie od lat są międzynarodowym symbolem pokoju, koniecznie zapoznaj się z zebranymi poniżej poradami dotyczącymi jego uprawy, poznaj różne odmiany drzewa oliwnego i wybierz to, które najlepiej odnajdzie się w Twoim ogrodzie.
Spis treści
Drzewka oliwne — charakterystyka
Drzewa oliwne uprawiane są od tysięcy lat. Z uwagi na specyficzne wymagania klimatyczne — roślina preferuje śródziemnomorski klimat — najczęściej można je spotkać w Grecji, Hiszpanii, Maroku, Japonii, Ameryce Południowej oraz we Włoszech. Drzewo oliwne w naturalnych warunkach rośnie nawet do 10 metrów, zachwycając bujną koroną i bogactwem owoców. Z kolei w warunkach domowych roślina osiągnąć może wysokość nawet do 3 metrów.
Tym, co wyróżnia drzewa oliwne, jest ich długowieczność. Okazy potrafią dożyć nawet tysiąc lat, stale przy tym owocując.
Liście oliwki zachwycają swoją delikatną jasnozieloną, niekiedy lekko szarą barwą. W przypadku niektórych gatunków drzew oliwnych liście są na wierzchu ciemnozielone, na spodniej części z kolei szare, pokryte delikatnymi włoskami. Ułożone naprzeciwlegle, skórzaste liście utrzymują się na roślinie od 2 do nawet 3 lat, osiągając długość od 2,5 do 8 cm.
Kwitnienie drzewa oliwnego
Choć w warunkach domowych doprowadzenie do kwitnienia może się okazać problematyczne, to przy odrobinie szczęścia może do tego dojść. Aby zwiększyć szansę na kwitnienie, warto zadbać o odpowiedni dostęp do źródeł ciepła.
Wówczas w okresie od maja do lipca z kątów liści wyrastać zaczną wiechowate kwiatostany. Każdy kwiatostan składa się zwykle z 10 do nawet 40 białych kwiatów, o czteropłatkowym kielichu. Gdy w okresie kwitnienia dojdzie do zapylenia, wówczas rozpocznie się owocowanie.
Oliwki zielone wyhodowane w warunkach domowych są znacznie mniejsze niż w przypadku drzew rosnących w środowisku naturalnym. Dojrzałe owoce osiągają rozmiar od 1 do 3,5 cm. W zależności od etapu dojrzewania, na którym zostaną zerwane, mogą zachwycać zieloną barwą i intensywnym smakiem lub przybrać kolor czarny i wyraźnie delikatniejszy smak. Warto więc podjąć trud związany z pielęgnacją drzewa, by móc cieszyć się samodzielnie wyhodowanymi, bogatymi w liczne witaminy i minerały owocami.

Kwiaty drzewa oliwnego
Drzewo oliwne — uprawa w ogrodzie
Uprawa drzewa oliwnego wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności ogrodniczych. Drzewo oliwne ma specyficzne wymagania, bez których nie będzie w stanie się rozwijać. Jednak przy odrobinie zaangażowania, będziesz w stanie odtworzyć warunki, podobne do tych naturalnych, zapewniające roślinie szansę na ciągły wzrost.
W naturalnym środowisku drzewo oliwne rośnie na lekkiej, suchej, mało żyznej, kamienistej glebie. Chcąc posadzić drzewo w donicy, należy zapewnić mu podobne warunki, wysadzając je do podłoża lekkiego i przepuszczalnego. Dla zachowania optymalnego tempa wzrostu, pH gleby powinno mieścić się w przedziale 6-7. Najlepiej sprawdzi się gleba wapienna, z domieszką gruboziarnistego piasku.
Drzewko oliwne wymaga umiarkowanego, do skąpego podlewania. W naturalnych warunkach roślina radzi sobie w trakcie suszy, dlatego nie należy jej przelewać. Aby korzenie rośliny nie zaczęły gnić, zaleca się stosowanie odpowiedniej warstwy drenażowej, najlepiej z keramzytu.
Aby drzewo zakwitło, należy zapewnić mu odpowiednią temperaturę i nasłonecznienie. Te w naszych warunkach klimatycznych są trudne do odtworzenia, dlatego nie należy się zrażać brakiem owocowania. Przy odrobinie szczęścia być może doprowadzisz swoje drzewko do kwitnienia, a wówczas, z pewnością wynagrodzi Ci Twój trud, prezentując swoje niewielkie owoce.
Drzewko oliwne idealnie sprawdzi się jeżeli urządzamy ogród w stylu Włoskim lub ogród śródziemnomorski.
Rozmnażanie oliwki europejskiej
Jeśli chcesz rozmnożyć oliwkę, wystarczy, że wykorzystasz gałęzie osiągające wiek dwóch lat, a następnie wetkniesz je do wilgotnej ziemi lub piasku. Metoda ta uznawana jest za wysoce skuteczną, co potwierdza fakt, że ukorzenieniu się ulega aż 50-80% gałązek.
Jeśli chcesz zwiększyć szansę na powodzenie swojego zabiegu, możesz zastosować odpowiednie preparaty ukorzeniające. Możesz również zdecydować się na zakup dorosłego już okazu. Wówczas wybierz sklep, który dba o odpowiedni transport roślin, co potwierdzą nienaruszone oryginalne opakowania.

Owoce drzewa oliwnego
Jak pielęgnować drzewa oliwne?
Uprawa oliwek na naszej szerokości geograficznej wymaga stworzenia możliwe jak najbardziej zbliżonych warunków, do tych panujących w rejonie Morza Śródziemnego. Zasady uprawy opierają się w szczególności na zapewnieniu odpowiedniego poziomu nasłonecznienia, a także utrzymaniu optymalnej temperatury powietrza.
Uprawa oliwek — o czym jeszcze pamiętać?
- Formowanie, poprzez przycinanie korony i formowanie pnia. Najlepiej przycinać koronę na początku wiosny, dzięki czemu gałęzie drzewa zaczną się rozrastać, tworząc zachwycającą, bujną okrywę,
- Odpowiednie nawilżenie, szczególnie zimą, gdy oliwka stoi w mieszkaniu, wewnątrz którego występuje suche powietrze.
- Zimowaniu rośliny w domu, w naszym klimacie oliwka europejska narażona jest na działanie ujemnych temperatur, które nie występują w jej środowisku naturalnym. Dlatego tak ważne jest, by wraz z nadejściem pierwszych przymrozków przenieść roślinę do chłodnego pomieszczenia, a następnie zapewnić miejsce słoneczne, w którym niskie temperatury nie zaszkodzą roślinie.
- Regularne, skąpe podlewanie, w warunkach naturalnych drzewko oliwne narażone jest na ekstremalne warunki pogodowe. Kilkudniowa susza pozwala wzmocnić roślinę, dlatego lepiej podlewać ją niezbyt obficie, zamiast dopuścić do przelania drzewa.
- Latem najlepiej wystawić drzewko na zewnątrz. Gdy tylko temperatura zacznie się utrzymywać na poziomie powyżej 15 stopni. Oliwka powinna być przy tym, w sezonie letnim, zasilana naturalnym nawozem, który pobudzi roślinę do wzrostu, a przy odrobinie szczęścia, również do kwitnienia.
Zastosowanie oliwki w przemyśle
Choć oliwki, zarówno te zielone, jak i czarne cieszą się dużą popularnością w kuchniach całego świata, to zaledwie określony procent owoców trafia na nasze talerze, pod postacią surowych owoców oraz oliwy z pierwszego tłoczenia.
Owoce drzewa oliwnego w kosmetyce
Owoce drzewa oliwnego od lat stosowane są w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Co więcej, bazą większości domowych kosmetyków jest właśnie oliwa z oliwek. Dzięki wysokiej zawartości kwasu oleinowego oraz licznych witamin i minerałów wykazuje właściwości odżywiające i ujędrniające. Dodatkowo produkty kosmetyczne, których głównym składnikiem jest oliwa z oliwek, pozwalają na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia.
Zastosowanie owoców drzewa oliwnego w medycynie
Mieszkańcy krajów z basenu Morza Śródziemnego już tysiące lat temu odkryli prozdrowotne właściwości oliwek, z których obecnie chętnie korzystają wielkie koncerny farmaceutyczne.
Dzięki bogatej zawartości witamin z grupy A, B, C i E wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwalergiczne oraz przeciwnowotworowe. Regularne spożywanie oliwek, wykazuje pozytywny wpływ na kondycję żołądka, zmniejszając istniejące stany zapalne oraz zapobiegając rozwojowi jego owrzodzeń.

Gałązka drzewa oliwnego
Oliwka europejska — szlachetna roślina do Twojego domu
Niewielkie drzewka uprawiane w doniczce coraz częściej znajdują się we wnętrzach domów i mieszkań. Chcąc wprowadzić do swojego wnętrza odrobinę egzotyki, warto zdecydować się na oliwkę europejską. Z uwagi na niewysokie wymagania doskonale sprawdzi się w sztuce bonsai. Jako roślina niestandardowych wymiarów — niewielka i z ubogim systemem korzeniowym może być z powodzeniem uprawiana w doniczkach.
W sztuce bonsai najważniejsza jest miniaturyzacja. Poprzez odpowiednie przycinanie pędów można dowolnie kształtować pień, tworząc tym samym we wnętrzu własnego domu mniejszą wersję starego drzewa oliwnego.
Oliwka europejska — zamów już dzisiaj
Jeżeli poszukujesz idealnej rośliny do swojego wnętrza, która podniesie walory estetyczne pomieszczenia, a przy tym zachwyci swoją dostojną budową, rozważ możliwość zakupu drzewka oliwnego. Poza tym, że jest niesłychanie modną rośliną, jest w stanie wkomponować się w każdą przestrzeń.
Wybierając odpowiedni sklep, zyskasz gwarancję, że twoja przesyłka zapakowana zostanie z należytą starannością, a przy tym, paczka wygląda naprawdę atrakcyjnie. To sprawia, że możesz swobodnie składać zamówienia nawet na prezent dla bliskiej Ci osoby.
Jeżeli zależy Ci na tym, by realizacja usługi przebiegła pomyślnie, sprawdź ofertę jednego z najchętniej ocenianych sklepów. Rewelacyjne opakowanie, wyróżniające się doskonałym materiałem i świetna obsługa, sprawią, że zakupy będą dla Ciebie przyjemnym doznaniem.