Jak pozbyć się mszyc z ogrodu?

Mszyce w ogrodzie to prawdziwa plaga. Potrafią zająć nie tylko rośliny uprawne, ale również kwiaty doniczkowe, trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Szczególnie dokuczliwe bywają w okresie ciepłej i suchej wiosny. Dowiedz się, jak wyglądają mszyce, a także, w jaki sposób skutecznie pozbyć się ich z własnego ogrodu.

Jak pozbyć się mszyc z ogrodu

Mszyce — charakterystyka

Mszyce należą do rodziny owadów z rzędu pluskwiaków. Obecnie opisanych zostało 5000 gatunków mszyc, spośród których w Europie żyje około 800 gatunków, a aż 700 w samej Polsce. Z uwagi na swoją wysoką inwazyjność i uciążliwość, uznawane są za szkodniki.

W ogrodzie sadowią się na liściach i pędach kwiatów, krzewów oraz drzew, gdzie następnie wysysają sok. Ich ogromny apetyt sprawia, że w ciągu zaledwie godziny potrafią wyssać sok o równowartości jednej trzeciej swojej masy.

Rośliny ogrodowe zaatakowane przez mszyce ulegają wyraźnemu osłabieniu, które niekiedy prowadzi nawet do ich obumarcia. Właśnie dlatego tak ważne jest skuteczne zwalczanie mszyc. Dowiedz się jak pozbyć się mszyc z ogrodu, by móc na nowo cieszyć się pięknem i urodzajem upraw.

Jak wyglądają mszyce?

Mszyce to niewielkie, niekiedy uskrzydlone owady. Larwy i dorosłe osobniki mogą przybierać barwy jasnożółte, oliwkowe, czerwono-zielone, różowe, popielate, a także różne odcienie brązu, zieleni i czerni. Ich ciała pokryte są woskowym nalotem.

Zapłodnione samice składają czarne, niewielkie jaja, na roślinie, która była ich pierwszym żywicielem. Podczas żerowania mszyce wydzielają rosę miodową, która stanowi doskonałe środowisko do rozwoju grzyba sadzaki.

Jak rozpoznać atak mszyc?

Jeżeli zastanawiasz się, czy Twoje rośliny zostały zaatakowane przez mszyce, możesz poszukać obecności szkodników na roślinach, a także zwrócić uwagę na kondycję swoich roślin.

Rośliny zaatakowane przez mszyce poznasz po takich cechach jak:

  • zdeformowane, zwijające się, karłowate i/lub żółte liście,
  • lepkiej substancji na łodygach i liściach,
  • czarnych gałęziach i liściach — gdy w spadzi rozwinie się choroba grzybowa,
  • zniekształconych lub zdeformowanych owocach.

Dodatkowo musisz pamiętać, że mszyce spowalniają wzrost roślin, a także mogą prowadzić do przenoszenia wirusów między roślinami ogrodowymi. Jeśli więc zauważysz, że kondycja Twoich upraw jest wyraźnie osłabiona, wówczas powinieneś sprawdzić swoje rośliny pod kątem inwazji mszyc.

Zastanawiając się, czy Twój ogród zaatakowały mszyce, powinieneś zwrócić również uwagę na mrówki. Ich wzmożona aktywność może świadczyć o tym, że Twoje drzewa owocowe i rośliny uprawne zostały zaatakowane przez mszyce. Mrówki są ich naturalnymi sojusznikami, dlatego widząc rozległe kolonie mrówek, powinieneś bacznie obserwować swoje uprawy. Możesz również wypróbować sprawdzone sposoby na mszyce, by raz na zawsze pozbyć się ich ze swojego ogrodu.

Jak rozpoznać atak mszyce

Unikaj w ogrodzie roślin żywicielskich

Pierwszym krokiem w walce z mszycą w ogrodzie jest regularne usuwanie roślin żywicielskich. Mszyce w ogrodzie najchętniej żerują na różach, dlatego w pierwszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę właśnie na te kwiaty.

Pierwsze mszyce pojawiają się wczesną wiosną, atakując rośliny w okresie wegetacji. Wraz z rozwojem rozprzestrzeniają się na kolejne rośliny, by następnie powrócić do tej żywicielskiej, gdzie składają jaja.

Dlaczego tak ważne jest zwalczanie mszyc?

Mszyce szczególnie chętnie żerują na młodych roślinach, których pędy wierzchołkowe pełne są soków. Dodatkowo osiadają na pąkach kwiatowych i kwiatostanach, rozprzestrzeniając się na kolejne uprawy. Niektóre gatunki mszyc żerują na szyjkach korzeniowych oraz korzeniach. Jednak niezależnie od tego, w jakim miejscu bytują, zawsze prowadzą do nieodwracalnych w skutkach efektów.

Jeżeli w Twoim ogrodzie dojdzie do rozległej inwazji tych uciążliwych szkodników, wówczas szybko zauważysz, jak wiele szkód mogą one przynieść. Wśród tych najpoważniejszych, wymienić można:

  • osłabienie roślin oraz spowolnienie tempa wzrostu,
  • zwiększoną podatność na choroby,
  • skracanie i zaginanie się liści,
  • czarnym osadzie na powierzchni liści.

Jak skutecznie zwalczyć mszyce w ogrodzie?

Mszyce to uciążliwe szkodniki, które mogą szybko zniszczyć Twoje uprawy. Jeśli zależy Ci na tym, by nie dopuścić do ataku plagi tych niebezpiecznych owadów, powinieneś zadbać o skuteczne ich zwalczanie. Dla pełnej skuteczności powinno się ono składać z dwóch etapów — zapobiegania ich pojawieniu się, a także późniejszemu usuwaniu tych istniejących osobników.

Zapobieganie atakowi mszyc

Z uwagi na szybkie tempo rozprzestrzeniania się mszycy, tak ważne jest zapobieganie ich pojawieniu się. Regularne przeglądanie roślin ogrodowych pozwoli Ci wychwycić pojedyncze mszyce, by następnie możliwie jak najszybciej je usunąć.

Podstawowym działaniem, jakie należy przeprowadzić, jest staranne i systematyczne usuwanie chwastów. To właśnie one stanowią idealne miejsce do namnażania się mszyc, skąd następnie przechodzą na inne rośliny.

Dodatkowo musisz zapewnić swoim roślinom odpowiednie warunki uprawowe, dopasowane do potrzeb poszczególnych roślin. Silne i zdrowe rośliny wykazują znacznie wyższą odporność na atak mszyc, dzięki czemu, gdy dojdzie do zmasowanego ataku szkodników, będą w stanie przetrwać. Jednak poza odpowiednią pielęgnacją, powinieneś pamiętać również o regularnym przeglądaniu roślin. Dokładnie sprawdź liście i pędy w poszukiwaniu obecności mszycy.

Skutecznym sposobem na zapobieganie atakowi mszyc jest również wysadzenie między uprawami roślin odstraszających mszyce. W walce z mszycami warto sięgnąć po lawendę, piołun, miętę, tymianek oraz majeranek. Intensywny aromat ziół sprawia, że mszyca zrezygnuje z Twojego ogrodu. Jeżeli zależy Ci na odstraszeniu mszycy, a przy tym chcesz zadbać o estetykę ogrodu, możesz zdecydować się na posadzenie nasturcji i aksamitków, które podobnie jak ww. zioła są naturalnymi wrogami mszycy.

Podczas działań zapobiegawczych, nie możesz zapominać o zaproszeniu ich naturalnych wrogów do swojego ogrodu. W walce z mszycami skutecznie rozprawią się biedronki, a także larwy bzygowatych i złotooki drapieżne.

Biedronki na mszyce

Biedronki na mszyce

Mechaniczne metody usuwania mszyc

Gdy inwazja mszycy nie jest nasilona, możesz zdecydować się na zastosowanie mechanicznych metod ich zwalczania.

Niewielkie grupy szkodników warto polać silnym strumieniem wody. Intensywne polewanie upraw, na których powierzchni bytują szkodniki, pozwoli pozbyć się mszyc, a dodatkowo, usunie nagromadzoną na ich powierzchniach spadź. Podczas polewania upraw wodą, pamiętaj, by nie pozostawiać mokrej rośliny na pełnym słońcu, aby uniknąć jej poparzenia. Latem taki zabieg najlepiej wykonywać wieczorem, by uniknąć ryzyka rozwoju chorób.

W przypadku, gdy mszyc jest więcej, warto pomyśleć o ręcznym usunięciu kolonii szkodników.

Chemiczne środki selektywne i nieselektywne do zwalczania mszyc

Intensywna inwazja mszycy wymaga zastosowania odpowiednich środków zaradczych. W sklepach ogrodniczych dostępne są różnego rodzaju preparaty, które wykazują się wysoką skutecznością w walce ze szkodnikami. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na środki chemiczne w postaci proszku lub skoncentrowanego płynu.

Aby preparat nie doprowadził do zabicia pożytecznych owadów, powinieneś skorzystać z preparatów selektywnych. Zawarte w nich składniki działają toksycznie na mszyce, a równocześnie pozostają obojętne dla naturalnych wrogów mszycy. Dla uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się naprzemienne stosowanie środków chemicznych.

Oprysk na mszyce

Oprysk na mszyce

Preparaty nieselektywne przez wielu uznawane są za ostateczne rozwiązanie. Wyróżniają się naprawdę wysoką skutecznością, jednak działają toksycznie nie tylko na mszyce, ale również na pożyteczne owady. Dla osiągnięcia możliwie jak najlepszych rezultatów warto stosować tego typu preparaty raz w sezonie, gdy temperatura powietrza nie przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Niezależnie od tego, na jaki preparat się zdecydujesz, musisz pamiętać, że środki chemiczne należy stosować zgodnie z instrukcjami producenta. Rośliny zaatakowane przez mszyce należy opryskiwać od góry do dołu, koncentrując się w szczególności na tych częściach roślin, które zostały zaatakowane.

Domowe sposoby na zwalczanie mszyc

Jeżeli zależy Ci na stosowaniu ekologicznych rozwiązań, możesz zdecydować się na domowe sposoby na mszyce. Niektóre z nich wykazują się naprawdę wysoką skutecznością. Poznaj najlepsze naturalne sposoby zwalczania mszyc i raz na zawsze przegoń te małe owady ze swojego ogródka.

  1. Gdy mszyca zaatakowała Twój ogród, pomocne może się okazać zwykłe szare mydło. Roztwór powstały na bazie szarego mydła, można stosować w formie oprysku. Łącząc zabieg z mechanicznym usuwaniem mszyc, dodatkowo usuniesz z powierzchni roślin spadź, w której rozwijać się mogą choroby grzybowe.
  2. Wśród domowych sposobów na walkę z mszycą pomocne jest również mleko lub serwatka. Po rozcieńczeniu mleka z wodą można wykonać oprysk, który skutecznie przegoni owady.
  3. Czosnek swoją intensywną wonią działa odstraszająco na mszyce. Oprysk można przygotować samodzielnie, wykorzystując 200 g czosnku i 1 litr wody. Czosnek sprawdzi się również miejscowo. Wówczas przeciętym ząbkiem czosnku należy posmarować liście, na których widoczne są plamy i przebarwienia.
  4. Cebula to kolejne warzywo, które zwalcza mszyce. Wywar lub napar można przygotować, łącząc 20 g cebuli i wodę (1 litr) Dla uzyskania jeszcze lepszych rezultatów, warto dodać do wywaru kilka ząbków czosnku.
  5. Jeżeli mszyca zaatakowała Twoje uprawy, pomocny może się okazać wywar z pokrzywy. Do jego przygotowania należy wykorzystać świeże zioła. Kilogram pokrzywy należy zalać wodą (10 l) i pozostawić do sfermentowania na okres co najmniej czterech dni. Przed wykonaniem oprysku gnojówkę należy rozcieńczyć z wodą, w stosunku 1:50. Wykonując oprysk, należy w pierwszej kolejności zadbać o roślinę zainfekowaną, nie zapominając przy tym o innych roślinach.
  6. Opryski na mszyce można przygotować poprzez połączenie octu z płynem do mycia naczyń. Jego przygotowanie jest niezwykle proste, a sam preparat wysoce skuteczny. Wystarczy, że połączysz ocet z wodą, zachowując stosunek 1:10, a całość doprawisz dodając kilka kropli płynu. Intensywna woń octu sprawi, że mszyca będzie się trzymała z daleka od Twoich roślin.
  7. Soda oczyszczona okazuje się wysoce skuteczna nie tylko w domu, ale i w ogrodzie. Co więcej, jest wysoce wydajna. Już pół łyżeczki sody w połączeniu z litrem wody, okazuje się skuteczne w walce ze szkodnikami. Tak przygotowanym preparatem należy spryskać zainfekowane rośliny.

Domowe sposoby na mszyce wyróżniają się naprawdę wysoką skutecznością. Działają drażniąco na owady, a przy tym pozostają obojętne dla środowiska.

Biedronki naturalnymi wrogami mszyc

Mszyce stanowią pożywienie dla niektórych owadów, w tym biedronek. Właśnie dlatego, gdy tylko zauważysz czarne mszyce w swoim ogrodzie, powinieneś zadbać o ich zwabienie.

Aby tego dokonać, wystarczy spryskać zainfekowaną roślinę roztworem wody z cukrem, a do łodygi przywiążesz żółtą tasiemkę. Intensywna barwa zwabi owady. Jednak aby je utrzymać, powinieneś utrzymać warunki zbliżone do tych, w których naturalnie bytują biedronki. Musisz przy tym pamiętać, że biedronki nie poradzą sobie, gdy Twój ogród zaatakują liczne mszyce. Wówczas powinieneś zdecydować się na konkretniejsze działania.