Jak usunąć kamień z toalety?

Regularne czyszczenie toalety to konieczność, by zachować higienę i estetyczny wygląd muszli. Czasami jednak usunięcie kamienia osadzającego się na ściankach sedesu sprawia nam dużo problemów. Okazuje się, że możemy sobie z nim poradzić nawet za pomocą prostych środków, które da się kupić w każdym sklepie spożywczym. Oto najlepsze domowe sposoby walki z uporczywymi zabrudzeniami!

Jak usunąć kamień z toalety?

5 skutecznych domowych sposobów, by usunąć kamień z toalety

  1. Ocet i soda pomogą usunąć kamień z WC

Jeśli w muszli są świeże zacieki, wystarczy wlać do niej szklankę octu. Jego działanie powinno szybko je rozpuścić. W przypadku mocniej zabrudzonego miejsca konieczne będzie przetarcie gąbką nasączoną octem. Żółty kamień nagromadzony w odpływie toalety, poniżej linii wody również zostanie rozpuszczony, jeśli nalejemy do muszli więcej octu.

Żółty osad i nieprzyjemny zapach uda się usunąć wykorzystując ocet i sodę oczyszczoną wymieszane w równych proporcjach (powinny wystarczyć po 2 łyżki każdego z nich). Gdy rozpocznie się reakcja chemiczna, z powstałej gęstej pasty uzyskamy niezwykle skuteczny środek do czyszczenia toalety.

Zobacz: Jak czyścić powierzchnie z wykorzystaniem octu?

Wystarczy rozprowadzić go za pomocą gąbki na wszystkich miejscach, gdzie pojawił się brzydki osad, zostawić na mniej więcej kwadrans, po czym spłukać ciepłą wodą. Aby zapobiegać powstawaniu kamienia warto powtarzać ten zabieg raz, a najlepiej dwa razy w tygodniu. Możemy też wlewać do muszli szklankę octu na noc i dopiero rano spuszczać wodę.

  1. Czyszczenie toalety sodą i kwaskiem cytrynowym

Płynne preparaty zwykle szybko spływają po ściankach toalety i trudno przy ich pomocy usunąć kamień nagromadzony pod kołnierzem muszli klozetowej. Na szczęście jest na to doskonały sposób w postaci papki, na którą składać się będą soda oczyszczona i kwasek cytrynowy.

Zalecane proporcje to 1/3 szklanki sody oczyszczonej oraz 1/4 szklanki kwasku cytrynowego wsypujemy do toalety i czekamy do momentu powstania piany. Pod kołnierzem muszli najlepiej rozprowadzić mieszankę za pomocą szczotki. Zostawiamy na mniej więcej pół godziny, po czym spłukujemy ciepłą wodą w dużej ilości.

Soda oczyszczona naniesiona na czyszczoną powierzchnię wykazuje właściwości wybielające, a kwasek cytrynowy pozwala łatwo usunąć kamień w toalecie, rozpuszczając go. Na koniec warto jeszcze wykonać zwykłe czyszczenie muszli klozetowej szczotką, aby oderwać od jej powierzchni resztki osadu.

Po mieszankę z sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego możemy sięgnąć raz w tygodniu, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i zapobiegać powstawaniu osadu, który będzie trudny do zlikwidowania.

Czyszczenie toalety domowymi sposobami

  1. Jak usunąć kamień z toalety za pomocą Coca-coli?

Coca-cola zawiera kwas fosforowy, który bardzo skutecznie pozwala usunąć kamień, także poniżej linii wody. Napój wlewamy do muszli klozetowej i czekamy ok. godzinę, przecieramy i spłukujemy. Warto również użyć szczotki.

  1. Cytryna + ocet jabłkowy – sposób, by usunąć kamień z WC?

Za pomocą octu jabłkowego można łatwo usunąć żółty osad i uporczywy kamień w toalecie. Jego właściwości czyszczące zapobiegną także powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, gdyż likwidują odpowiadające za niego drobnoustroje. Najsilniejsze działanie uzyskasz, łącząc ocet jabłkowy i sok wyciśnięty z jednej cytryny.

Roztwór należy wlać do muszli klozetowej, a następnie wyczyścić ją szczotką albo gąbką. Pozostawiamy na kwadrans, po czym spłukujemy. Warto sięgnąć po tę metodę raz w tygodniu, aby na bieżąco likwidować żółte zacieki i zapobiegać powstawaniu osadu.

  1. Boraks do usuwania kamienia z muszli klozetowej

Sól sodowa kwasu borowego ma w gospodarstwie domowym wiele zastosowań. Boraks wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i grzybobójcze. Z pewnością przyda się również, gdy zastanawiasz się, jak usunąć kamień z toalety.

Połowa szklanki boraksu wsypana do toalety będzie świetną alternatywą dla gotowych, chemicznych żeli czyszczących. Aby usunąć kamień z WC, preparat musimy pozostawić w muszli przynajmniej na godzinę. Następnie konieczne jest dokładne wyszorowanie sedesu szczotką i spłukanie dużą ilością wody.

Boraks - opakowanie

Jak usunąć kamień z toalety, gdy zawodzą domowe sposoby?

Gdy domowe sposoby na usuwanie kamienia z toalety nie działają, świetną alternatywą są chemiczne środki. Ze względu na żrące właściwości, należy jednak obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie i chronić je przed dostępem dzieci oraz zwierząt domowych.

Dobry żel do muszli WC będzie bardzo skuteczny w usuwaniu kamienia, zabrudzeń organicznych i rdzy, jednak nie jest to rozwiązanie ekologiczne. Co ciekawe, silne właściwości antybakteryjne chemii do czyszczenia toalety nie są ich największą zaletą, ponieważ likwidują również pożądaną florę bakteryjną w muszli klozetowej.

Uwaga! Jeśli stosujesz jakiekolwiek środki chemiczne na kamień w toalecie, pamiętaj by nigdy nie mieszać ich z substancjami wykorzystywanymi podczas czyszczenia domowymi metodami, zwłaszcza octem czy kwaskiem cytrynowym.

Mogłoby to doprowadzić do niebezpiecznej reakcji, w wyniku której powstają opary, niebezpieczne dla nas i innych domowników. Pamiętaj również, by wyjąć kostki toaletowe, zanim sięgniesz po domowe sposoby usuwania kamienia.

Czysta toaleta z użyciem domowych środków – podsumowanie

Żółte zacieki i kamień w toalecie to nie tylko problem estetyczny, ale też doskonałe środowisko do rozwoju wielu chorobotwórczych mikroorganizmów. Powstają, gdy po powierzchni muszli klozetowej przepływa twarda woda, złożona z manganu, żelaza, magnezu oraz soli wapnia.

Sprawdzone metody domowe na usuwanie kamienia są bardzo skuteczne, na ogół tanie i pozwalają zachować czystość w sposób przyjazny środowisku. Po środki chemiczne sięgajmy zatem w ostateczności.