Tkanina szenilowa – co to jest? Jakie ma właściwości?
Nic tak nie uprzyjemnia wypoczynku jak miękka tkanina obiciowa na ulubionej sofie, włochaty kocyk albo aksamitne poduszki. Stąd właśnie ogromna popularność włókna, jakim jest szenil. Skąd wzięła się nazwa materiału, jakie ma właściwości, jak powinna wyglądać jego pielęgnacja, czy się nie mechaci? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Spis treści
Szenil – co to za materiał? Zastosowanie tkaniny
Szenil to rodzaj tkaniny służącej głównie do tapicerowania mebli. Nazwa wywodzi się z języka francuskiego, a konkretnie od słowa chenille oznaczającego gąsienicę. Ma to swoje uzasadnienie – miękka tkanina szenilowa ma włosie przywodzące na myśl tego właśnie owada. Materiał jest trochę podobny do sztruksu czy weluru.
Szenil powstaje z bawełny, wełny albo syntetycznych włókien. Miła w dotyku, lekko połyskująca przędza w różnych kolorach doskonale nadaje się do ozdabiania klasycznych wnętrz. Świetnie sprawdzi się jako tkanina obiciowa wygodnych foteli, krzeseł czy sof (często wykorzystywana jest także w renowacji mebli).
To również materiał na ozdobne zasłony, miękkie koce i narzuty, dekoracyjne powłoczki na poduszki, dywany, a nawet odzież. Szenil często wykorzystuje się w produkcji ciepłych szali, swetrów, piżam oraz szlafroków. Z wykorzystaniem tkanin szenilowych powstaje tak wiele mebli i akcesoriów, że nie sposób je wszystkie wymienić, tym bardziej, że producenci znajdują dla nich coraz to nowe zastosowania.
Tkanina szenilowa – właściwości
Tkanina szenilowa jest bardzo przyjemna w dotyku i nie mechaci się, nawet pod wpływem intensywnego użytkowania. Wykonane z niej obicia, narzuty czy zasłony są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, w tym tarcie, dlatego powinny posłużyć nam przez długie lata jako obicie narożnika lub sofy. Jeżeli wybierzemy materiał mający wysoką jakość, będzie on ponadto dość odporny na ogień.

Narożnik obity szenilem
Szenil – historia tkaniny
Historia tkaniny szenilowej jest ściśle związana z przeszłością aksamitu. Był on znany i wykorzystywany od stuleci, ale w wiekach średnich przeznaczono go tylko dla wyższych sfer. Wykonaną z tego drogiego materiału odzież mogli nosić wyłącznie członkowie rodziny królewskiej. Biedniejsi musieli zatem wynaleźć własną tkaninę, której wygląd i właściwości będą zbliżone do aksamitu, ale która będzie tańsza w wytwarzaniu.
Tak właśnie powstał szenil – odporny materiał, który dało się pozyskać z mniej kosztownych surowców. Tkanina szenilowa bardzo szybko zdobyła uznanie wśród uboższych warstw społeczeństwa, a dziś jest niezwykle popularnym tworzywem do tapicerowania mebli oraz szycia różnych przedmiotów przydatnych do wypoczynku i dekorowania wnętrz.
Jak powstaje tkanina szenilowa?
W przypadku tej tkaniny przędzę rdzeniową wykonuje się często z naturalnych surowców – bawełny, wełny czy wiskozy. Z drugiej strony popularne jest wykorzystanie włókien sztucznych, takich jak akryl i polipropylen. W zależności od zastosowanego materiału, gotowa tkanina szenilowa może mieć nieco odmienne właściwości.
Tkanina bazowa wzbogacana jest o dodatkowe przędze, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie włochatej struktury. Na skutek umiejętnego przeplatania i przycinania powstają puszyste kępki, które dały początek określeniu szenil, wywodzącemu się z języka francuskiego.
Szenil – pielęgnacja tkaniny
Materiał szenilowy nie jest trudny w utrzymaniu go w czystości. Aby usunąć zanieczyszczenia, wystarczy na ogół systematyczne odkurzanie, a nowopowstałe zabrudzenia należy od razu zetrzeć wilgotną ściereczką. Do tkanin szenilowych nie przyczepia się sierść kota czy psa, można ją łatwo zdjąć przy pomocy szczotki lub specjalnego wałka do usuwania kłaczków.
Zwykle nie ma potrzeby prania tkaniny, a wręcz nie jest to zalecane (podobnie jak czyszczenie chemiczne), aby szenil się nie skurczył. Jeżeli nie udało się usunąć plam przez pocieranie, można ręcznie uprać pokrowiec czy inne akcesoria z przędzy szenilowej w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu.
Szenil nie może być czyszczony za pomocą silnych, chemicznych środków oraz wybielaczy. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu należy się upewnić, że można go bezpiecznie używać do tego rodzaju tkaniny (producent powinien wymienić takie informacje na opakowaniu).
Materiału nie należy także prasować, zwłaszcza że raczej się nie gniecie. Włosie dobrze jest za to czesać miękką szczotką. Umiejętne uniesienie go i ułożenie w jednym kierunku sprawia, że tkanina szenilowa prezentuje się znacznie bardziej elegancko.
Jeśli chodzi o ubrania, to szenil poleca się prać wyłącznie ręcznie, w zimnej wodzie i z wykorzystaniem delikatnego detergentu, np. mydła. Należy unikać intensywnego pocierania – znacznie lepiej namoczyć wcześniej zabrudzoną tkaninę przez ok. 10-15 min.
Zamiast wyżymania odsączamy materiał z nadmiaru wody, używając w tym celu dwóch ręczników. Tkanina szenilowa nie powinna być także rozwieszana, aby się nie rozciągnęła – suszymy ją, rozkładając na płasko na suszarce.
Jeżeli pranie musi odbyć się w pralce, pamiętaj o wyborze łagodnego środka piorącego oraz programu do delikatnych materiałów, bez intensywnego wirowania i w niskiej temperaturze. Nie zapomnij też o wcześniejszym umieszczeniu tkaniny w specjalnym worku do prania.
Tkaniny szenilowe – czy są łatwo dostępne?
Dawniej szenil uchodził za tkaninę nieco ekskluzywną i dlatego był stosunkowo drogi (choć i tak zdecydowanie tańszy od aksamitu). Dzięki zastosowaniu produkcji na skalę przemysłową znacznie staniał i obecnie wykonane z niego produkty nie są bardzo kosztowne.
Jeśli weźmiemy pod uwagę tapicerowanie mebli, wykorzystanie tkaniny szenilowej zapewni nam bardzo dobry stosunek jakości do ceny – obicia są niezwykle trwałe, mają szlachetny wygląd i cechuje je łatwość pielęgnacji.
Szenile łatwo można kupić w sprzedaży stacjonarnej i w niejednym sklepie internetowym – w ofercie producentów są rozmaite rodzaje tkaniny szenilowej, w różnych kolorach. Przy zakupie nie należy się jednak kierować wyłącznie tym, jak wygląda materiał.
Warto postawić na jego wysoką jakość, aby mieć pewność, że posłuży nam przez długie lata. Często do wyboru jest również opcja szycia na zamówienie klientów, co umożliwia znacznie lepszą personalizację produktu. Pamiętaj, że gdy kupujesz meble w sklepie internetowym, ich wysyłka może być dość kosztowna.
Szenil – czym jest ten rodzaj tkaniny? Podsumowanie
Szenil to bardzo przyjemna w dotyku tkanina, której nazwa wywodzi się od francuskiego słowa oznaczającego gąsienicę. Charakteryzuje ją łatwość czyszczenia i wysoki poziom odporności na uszkodzenia mechaniczne. Powstałe zabrudzenia zwykle można w prosty sposób usunąć wilgotną ściereczką.
Materiał szenilowy dobrze znosi tarcie, a jego pielęgnacja na co dzień polega jedynie na regularnym odkurzaniu. Wykorzystany do tapicerowania mebli, dodaje im przytulnego charakteru, dzięki czemu doskonale nadaje się do klasycznych wnętrz.
Tkaniny szenilowe są trwałe i estetyczne. Nie tracą wyglądu nawet pod wpływem intensywnego użytkowania, stąd ogromna popularność wykonanych z nich akcesoriów. Materiał, oprócz tapicerowania mebli, nadaje się także do szycia kotar, pokrowców na poduszki, miękkich kocyków czy narzut.