Co to jest i do czego służy malakser?

Nowoczesna gastronomia nie mogłaby funkcjonować bez praktycznych sprzętów, które usprawniają przygotowywanie składników do dań głównych, przekąsek czy deserów. Chętnie korzystamy z ich dobrodziejstw także w kuchni, gdzie niepodzielnie króluje malakser. To popularne urządzenie wielofunkcyjne, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie gotowania. Zobacz, czym jest, jak działa i do czego służy malakser, a potem znajdź model najlepszy dla swoich potrzeb!

Co to jest i do czego służy malakser?

Co to jest malakser?

Malakser to sprzęt kuchenny, którego główną funkcją jest rozdrabnianie produktów na małe kawałki. Tak najprościej można scharakteryzować roboty kuchenne z tej kategorii, choć nowoczesne modele mogą mieć dodatkowe funkcje, a dzięki temu szersze zastosowanie w kuchni.

W sprzedaży są różne typy malakserów, a ze względu na rozmiar, sposób zasilania, moc i konstrukcję wyróżniamy malakser ręczny oraz stacjonarny. Malakser pozwala przyspieszyć i ułatwić proces przygotowywania różnorodnych potraw, od zdrowych koktajli, przez mielenie mięsa, aż po wyrabianie ciasta. Zobacz, jak w pełni wykorzystać jego potencjał w Twojej kuchni!

Malakser a robot kuchenny

Często pojawia się pytanie: czym różni malakser od robota kuchennego? Czy malakser można nazwać robotem kuchennym? Oba to urządzenia wielofunkcyjne, ale malakser skupia się głównie na siekaniu, krojenia, mielenie i mieszanie składników, podczas gdy roboty kuchenne mogą posiadać szerszy zakres funkcji, w tym wyciskanie soków, ubijanie piany czy funkcją mielenia mięsa.

Warto jednak pamiętać, że współczesny malakser zazwyczaj jest sprzedawany z podstawowym wyposażeniem, tj. wymiennymi nakładkami, dzięki którym można ukręcić sos, zrobić zdrowy koktajl, bitą śmietanę, a nawet wyrobić mięso. Zastanów się, gdy kupujesz malakser, do czego będzie Ci służył.

Malakserem czy mikserem?

Innym urządzeniem, które można pomylić z malakserem, jest mikser. Mikser służy głównie do mieszania składników, ubijania bitej śmietany czy wyrabiania ciasta. Malakser lepiej poradzi sobie z twardymi produktami, takimi jak warzywa, owoce czy orzechy, dzięki mocniejszemu silnikowi i specjalnym ostrzom. Z tego względu z jego pomocą przygotujesz np. zdrowy koktajl (w tym zakresie działa podobnie jak blender).

Sok przygotowany w malakserze

Sok przygotowany w malakserze

Funkcje malaksera

Kiedy mówimy o funkcjach malaksera, na myśl przychodzi przede wszystkim rozdrabnianie (różnymi technikami) większych kawałków – mięsa, owoców, warzywa. Jednak oprócz rozdrabniania zazwyczaj możliwe jest także:

  • siekanie,
  • ścieranie (tarcie ziemniaków na placki ziemniaczane),
  • krojenie,
  • szatkowanie,
  • ubijanie piany (np. z białek lub robienie bitej śmietany),
  • mielenie,
  • przecieranie.

Co więcej, niektóre modele posiadają tryb pulsacyjny, który pozwala na bardziej kontrolowane i precyzyjne przetwarzanie składników np. na placki ziemniaczane.

Z czego wykonane są malaksery?

Większość malakserów wykonana jest z tworzywa sztucznego oraz stali nierdzewnej, co zapewnia ich trwałość. Pojemność misy, prędkość obrotowa (liczba obrotów na minutę) oraz moc urządzenia to ważne parametry, które warto uwzględnić przy zakupie malaksera. Zwróć też uwagę na dostępne tryby pracy. Na jednym trybie trudno będzie wyrobić ciasto, ubić pianę i posiekać warzywa. Optymalna moc to 400 W, choć niższa moc malaksera też będzie odpowiednia, gdy zamierzasz użytkować go zastępczo z innymi sprzętami kuchennymi (blender, mikser, robot wielofunkcyjny). Dobrze, gdy urządzenie ma tryb pulsacyjny.

Dlaczego warto mieć malakser?

Malakser sprawdzi się w każdej kuchni. Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy w tej chwili powinieneś nabyć nowy sprzęt, poniższe argumenty na pewno Cię przekonają!

  • Oszczędność czasu – z pomocą malaksera szybko i sprawnie pokroisz, zmielisz czy zmiksujesz potrzebne składniki posiłków.
  • Wielofunkcyjność – poza podstawowymi funkcjami, wiele malakserów posiada dodatkowe końcówki i funkcje, takie jak wyciskanie soków, wyrabianie ciasta, mieszane czy siekanie.
  • Bezpieczeństwo – malakser ma osłonięte ostrza, co minimalizuje ryzyko skaleczenia w porównaniu z ręcznym krojeniem nożem.
  • Estetyka – obecnie urządzenia do rozdrabniania są naprawdę designerskie i ładne, więc malakser w kuchni wygląda profesjonalnie i w dużej mierze stanowi dekorację blatu.
  • Solidność wykonania – wykonany z tworzywa sztucznego i stali nierdzewnej malakser ręczny czy automatyczny posłuży Ci przez długi czas. Doskonale rozdrobni produkty, nada się do intensywnego krojenia, gwarantując ciągły ruch wirowy, dużą sztywność i łatwość w sterowaniu.

Cena malaksera

Ile kosztuje malakser? Cena malaksera zależy od wielu czynników: marki, funkcji, mocy, pojemności misy oraz materiału wykonania. Dobry malakser z większą ilością funkcji i wykonany z lepszych materiałów może być droższy, ale podobnie jak zakup miksera to także jest inwestycja na lata.

Malakser – sprzęt, który musisz mieć!

Kiedy myślisz o zakupie sprzętu, który ułatwi ci codzienne gotowanie, malakser powinien być na liście urządzeń kuchennych do nabycia. Malakser pozwala na szybkie przygotowywanie składników, oferując różne funkcje – sieka produkty, wyrabia ciasto, wyciska sok z owoców. Dzięki niemu, nawet trudne do przygotowania potrawy, ciasta, przystawki stają się łatwe i powstają zaskakująco szybko oraz sprawnie.