Amarylis — pielęgnacja. Co robić po przekwitnięciu?

Amarylis to jeden z popularnych w Polsce gatunków roślin doniczkowych. Jest to urocza roślina o efektownie wyglądającym ukwieceniu; należy ona do rodziny amarylkowatych. Jej piękne, przyciągające wzrok kwiaty sprawiają, że to doskonała wręcz ozdoba do naszych wnętrz mieszkalnych. Warto zatem zawczasu, jeszcze przed zakupem amarylisa, poznać zasady pielęgnacji tej rośliny, jeśli chcesz, by jej piękne kwiaty zdobiły Twój dom lub balkon. Jak odpowiednio zająć się amarylisem na co dzień oraz po przekwitnięciu tej rośliny? Przeczytaj nasz tekst, a poznasz odpowiedź.

Amarylis — pielęgnacja.

Jak pielęgnować amarylis? Podstawowe informacje na temat rośliny z rodziny amarylkowatych

Amarylis jest popularny przede wszystkim ze względu na:

  • charakterystyczną łodygę,
  • spektakularnie wyglądające ukwiecenie.

Gatunek ten stanowi popularny wybór w szczególności w okresie zimowym, ponieważ należy on do grona roślin kwitnących właśnie o tej porze roku. Odmiana ta jest z powodzeniem wykorzystywana w celu tworzenia zimowych ogrodów w doniczkach na parapecie, a także podczas aranżacji bukietów i wazonów.

Popularne w Polsce amarylisy należą do roślin cebulowych. W okresie jesienno-zimowym z cebuli wyrastają skórzaste i zaokrąglone liście. Oprócz tego rozwija się również pusta w środku łodyga, na której znajduje się pąk z kwiatami. Pąk ten czasem składa się nawet z kilku dużych kwiatów, co ułatwia tworzenie spektakularnych bukietów z użyciem egzemplarzy tej rośliny.

Jeśli zapewnimy amarylisowi odpowiednie warunki uprawy, kwiaty mogą utrzymywać się w dobrym stanie przez wiele tygodni lub nawet miesięcy. Aby tak się jednak stało, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja amarylis… ale do tego jeszcze wrócimy.

Nazwa amarylis

Botaniczna nazwa amarylisu to “Hippeastrum“; w języku potocznym nazywamy go zwykle amarylisem. Warto jednak pamiętać, że takie podejście może okazać się mylące. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że prawdziwy amarylis, czyli amaryllis belladonna, różni się pod pewnymi względami od popularnych amarylisów, które na co dzień hodujemy w doniczkach.

Tak czy inaczej, amarylis hodowany w warunkach domowych, nie zaś rosnący dziko w basenie Morza Śródziemnego, nie bez powodu uchodzi za wyjątkowo efektowną i uroczą roślinę, która z powodzeniem ozdabia nasze wnętrza… i może to robić nawet przez kilka sezonów.

Kwiat amarylisa niejedno ma imię. Różne odmiany rośliny

Kwiaty amarylisu, które możemy znaleźć w sklepach ogrodniczych, występują w różnych kolorach. Oto niektóre z nich — lista ta dobrze pokazuje, z jak różnorodną odmianą mamy do czynienia:

  • czerwony (jeśli chodzi o amarylis, kolor czerwony wygląda szczególnie dobrze),
  • pomarańczowy,
  • różowy,
  • łososiowy,
  • kremowy,
  • biały,
  • zielonkawy.

Przy czym trzeba mieć na uwadze, że dostępne są również dwukolorowe kwiaty oraz odmiany o odcieniach wyżej wymienionych kolorów.

Jeśli chodzi o wielkość kwiatów, to również zależy od odmiany. Ciekawą odmianą, a przede wszystkim bardzo popularną — również w Polsce — jest amarylis belladonna o ukwieceniu utrzymanym w odcieniach różu. Z uwagi na swój charakterystyczny, piękny wygląd, a także sporą i niesłabnącą popularność odmiana ta jest czasem określana również jako “prawdziwy amarylis“.

Tak czy inaczej, na rynku pojawiają się jednak ciągle nowe odmiany z różnymi kolorami oraz odcieniami już stosowanych barw, a także z kontrastowym obrzeżem kwiatów.

Niezależnie od wariantu kolorystycznego kwiaty amarylisa są w stanie cieszyć oczy przez wiele tygodni, co sprawia, że powszechnie cenią je miłośnicy ogrodnictwa.

Amarylis — co robić po przekwitnięciu

Amarylis — co robić po przekwitnięciu

Jak pielęgnować amarylis? Uprawa amarylisa — podstawowe informacje

Aby móc cieszyć się pięknym amarylisem, trzeba przestrzegać kilku zasad dotyczących pielęgnacji. W jaki sposób należy odpowiednio pielęgnować amarylis, aby roślina ta rozwijała się prawidłowo i wyglądała imponująco? Oto kilka istotnych wskazówek, o których trzeba koniecznie pamiętać — bez nich poprawna pielęgnacja amarylis nie jest możliwa:

  • podlewanie — regularnie podlewaj rośliny (w szczególności w okresie wegetacyjnym). Zasadniczo, musisz przez cały cykl życia rośliny dbać o to, aby ziemia, w której się ona znajduje, była stale lekko wilgotna. Unikaj jednak nadmiernego jej podlewania, ponieważ może to łatwo doprowadzić do gnicia korzeni. Wówczas niemożliwe będzie, by amarylis zakwitł ponownie,
  • nawożenie — generalnie, amarylis to taka roślina, która nie wymaga intensywnego nawożenia podczas kwitnienia. Jej cebula zawiera wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze. Nawożenie powinno się rozpocząć dopiero po wyrośnięciu pierwszych pąków kwiatowych. Kupując amarylis, warto już wtedy zaopatrzyć się w nawóz dedykowany roślinom kwitnącym,
  • temperatura — jest to kolejny ważny aspekt, który trzeba brać pod uwagę z punktu widzenia uprawy. Podczas kwitnienia amarylis preferuje umiarkowaną temperaturę. Unikaj wówczas zbyt wysokich temperatur, które mogłyby skrócić okres kwitnienia lub nawet go przerwać. Ponieważ nawet późnym latem mogą wystąpić silne upały, dobrym pomysłem jest przeniesienie rośliny w chłodniejsze miejsce (ale nie powinno być ono całkowicie zacienione!). Takie rozwiązanie pozwoli cieszyć się jej pięknymi kwiatami przez dłuższy czas,
  • oświetlenie — amarylis to odmiana, która potrzebuje jasnego, ale rozproszonego światła. Nie wystawiaj zatem doniczki na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych, ponieważ może to doprowadzić nawet do poparzenia liści. Najlepszym miejscem dla niego jest dobrze oświetlone, ale przesłonięte zasłonami lub roletami okno bądź parapet. Na takim jasnym stanowisku roślina powinna dobrze się rozwinąć. Na czas największych upałów lepiej jednak nie stawiać tej rośliny na parapecie; lepiej przenieść doniczkę w głąb mieszkania,
  • przesadzanie — pod tym względem amarylis to dość kapryśna roślina; nie przepada ona za częstym przesadzaniem. Amarylis po przekwitnięciu powinno się przesadzać co około 2-3 lata; najlepiej robić to w okresie letnim lub wczesnojesiennym. Kiedy wybierasz nową doniczkę, upewnij się co do tego, że ma ona odpowiednią średnicę, aby można było w niej zmieścić rosnącą cebulę. Nie martw się — odpowiednią doniczkę z łatwością znajdziesz w sklepach ogrodniczych,
  • czas spoczynku — po zakończeniu procesu kwitnienia amarylis potrzebuje czasu na odpoczynek. Jest to naturalne zjawisko, w trakcie którego roślina przechodzi w stan wegetacji, co pozwoli jej zebrać siły na kolejny sezon wzrostu oraz kwitnienia. Okres spoczynku trwa zwykle kilka, nie więcej niż około 6-8 tygodni. W tym czasie przestajemy podlewać roślinę i przenosimy ją w miejsce chłodne i ciemne (może być to na przykład piwnica). Pamiętajmy jedynak, by po kwitnieniu doniczkę należy postawić w przewiewnym miejscu. Nie panikuj, jeśli zorientujesz się, że liście zaczynają żółknąć i obumierać; jest to typowe zjawisko w okresie wegetacji. Taki stan rzeczy oznacza po prostu, że amarylis przechodzi w stan spoczynku,
  • szkodniki i choroby — regularnie sprawdzaj amarylisa, (tzn. jego cebulę, liście oraz łodygi) pod kątem ewentualnych szkodników lub objawów chorób. Jeśli zobaczysz podejrzanie wyglądające plamy oraz dziurki na liściach, zastosuj odpowiednie środki, które mają za zadanie zwalczać szkodniki, a następnie oddziel zainfekowane rośliny od pozostałych.
Amarylis przed kwitnięciem

Amarylis przed kwitnięciem

Zdrowy amarylis może kwitnąć nawet przez kilka sezonów, dostarczając nam pięknych kwiatów na okres zimy-wiosny. Pamiętajmy jednak, że roślina ta jest delikatna. Wymaga ona regularnej opieki, ale nagroda w postaci jej spektakularnych kwiatów jest bezcenna.

Niezależnie od tego, czy masz już egzemplarz amarylisa w domu, czy dopiero planujesz zakup, pamiętaj, że bez odpowiedniej pielęgnacji nie będziesz w stanie cieszyć się jej pięknem.

Amarylis w doniczce. Pielęgnacja amarylisa po przekwitnięciu

Po zakończeniu procesu kwitnienia amarylisa, kiedy już zwiędną jego wspaniałe, kolorowe kwiaty, nie kończą się nasze obowiązki, jeśli chodzi o pielęgnowanie tej rośliny.

Musisz wówczas pamiętać przynajmniej o kilku działaniach, które należy wykonać, aby mieć pewność, że roślina będzie mogła zregenerować się, następnie zaś przejść do kolejnego okresu kwitnienia.

Miej na uwadze, że właściwa opieka nad amarylisem po jego przekwitnięciu jest absolutnie kluczowa, jeśli chcesz utrzymać roślinę w dobrej kondycji w następnym sezonie (sezonach).

Oto, co powinieneś zrobić po przekwitnięciu amarylisa, aby go przygotować do kolejnego sezonu wzrostu i kwitnienia:

  • usuń zwiędnięte kwiaty — pierwszym działaniem, jakie trzeba wykonać już po przekwitnięciu amarylisa, jest usunięcie więdnących kwiatów. Możesz to zrobić ostrożnie, przycinając je nożyczkami tuż nad górną częścią łodygi; działaj tak, by nie uszkodzić łodygi oraz liści. Usunięcie więdnących kwiatów przynosi dwojakie korzyści; z jednej strony takie działanie poprawia wygląd rośliny, z drugiej zaś również pozwala zaoszczędzić energię, którą amarylis musiałby w przeciwnym wypadku wykorzystać na wytwarzanie nasion,
  • pozostaw liście — po przekwitnięciu nie przycinaj liści amarylisa. Liście odgrywają bowiem ważną rolę w procesie fotosyntezy, dzięki której roślina wytwarza energię. Dodatkowo, w tym okresie liście gromadzą substancje odżywcze i przekazują je do cebuli, co jest niezbędne do zapewnienia sukcesu w kolejnym sezonie wzrostu i kwitnienia.
  • zapewnij roślinie czas na regenerację — amarylis to taka roślina, która potrzebuje odpoczynku po okresie kwitnienia. Jak już wspomnieliśmy, czas regeneracji (na ten czas należy amarylis w doniczce pozostawić w zacienionym i chłodnym miejscu) powinien trwać co najmniej kilka tygodni. Optymalna temperatura wynosi wówczas kilkanaście stopni Celsjusza (ok. 10-12°C). Okres spoczynku to bardzo ważny etap w życiu amarylisa; decyduje on o dalszym rozwoju rośliny.
  • przygotuj cebulę do ponownego jej posadzenia — po zakończeniu regeneracji (średnio powinno przypadać to na połowę lutego) cebulę wyjmujemy z doniczki. Wszystkie cebulki oczyszczamy z resztek starej ziemi, następnie zaś przemywamy. Kiedy już to zrobimy i je wysuszymy, cebulę wsadzamy do doniczki z powrotem. Pamiętajmy jednak, by w doniczce znalazły się duże ilości świeżej ziemi,
  • wznów podlewanie — po tym, jak umieścimy już cebulki w doniczce, systematycznie zwiększajmy ilość podlewania. Ziemia powinna być lekko wilgotna, ale unikajmy sytuacji, w której w doniczce znalazłby się nadmiar wody. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że możemy całkowicie przestać podlewać amarylis,
  • zadbaj o nawożenie — po wznowieniu podlewania możemy zacząć nawozić amarylis, używając do tego zadania nawozów przeznaczonych dla roślin kwitnących. Nawożenie pomoże dostarczyć roślinie niezbędne składniki odżywcze, które przyspieszą jej wzrost i przygotują do kwitnienia.

Pielęgnacja amarylis. Podsumowanie

Pamiętajmy, że dbanie o amarylis wymaga cierpliwości i troski, choć nie jest to szczególnie kapryśna roślina pod kątem uprawy. Wydaje się jednak, że warto ponosić ten trud, w zamian bowiem otrzymamy piękne, wielobarwne kwiaty, które skutecznie rozjaśnią nasze wnętrza w zimowe oraz wiosenne dni.

To właśnie dlatego warto zadbać, aby amarylis zdrowo się rozwijał i kwitł przez wiele lat.