Anturium w doniczce – pielęgnacja i uprawa
Anturium w doniczce stanowi wyjątkową ozdobę mieszkania lub domu. Jakie są najpopularniejsze odmiany tej rośliny? Jak pielęgnować anturium? Tu znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi na wszelkie pytania, jakie mogą się pojawić w odniesieniu do uprawy tego kwiatu. Sprawdź!
Spis treści
- 1 Kwiat anturium – roślina doniczkowa o niezwykle pięknych kwiatach
- 2 Najpopularniejsze odmiany anturium
- 3 Pielęgnacja anturium rosnącego w warunkach domowych
- 4 Jak pielęgnować anturium na co dzień? Podlewanie i przesadzanie anturium
- 5 Nawożenie i rozmnażanie anturium
- 6 Dlaczego kwiat anturium traci kolor? O najczęstszych błędach popełnianych w pielęgnacji
Kwiat anturium – roślina doniczkowa o niezwykle pięknych kwiatach
Anturium, nazywane także kwiatem flamingów, kwiatem ogoniastym czy też kitnią wywodzi się z Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej i należy do rodziny obrazkowatych, do której należą też kaladium, skrzydłokwiat i zamiokulkas. W warunkach domowych każda roślina kwitnie przez cały rok (o ile zapewnimy jej odpowiednią pielęgnację). Część, którą uważa się za kwiat, jest w rzeczywistości bardziej złożonym organem anturium. Jego kwiatostan składa się z małych, niepozornych kwiatów w kształcie wydłużonej kolby i otoczony jest liściem przykwiatkowym (tzw. spatha). Przykwiatek anturium jest mięsisty i połyskujący, a do tego ma woskową powłokę. W zależności od odmiany, anturium w doniczce może przybierać różne kolory: czerwony, różowy, biały lub fioletowy. Warto wspomnieć, że istnieją również odmiany zawierające mniej efektowne przykwiatki, jednak jednocześnie wyposażone są one wówczas w bardziej dekoracyjne liście.
W warunkach naturalnych anturium można spotkać też w innych, równie pięknych kolorach: jasnozielonym, brązowym, żółtym, pomarańczowym i kremowym, a nawet dwubarwne. Panama i Meksyk to kraje, w których anturium przyjmuje najbardziej różnorodne pod względem kolorów formy, a ich płatki mogą zmieniać wygląd wraz z przekwitaniem rośliny. Anturium uprawia się głównie dla niezwykłych kwiatów o nietypowym kształcie, jednak to nie jedyna zaleta tej egzotycznej rośliny. Jej wyjątkową cechą jest oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji, takich jak formaldehyd, ksylen i amoniak. Jeśli więc zamierzamy uprawiać anturium, zyskamy wyjątkowo dekoracyjny kwiat, a jednocześnie naturalny oczyszczacz powietrza w jednym.
Najpopularniejsze odmiany anturium
Pierwotne gatunki anturium rzadko można spotkać w uprawie domowej. Najlepiej sprawdzają się w niej międzygatunkowe hybrydy i odmiany hodowlane, które są mniej wymagające i łatwiejsze w pielęgnacji. Najczęściej hodowane w Polsce anturium to:
- Anturium Andreego (Anturium Andrego, Anthurium andraeanum), które ma skórzaste, zielone liście o sercowatym kształcie. Osiąga wysokość do 40 cm, zawiera jasnoczerwoną pochwę kwiatostanową oraz żółtą kolbę.
- Anturium powabne (Anthurium crystallinum), które ma dekoracyjne, sercowate liście ze srebrzystobiałymi żyłkami i zielonkawożółtą kolbę. Jego kwiatostan jest dość niepozorny.
- Anturium Scherzera (Anthurium scherzerianum Schott), które ma duże, ciemnozielone, skórzaste liście o wydłużonym kształcie, czerwoną pochwę kwiatostanową i czerwoną albo pomarańczowoczerwoną, wygiętą lub spiralnie skręconą kolbę.
Które z odmian najchętniej uprawia się jako rośliny doniczkowe?
- Prince of Orange, zawierające jaskrawożółtą kolbę i pomarańczowy przykwiatek,
- Acropolis, o kremowobiałym przykwiatku,
- Pico Bello, o różowym przykwiatku,
- Pistace, o jasnozielonym przykwiatku,
- Princess Alexia Jade, o białym przykwiatku i różowej kolbie,
- White Champion, o białym przykwiatku i jasnozielonej kolbie przebarwiającej się na biało,
- Otazu, o bordowobrązowym przykwiatku i białej kolbie z żółtą końcówką,
- Anturium Sierra White, o białym przykwiatku,
- Anturium Maine, o różowym przykwiatku,
- Anturium Diamond Baby Purple, o fioletowo-różowym przykwiatku i ciemnozielonych, sztywnych liściach.
Pielęgnacja anturium rosnącego w warunkach domowych
Pielęgnacja anturium jest dość wymagająca, jednak każdy włożony wysiłek jest tego warty! W efekcie będziemy się mogli cieszyć przepięknymi, wyjątkowymi kwiatami, a do tego czystszym powietrzem w pomieszczeniu. Co więcej, anturium świetnie nadaje się na kwiaty cięte, które można wykorzystać do tworzenia bukietów, a także w pojedynczych wiązankach (jeden kwiat anturium w postaci ciętej jest już wystarczająco dekoracyjny). Jak w przypadku wszystkich kwiatów doniczkowych, duże znaczenie będzie tu mieć podlewanie anturium, jego nawożenie i przesadzanie. Chcąc hodować anturium, trzeba jednak pamiętać, że przede wszystkim zaczynamy od przygotowania odpowiedniego stanowiska dla tej rośliny, a także podłoża i doniczki.
Gdzie powinno stać anturium? Kwiat flamingów lubi miejsca, w których ma dostęp do dużej ilości rozproszonego światła i w którym panuje dość duża wilgotność powietrza. Najlepiej rośnie w temperaturze dziennej około 20-22°C (przy czym zimą, gdy przechodzi w stan spoczynku, preferuje niższe temperatury). Uwaga! Umieszczając anturium w cieniu, nie należy się spodziewać, że roślina wytworzy kwiaty.
Anturium – pielęgnacja podstawowa:
- Doniczkę z anturium należy ustawić na oknie wschodnim lub zachodnim, chyba że mamy zasłonkę lub firankę, które osłonią roślinę przed silnym słońcem. W takim wypadku możemy wybrać również okno południowe.
- Anturium to roślina doniczkowa, która wymaga zastosowania przewiewnej, przepuszczalnej, żyznej gleby o odczynie pH mieszczącym się w granicach 4,5 – 5,5, a więc kwaśnej.
- Doskonale sprawdzi się tu podłoże stanowiące mieszankę torfu, piasku, liści i przekompostowanej kory, które łączymy w równych proporcjach.
- Możemy też wykorzystać mieszankę do uprawy storczyków, ponieważ rośliny te mają podobne wymagania (w środowisku naturalnym rosną na drzewach jako epifity).
- Dla anturium w doniczce substrat może też zawierać ziemię liściastą, kwaśną ziemię torfową i kompost lub ziemię kwiatową i piasek.
- W uprawie doniczkowej kitni nie możemy też zapominać o dobraniu odpowiedniej doniczki. Najlepszy będzie tu pojemnik niezbyt wysoki, o średnicy nieprzekraczającej 15 cm.
- Dno doniczki wykładamy warstwę drenażową, którą może stanowić gruby żwir albo kawałki ceramiki. Zapobiegnie to nadmiernemu gromadzeniu się wody, dzięki czemu korzenie anturium nie będą gnić.
Jak pielęgnować anturium na co dzień? Podlewanie i przesadzanie anturium
Jak już powiedzieliśmy, anturium w domu to podwójna korzyść, ponieważ roślina ta pełni zarówno funkcję ozdobną, jak i oczyszczającą powietrze. Trzeba jednak wspomnieć, że wszystkie części kitni są trujące, dlatego wszelka pielęgnacja anturium powinna się odbywać w rękawiczkach. Należy też uważać, by kwiaty i liście anturium nie miały kontaktu z nosem, oczami i ustami. Przestrzegając wszelkich środków ostrożności, możemy rozpocząć uprawę anturium i przejść do czynności, które pozwolą nam na pozyskanie pięknych, zdrowych okazów. Jak często podlewać anturium?
- W okresie wegetacyjnym, a więc od marca do września, należy podlewać roślinę co kilka dni, w momencie, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce jest przesuszona. Poza okresem wegetacji podlewanie anturium może być rzadsze, raz w tygodniu. Kitnię należy podlewać wodą o temperaturze pokojowej, przefiltrowaną i odstaną.
- Kwiat ogoniasty dobrze rośnie przy dużej wilgotności powietrza, dlatego warto regularnie zraszać jego liście: w okresie wzrostu co 1-2 dni (w zależności od panującej temperatury), a poza tym okresem raz na tydzień. Do zraszania używamy odstanej, miękkiej wody o temperaturze pokojowej.
- Liście kitni przemywamy wilgotną szmatką co 2 miesiące, by nabrały pięknego połysku.
Jak powinno wyglądać przesadzanie anturium w domu? Przede wszystkim, należy je przeprowadzać dość często. Młode rośliny możemy przesadzać nawet raz do roku, natomiast starsze okazy należy przenosić do nowych doniczek raz na 3 lata. Przesadzanie do większych doniczek wczesną wiosną, po okresie spoczynku, to najlepsze rozwiązanie. Kiedy rośliny zaczynają wypuszczać nowe pędy i korzenie, które są splątane i wystają przez otwory drenażowe doniczki, oznacza to, że należy je przesadzić do większej doniczki. Przesadzanie anturium kilkuletnich możemy połączyć z podziałem bryły korzeniowej i rozmnożeniem roślin.
Jak przesadzić kitnię krok po kroku?
- Na dnie doniczki układamy warstwę drenażową w postaci drobnego tłucznia, kawałków ceramiki lub grubego żwiru.
- Usypujemy odpowiednią ilość ziemi (mówiliśmy już wcześniej, jaką ziemię preferuje kwiat flamingów).
- Otrząsamy z korzeni starą ziemię.
- Przesadzamy roślinę do nieco większej doniczki i uciskamy podłoże, by nie pozostawić pustych przestrzeni.
- Podlewamy obficie.
Nawożenie i rozmnażanie anturium
Jeśli chcemy odpowiednio pielęgnować roślinę, nie możemy zapominać o odpowiednim zasilaniu podłoża, w którym rośnie. Stosujemy tu preparaty wieloskładnikowe przeznaczone do roślin doniczkowych lub biohummus. Regularne nawożenie anturium przeprowadza się co tydzień, najlepiej w połączeniu z podlewaniem. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać latem. Uwaga! Do nawożenia kitni wykorzystujemy trzykrotnie mniejsze stężenie preparatu, niż podaje producent, w przeciwnym razie może dojść do przenawożenia i uszkodzenia rośliny. Co więcej, kwiat anturium jest wrażliwy na silne zasolenie podłoża, które może powodować deformację rośliny i jej silny rozrost w liście.
Chociaż sama roślina ogoniasta jest dość kapryśna i wymagająca w pielęgnacji oraz wymaga konkretnych warunków do odpowiedniego rozwoju, jej rozmnażanie nie jest trudne. Najlepszy czas na nie to wczesna wiosna. Jak przeprowadzić rozmnażanie anturium krok po kroku?
- Dzielimy sadzonkę na mniejsze części (podobnie jak na przykład w przypadku skrzydłokwiatu).
- Każdą roślinę umieszczamy w oddzielnej doniczce.
- Pierwotną roślinę przesadzamy do nowej doniczki.
- Alternatywna metoda polega na rozmnażaniu z jednego pędu i jego ukorzenieniu, jednak do takiego sposobu potrzebna jest specjalistyczna mnożarka do roślin egzotycznych.
Dlaczego kwiat anturium traci kolor? O najczęstszych błędach popełnianych w pielęgnacji
Choroby anturium wywołane przez bakterie lub grzyby to jeden z najważniejszych problemów, jakie mogą się pojawić w uprawie tych roślin. Co więcej, nie mamy na nie najczęściej żadnego wpływu, a patogeny szybko się mnożą, przenosząc się na inne rośliny doniczkowe, jakie mamy w domu. Co można zrobić w takim przypadku? Przede wszystkim, kupując nowe rośliny, należy postawić je początkowo w odosobnionym miejscu na kwarantannę. Zwykle wystarczą dwa tygodnie, w czasie których będziemy uważnie obserwować kwiat w poszukiwaniu ewentualnych objawów chorobowych. Jeśli nie znajdziemy żadnych widocznych oznak choroby, możemy ustawić kitnię w dowolnym miejscu, również w pobliżu innych roślin.
Jakie jeszcze problemy mogą się pojawić w przypadku kwiatu flamingów?
- Brązowe plamy na liściach,
- Opadające liście,
- Plamy na kwiatach.
Jakie choroby anturium zwiastują powyższe objawy i jak im zaradzić? Żółte i brązowe plamy pojawiające się na liściach oraz (w efekcie) ich obumieranie są najczęściej skutkiem zarówno niedostatku wody, jak i jej niedoboru oraz nieodpowiedniej wilgotności powietrza. Takie objawy mogą również świadczyć o przenawożeniu, a także o istniejącej chorobie, jak zaraza bakteryjna, szara pleśń, antraknoza czy septorioza. Rozwiązanie stanowi tu zastosowanie oprysków fungicydem, a ostatecznie – usunięcie obumarłego okazu. Podczas uprawy anturium możemy również zauważyć opadanie liści, które zwykle spowodowane jest nadmiernym gromadzeniem się wody na dnie doniczki. Dlatego też podczas przesadzania rośliny należy pamiętać o warstwie drenażowej. Opadające, suche liście mogą świadczyć także o obecności szkodników żerujących na naszej roślinie: przędziorkach, mszycach lub wciornastkach. Czym spowodowane są plamy na kwiatach i liściach kitni? Problem ten najczęściej pojawia się w wyniku złego dopasowania stanowiska do wymagań rośliny i świadczy o tym, że jej liście i kwiaty uległy poparzeniu w pełnym słońcu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsze przeniesienie rośliny na miejsce, w którym będą panować optymalne dla niej warunki, w tym przede wszystkim rozproszone światło.