Aranżacja ogrodu przy płocie – jak stworzyć wyjątkową przestrzeń?

W jaki sposób najlepiej wykorzystać przestrzeń przy płocie? Jak za pomocą roślin sprawić, by ogrodzenie zapewniało domownikom większą prywatność? W tym artykule zdradzamy tajniki aranżacji ogrodu przy płocie. Radzimy, jakie kwiaty, drzewka i krzewy posadzić w tym newralgicznym miejscu ogrodu oraz wymieniamy gatunki najlepiej nadające się na żywopłot.

Aranżacja ogrodu przy płocie

Pomysły na aranżację ogrodu przy płocie

Rabaty ogrodowe

Obszar ogrodu przy płocie jest znakomitym miejscem na rabaty ogrodowe. Można tam posadzić zarówno rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie, kwitnące na rozmaite kolory. Jeśli nie masz pomysłu, jakie kwiaty posadzić w kąciku ogrodu przy płocie, to może zainteresuje Cię któryś z wymienionych poniżej gatunków. Wybraliśmy rośliny kwitnące, dobrze znoszące polskie warunki.

Byliny polecane na rabaty to m.in.:

  • Jeżówka (Echinacea);
  • Rozchodnik (Sedum);
  • Krwawnik (Achillea);
  • Pysznogłówka (Monarda);
  • Kocimiętka (Nepeta);
  • Piwonia (Paeonia);
  • Trzykrotka (Tradescantia).

Rośliny jednoroczne, które warto wykorzystać w aranżacji ogrodu przy płocie to np.:

  • Begonia (Begonia semperflorens);
  • Lobelia (Lobelia erinus);
  • Aksamitka (Tagetes);
  • Słonecznik (Helianthus annuus);
  • Petunia (Petunia);
  • Nasturcja (Tropaeolum majus);
  • Bratek (Viola tricolor);
  • Zinnias (Zinnia elegans).
Tuje przy płocie

Tuje przy płocie

Przy płocie znakomicie będą się prezentowały także kwitnące krzewy, przykładowo:

  • Forsycja (Forsythia);
  • Kalina (Viburnum);
  • Berberys (Berberis);
  • Róża krzaczasta (Rosa);
  • Hortensja (Hydrangea);
  • Śnieguliczka (Symphoricarpos);
  • Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius).

Kwitnąca rabata to piękna ozdoba ogrodu, która przyciągnie wzrok każdego, kto będzie przechodził obok naszego ogrodzenia. Jeszcze przyjemniejsze doznania będą towarzyszyły przechodniom, gdy posadzimy gatunki roślin wydzielające intensywny zapach, np. lawenda, szałwia czy jaśminowiec.

Przy płocie można też wysiać trawy ozdobne, które są łatwe w pielęgnacji i świetnie komponują się z nowoczesnym budownictwem. Polecane są też kwitnące pnącza (np. groszek pachnący, powój) i rośliny cebulowe (przykładowo tulipany, narcyzy, hiacynty czy czosnki ozdobne).

Zobacz: Jak udekorować ogród donicami? Jak je dobrać?

Rośliny w donicach

Pamiętaj, że nie musisz sadzić roślin przy płocie. Możesz po prostu ustawić przy ogrodzeniu donice z roślinami (niższe okazy mogą stać na podwyższeniach, aby dobrze się prezentowały i lepiej osłaniały mieszkańców domu przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów), a nawet zawiesić je na płocie (w tym przypadku najlepiej sprawdzą się rośliny o zwieszających się pędach, takie jak pelargonie).

Jeśli masz większe ilości niewielkich roślin w doniczkach, możesz ustawić je przy ogrodzeniu piętrowo na specjalnym stelażu. Stojak z półkami jest też łatwy do samodzielnego wykonania z desek czy starych palet. Dzięki temu zyskasz efekt zielonej ściany, a każda z roślin będzie odpowiednio wyeksponowana i będą do niej docierały promienie słoneczne.

Wysokie rośliny

Aranżacja ogrodu przy płocie często wykorzystuje wysokie rośliny, które dodatkowo osłaniają wypoczywających na działce przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Można wybrać gatunki, które sięgają nawet ponad ogrodzenie (a gdy mamy niski płot, jest to szczególnie wskazane). Przykładowe gatunki osiągające sporą wysokość to:

  1. Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus)

    Wysokość: 150-300 cm;

  2. Lilia (Lilium)

    Wysokość: 90-180 cm;

  3. Aster nowobelgijski (Aster novaeangliae)

    Wysokość: 90-150 cm;

  4. Dziewanna (Verbascum)

    Wysokość: 80-150 cm;

  5. Dalia (Dahlia)

    Wysokość: 60-150 cm;

  6. Rudbekia (Rudbeckia hirta)

    Wysokość: 60-120 cm;

  7. Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

    Wysokość: 60-120 cm;

  8. Pięciornik (Potentilla)

    Wysokość: 60-120 cm;

  9. Wiesiołek (Oenothera)

    Wysokość: 60-120 cm;

  10. Tawułka (Astilbe)

    Wysokość: 50-120 cm.

Murek oporowy przy ogrodzeniu

Murek oporowy przy ogrodzeniu

Dobrym pomysłem mogą się też okazać nasadzenia drzew liściastych i iglastych. Te pierwsze niezwykle efektownie wyglądają jesienią, przebarwione na różne kolory. Wiele gatunków liściastych wydaje też smaczne owoce. Natomiast nasadzenia drzew iglastych są o tyle praktyczne, że nie musimy się martwić grabieniem opadłych liści, a drzewa pozostają zielone przez cały rok.

Przed posadzeniem drzew należy sprawdzić, czy przy płocie mamy odpowiednio dużo przestrzeni, aby pomieścić ich system korzeniowy. Upewnijmy się również, że rozrastające się okazy nie będą stanowiły zagrożenia dla znajdujących się w pobliżu budynków, linii energetycznych czy samego płotu. W końcu drzewa na ogół sadzi się z myślą o tym, by zdobiły przestrzeń przez wiele lat, a niektóre z nich osiągają naprawdę duże rozmiary.

Popularne drzewa liściaste, które warto zasadzić przy płocie to:

  • Grab pospolity (Carpinus betulus);
  • Klon czerwony (Acer rubrum);
  • Dąb szypułkowy (Quercus robur);
  • Brzoza brodawkowata (Betula pendula);
  • Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis);
  • Ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua);
  • Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia);
  • Czeremcha zwyczajna (Prunus padus);
  • Pigwa pospolita (Cydonia oblonga);
  • Orzech włoski (Juglans regia);
  • Wiśnia japońska (Prunus serrulata).

Gatunki iglaste, które świetnie sprawdzają się w aranżacji ogrodu przy płocie to np.:

  • Sosna czarna (Pinus nigra);
  • Świerk srebrny (Picea pungens);
  • Jodła kaukaska (Abies nordmanniana);
  • Cedr atlaski (Cedrus atlantica);
  • Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana).
Aranżacja małego ogrodu przy ogrodzeniu

Aranżacja małego ogrodu przy ogrodzeniu

Aranżacja ogrodu przy płocie dla osób ceniących prywatność

Jeśli ogrodzenie samo w sobie nie zapewnia domownikom wystarczającej prywatności, można posadzić przy nim rośliny, które skutecznie ochronią przed wścibskim wzrokiem przechodniów. Będą jednocześnie znakomitą osłoną przed wiatrem. Świetnie sprawdzają się szpalery gęstych krzewów lub małych drzewek.

Gatunki idealne na żywopłot

Oto rośliny, za pomocą których z pewnością uda Ci się uzyskać gęsty, zielony szpaler przy płocie:

1. Tuja (Thuja)

Jest jednym z najczęściej wybieranych gatunków do tworzenia żywopłotów. Charakteryzuje się gęstymi, niekłującymi igłami, które tworzą zwartą, zimozieloną ścianę.

2. Cis pospolity (Taxus baccata)

Cis to krzew o ciemnozielonych igłach, odporny na niekorzystne warunki środowiska i bardzo estetyczny. Dobrze znosi formowanie i może tworzyć gęsty żywopłot przez cały rok.

3. Ligustr (Ligustrum)

Ligustr to krzew, który szybko rośnie. W krótkim czasie pozwoli nam stworzyć gęsty szpaler w ogrodzie przy płocie. Wiosną kwitnie na biało, a jesienią jego ozdobę stanowią ciemne jagody. Ligustr można łatwo formować.

4. Bukszpan (Buxus sempervirens)

Bukszpan jest gęstym krzewem, który doskonale nadaje się do formowania żywopłotów. Charakteryzuje się drobnymi, skórzastymi liśćmi, które pozostają zielone przez cały rok.

5. Świerk pospolity (Picea abies)

Świerk pospolity to drzewo iglaste, które tworzy zwartą, gęstą ścianę, jeśli jest posadzone w grupach. Wysoko rosnące świerki są często wykorzystywane jako naturalne ogrodzenie.

6. Jałowiec (Juniperus)

Jałowiec to iglak o wielu odmianach, który może tworzyć niskie lub średniej wysokości szpalery. Jest odporny na suszę i mrozy, dzięki czemu dobrze sprawdza się w aranżacji ogrodów przy płotach.

7. Ostrokrzew (Ilex aquifolium)

Ostrokrzew to zimozielony krzew lub niewielkie drzewo, które charakteryzuje się błyszczącymi, skórzastymi liśćmi i jaskrawoczerwonymi owocami. Posadzenie go w ogrodzie przy płocie pozwala na stworzenie zwartej ściany.

8. Róża pomarszczona (Rosa rugosa)

Róża pomarszczona to krzew, który doskonale nadaje się do aranżacji ogrodu przy płocie. Sadząc ją w większych ilościach, możemy stworzyć naturalny szpaler, który bardzo skutecznie odgrodzi nas od ruchu ulicznego czy od posesji sąsiada. Róże pomarszczone będą przy tym znakomitą dekoracją, gdyż w lecie obsypują się obfitym kwieciem, a potem wydają efektowne, czerwono-pomarańczowe owoce.

9. Tawuła (Spiraea)

Tawuła to krzew o pięknych kwiatach, który doskonale sprawdza się w aranżacjach ogrodu przy płocie. W zależności od odmiany może tworzyć niższy lub wyższy szpaler.

10. Berberys (Berberis)

Berberys to odporny krzew, który można gęsto posadzić, aby stworzyć przy ogrodzeniu naturalną barierę zapewniającą prywatność. Cechą wyróżniającą roślinę jest jej intensywny kolor – czerwony, zielony lub żółty, w zależności od odmiany.

Taras przy ogrodzeniu z żywopłotu

Taras przy ogrodzeniu z żywopłotu

Rośliny, które mogą piąć się po płocie

Rośliny pnące się po płocie mogą się sprawdzić równie dobrze jak żywopłot. Polecane do ogrodu gatunki to:

  1. Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)

    Ta szybkorosnąca roślina pnąca szczególnie efektownie wygląda jesienią, kiedy przebarwia się na intensywnie czerwony kolor. Dobrze sprawdzi się, gdy będziemy chcieli pokryć pnączami większą część ogrodu przy płocie.

  2. Wiciokrzew (Lonicera)

    To bardzo popularna pnąca roślina, ceniona za swoje piękne, pachnące kwiaty. Istnieje wiele odmian, które mogą rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu, dlatego z wiciokrzewem z pewnością uda nam się aranżacja ogrodu przy płocie.

  3. Powojniki (Clematis)

    Powojniki to rośliny wieloletnie o dużych, efektownych kwiatach. Wspaniale ozdobią nasz płot. W zależności od odmiany, mogą kwitnąć od wczesnej wiosny do jesieni. Jeśli posadzimy różne odmiany, możemy mieć dekorację przez cały sezon.

  4. Róża pnąca (Rosa)

    Róże pnące to już klasyka. Wykorzystanie ich w aranżacji ogrodu przy płocie z pewnością będzie dobrym pomysłem. Róże długo kwitną, a niektóre odmiany dodatkowo pięknie pachną.

  5. Trzmielina pnąca (Euonymus fortunei)

    Trzmielina pnąca jest odporna na mróz, a jej zielone lub wielokolorowe liście sprawiają, że jest atrakcyjna przez cały rok. Jest stosunkowo łatwa w uprawie, dlatego może okazać się idealnym wyborem do ogrodu przy płocie.

  6. Bluszcz pospolity (Hedera helix)

    Bluszcz jest bardzo popularną rośliną pnącą, która rośnie szybko, tworząc zielone ściany. Ogrodzenie gęsto porośnięte bluszczem to bardzo praktyczna i ciekawa aranżacja.

  7. Winorośl (Vitis vinifera)

    Winorośl jest idealna do aranżacji ogrodu przy płocie. Zapewnia nie tylko estetyczny efekt zielonej ściany, ale i daje smaczne owoce.

  8. Jasnota (Glechoma hederacea)

    Jasnota to roślina pnąca, która może rosnąć w cieniu. Dzięki temu doskonale sprawdzi się przy płocie od strony północnej. Jest odporna na niskie temperatury, dlatego nie straci swoich walorów także w chłodniejsze dni.

  9. Akebia (Akebia quinata)

    Akebia to egzotyczne, ale zimotrwałe pnącze o pachnących kwiatach. Doskonale nadaje się do obsadzenia płotu, ożywiając przestrzeń, a zarazem zapewniając większą prywatność osobom wypoczywającym w ogrodzie.

  10. Rdest pnący (Fallopia aubertii)

    Rdest pnący to szybkorosnące pnącze, które tworzy gęste zasłony. Jest odporny na choroby i szkodniki, a więc utrzymanie takiej aranżacji w ogrodzie nie będzie wymagało od nas szczególnego wysiłku.

  11. Glicynia (Wisteria)

    Glicynia to roślina pnąca o spektakularnych, długich gronach kwiatów w kolorze fioletowym, niebieskim lub białym. Wspaniale kwitnie wiosną i latem, ale wymaga dużej przestrzeni. Płot pokryty jej pędami będzie się prezentował naprawdę zjawiskowo.

  12. Grochodrzew (Lathyrus odoratus)

    Grochodrzew to pnącze o drobnych kwiatach, które mogą kwitnąć na różne kolory, od białego po intensywne odcienie różu i czerwieni. To naprawdę fantastyczna aranżacja ogrodu przy płocie.

  13. Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris)

    Hortensja pnąca ma zdolność do przyczepiania się do ścian czy ogrodzeń za pomocą koralikowatych wąsów czepnych. Będzie łatwym sposobem na aranżację ogrodu przy płocie, niezależnie od warunków otoczenia. Dobrze rośnie także w miejscach półcienistych lub cienistych i ma wysoką tolerancję na mróz.

Aranżacja ogrodu przy płocie – co zamiast roślin?

Jeśli nadal nie wiemy, jakie rośliny wybrać do ogrodu przy płocie lub uznajemy takie rozwiązanie za zbyt kłopotliwe (np. ze względu na opadające liście, konieczność pielęgnacji roślin czy ryzyko niszczenia drewnianych ogrodzeń), istnieją pewne alternatywy.

Parawany ogrodowe ustawione w pobliżu ażurowego płotu będą stanowiły skuteczną osłonę przed wścibskim wzrokiem, a także przed silniejszymi powiewami wiatru. Możemy też wybrać miejsce przy ogrodzeniu do budowy altanki, garażu czy zadaszonego miejsca do grillowania, co z pewnością zwiększy naszą prywatność w ogrodzie.

Ogrodzenie gabionowe

Ogrodzenie gabionowe

Co posadzić w ogrodzie przy płocie? Podsumowanie

Przestrzeń ogrodu znajdująca się przy płocie należy do jego najbardziej reprezentacyjnych miejsc, a zarazem powinna sprzyjać prywatności domowników. Najprostszym rozwiązaniem jest obsadzenie jej efektownymi, a przy tym funkcjonalnymi roślinami.

Szczególnie polecane są wysokie byliny i rośliny jednoroczne, trawy ozdobne oraz kwitnące krzewy. Przy płocie można sadzić również drzewka. Jeśli posadzimy je w gęstym szeregu, stworzymy piękną, zieloną ścianę, która skutecznie osłoni nas przed wzrokiem przechodniów czy sąsiadów.