Bielenie drzew – co daje? Jak, kiedy i czym to robić?

Na pewno zdarzyło Ci się zobaczyć białe pnie drzew owocowych i być może zadawałeś sobie pytanie, co ma na celu ten zabieg? Okazuje się, że ogrodnicy wykonują go w konkretnym celu. Zobacz, co daje bielenie drzew owocowych, czym je wykonać, jak i kiedy przeprowadzić bielenie pni.

Bielenie drzew

Co daje bielenie drzew owocowych?

Trzeba przyznać, że drzewka owocowe, które mają białe pnie niezwykle efektownie prezentują się wczesną wiosną. Słusznie kojarzymy zabieg bielenia drzew z tą właśnie porą roku, natomiast on sam niewiele wspólnego ma z estetyką. Zatem, co ma na celu bielenie drzew w sadach i ogrodach?

Powód jest jeden – ma chronić delikatne i wrażliwe pnie drzew przed skokami temperatur, które zdarzają się nawet do maja. Najtrudniejszym okresem jest jednak styczeń-marzec. W tym czasie trafiają się słoneczne dni, pnie drzew nagrzewają się wówczas , ale nocą szybko wychładzają. To dla nich bardzo niekorzystne – może powodować pękanie kory, powstawanie ran zgorzelinowych. To prosta droga do ataku szkodników oraz rozwoju chorób. Zapobiec im ma właśnie bielenie drzew owocowych, które wykonuje się z użyciem specjalnie przygotowanego preparatu.

Czym wykonuje się bielenie drzew?

Bielenie drzew owocowych wykonuje się z użyciem mleka wapiennego. Jest to roztwór powstający z połączenia wody i wapna palonego w proporcji 5 litrów wody i 1 kg wapna. Oczywiście można zwiększać ilość, jeśli planujemy pokryć roztworem wapna palonego większy obszar sadu. Możemy też dodać do niego inne składniki, np. glinę dla zwiększonej przyczepności do pni.

Niektórzy wybierają farbę emulsyjną, jednak nie jest to najlepszy pomysł. Można dodać jej niewielką ilość do roztworu, ale nie jest to konieczne. Tak przygotowany roztwór wapna nanosimy na pnie drzew owocowych przy pomocy pędzla z miękkim włosiem.

Dlaczego nie bielić pni drzew farbą emulsyjną?

Jak już wspomnieliśmy, aby bielić drzewa owocowe potrzebujemy odpowiedniego preparatu. Nie jest nim farba emulsyjna, choć niektórzy ze względu na oszczędności i złe nawyki woleli (i nadal wolą) używać jej do bielenia pni drzew. Tymczasem taka farba zawiera szkodliwe dla wielu gatunków drzew substancje. Choć rzeczywiście odbija promienie słoneczne, to jednak jest zbyt szczelna. Ogranicza przez to dostęp powietrza do drzewek owocowych, a to z kolei jest przyczyną chorób.

Malowanie drzew owocowych

Jak prawidłowo wykonać bielenie drzew?

Bielenie drzewek owocowych powinno zostać wykonane prawidłową techniką, co zagwarantuje ochroną na wypadek przemarznięcia konarów. Naniesienie wapna ma na celu zapobieganie uszkodzeniom kory i powinno odbyć się z wykorzystaniem szerokiego pędzla z miękkim włosiem. To szybki i skuteczny sposób na aplikowanie mleka wapiennego w celu zabezpieczenia drzew. Jeżeli zajmujesz się większym sadem i chcesz przyspieszyć prace, możesz zastosować opryskiwacz.

Pierwsze bielenie drzew może być dla Ciebie najtrudniejsze i powodować wiele pytań. Zwłaszcza, że niestety wokół bielenia narosło wiele mitów. Jak bielić drzewa? Na pewno, trzeba aplikować mleko wapienne zwłaszcza od strony południowej, gdzie słońce świeci najmocniej i powoduje pionowe pęknięcia pni. Istotny jest też termin prowadzenia prac oraz prawidłowa technika.

Kiedy najlepiej bielić drzewka?

Najlepszy termin bielenia drzew przypada na zimę. Większość sadowników bieli drzewa owocowe na przełomie grudnia i stycznia, choć my rekomendujemy styczeń, a konkretnie okres od 8 do 23 dnia miesiąca. Dlaczego? Bo wówczas dni są słoneczne, a noce mroźne. Najpóźniej bielenie pni wykonaj do 15 lutego. Zabieg bielenia nie ma sensu wczesną wiosną, więc jeśli się z nim spóźnisz, to przełóż bielenie drzew owocowych na kolejny sezon.

Najlepszym momentem bielenia drzew owocowych jest bezdeszczowy, ale też pozbawiony słońca dzień, gdy temperatura powietrza wynosi około 5 stopni Celsjusza.

Prawidłowa technika bielenia drzew

Przygotowałeś roztwór wapna, masz odpowiedni pędzel, a data w kalendarzu i prognoza pogody sugerują, że to właściwy moment na bielenie drzew owocowych. Przystępując do pracy, pamiętaj o podstawowych zasadach, czyli rozprowadzaniu wapna wzdłuż pnia i u nasady grubszych konarów oraz do wysokości pierwszych gałęzi. Jeżeli nałożysz zbyt grubą warstwę roztworu nie martw się – nadmiar zostanie zmyty przez deszcz.

Utrzymanie drzew owocowych zimą – nie tylko bielenie

Bielenie pni to tylko jedna z opcji zabezpieczenia przed uszkodzeniami w wyniku nagrzania i ochłodzenia drzewa. Można też wykorzystać inne techniki ochronne, jak np. owijanie pni agrowłókniną czy słomą. Popularne są też osłonki z tworzywa sztucznego, a zakazana – folia. Osłonki chronią też drzewa owocowe przed atakami gryzoni szukających pożywienia.

Bielenie drzew to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych mających na celu zabezpieczenie drzew. Chodzi tu głównie o drzewka owocowe, które są najbardziej wrażliwe na przemarzanie mogące sprzyjać powstawaniu chorób i niszczeniu owoców. Uszkodzenie objawia się pękaniem kory, brunatnieniem komórek i zmianami zgorzelinowymi na powierzchni pnia. W spękaniach kory szkodniki bytują bardziej aktywnie, więc zadaniem bielenia jest utrzymanie pni drzew w dobrej kondycji. Najbardziej narażone na uszkodzenia są drzewa wystawione na ekspozycję słoneczną, dlatego szczególnie starannie zabezpieczaj południową stronę pni. Wykorzystaj w tym celu roztwór wapna, zrezygnuj z emulsji.