Biżuteria ogrodowa — co to jest i gdzie się sprawdzi?
Dotychczas wiele pisaliśmy na temat tego, jak ozdobić ogród. Jako sposób na osiągnięcie tego celu przedstawialiśmy Ci rośliny — takie porady możesz znaleźć zarówno na naszym blogu, jak i innych stronach internetowych. Teraz jednak idziemy o krok dalej. Zapewne nie słyszałeś o pomyśle, jakim jest biżuteria ogrodowa. Co to właściwie jest? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to właściwie nic dziwnego, ponieważ słowo “biżuteria” kojarzy nam się raczej (a właściwie na pewno) z ludźmi, nie zaś roślinami. A jednak już od lat w ogrodach stosuje się rozwiązania określane zbiorczo właśnie jako biżuteria ogrodowa. Co warto wiedzieć na ten temat?
Spis treści
- 1 Biżuteria do ogrodu. W jaki sposób się ją przygotowuje?
- 2 Jak dobrać dekoracje ogrodowe do ogrodu?
- 3 Biżuteria w ogrodzie, czyli dekoracje wykonane z różnych materiałów
- 4 Samodzielne przygotowanie dekoracji w ogrodzie — czy jest to możliwe?
- 5 Dlaczego stosuje się ozdoby do ogrodu?
- 6 Jak można ozdobić ogród? Podsumowanie
Biżuteria do ogrodu. W jaki sposób się ją przygotowuje?
Ogrodowa biżuteria to nic innego jak dekoracje, które wykonuje się z różnych materiałów. Cel, dla którego się je przygotowuje, jest bardzo prosty — urozmaicenie ogrodu oraz znajdujących się w nim roślin, drzew czy mebli ogrodowych. Te niewielkie dekoracje wykonane z różnych materiałów (jakich? Tego dowiesz się niedługo) nie powinny być oczywiście głównym elementem w ogrodzie. Traktujmy je raczej jako drobne, chociaż dobrze widoczne i charakterystyczne dodatki do uprawy.
Poszczególne przedmioty z kategorii “biżuteria ogrodowa” mogą być:
- jedynie elementami dekoracyjnymi — w takiej sytuacji jest to po prostu ozdoba, która wzbogaca wizualnie uprawę,
- elementami funkcjonalnymi — do tej kategorii zalicza się różnego rodzaju podpory, kwietniki czy donice, które nie tylko pomagają w przechowywaniu roślin, ale także dobrze się prezentują.
Jak dobrać dekoracje ogrodowe do ogrodu?
To, jaka biżuteria ogrodowa sprawdzi się na danej uprawie, zależy od stylu ogrodu oraz Twoich oczekiwań. Przykładowo, jeśli jesteś pasjonatem nowoczesnego wystroju, warto postawić na chłodne barwy (kolor błękitny, szary, stalowy, biały), a dekoracje na rabaty kwiatowe mogą być zasilane bateriami, panelami czy prądem.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku ogrodów utrzymanych w stylu tradycyjnym (rustykalnym) – warto wówczas postawić na drobne, drewniane elementy ozdobne.
Niezmiennie od stylu dobrze sprawdzą się ozdoby, które mogą być jednocześnie praktyczne — karmiki na ptaki, lampy itp.
Biżuteria ogrodowa… nie tylko do ogrodu?
W naszym tekście często używaliśmy określenia “biżuteria ogrodowa“. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w rzeczywistości możliwości zastosowania biżuterii są znacznie szersze. W pewnym uproszczeniu może ona zostać wykorzystana wszędzie tam, gdzie znajdują się rośliny, tzn. na balkonie, altanie działkowej czy tarasie.

Serce – biżuteria w ogrodzie
Biżuteria w ogrodzie, czyli dekoracje wykonane z różnych materiałów
Biżuteria ogrodowa może być unikatowym dodatkiem. Z jakich materiałów się ją przygotowuje? Jak zapewne możesz się domyślić, dopuszczalnych wariantów jest naprawdę wiele. Jest również bardzo dobry pomysł na recykling w ogrodzie.
Praktyka pokazuje, że jeśli chodzi o ozdoby przeznaczone do umieszczenia w ogrodzie, bardzo chętnie stosuje się takie rozwiązania jak choćby stal. To ważne, ponieważ mogłoby się wydawać, że wykonane ze stali produkty dekoracyjne na kwiaty nie mogą dobrze wyglądać.
Tymczasem, rzeczywistość pokazuje, że jest wręcz przeciwnie — wizualny efekt można osiągnąć dzięki użyciu odpowiednich farb. Jednocześnie, umieszczone w ogrodzie elementy nie tylko dobrze wyglądają, ale także — co jest równie ważne — cechują się dobrą wytrzymałością. A zatem, połączysz dzięki temu przyjemne z pożytecznym.
Oprócz tego dobrze sprawdzą się dekoracje ogrodowe przygotowane z takich materiałów jak:
- glina,
- drewno,
- terakota,
- wiklina,
- rattan (rattan jest materiałem pozyskiwanym z drewna palmy rotangowej, czasem nazywanej również trzciną indyjską/hiszpańską).
Ciekawym rozwiązaniem jest również stal corten. Jest to taki rodzaj stali, która ma to do siebie, że szybko pokrywa się rdzą. Warto sięgnąć po takie rozwiązanie z prostego powodu — dzięki szybko rdzewiejącej stali możemy sprawić, że ogród będzie wyglądał bardziej naturalnie.
Samodzielne przygotowanie dekoracji w ogrodzie — czy jest to możliwe?
Z pewnością zastanawiasz się, czy możesz samemu, we własnym zakresie zabrać się za przygotowanie dekoracji? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie odpowiedź — zdecydowanie tak. Z biżuterią ogrodową sytuacja przedstawia się podobnie jak w przypadku poszewek na poduszki itp.; możesz kupić gotowe produkty w sklepie, ale jeśli postawisz na oryginalność, możesz samodzielnie przygotować ozdoby.
Jeżeli chcesz samodzielnie przygotować dekoracje do ogrodu, musisz zacząć od przygotowania:
- nieocynkowanej blachy (ważne, by była to cienka warstewka blachy),
- nożyce do cięcia blachy,
- szablon wykonany z tektury bądź papieru,
- drewniany lub metalowy drążek,
- klej.
Dalej pójdzie już z górki. Wystarczy wcześniej przygotowany szablon (może mieć on np. kształt rośliny, zwierzęcia lub figury geometrycznej) nałożyć na warstwę blachy, a następnie odrysować go na niej i wyciąć z użyciem nożyc. Kolejnym etapem jest przyklejenie do wyciętego kawałka blachy drążka — można wykonać to zadanie z użyciem kleju. Dzięki temu umocujesz element dekoracji w ziemi.
Dlaczego stosuje się ozdoby do ogrodu?
Chyba nie musimy tłumaczyć, skąd bierze się zainteresowanie ozdobami ogrodowymi. Opisywane w naszym tekście rozwiązania — oczywiście, o ile zostaną odpowiednio dobrane — po prostu ładnie komponują się z otoczeniem, wzbogacając swoim wyglądem rabaty ogrodowe, kwietniki itp.
Aspekty wizualne to ważny, ale — jak się okazuje — niejedyny powód, który sprawia, że warto sięgnąć po opisywane przez nas ozdoby ogrodowe. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną korzyść z tym związaną.
Takie ozdoby mogą bowiem pełnić nie tylko funkcję estetyczną, ale także stanowią praktyczny dodatek jako… straszaki ogrodowe. Tak, nie pomyliliśmy się — metalowe figurki np. w kształcie:
- kruków,
- kotów,
- jeży,
czy innych zwierząt dobrze sprawdzą się np. jako odstraszacze dla wróbli.
Jak można ozdobić ogród? Podsumowanie
Biżuteria ogrodowa to unikatowy sposób na urozmaicenie uprawy, a jednocześnie dowód na to, że nie same rośliny dają wizualny efekt. Wręcz przeciwnie — warto w sezonie sięgnąć np. po elementy dekoracyjne wykonane ze stali, by dodatkowo urozmaicić wystrój ogrodu.
Chyba nie musimy Cię przekonywać, że dzięki biżuterii ogrodowej jesteśmy w stanie stworzyć wyjątkowe otoczenie? Jeśli szukasz czegoś, co skuteczne przyciągnie uwagę domowników czy gości odwiedzających Twój ogród, dekoracje wykonane z użyciem np. stali mogą okazać się cennym rozwiązaniem.