Bluszcz domowy – uprawa, pielęgnacja, inspiracje

Bluszcz doniczkowy to roślina łatwa w uprawie, odporna na choroby i bardzo widowiskowa. Świetnie sprawdzi się w wielu aranżacjach i stanowić może ozdobę wielu różnorodnych stylizacji. Dowiedz się jak uprawiać i pielęgnować bluszcz domowy. Jakie ma wymagania i w jakich sytuacjach będzie wyglądać szczególnie widowiskowo?Bluszcz domowy w doniczce

Uwaga! Bluszcz domowy jest trujący

Na początek konieczna jest przestroga. Wszystkie odmiany bluszczu są trujące. Spożycie jakiejkolwiek części rośliny może być bardzo szkodliwe, a szczególnie niebezpieczne są owoce bluszczu. Roślina ta produkuje trujące saponimy, mogą one powodować biegunkę, wymioty, pieczenie ust i gardła, a w większych dawkach zatrzymanie oddechu, które może prowadzić nawet do śmierci.

Do bluszczu nie powinny więc mieć dostępu małe dzieci czy zwierzęta domowe, uprawa tej rośliny wymaga odpowiedzialności i ostrożności. Warto też pamiętać o rękawiczkach podczas pielęgnacji bluszczu, ponieważ może on podrażniać skórę, powodując zaczerwienienia.

Bluszcz domowy – gatunki i odmiany

Bluszcz doniczkowy może mieć różnorodny wygląd, różne gatunki i odmiany posiadają liście o różnym kształcie i kolorystyce. Dzięki temu możemy tworzyć z niego ciekawe kompozycje, oraz dobrać najlepszą odmianę rośliny do naszego wnętrza.

W uprawie doniczkowej najczęściej spotykany jest bluszcz pospolity (Hedera helix), który powszechnie rośnie także na zewnątrz w naszym klimacie, a więc może być też uprawiany w ogrodzie. Bluszcz pospolity występuje w bardzo wielu odmianach, różniących się pokrojem liści i ich barwą, najpopularniejsze z nich to:

  • Lancet – odmiana hedera helix o wąskich, ciemnozielonych liściach;
  • Glacier – bluszcz pospolity, który wyróżnia się zielono-szarym wybarwieniem liści, niekiedy także beżowo-zielonym lub biało-zielonym;
  • Pixe – wąskie liście z mocnymi wcięciami;
  • Kolibri – bluszcz domowy z żółtymi lub białymi cętkami.

Istnieją jednak dziesiątki odmian bluszczu doniczkowego tego gatunku, Hedera helix jest bardzo podatna na krzyżowanie i łatwo tworzyć z niej różnorodne rośliny. Na przykład odmiana Midas Touch ma złociste liście, a Parsley Crested okrągłe liście o pofalowanej powierzchni. Istnieją odmiany z liśćmi trójkątnymi, czy wolniej rosnące, które odznaczają się dużymi liśćmi i zwykle nie wymagają podpór.

Bluszcz domowy

Drugim stosunkowo często spotykanym gatunkiem jest bluszcz kanaryjski. W naturze występuje on na wyspach Kanaryjskich i w rejonie Morza Śródziemnego. Jest on mniej odporny na zimno, więc trudno go hodować w ogrodzie. Bluszcz kanaryjski ma mniej odmian, a w doniczkach najczęściej spotykanym bluszczem jest Glorie de Marengo, o pstrych liściach z białą obwódką.

Podobnie jak bluszcz kanaryjski, w ogrodzie nie będzie w stanie urosnąć bluszcz algierski i bluszcz kolchidzki. Pierwsza z wymienionych odmian pochodzi z Afryki północnej i ma duże, ciemnozielone liście z białym żyłkowaniem, co powoduje, że jest bardzo widowiskowa. Bluszcz kolchidzki pochodzi z Kaukazu, ale występuje także na terenie Azji centralnej czy Pakistanu. Większość odmian tego gatunku ma sercowate liście, często dość duże. Najpopularniejsze są odmiany Denata (duże, soczyście zielone liście), Denata Variegata (postrzępione i liście z kremowymi cętkami) i Sulphur Heart (duże liście pokryte plamami w różnych odcieniach zieleni). W doniczkach można spotkać też inne, rzadsze gatunki, takie jak bluszcz perski, jednak nie różnią się one znacząco pod względem wymagań czy uprawy od tych wymienionych wcześniej.

Bluszcz domowy – wymagania

Bluszcz doniczkowy nie ma dużych wymagań co do warunków, szczególnie bluszcz pospolity, który swobodnie rośnie nawet w słabo pielęgnowanych ogrodach i naturalnie potrafi rozrastać się do imponujących rozmiarów.

Jedyne wymagania to odpowiednie stanowisko i odpowiedniej wielkości doniczka. Uprawa bluszczu doniczkowego powinna odbywać się w miejscach lekko zacienionych, bez bezpośredniego oddziaływania mocnego słońca. Bluszcz domowy źle zniesie więc przebywanie na parapecie okna od południowej strony, a dużo lepiej będzie czuł się po stronie zachodniej. Do uprawy doniczkowej bluszczu pospolitego nie są wymagane specjalne warunki glebowe, wystarczy ziemia kwiatowa o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Odmiany południowe – bluszcz kanaryjski i algierski, wymagają nieco lepszej ziemi, oraz cieplejszych warunków.

Bluszcz pospolity ma tendencję do szybkiego rozrastania się, dlatego konieczne jest wybranie doniczki z pewnym zapasem, dzięki czemu nie będzie konieczności przesadzania go co roku.

Uprawa i pielęgnacja bluszczu doniczkowego

Bluszcz domowy nie wymaga bardzo złożonej pielęgnacji i troski w czasie uprawy. By uzyskać zadowalające efekty wystarczy regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie pędów na koniec okresu wegetacyjnego.

Bluszcz doniczkowy wiosną i latem należy podlewać 2-3 razy w tygodniu, tak by zachować umiarkowanie wilgotne podłoże. Zimą wystarczy podlewanie raz na tydzień. Do wody do podlewania warto dodać nawozu do roślin zielonych i taką mieszankę stosować na bluszczu raz na tydzień w okresie wegetacyjnym (od kwietnia do sierpnia), oraz raz w miesiącu jesienią i zimą.

Ważną czynnością, bez której nie obędzie się pielęgnacja bluszczu, jest przycinanie pędów. Powinniśmy skracać pędy przynajmniej raz do roku, najlepiej po zakończeniu okresu wegetacyjnego. Wzmocni to korzenie i pozwoli na bardziej bujny wzrost w następnym roku. Jeżeli po zasadzeniu bluszcz domowy wypuszcza tylko pojedynczy, gruby pęd, warto przyciąć go od razu. Zwykle spowoduje to, że roślina wypuści kilka mniejszych, które będą wyglądać o wiele atrakcyjniej gdy urosną. Jak widać pielęgnacja bluszczu doniczkowego nie jest skomplikowana i pracochłonna.

Rozmnażanie bluszczu doniczkowego

Bluszcz domowy możemy z powodzeniem rozmnażać w domu. Jeżeli potrzebne są nam następne rośliny doniczkowe do dekoracji domu, wówczas wystarczy kilka kroków, by rozmnożyć bluszcz.

Bluszcz rozmnaża się poprzez sadzonki wierzchołkowe. Powstają one poprzez odcięcie szczytowych fragmentów pędów na długość około 10 cm. Najniższe liście rośliny należy usunąć, a tak przygotowane sadzonki umieścić w doniczce z ziemią ogrodową wymieszaną z piaskiem, w celu zmniejszenia jej zwartości (najczęściej w stosunku 3 do 1) i obficie podlać Doniczkę przykrywamy folią i zostawiamy w dobrze nasłonecznionym miejscu na około 3-4 tygodnie, po tym okresie sadzonki są dobrze ukorzenione i można zdjąć z nich folię.

Bluszcz domowy na regale

Pomysły na aranżację z bluszczem domowym

Bluszcz doniczkowy potrafi wyglądać niezwykle widowiskowo, zwisające, ulistnione pędy są estetyczne i można wykorzystać je na wiele sposobów, czy to stawiając w domu pojedyncze rośliny doniczkowe czy tworząc z nich kompozycje i zielone ściany.

To jak użyjemy bluszczu doniczkowego zależy w dużej mierze od tego w jakim stylu urządziliśmy dane pomieszczenie. W klasycznych stylizacjach bluszcz doniczkowy dobrze wyglądać będzie w doniczce wiszącej pod sufitem, jeżeli włożymy ją do wiklinowego kosza to będzie to świetne uzupełnienie stylu boho. W salonie bluszcz może stanowić ciekawe wykończenie pustej ściany nad narożnikiem.  W stylizacjach rustykalnych i romantycznych bluszcz dobrze wyglądać będzie na podporze o stylizowanym kształcie. Bluszcz to roślina pnąca, więc montując w jego doniczce odpowiednio wygiętą podporę z drutu można uzyskać piękny efekt.

Bluszcz sprawdzi się też we wnętrzach industrialnych. Cechują się one często otwartym układem, w którym części funkcjonalne wyznacza się układem mebli i kolorystyką. Otwarty regał porośnięty bluszczem może być świetnym sposobem na wydzielenie w mieszkaniu strefy sypialnej z łóżkiem czy garderoby. Kuszące może być też połączenie ściany z czerwonej cegły i bluszczu, jednak należy być ostrożnym. Choć stylizacja tego typu wygląda fantastycznie, to bluszcz może wrastać w cegły i niszczyć ich powierzchnię.

Jeżeli chcemy stworzyć zieloną ścianę, to bluszcz doniczkowy powinien porastać powierzchnię z kamienia lub płytek ceramicznych. Ich twarda powierzchnia z łatwością oprze się działaniu pędów bluszczu. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne we wnętrzach w stylu nowoczesnym.

Bluszcz domowy dobrze sprawdzi się także jako ozdoba łazienki. Ze względu na niskie wymagania co do nasłonecznienia i zamiłowanie do wilgoci, będzie świetnie czuł się w tym pomieszczeniu. We wnętrzach o charakterze artystycznym i romantycznym można pokusić się o widowiskowe rozwiązanie z lustrem porośniętym bluszczem. W tym celu należy zamontować na ścianie zamontować metalową siatkę, po której bluszcz będzie się piął, a dopiero do siatki zamontować lustro.

Bluszcz domowy można wykorzystać jeszcze na wiele sposobów, wszystko zależy od naszej wyobraźni. Dodając do tego niewielkie wymagania tej rośliny, widać, że to świetny pomysł na aranżację domu i wzbogacenie go o naturalne piękno i zieleń.