Brązowienie tui od środka – co robić?

Choć na pierwszy rzut oka tuje mogą zachwycać swoją intensywnie zieloną barwą, to w głębszych warstwach korony można zauważyć liczne, brązowe, suche gałązki. Nawet niewielki ruch ręki sprawia, że igliwie się osypuje, tworząc wokół nieestetyczną ściółkę. Jeśli zależy Ci na tym, by Twoja tuja zachwycała soczystą zielenią, konieczni dowiedz się, jakie są najpowszechniejsze przyczyny brązowienia tui od środka, a także, w jaki sposób skutecznie z nimi walczyć.

Brązowienie tui od środka

Charakterystyka tui

Tuje — żywotnik zachodni, to rośliny iglaste, które naturalnie występują na terenie Ameryki Południowej oraz Azji, stanowiąc główne gatunki roślin lasotwórczych.

Charakteryzują się swoją budową i wysokością. Tuja może osiągać od 10 do nawet 20 metrów oraz od kilkudziesięciu centymetrów, do kilku metrów szerokości. W przydomowych ogrodach ich rozmiary są ograniczane poprzez regularne przycinanie.

Te krzewy iglaste mają podłużne, ostre i łuskowate liście. Ich gałęzie są z kolei spłaszczone, a korona formuje się w charakterystyczny stożek.

Odmiany tui uprawiane w Polsce

W naszej szerokości geograficznej najczęściej uprawiane są żywotnik olbrzymi i zachodni. Z uwagi na swoje ograniczone rozmiary i umiarkowane tempo wzrostu.

Wybierając te odmiany, należy zadbać o odpowiednią jakość gleby. Podłoże powinno być wilgotne, miękkie oraz żyzne, a stanowisko słoneczne.

Zasady pielęgnacji tui

Tuje można spotkać w niemal każdym przydomowym ogródku. Jednak nie wszystkie zachwycają intensywnie zieloną barwą i kształtną formą.

Aby możliwe było uzyskanie odpowiednich rezultatów, należy zadbać o spełnienie szeregu wymagań. Wbrew powszechnym przekonaniom, pielęgnacja tui wymaga szeregu zabiegów pielęgnacyjnych. W przeciwnym razie, szybko zaczną usychać nie tylko od środka korony, ale również od zewnątrz.

Dopiero posadzone, młode krzewy należy podlewać nawet co dwa dni, sporą ilością wody. Podłoże powinno przesiąknąć na głębokość ok. 25 do 30 cm. W przypadku starszych roślin należy ograniczyć podlewanie, by jesienią niemal całkowicie z niego zrezygnować.

Podczas pielęgnacji nie można zapomnieć o nawożeniu tui. Nawóz powinien być dedykowany do specyficznych potrzeb tui, wiosną z wysoką zawartością azotu, z kolei jesienią z wyższą zawartością fosforu i potasu.

Dlaczego tuje brązowieją od środka?

Brązowienie tui od środka jest zmorą większości ogrodników. Ich przyczyn może być naprawdę wiele, a zdiagnozowanie tej właściwej, szczególnie dla osób początkujących może być problematyczne.

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze przyczyny, odpowiadające za brązowienie tui od środka. Dowiedz się, co może sprawiać, że Twoja roślina traci swój blask i spraw, by na dłużej pozostała w dobrej kondycji.

Dlaczego tuje brązowieją od środka

Brązowienie tui jako naturalne zjawisko

Wraz z postępującym zagęszczaniem się gałązek, te, znajdujące się wewnątrz zaczynają obumierać. Przyczyną tego zjawiska jest ograniczony dostęp do promieni słonecznych. To sprawia, że gałązki znajdujące się w warstwach wewnętrznych tracą swoją intensywną barwę.

Jednak w takiej sytuacji nie ma powodu do obaw. Proces wymiany gałązek jest zjawiskiem naturalnym i pozwala utrzymać rośliny w odpowiedniej kondycji. W miejsce suchych gałązek wkrótce wyrosną nowe, zachwycające delikatną zielenią pędy.

Chcąc przyspieszyć odradzanie się młodych pędów, możesz zdecydować się na samodzielne oczyszczanie tui z brązowiejących pędów. Zabieg pielęgnacyjny należy przeprowadzać wyłącznie wówczas, gdy proces nie jest zaawansowany. W ten sposób zapewnisz swojej tui odpowiednią cyrkulację powietrza, a także zapobiegniesz rozwojowi niebezpiecznych chorób grzybowych.

Choroby grzybowe główną przyczyną brązowienia tui

Tuje brązowieją od środka również w wyniku różnego rodzaju chorób, w tym w szczególności grzybowych. Jeśli Twoja tuja brązowieje bez wyraźnej przyczyny, wówczas przyczyną mogą być właśnie choroby grzybowe.

Mając do czynienia z grzybem u tui, brązowienie iglaków rozpoczyna się zwykle u podstawy rośliny. Następnie, wraz z rozwojem choroby grzybowej, zmiany te zaczynają postępować, zajmując coraz wyższe partie krzewu.

Chorobom grzybowym towarzyszy żółknięcie młodych pędów zewnętrznych. W postępowaniu leczniczym należy pamiętać, że choroba dotyka nie tylko liści i gałęzi, ale również systemu korzeniowego.

Uszkodzone korzenie rośliny nie są w stanie pobierać składników pokarmowych i wody, niezbędnych do prawidłowego rozwoju, co w konsekwencji sprawia, że iglaki brązowieją i tracą swoją dotychczasową kondycję.

Przędziorek na tujach

Tuje to rośliny narażone na atak licznych szkodników. Tymi szczególnie groźnymi są przędziorki — szkodniki z rodziny pajęczaków, które atakują tuje, powodując ich usychanie i brązowienie.

Aby przywrócić tui odpowiednią kondycję, należy w pierwszym kroku pozbyć się przędziorków. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na gotowe preparaty chemiczne, które pozwolą usunąć szkodniki we wszystkich stadiach rozwoju, lub zdecydować się na domowe środki odstraszające przędziorki.

Wśród domowych preparatów, szczególnie polecane są te, powstałe na bazie wyciągów z oleju lub cukru. Preparaty naturalne sprawiają, że szkodniki mają ograniczony dostęp do powietrza. Co więcej, na powierzchni liści wytwarza się lepka powierzchnia, która znacząco utrudnia szkodnikom dalsze żerowanie.

Tuje brązowieją przez niedobory wody

Niedobór wody jest szkodliwy dla każdej rośliny, również dla tui. Poprzez brązowienie i zrzucanie igieł tuja często demonstruje brak wody.

Tuje dla utrzymania optymalnego tempa wzrostu wymagają nawadniania. Niedobór wody może powodować zahamowanie wzrostu, a także zwiększyć podatność roślin na różnego rodzaju choroby, w tym atak szarej pleśni.

Gdy Twoje tuje brązowieją, w pierwszej kolejności sprawdź, czy nie doszło do ich przesuszenia. Jeżeli ziemia pod tują wyschła, konieczne będzie obfite podlewanie, przynajmniej raz w tygodniu, tak by woda dotarła do korzeni. Tuje uprawiane w doniczce powinny być podlewane częściej, aby nie doprowadzić do nadmiernego odparowania wody. Podczas podlewania żywotników uprawianych w ogrodzie, pamiętaj, by dopasować ilość wody i regularność podlewania do panującej pogody.

Latem konieczne może się okazać intensywne nawadnianie. Podczas deszczowej jesieni, należy zmniejszyć intensywność prowadzonych zabiegów, by znów zwiększyć intensywność nawadniania zimą, gdy wyraźny jest deficyt opadów atmosferycznych. Żywotniki nie są w stanie pobierać wody z zamarzniętej ziemi, dlatego powinieneś zadbać o jej dostarczenie, szczególnie w okresie przedwiośnia, gdy promienie słoneczne już stymulują roślinę do wzrostu

Tuje posadzone w rzędzie

Tuje posadzone w rzędzie

Nadmiar składników pokarmowych niebezpieczny dla iglaków

Dążąc do zapewnienia roślinie najlepszych warunków rozwoju, wielu ogrodników, w szczególności początkujących, stosuje regularne nawożenie. Tymczasem nadmierne nawożenie jest tak samo szkodliwe, jak jego brak.

Przenawożenie może prowadzić do usychania gałązek, co uwidacznia się poprzez ich brązowienie. Nadmiar składników pokarmowych zawartych w glebie uszkadza delikatne korzenie roślin i prowadzi do ich stopniowego zamierania.

Pierwszym objawem, świadczącym o przenawożeniu tui jest jej nadmierny wzrost. Roślina zasilona nawozem zaczyna intensywnie wzrastać, by następnie powoli zamierać. Na skutek uszkodzenia korzeni, tuja nie jest w stanie pobierać z gleby niezbędnych składników odżywczych. To sprawia, że igły zaczynają brązowieć i zasychać, najpierw w środkowych partiach korony, by z czasem przechodzić na całą jej szerokość.

Odratowanie przenawożonej tui nie należy do najprostszych. Konieczne będzie intensywne podlewanie, które nie zawsze przyniesie założony rezultat. Jeśli doszło do zatrucia rośliny, nawet codzienne wypłukiwanie nadmiaru nawozu z gleby nie przyniesie rezultatu.

Mimo wyraźnego zagrożenia dla kondycji tui uprawianej w ogrodzie nie rezygnuj z regularnego nawożenia. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych pamiętaj, by wybrać najlepszy nawóz, dopasowany do bieżących potrzeb roślin.

Nadmierne zagęszczenie sprzyja brązowieniu igieł

Często podczas formułowania żywopłotów tuje są wysadzane w niewielkich odległościach. Taka metoda, z pozoru, ma zapewnić idealnie zielony, gęsty żywopłot. Jednak musisz pamiętać, że zbyt gęsto posadzone tuje, wraz ze wzrostem rośliny zaczną konkurować o dostęp do promieni słonecznych, a także wody i substancji odżywczych zawartych w glebie.

Gęsto posadzone żywotniki są również narażone na różnego rodzaju choroby, w tym szczególnie niebezpieczne choroby grzybowe, które w efekcie mogą prowadzić do zamierania iglaków.

Aby nie doprowadzić do nadmiernego brązowienia żywotników i ich obumierania, należy zadbać o zachowanie odpowiednich odstępów między roślinami. Najlepiej już na etapie sadzenia zachować odległość 50 do 60 cm. Wraz ze wzrostem drzewa zagęszczą się i pozwolą uzyskać zakładany rezultat w postaci pięknego, gęstego żywopłotu.

przycinanie tui

Przycinanie tui pozwoli docierać promieniom w głębsze warstwy

Jak odratować tuje?

Aby wiedzieć, w jaki sposób skutecznie walczyć z obumieraniem tui, należy przede wszystkim poznać jej przyczynę. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, które pozwolą Ci odratować krzew i przywrócić mu dawny blask.

Stwórz przestrzeń dla nowych gałązek

Jeżeli na etapie sadzenia tui, nie zadbałeś o zapewnienie odpowiednich przestrzeni, musisz pamiętać o tym, by regularnie oczyszczać jej wnętrza. Pamiętaj również o przycinaniu gałązek, które na siebie nachodzą. W ten sposób zapewnisz odpowiednią cyrkulację powietrza, a także dostęp do światła.

Pamiętaj o podlewaniu również zimą

Tuje należą do grupy roślin zimozielonych. To znaczy, że wymagają nawadniania również w okresie zimowym, szczególnie gdy pojawiają się dłuższe okresy bez opadów. Podczas zimowego nawadniania należy pamiętać, by podlewać tuję w czasie ocieplenia. Dodatkowo warto zabezpieczyć krzew, wykładając ziemię korą sosnową. Odpowiednio przygotowana ściółka pozwoli na dłużej utrzymać wilgoć w gruncie.

Zabezpiecz tuję przed chorobami

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych chorób grzybowych, należy zapewnić tui odpowiednie stanowisko. Krzew najlepiej wzrasta w podłożu przepuszczalnym, które zapobiega gromadzeniu się wody.

Podłoża mocno zbite należy wcześniej odpowiednio przygotować, poprzez przekopanie oraz zastosowanie odpowiedniej warstwy drenażu. W tym celu najlepiej sprawdzi się keramzyt.

Skutecznie zwalczaj szarą pleśń

Szara pleśń to jedna z najczęstszych chorób grzybowych, które atakują tuje. Aby skutecznie się z nią rozprawić, należy stosować specjalistyczne preparaty grzybobójcze. Zanim przystąpisz do oprysku, usuń brązowe gałęzie, a następnie dokładnie spryskaj krzew od góry do dołu. Zabieg dla pełnej skuteczności należy powtórzyć po upływie dwóch tygodni.

Kora do ściółkowania pod tuje

Ściółkowanie pod tujami pozwoli utrzymać wilgoć w glebie

W jaki sposób oczyszczać tuje?

Zabieg oczyszczania jest niezwykle istotny dla utrzymania roślin w odpowiedniej kondycji. Zalegające wewnątrz tui obumarłe gałęzie, stanowią idealną przestrzeń do rozwoju zarodników grzybów.

Sam zabieg oczyszczania krzewów iglastych nie należy do skomplikowanych. Wystarczy starannie otrzepać roślinę, zaczynając od góry i przechodząc stopniowo do niższych partii. Regularne powtarzanie tego zabiegu pozwala utrzymać tuję w idealnej kondycji, a także zapobiega rozwojowi chorób.

Zdrowa tuja — zadbaj o żywopłot w czterech krokach!

Tuje nie należą do roślin prostych w uprawie. Jednak wiedząc, jak prawidłowo się z nimi obchodzić, można uzyskać naprawdę spektakularne rezultaty, w postaci zachwycającego, gęstego żywopłotu. Aby to było możliwe, pamiętaj o najważniejszych punktach pielęgnacji:

  1. Podlewanie należy dostosować do bieżących potrzeb rośliny. Inne zapotrzebowanie będą miały dopiero wzrastające sadzonki, a inne dojrzałe krzewy. Podczas podlewania tui kieruj się również warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz. Gdy dzień podlewania poprzedzały intensywne opadu deszczu, wówczas dodatkowe nawadnianie okaże się zbędne. Z kolei w upale lato będziesz musiał zwiększyć intensywność zabiegów.
  2. Dokładnie obserwuj swoje rośliny, poznaj najczęstsze choroby tui, byś mógł im jak najszybciej zapobiegać. Pamiętaj, że wszystkie odstępstwa od normy, takie jak żółknięcie gałązek czy ich nadmierne przesuszenie mogą świadczyć o tym, że Twoją roślinę zaatakowała choroba grzybowa.
  3. Nawóz może być zarówno przyjacielem, jak i wrogiem Twojego żywopłotu. Aby nawóz mógł spełnić swoje zadanie — zasilić tuję w niezbędne składniki pokarmowe, powinien być stosowany z umiarem. Wiosną należy stosować preparaty bogate w azot, z kolei jesienią i zimą należy stosować preparaty o zmniejszonej dawce azotu, a wyższej potasu i fosforu, które umożliwią odpowiednie zimowanie.
  4. Gałęzie tui należy regularnie przycinać. Taki zabieg pobudzi krzew do bujnego wzrostu, a przy tym pozwoli kontrolować kształt, poprzez regularne usuwanie nieestetycznych odrostów.