Brykiet torfowy opinie. Dlaczego warto palić brykietem torfowym?
Brykiet torfowy jest jednym z mniej popularnych wyborów, jeśli chodzi o materiały do opalania. Nie tak popularny jak ekogroszek czy pellet, oferuje on jednak liczne korzyści ekologiczne i energetyczne. W związku z tym warto bliżej przyjrzeć się tej formie opału, zrozumieć jej zalety i wady, a także dowiedzieć się czegoś więcej o możliwościach zastosowania, aby móc podjąć świadomą decyzję w kwestii ogrzewania domu lub innego obiektu z jego pomocą. Jeśli odpowiednio do tego podejdziesz i postanowisz kupić brykiet torfowy, może się to okazać niezwykle cenną inwestycją.
Spis treści
Brykiet torfowy. Czym jest i jak powstaje?
Brykiet torfowy jest produktem otrzymywanym poprzez mocne uciskanie torfu pod wysokim ciśnieniem. Torf, który jest głównym składnikiem tego paliwa (na to wskazuje również sama nazwa…), to surowiec szeroko dostępny w Polsce oraz innych częściach świata. W porównaniu z węglem proces pozyskiwania torfu jest zazwyczaj prostszy i bardziej przyjazny dla środowiska.
Podczas wytwarzania brykietu torf jest poddawany procesowi sprasowania, który nadaje mu formę kostek o standardowych wymiarach 8x20x5 cm. Kostki te są pakowane w worki lub paczki o różnej wadze, zwykle od 10 do 30 kg, następnie zaś układane na paletach. Ważne jest, że brykiet torfowy nie zawiera dużych ilości substancji chemicznych, co oznacza, że nie powoduje emisji szkodliwych gazów podczas spalania.
Zalety brykietu torfowego w porównaniu do innych paliw opałowych. Dlaczego warto palić brykietem torfowym?
Warto bliżej przyjrzeć się głównym korzyściom i wadom używania brykietów torfowych, aby lepiej zrozumieć, dlaczego mogą one być interesującą opcją.
Poniżej przedstawiamy jedynie niektóre spośród zalet brykietu torfowego:
- Wysoka wartość energetyczna. Brykiet torfowy jest efektywnym źródłem ciepła, posiada wartość energetyczną wynoszącą 18 MJ/kg.
- Minimalne ryzyko korozji. Spalanie brykietu torfowego nie powoduje korozji w kotłach ani gromadzenia sadzy w paleniskach i przewodach kominowych, co redukuje koszty konserwacji.
- Małe wymagania dotyczące przechowywania. Kostki brykietu torfowego zajmują niewielką przestrzeń i można je układać w stosy, jedna na drugiej, co z pewnością ułatwia składowanie.
- Popiół może być poddany recyklingowi. Popiół powstały po spaleniu brykietu torfowego może być wykorzystany jako nawóz w ogrodzie lub składnik kompostu, co zadowoli zwolenników recyklingu.
Brykiet torfowy ma również pewne wady…
Niestety, tego typu paliwo opałowe nie jest pozbawione słabości. Ponieważ chcemy być obiektywni, chcemy przedstawić Ci również wady brykietu torfowego:
- Brak odporności na deszcz. Brykiet torfowy łatwo wchłania wilgoć, więc trzeba go chronić przed deszczem.
- Warunki przechowywania. Aby utrzymać odpowiednią jakość brykietu torfowego, trzeba go przechowywać w suchym i zadaszonym miejscu.
- Różne ceny. Cena brykietu torfowego może się różnić, a czasami bywa nawet wyższa niż cena innych materiałów opałowych. Z drugiej jednak strony, jeśli zwrócimy uwagę na wysokie w ostatnich latach ceny węgla brunatnego, to, ile kosztuje brykiet torfowy, nie powinno nas przerażać.
To jeszcze nie wszystko, jeśli chodzi słabości rozwiązania, jakim jest palenie brykietem torfowym. Oprócz tego część użytkowników zwraca bowiem uwagę na to, że używanie brykietu torfowego w celach opałowych powoduje specyficzny zapach. Co oczywiste, może być to niekomfortowe.
Last but not least, podczas palenia brykietu torfowego powstają dość duże ilości popiołu, co wymaga częstego opróżniania paleniska w piecu lub kominku.

Brykiet torfowy po wydobyciu
Brykiet torfowy. Kaloryczność brykietu torfowego, spalanie i zastosowania
Brykiet torfowy to skuteczne paliwo, ponieważ ma wysoką wartość energetyczną — aż 18 MJ/kg. Taka kaloryczność oznacza, że brykiet stanowi dość efektywne źródło ciepła, szczególnie w okresie zimowym — jest on jedynie o ok. jedną piątą mniej kaloryczny niż węgiel. Długi czas spalania i niewielka ilość popiołu (około 9%) czynią go atrakcyjnym wyborem dla wielu użytkowników.
Dlaczego warto palić brykietem torfowym? Kolejną zaletą tego rozwiązania jest jego wszechstronność
Brykiet torfowy to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się jako paliwo nie tylko w różnego rodzaju paleniskach i kominach, ale również w mniejszych elektrociepłowniach oraz kotłowniach. Jego wszechstronność i stosunkowo dobra kaloryczność sprawiają, że jest to — nawet pomimo takich słabości jak duże ilości popiołu — wyjątkowo atrakcyjny wybór zarówno dla osób prywatnych, jak i firm.
Dzięki możliwości dopasowania do różnych potrzeb stanowi on nie tylko skuteczne źródło ciepła, ale także ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na oszczędność kosztów energii. Bez wątpienia jest to materiał, który sprosta wymaganiom nawet najbardziej wymagających użytkowników i przyczyni się do komfortowego i ekologicznego ogrzewania.
Brykiet torfowy. Czy jest to ekologiczny opał przyszłości?
Brykiet torfowy jest czasem określany jako ekologiczne paliwo przyszłości. Powodem są takie właściwości tego surowca jak na przykład minimalna emisja dwutlenku węgla podczas palenia torfem. To właśnie stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych źródeł ciepła. W szczególności w krajach europejskich i skandynawskich, gdzie zimy bywają surowe, brykiet torfowy bardzo dobrze sprawdza się jako efektywny sposób na ogrzewanie.
Brykiet torfowy ekologicznym opałem przyszłości? Podsumowanie
Brykiet torfowy to przyjazna dla środowiska i wydajna z uwagi na wysoką kaloryczność alternatywa jako paliwo, które staje się coraz bardziej popularne. To, jaki materiał opałowy wybierzesz, zależy od osobistych preferencji i potrzeb, jednak brykiet torfowy jako opał jest godną uwagi opcją dla tych, którzy szukają skutecznego i ekologicznego źródła ciepła. Warto palić brykietem torfowym w piecu czy kominku nawet pomimo takich wad jak fakt, że oznacza on dużą ilość popiołu.