Choroby traw i sposoby ich zwalczania
Piękna, gęsta i soczyście zielona – jest wiele sposobów na to, jak określić idealną trawę w ogrodzie. Niestety, wiele osób może jedynie pomarzyć o murawie, która wygląda jak z ogrodniczego poradnika. Zazwyczaj powodem niszczenia darni są choroby roślin wynikające ze złej pielęgnacji, grasowania szkodników, bakterii czy grzybów.
Spis treści
Profilaktyka choroby trawy – lepiej zapobiegać
Wbrew pozorom możesz zrobić naprawdę sporo, aby zapobiegać chorobom traw i uniemożliwiać im rozwój. To proste czynności, które wymagają jednak dokładności oraz zaangażowania. Wśród nich jest:
- częste koszenie – ścinanie trawy o 1/3 sprawia, że staje się ona mocniejsza i bardziej elastyczna. Składniki odżywcze mają zapewnione lepsze przenikanie, a murawa jest odporna na deptanie. Kosimy wyłącznie trawę suchą, korzystając z kosiarki o precyzyjnych i ostrych nożach,
- nawożenie – czasem trawa nie otrzymuje potrzebnych do rozwoju składników odżywczych z gleby. Dzięki nawożeniu można poprawić jakość, ale też wygląd i odporność trawy na choroby,
- usuwanie chwastów – chwasty szpecą i zabierają trawie wodę oraz składniki odżywcze i tlen. Trzeba usuwać je regularnie, dbając o wyrywanie wraz z korzeniami. Gdy metoda ręczna to za mało, warto wdrożyć opryski,
- regeneracja, wertykulacja i aeracja trawnika – czynności mają na celu wzmocnienie murawy i przywrócenie jej utraconego blasku. Pomagają w odprowadzeniu zalegającej wody oraz warstwy filcu. Napowietrzają glebę, pozwalając jej utrzymać swobodny przepływ powietrza.
Działania profilaktyczne zazwyczaj wystarczają, aby cieszyć się piękną darnią. Jednak podatność traw na uszkodzenia, zmienne warunki pogodowe czy nieprawidłowe nawożenie.
Po czym rozpoznać, że trawa choruje?
Wbrew pozorom nie tylko żółte plamy na trawniku są oznaką choroby trawy. Gdy zauważysz inne niepokojące objawy, takie jak specyficzny zapach wydzielający się z trawnika, biały, mączysty nalot, reaguj! Prawdopodobnie są to objawy choroby. Jakiej? Poniżej znajdziesz charakterystykę najpopularniejszych chorób wraz z pomysłami na ich zwalczenie.
Najpopularniejsze choroby traw w Polsce
Brunatna plamistość traw
Brązowa murawa, liście w czarne plamy – to objawy brunatnej plamistości traw. Wywołują ją niektóre grzyby, które najczęściej atakują najpierw liście, a w zaostrzonej fazie także źdźbła, rozłogi i wreszcie korzenie.
Objawy:
Trawa brązowieje, a liście pokrywają się czerwonymi plamkami.
Sposoby zwalczania:
Stosuj nawożenie nawozem z odpowiednią dawką potasu. Uszkodzoną trawę wygrab, aby zatrzymać rozwój choroby.
Mączniak prawdziwy traw
W wyniku nadmiernego skupienia białych zarodników na powierzchni liści dochodzi do uszkodzenia trawy. Mącznik prawdziwy atakuje szczególnie odmiany leżące w cieniu, takie jak wiechlina łąkowa oraz gęste i bujne trawy.
Objawy:
Żółta usychająca darń z suchymi plamami.
Sposoby zwalczania:
Należy krótko kosić trawę, przeprowadzać wertykulację i wdrożyć umiarkowane nawożenie azotowe. To uniemożliwi skupienia zarodników i rozwój mącznika.
Żółta plamistość trawników
Popularna choroba związana z nieodpowiednimi warunkami glebowymi. Gdy trawa nie otrzymuje składników odżywczych, zaczyna niszczeć. Postępuje to głównie w okresie ciepłego lata.
Objawy:
Żółta plamistość traw objawia się żółtymi plamami na źdźbłach, pajęczym nalotem oraz skróceniu trawy.
Sposoby zwalczania:
Zwalczanie plamistości żółtej polega na jednostajnym nawożeniu nawozami azotowymi. Warto też usuwać ściętą trawę tworzącą filc.
Rdza traw
Chorobę wywołują grzyby pasożytnicze, które rozwijają się najszybciej w środowisku wilgotnym i temperaturach w przedziale 20-30 stopni Celsjusza.
Objawy:
Porażone rośliny szpecą długie rdzawe plamy. Z czasem zmieniają się one w czarne pęcherzyki wypełnione zarodnikami grzybów, co powoduje ich rozprzestrzenianie się. Porażone liście żółkną i obumierają.
Sposoby zwalczania:
Regularne koszenie z nawożeniem azotowym przynosi dobre rezultaty. Gdy trawa się wzmacnia, rdze traw nie mają już takiej siły oddziaływania.
Pleśń śniegowa
Pleśń śniegowa jest wywoływana przez grzyby Fusarium nivale. Rozwija się pod warstwą śniegu zalegającą na trawniku, zazwyczaj w czasie zimy i wiosną, gdy temperatury wahają się w granicach 0-8 stopni Celsjusza.
Objawy:
Biały nalot na trawie to najpopularniejszy objaw wskazujący na pleśń śniegową. Powstają też podgniłe plamy na powierzchni murawy.
Sposoby zwalczania:
Zwalczanie pleśni śniegowej warto zacząć już jesienią, kiedy to nie należy nawozić azotem trawnika, lecz zapewnić mu odpowiednią dawkę potasu i fosforu. Przed zimą trzeba skosić trawę krótko. Wiosną, gdy zauważysz, że pojawiła się pleśń śniegowa wykonaj aerację – usuń zainfekowaną warstwę i oczyść zewnętrzną warstwę (do głębokości 5 cm).

Pleśń śniegowa na trawniku
Plamistość liści
Bardzo często niepokojącymi objawami są liście zmieniające swój kolor, co jest efektem działania różnych gatunków grzybów. Zazwyczaj są to pierwsze objawy choroby. Najczęściej obserwujemy takie problemy jak:
- różowa plamistość trawników,
- czerwona nitkowatość traw.
Objawy:
Różowe plamy na liściach, czerwone nitki, które wystają ze źdźbeł trawy – to objawy zainfekowanych powierzchni murawy.
Sposób zwalczania:
Obydwie choroby powodują zmiany w wyglądzie trawy, ale też jej osłabienie i uszkodzenie. Warto już przy pierwszych objawach podlewać darń wodą z dodatkiem preparatów zawierających azot. Trzeba dbać o to, aby na darni nie stała woda. Ważna okaże się też wertykulacja.
Zgorzel podstawy źdźbła
Chorobę wywołuje grzyb Gaemannomyces graminis, który atakuje końcem sierpnia i początkiem września. Na zgorzel podstawy najbardziej podatna jest darń zakładana na glebach piaszczystych.
Objawy:
Zgorzel podstawy źdźbła objawia się zgłębieniami w glebie, które z czasem się powiększają, przybierając kształt brązowych pierścieni. Stopniowo powoduje to zamieranie trawy.
Sposoby zwalczania:
Poprawienie jakości gleby poprzez jej zakwaszenie nawozem, a także aeracja i usunięcie filcu.
Rizoktonioza traw
Chorobę wywołują grzyby Rhizoctonia, które są w stanie przetrwać zimę. Nie atakują mocnych roślin, lecz osłabione, zatrzymując ich wzrost głównie w czasie upałów.
Objawy:
Trawę zaczynają szpecić brązowe pierścienie lub pasma. Charakterystyczną cechą jest nieprzyjemny zapach.
Sposoby zwalczania:
Umiarkowane podlewanie i pilnowanie, aby trawnik nie był wilgotny (lepiej podlewać częściej, a mniej). Do tego trzeba usuwać starą darń zanim zamieni się w filc.
Pałecznica traw
Choroba pojawia się zimą, a o infekcji dowiadujemy się dopiero po roztopach. Wywołują ją grzyby Typhula incarnata oraz Typhula ishikariensis. Rozwój choroby i okres jej powstawania pokrywa się z objawami pleśni śniegowej.
Objawy:
Źdźbła traw, po roztopach staję się sklejone, a ich struktura przypomina papier. Charakterystyczna jest zgnilizna, małe czerwone plamki i biało-szary nalot.
Sposoby zwalczania:
Gdy odkryjesz pod pokrywą śniegu chorobę, zacznij od porządnej regeneracji trawnika na wiosnę. Przeprowadź wertykulację i w ciągu roku zmieniaj nawozy. Późną jesienią zalecane jest niskie koszenie i nawożenie potasem. Wiosną i latem potrzeba natomiast nawożenia azotowego.
Różnica między zdrowymi roślinami a chorym trawnikiem jest widoczna i wyczuwalna. Może być efektem utrzymującej się wilgotnej pogody, zalegającej warstwy skoszonej trawy tworzącej filc. Winowajcami są też różne gatunki grzybów. Stosując regularne nawożenie, koszenie i usuwanie chwastów można skutecznie zapobiegać chorobom. Kiedy na trawie pojawiają się symptomy choroby warto zastosować wymienione zabiegi pielęgnacyjne, w tym aerację i wertykulację, które regenerują murawę składającą się z różnych gatunków traw.