Co na mrówki w ogrodzie — domowe sposoby na mrówki
Obecność mrówek w ogrodzie to nic przyjemnego — trudno spotkać osoby, które mają inne zdanie na ten temat. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ mrówki to owady, które skutecznie zakłócają nam spokojny relaks w ogrodzie, wśród roślin. To jeszcze niejedyne zagrożenie, z jakim powinieneś się liczyć. Oprócz tego musisz zdawać sobie sprawę, że mrówki nie tylko wchodzą na meble ogrodowe, ale także mogą skutecznie zaszkodzić uprawom. Chcesz pozbyć się mrówek z ogrodu lub w ogóle nie dopuścić do ich obecności na Twojej uprawie? Jeśli tak, to super! Jest kilka metod, które umożliwią rozwiązanie problemu. Co więcej, sposoby te są dość proste we wdrożeniu. Tym bardziej warto skorzystać z zaprezentowanych przez nas porad, aby osiągnąć cel, jakim jest pozbycie się mrówek z ogrodu.
Spis treści
- 1 Mrówki uszkadzają owoce i nie tylko. Dlaczego trzeba pozbyć się tych insektów z ogrodu?
- 2 Co odstrasza mrówki? Poznaj metody na to, jak można skutecznie zwalczyć mrówki w ogrodzie?
- 3 Poznaj rośliny odstraszające mrówki
- 4 Sposoby “ostateczne” na mrówki w ogrodzie
- 5 Czy zawsze warto zwalczać mrówki w ogrodzie?
- 6 Dylematy dotyczące zwalczania mrówek. Zabijać je czy przepędzać?
Mrówki uszkadzają owoce i nie tylko. Dlaczego trzeba pozbyć się tych insektów z ogrodu?
Niestety, mrówki to robaki, które są problemem i powszechnym, i groźnym dla uprawy w ogrodzie. Kolonie mrówek są w stanie zagrozić uprawie na różne sposoby. Chcesz dowiedzieć się, jakie są możliwe konsekwencje? Niestety, jest ich wiele:
- mrówki to szkodniki, które mogą przyczynić się do przesuszenia ziemi, ponieważ budują w niej tunele,
- mrówki poważnie zagrażają drewnianym elementom i konstrukcjom znajdującym się w ogrodzie, ponieważ mają zwyczaj budować gniazda w zakamarkach budynków, szczelinach altanek ogrodowych czy innych elementów wyposażenia wykonanych z drewna,
- insekty te zanieczyszczają żywność – mrówki w domu i żerują na jedzeniu,
- mrówki sprzyjają obecności mszyc, stwarzając im dogodne warunki bytowania, a ponieważ żywią się produkowaną przez nie spadzią, nie będzie przesadą stwierdzenie, że mrówki i mszyce to samonapędzający się zestaw.
Co odstrasza mrówki? Poznaj metody na to, jak można skutecznie zwalczyć mrówki w ogrodzie?
Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się mrówek z ogrodu, możesz skorzystać z takich rozwiązań jak na przykład:
- boraks,
- olejki eteryczne,
- kawa,
- proszek do pieczenia,
- cynamon.
Czym charakteryzuje się każde z nich?
Boraks
Boraks to niedrogi, a jednocześnie przyjazny dla środowiska środek, który cechuje się silnymi właściwościami oczyszczającymi. Substancja ta jest minerałem, który występuje naturalnie. Z uwagi na wspomniane cechy czyszczące jest ona chętnie wykorzystywana jako istotny składnik mikronawozów.
Regularnie stosowany boraks skutecznie eliminuje on takie owady jak na przykład rybiki, karaluchy czy — co teraz interesuje Cię zapewne w największym stopniu — mrówki. W jaki sposób możesz wykorzystać boraks, by pomógł Ci on zwalczać mrówki?
Wbrew pozorom, sposób działania nie należy do szczególnie skomplikowanych. Aby osiągnąć cel, musisz przygotować mieszaninę złożoną z takich składników jak:
- boraks,
- woda,
- cukier,
w proporcjach, które w przybliżeniu wynoszą odpowiednio 5:70:25. Tak przygotowany mix trzeba rozłożyć w pobliżu miejsca, w którym znajduje się gniazdo mrówek. Ponieważ cukier, podobnie jak inne słodkie artykuły spożywcze, jest przysmakiem mrówek, te chętnie skorzystają z przygotowanej przez Ciebie mieszanki, a następnie — jeśli będziesz miał szczęście — skorzystają z okazji i zabiorą przysmak do swojej kryjówki. Ponieważ boraks ma działanie toksyczne dla owadów, możesz łatwo się domyślić, jakie przyniesie to efekty.
Wiesz już, że boraks ma działanie trujące. Jest to jednak miecz obosieczny — boraks uśmierci mrówki, ale oprócz tego jest on również szkodliwy dla ssaków (w tym również ludzi). A zatem, jeśli chcemy pozbyć się mrówek z ogrodu, musisz rozłożyć preparat w taki sposób, by nie miały do niego dostępu zwierzęta domowe oraz dzieci. W przeciwnym wypadku łatwo o tragedię.
Olejki eteryczne, ocet
Jeśli stoi przed Tobą wyzwanie, jakim jest zwalczanie mrówek znajdujących się w ogrodzie, warto sięgać przede wszystkim po domowe sposoby. Jednym z nich jest stosowanie mieszaniny złożonej z wody oraz olejków eterycznych. Bardzo dobrze sprawdzają się w takiej sytuacji w szczególności ekstrakty z lawendy (lawenda — o czym przeczytasz jeszcze w naszym tekście — jest jedną z tych roślin, które skutecznie odstraszają mrówki) oraz mięty.
Olejki eteryczne naturalnie występują w roślinach, ale oprócz tego można również kupić gotowe wyciągi w sklepach ogrodniczych oraz miejscach, w których sprzedaje się artykuły ogrodnicze.
Jeśli chodzi o domowe sposoby zwalczania mrówek, warto sięgnąć po jeszcze jedną mieszaninę — tym razem mowa jest o mixie wody oraz octu. Intensywny zapach octu to jeden z najskuteczniejszych sposobów, jeśli chodzi o domowe sposoby na mrówki — aromat skutecznie zniechęca je do tego, by zakładać gniazda w ogrodzie lub w pobliżu pomieszczeń mieszkalnych.
Kawa
Kawa to nie tylko smaczny napój, który chętnie spożywamy w Polsce, ale także — z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, również dość skuteczny sposób na zwalczanie mrówek buszujących w Twoim ogrodzie warzywnym czy owocowym. Dzieje się tak, ponieważ my, ludzie, lubimy zapach kawy, ale mrówki — niekoniecznie.
Dlaczego zatem nie wykorzystać właściwości zapachowych kawy, by móc stworzyć w ten sposób naturalną barierę, która zniechęci niechcianych intruzów do przebywania w Twoim ogrodzie? Aby osiągnąć cel, rozsyp zmieloną kawę wokół gniazda. Zapach ziaren kawy będzie działał na mrówki jak odstraszacz.
Wykorzystując kawę, osiągniesz dwie korzyści:
- inwazja mrówek zostanie skutecznie powstrzymana,
- użycie kawy oznacza brak preparatów chemicznych, które mogłyby zaszkodzić nie tylko roślinom, ale także — z czym również należy się liczyć — zwierzętom domowym czy dzieciom.
Proszek do pieczenia
Kolejnym skutecznym, wypróbowanym już sposobem na mrówki w ogrodzie jest proszek do pieczenia. Proszek, podobnie jak np. kawa, to ciekawa alternatywa, jeśli nie chcesz sięgać po środki chemiczne. W jaki sposób powinieneś zastosować proszek do pieczenia, by wytępić mrówki?
Tak samo jak w przypadku kawy, użycie go jest dość proste — wystarczy rozsypać preparat w pobliżu sadzonek. Dobrym rozwiązaniem jest np. równomierne rozsypanie go dookoła całej uprawy czy rabaty ogrodowej. Dzięki temu stworzysz swego rodzaju barierę, która uchroni rośliny przed inwazją mrówek.
Cynamon
Cynamon to niezwykle skuteczny sposób na zwalczanie mrówek w ogrodzie — pierwsze efekty można zobaczyć już po kilku dniach, a oprócz tego ma jeszcze jedną ważną zaletę (za chwilę do niej nawiążemy).
Kiedy tylko zaobserwujesz, że mrówki w ogrodzie zaczynają poważnie zagrażać uprawianym przez Ciebie roślinom, zacznij działać. Jedną z metod, jeśli chodzi o domowe sposoby, jest rozsypanie cynamonu dookoła uprawy.
Zasada działania jest taka sama, jak w przypadku kawy czy proszku do pieczenia — użyj cynamonu, by stworzyć w ten sposób naturalną barierę, którą mrówki zaczną omijać. Cynamon można rozsypywać również w pobliżu szklarni, leżaków czy ogrodowej altany, dzięki czemu skutecznie odstraszysz je od tych miejsc.
Dlaczego jeszcze warto stosować ten środek? Otóż, cynamon to także inne korzyści, jeśli chcesz zastosować go w ogrodzie; pomoże Ci on w zwalczeniu takich problemów jak na przykład pleśń czy niektóre choroby roślinne, które są wywoływane przez grzyby. To jeszcze nie wszystkie zalety, ponieważ cynamon stanowi także skuteczny ukorzeniacz dla sadzonek. Tak, są to kolejne zalety, o których warto pamiętać — sprawiają one, że zawsze warto mieć cynamon pod ręką, ponieważ ten niedrogi i powszechnie dostępny środek pomoże Ci w rozwoju całej uprawy ogrodowej.
Poznaj rośliny odstraszające mrówki
Jeśli zastanawiasz się, czym można skutecznie zwalczyć mrówki w ogrodzie, z pewnością zadowoli Cię informacja, że w rozwiązaniu problemy mogą pomóc rośliny odstraszające mrówki. O jakich gatunkach mowa? Jeśli chodzi o rośliny pomocne w walce z mrówkami, zalicza się do nich na przykład:
- majeranek,
- lawenda,
- nagietek lekarski.
Rośliny te emitują aromaty i zapachy, które działają odstraszająco na mrówki.
Jeśli dodamy do tego, że gatunki roślin, które wymieniliśmy powyżej, dobrze wyglądają, połączysz przyjemne z pożytecznym: przepędzisz mrówki, a jednocześnie poprawisz estetykę ogrodu. Przykładowo, lawenda zwraca na siebie uwagę z powodu charakterystycznego, fioletowego ukwiecenia. Z kolei nagietek czy majeranek to egzemplarze, które nie tworzą wprawdzie tak wielobarwnych kompozycji, ale również mogą stać się dobrym tłem dla innych roślin z rabaty ogrodowej.
Sposoby “ostateczne” na mrówki w ogrodzie
Jeśli masz już dość nadmiaru mrówek i mierzysz się z prawdziwą inwazją, masz do dyspozycji również radykalne rozwiązania. Aby osiągnąć swój cel, możesz na przykład zalać wrzącą wodą tunele wykopane przez te insekty. Kiedy tylko gorąca woda dotrze do miejsca, w którym przebywa królowa, osiągniesz sukces — bez niej nawet największa kolonia mrówek przestanie się rozwijać.
Jeśli jednak zależy Ci na tym, by nie szkodzić przyrodzie, zrezygnuj z tych rozwiązań. Brak obecności mrówek w danej okolicy może zaburzyć lokalny ekosystem.
Czy zawsze warto zwalczać mrówki w ogrodzie?
Właśnie przeczytałeś(aś) obszerny, merytoryczny artykuł na temat tego, jak zwalczyć mrówki, które pojawiły się w Twoim ogrodzie, a także co zrobić, by w ogóle zapobiec ich pojawieniu się na uprawie. Z drugiej jednak strony warto zadać sobie pytanie… czy warto w ogóle to robić?
Z pewnością zdziwiło Cię takie pytanie, ale w gruncie rzeczy… nie jest ono pozbawione sensu. Wynika to stąd, iż mrówki w ogrodzie nie zawsze są dla niej czymś groźnym. Wręcz przeciwnie — pod pewnymi względami mogą one okazać się nawet korzystne dla danej uprawy.
Nie bez powodu mówi się, że mrówki to wyjątkowo pracowite robaki. Ich pracowitość ma także pewne pozytywne skutki. Przykładowo, mrówki mogą przenosić nasiona, co pozwala w rozprzestrzenianiu się roślin. To jeszcze nie wszystko, ponieważ są one w stanie również oczyścić trawę z odpadów organicznych.
Wprawdzie jeśli na Twojej uprawie znajdują się puste butelki czy plastikowe opakowania po jedzeniu, mrówki nie wyręczą Cię w sprzątaniu… ale jeśli w ogrodzie znajdują się na przykład resztki organiczne roślin, mrówki ogrodowe pomogą je usunąć.
W tekście opisaliśmy Ci, że mrówki mają w zwyczaju drążyć korytarze w ziemi. Takie działanie może — w skrajnych wypadkach — poważnie naruszyć strukturę gleby. Z drugiej jednak strony trzeba spojrzeć na jasne strony takiego rozwiązania. Warto bowiem wiedzieć, że korytarze te są w stanie spulchnić ziemię, ponieważ pomagają w transporcie cennych dla rozwoju roślin składników mineralnych:
- fosfor,
- azot.
W efekcie jeśli skutecznie zabierzemy się za zwalczanie mrówek w naszym ogrodzie, by ratować uprawę, prowadzone w szczytnym celu działania mogą przynieść wręcz odwrotny efekt.
Dylematy dotyczące zwalczania mrówek. Zabijać je czy przepędzać?
W sklepach ogrodniczych czy marketach budowlanych można z łatwością znaleźć chemiczne preparaty, które pozwolą Ci skutecznie zwalczyć mrówki w ogrodzie.
Czy warto jednak stosować te preparaty chemiczne? Niekoniecznie, a powodem, dla którego powinniśmy po nie sięgać jedynie w ostateczności, paradoksalnie jest ich… skuteczność. Preparaty chemiczne mają jeden oczywisty cel: zlikwidować mrówki. Czy warto jednak to robić? Wspomnieliśmy już, że ich obecność to także pewne korzyści dla uprawy ogrodowej.
Oprócz tego musisz liczyć się z tym, że zabijanie mrówek (a także jakiegokolwiek innego gatunku zwierząt czy insektów) może poważnie zaburzyć lokalny ekosystem i nie jest korzystne dla środowiska naturalnego. A zatem, lepszym rozwiązaniem jest raczej zniechęcać mrówki do bytowania w naszym ogrodzie niż przeprowadzać ich eksterminację.
Zamiast zabijania mrówek możesz wybrać takie soft rozwiązania jak na przykład:
- pojemnik wypełniony wełną drzewną (wełna drzewna to niewielkie fragmenty drewna. Mają one postać płatków, cienkich paseczków lub wiórów). Warto postawić taki pojemnik na co najmniej kilka dni — znajdujące się w nim drewno powinno skutecznie przyciągnąć znajdujące się w ogrodzie mrówki. Sprawdź po pewnym czasie, czy drewniane wióry skutecznie przyciągnęły insekty, których chcesz się pozbyć. Jeśli tak, to bardzo dobrze — teraz wystarczy jedynie zabrać pojemnik i zawieźć go na przykład do lasu lub na pobliską polanę,
- regularne sprzątanie ogrodu, w tym w szczególności sprzątanie organicznych odpadów (resztki roślin itp.). Dlaczego? To proste: ponieważ ten typ odpadów oznacza potencjalne pożywienie dla mrówek. Jeżeli zatem nie chcesz zachęcać ich do zawitania w Twoim ogrodzie, postaraj się, by nie było w nim atrakcyjnego dla mrówek pożywienia.
Te domowe, sprawdzone sposoby są na tyle skuteczne, że dzięki nim zdusisz problem w zarodku. Sięgnij po naturalne sposoby, a nie doprowadzając do tego, że konieczne będzie sięganie po owadobójcze środki chemiczne itp.