Co na nowoczesną rabatę przed domem?
Co na rabatę przed domem znaną też jako ogród frontowy, by wyglądała nowocześnie i by za każdym razem cieszyła nasze oczy, bez względu na porę roku? Oto najważniejsze wskazówki i najpiękniejsze inspiracje w sieci. Sprawdź!
Spis treści
Jakie rośliny posadzić przy wejściu do domu i jak je zaplanować?
Planując rabatę przed domem, warto przede wszystkim zwrócić uwagę, by wybrane rośliny miały podobne wymagania, zarówno co do stanowiska, jak i podłoża. Doskonale sprawdzą się tu byliny, jednak bardzo ciekawie będą się tu również prezentować krzewy zimozielone, krzewinki oraz rośliny sezonowe i pnącza. Dobrym pomysłem jest komponowanie ze sobą roślin, które kwitną w różnym czasie, dzięki czemu nasza rabata ogrodowa będzie wyglądała pięknie o każdej porze roku. Zanim jednak posadzimy przed domem wybrane kwiaty, krzewy czy byliny, musimy odpowiednio się przygotować: odchwaścić podłoże, zapewnić najlepszą ziemię, a także zaplanować przestrzeń dla każdego gatunku (poszczególne okazy mogą rozrastać się zarówno na wysokość, jak i na szerokość). Zastanowić należy się również czy lepiej wpasuje się rabata kamienna czy klasyczna, usypana z ziemi.
Jeśli chcemy, by rabaty przed domem prezentowały się szczególnie dekoracyjnie, warto połączyć je z małą architekturą ogrodową: rzeźbami, oczkami wodnymi, trejażami, a także stalowymi elementami, tradycyjnymi kulami albo efektownym oświetleniem. Warto wziąć pod uwagę również nasze meble ogrodowe, tak aby cała aranżacja stanowiła spójną kompozycję. Tło dla takich rabat mogą stanowić: drewniane ogrodzenie, ściana z cegieł lub wysokie krzewy. Jak dobrać kolory tła do roślin? Ściana z czerwonych cegieł będzie stanowiła piękne tło dla niebieskich kwiatów, natomiast ciemnozielony cis doskonale będzie kontrastował z kwiatami w kolorach pastelowych. Przed krzewami zimozielonymi warto posadzić róże, a krzewy o gęstym i bujnym ulistnieniu świetnie uzupełnią kompozycję z roślin z niewielką ilością liści. Z kolei rośliny o dużych liściach i dużych kwiatach ładnie prezentują się na tle wysokich traw.
O czym jeszcze warto pamiętać?
- Nowoczesna rabata przed domem powinna mieć układ piętrowy: z tyłu sadzimy wysokie rośliny, następnie niższe i z przodu najniższe.
- Planując nowoczesny przedogródek, warto zdecydować się na maksymalnie trzy kolory przewodnie.
- Wyjątkowo efektownie wyglądają rabaty oparte na jednej barwie lub zawierające kwiaty w kolorach pokrewnych (jak na przykład rabata w odcieniach czerwieni, fioletu i różu).
Co na nowoczesną rabatę przed domem?
Jeśli chcemy stworzyć piękny, nowoczesny ogród przed domem, to pierwszym naszym krokiem powinno być jego dokładne zaplanowanie. Udana aranżacja rabaty będzie zależała od wielu czynników, jednak czas poświęcony na stworzenie projektu zaprocentuje: pielęgnacja roślin będzie dzięki temu mniej wymagająca, a bujna zieleń i bajecznie kolorowe kwiatostany będą cieszyć nasze oczy niemal przez cały rok. Można bez przesady powiedzieć, że niektóre rośliny zawsze sprawdzą się posadzone na rabacie przed domem, a należą do nich między innymi skalniaki, wrzośce, hortensje, funkie, rodgersje, tawułki, żurawki, trawy ozdobne, trawa, a także cisy, azalie japońskie i bukszpany.
Jakie gatunki roślin wybrać na rabatę ogrodową przed domem?
- Na rabatę ogrodową po stronie północnej warto wybrać rośliny cieniolubne, takie jak paprocie, pióropusznik strusi, tawułki Arendsa czy niekropień stopowaty.
- W miejscu nasłonecznionym najlepiej będą rosły rośliny odporne na silne działanie promieni słonecznych, na przykład szałwie, berberysy zwyczajne, gipsówki, miłki wiosenne czy goździki postrzępione.
- W nowoczesnym ogrodzie w stylu rustykalnym najlepiej zaplanować rabatę ogrodową z bylinami i warzywami, natomiast w ogrodzie w stylu angielskim doskonale będą się prezentować rabaty kwiatowe z obrzeżami z płyt tarasowych, a także ze ścieżkami i elementami małej architektury ogrodowej.
- Początkujący ogrodnicy powinni wybrać na rabatę przed domem rośliny kwitnące niewymagające dużych umiejętności i niekłopotliwe w uprawie i pielęgnacji. Dobrze sprawdzą się tu między innymi nasturcje, bratki, piwonie czy aksamitki. Warto też postawić na całoroczne rabaty, w których posadzimy bluszcz, astry amerykańskie, kokoryczki, wilce i dąbrówki rozłogowe.
Nowoczesna rabata ogrodowa przed domem
Wybierając rośliny do nowoczesnego ogrodu, nie możemy zapomnieć o zachowaniu odpowiedniego kształtu całości. Obecnie największą popularnością cieszą się geometryczne, kuliste lub wielościenne kształty w ogrodzie. Jeśli chcemy je uzyskać, to najlepszym wyborem będą bukszpan, cis i ostrokrzew karbowanolistny. Z geometryczną kompozycją idealnie będą się komponować czosnek ozdobny oraz hortensja kulista, a także miskat chiński, hakonechloa czy ostnica. Pojedynczo posadzone na tym tle drzewa i rośliny takie jak bambus, grab kolumnowy, agawa, juka czy brugmansja wprowadzą do ogrodu powiew egzotyki.
Bez względu na to, jaki wybierzemy styl ogrodu i czy będzie on będzie uporządkowany, hołdujący geometrycznym kształtom, czy też naturalny, przypominający wiejskie, sielskie widoki, warto pamiętać o tym, że jego wcześniejsze zaprojektowanie pozwoli na uzyskanie spójnej, harmonijnej kompozycji. W nowoczesnym ogrodzie mogą więc pojawić się :
- rabaty formalne, na które najczęściej składają się gatunki roślin strzyżonych, takich jak cisy, ligustry, bukszpany, laurowiśnie. Idealnie nadają się one do formowania brył żywopłotów – często w ten sposób powstaje żywopłot z grabu;
- rabaty nieformalne, w których dominują swobodne połączenia roślin, tworzące w efekcie zaokrąglone, łukowate kształty;
- rabaty wyspowe, które tworzą akcenty dekoracyjne, występując na pierwszym planie. To miejsce dla roślin kwitnących, krzewów i wyższej roślinności;
- rabaty graniczne, stanowiące kompozycje sadzone pod płotem lub żywopłotem, a także przy murach. Idealnym rozwiązaniem są tu nasadzenia warstwowe, zwiększające stopniowo swoją wysokość.
Nowoczesny ogród to nie tylko geometryczne kształty, porządek i harmonia. To również przemyślane połączenia trawnika i atrakcyjnych wizualnie ścieżek, które mogą być wykonane z takich materiałów, jak kostka brukowa, żwir, otoczaki, pnie drzew czy kora. Co więcej, w takim ogrodzie nie może zabraknąć odpowiedniego ogrodzenia, które powinno współgrać z roślinnością w rabatach przed domem. Warto wziąć tu pod uwagę naturalne ogrodzenie z żywopłotu, niskie murki, a także bardzo modne w ostatnim czasie gabiony, kosze z prętów i siatki, które można wypełniać na przykład kamieniami, szarym bazaltem lub szkłem.