Co to jest frezowanie – definicja frezowania

Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, lub po prostu nie zastanawiamy się nad tym, frezowane rzeczy otaczają nas niemalże z każdej strony. Frezowanie to stały element obrabiania wszelkiego rodzaju płaszczyzn, kanałków, rowków, powierzchni kształtowych czy uzębień. Jednak najwięcej wspólnego z frezem mają meble pokojowe. Te bardzo często poddawane są frezowaniu, by nabrały odpowiedniego wyglądu, funkcjonalności czy zdobień. W tym artykule skupimy się głównie na frezowaniu mebli oraz wyjaśnimy co to jest frezowanie.

frezarka


Co to jest frezowanie?

Frezowanie – jest to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem. Nadaje odpowiedni kształt przedmiotom z metalu, drewna, tworzyw sztucznych lub innych materiałów skrawalnych za pomocą wieloostrzowego narzędzia (frezu) na obrabiarce zwanej frezarką. Frezowanie to rodzaj obróbki skrawaniem, w której za ruch obrotowy odpowiada specjalne narzędzie, zaś za ruch posuwowy przedmiot obrabiany (czasami również narzędzie). Dzięki frezowaniu materiałowi można nadać najróżniejsze kształty i ozdabiać meble ciekawymi wzorami.

Jakie są techniki frezowania?

Technik frezowania jest kilka. Rodzaje frezowania można podzielić ze względu na rozmieszczenie ostrzy – techniki frezowania walcowego, frezowanie czołowe oraz frezowanie kształtowe. Innym podziałem jest podział frezowania ze względu na sposób poruszania się ostrzy. Mogą poruszać się one współbieżnie – wtedy zarówno frezowany przedmiot, jak i ostrze poruszają się w tym samym kierunku (proces frezowania współbieżnego). Poruszanie się tych elementów w przeciwne strony to technika frezowania przeciwbieżna (krawędź tnąca narzędzia porusza się w kierunku przeciwnym niż obrabiany przedmiot). Ważne jest to, że w procesie frezowania współbieżnego grubość warstwy skrawanej na początku jest największa, a na końcu najmniejsza, natomiast w przypadku frezowania przeciwbieżnego jest na odwrót. Ma to bezpośredni wpływ na szybkość i jakość skrawania.

podział frezowania: frezowanie współbieżne i frezowanie przeciwbieżne

Frezowanie współbieżne i frezowanie przeciwbieżne – różnice
Źródło: http://slideplayer.pl/

Frezowanie drewna jest zajęciem niezwykle wdzięcznym i w zasadzie nie ma ograniczeń. W zależności od naszej fantazji i artystycznej wizji możemy udekorować meble oryginalnym frezem. Wszechstronność frezarki przejawia się w tym, że możemy jej użyć do wykonania łączeń, narożnych profili czy właśnie elementów dekoracyjnych. Bez tego narzędzia nie tylko trudno byłoby o precyzyjne zdobienia, ale przede wszystkim o wiele bardziej skomplikowane byłoby wykonanie łączeń czy elementów funkcjonalnych.

Co to jest frezarka?

Frezarka – jest to specjalna maszyna, obrabiarka, która służy do obróbki skrawaniem różnego rodzaju płaszczyzn. Mogą to być zarówno powierzchnie płaskie, jak i wszelkiego rodzaju elementy kształtowe – zębate koła, gwinty czy rowki. Podstawowym narzędziem, które służy do obróbki frezarką jest frez, który wykonuje ruchy obrotowe, w celu obróbki. Poza tym frez przemieszcza się także względem obrabianego materiału. Warto zaznaczyć, że wyróżniamy różne frezarki. Biorąc pod uwagę ich budowę należy rozróżnić frezarki jedno- oraz wielowrzecionowe. Drugim rodzajem podziału jest podział ze względu na usytuowanie wrzecion. Dostępne są frezarki górno- i dolnowrzecionowe.

Frezarka do drewna

Rodzaje frezarek ze względu na usytuowanie wrzecion

  • Wrzeciono w przypadku frezarek górnowrzecionowych umiejscowione jest nad stołem. Ten rodzaj frezarek służy do frezowania na całej powierzchni obwodu obrabianego przedmiotu, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.
  • Frezarki dolnowrzecionowe mają wrzeciona zamontowane pod stołem. Tego typu frezarki są mniej bezpieczne od tych z wrzecionami nad stołem i zaleca się ich używanie tylko przez wykwalifikowane osoby.

Należy jeszcze rozróżnić frezarki pod kątem ich przeznaczenia. Wówczas wyróżniamy frezarki z wrzecionami ustawionymi pionowo lub poziomo. Są też te przeznaczone do drewna lub kół zębatych, a także frezarki uniwersalne.

Jak powinno być frezowane drewno?

Materiały drewniane są dość łatwe do obróbki ze względu na swoją miękkość. Za pomocą frezarki można nadać im właściwy kształt czy odpowiednie dekoracje. Jednak frezarka nie jest jedynym narzędziem, które jest niezbędne do frezowania. By móc w pełni wykorzystać jej możliwości, frezarka musi być wyposażona w odpowiednie ostrza – frezy. Do obróbki mebli drewnianych muszą to być frezy przeznaczone do tego typu materiału. Ponieważ każdy materiał charakteryzuje się innymi właściwościami, do betonu, plastiku czy gipsu potrzebne będą odpowiednie rodzaje frezu. Oczywiście należy również zdawać sobie sprawę, że w zależności od tego, jaki rodzaj zdobień czy też łączeń ma się pojawić na drewnie, trzeba dobrać odpowiedni rodzaj frezu.

meble Link z frezowanymi krawędziami

Meble Link pięknie prezentują się z łagodnie frezowanymi frontami

Frezowaniem mebli możemy zająć się oczywiście na własną rękę, jeśli mamy zacięcie do majsterkowania. Posiadając odpowiedni sprzęt w zaciszu domowego garażu można podjąć stolarskie wyzwanie. Jednak ten rodzaj obróbki skrawaniem ma też inne, przemysłowe oblicze. W studiach projektowych producentów mebli powstają koncepcje mebli, które potem spływają na taśmę produkcyjną. Meblarskie trendy, które powstają w głowach designerów muszą potem być zrealizowane w procesie produkcyjnym. Wszelkiego rodzaju zaokrąglone elementy, nowoczesne kształty, nowatorskie łączenia poddawane są obróbce. „Surowe” drewniane części trzeba poddać frezowaniu.

Dzięki temu w salonach meblowych możemy dowolnie przebierać w różnych rodzajach mebli, różnie wykończonych, pasujących do naszej wizji wyposażenia własnego mieszkania. Dzisiaj producenci prześcigają się w meblarskich projektach. W ten sposób na rynku dostępne są wyjątkowe zestawy, którym nadano nowoczesny kształt dzięki odpowiedniemu frezowaniu takie jak np. Meblościanka Link z pięknie wykończonymi korpusami.

FAQ

Co to są frezy w meblach?

Frezy to ozdobne elementy na frontach meblowych, żłobienia i wgłębienia, które mogą być umieszczane w różnym układzie.

Ile kosztuje frezowanie frontów?

Koszt frezowania frontów meblowych zależy od grubości materiału i stopnia skomplikowania wzoru.