Co to jest girlanda i z czego można ją wykonać?

Jeszcze do niedawna girlandy kojarzyły nam się głównie z dekoracjami typowo świątecznymi. Jako niezwykłe połączenie świerkowych gałązek i kolorowych bombek, przeplatanych z czerwonymi kokardkami pozwalały skutecznie wprowadzić świąteczny nastrój w każdym domu. Jednak obecnie coraz częściej taka forma ozdoby stosowana jest również poza okresem świątecznym. Girlandy wykonane z różnego rodzaju materiałów pozwalają z łatwością odmienić każde wnętrze, nadając mu zupełnie nowego wyrazu. Co więcej, doskonale prezentują się również w ogrodzie.

Jeżeli planujesz wykonać nowoczesną dekorację, dowiedz się, czym dokładnie jest girlanda. Poznaj najpiękniejsze rodzaje girland i dowiedz się, jak samodzielnie je wykonać.

Co to jest girlanda?

Girlanda to dekoracyjny, często roślinny ornament w formie podwieszanej wiązanki kwiatów, liści, owoców, a coraz częściej również balonów, żarówek czy innych elementów dekoracyjnych. W zależności od preferencji może przybierać formę klasycznej, okrągłej girlandy lub występować w formie podłużnej.

Ten wyjątkowy element dekoracyjny składa się z ciągu połączonych ze sobą materiałów, które następnie można powiesić, tworząc estetyczne kompozycje. W wielu kręgach kulturowych girlandy wykorzystywane są podczas różnorodnych okazji, po to, by nadać określonego uroku, podkreślić symbolikę danego wydarzenia lub dodać wyjątkowej świątecznej atmosfery.

Rodzaje girland

Choć wspominając o girlandach, wiele osób ma przed oczami klasyczną, bożonarodzeniową przeplatankę świerkową, na której zawieszone są ozdoby świąteczne, to w rzeczywistości istnieje wiele rodzajów girland. Każda z nich wyróżnia się wyjątkowym stylem i doskonale sprawdzi się podczas różnych uroczystości, a także jako wyjątkowo estetyczna dekoracja.

Girlanda kwiatowa

Girlandy kwiatowe najczęściej wykonane są z kwiatów żywych lub sztucznych. To wyjątkowo estetyczny element dekoracyjny, który doskonale sprawdzi się podczas różnego rodzaju przyjęć, jako girlanda urodzinowa czy na wesele. Wykonana z żywych kwiatów prezentuje się wyjątkowo luksusowo, a przy tym roztacza delikatny, słodki aromat.

Z kolei ta, wykonana ze sztucznych kwiatów jest znacznie prostsza w wykonaniu, a przy tym może być wykorzystywana podczas licznych uroczystości. Aby stale prezentowała się w efektowny sposób, wystarczy zadbać o odpowiednie przechowywanie.

Girlanda kwiatowa

Girlanda kwiatowa

Girlanda świetlna

Girlandy świetlne to stosunkowo nowa forma dekoracji, która doskonale podkreśla charakter wnętrz i ogrodów. Wyjątkowo często tego typu girlandy wykorzystywane są w aranżacjach w stylu boho i w nowoczesnych wnętrzach. Z kolei te, wykonane z delikatnych, pastelowych cotton balls doskonale zaprezentują się w pokoju dziecięcym.

W zależności od preferencji użytkownika girlandy świetlne mogą być wykonane ze sznurków lampek LED lub dużych, efektownych żarówek, z widocznym żarnikiem. Odpowiednio długie, sprawdzą się jako ozdoba ogrodu, szczególnie polecana podczas spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Girlanda świetlna

Girlanda świetlna

Girlanda z balonów

Girlanda z balonów to wyjątkowa ozdoba, której samodzielne wykonanie nie powinno stanowić większego wyzwania. Doskonale sprawdzi się jako dekoracja podczas różnego rodzaju uroczystości w tym w szczególności urodzin, wesel i innych przyjęć. W zależności od preferencji, balony w tego typu girlandzie mogą tworzyć estetyczne koło lub łuk idealny na różnego rodzaju bramy.

Balony w girlandach urodzinowych doskonale podkreślą papierowe chorągiewki, wstążki i kolorowe frędzle z bibuły.

Girlanda świąteczna

Girlandy świąteczne to bez wątpienia najpopularniejsze typy girland, powszechnie wykorzystywane do zdobienia domów w okresie świątecznym. Wykonane ze sztucznych gałązek choinkowych doskonale prezentują się rozwieszone nad drzwiami lub tuż nad kominkiem, a także jako dekoracja poręczy schodów.

Ozdobiona świątecznymi dekoracjami wprowadza wyjątkowy klimat, a dzięki zastosowaniu światełek nadaje wnętrzu wyjątkowego ciepła i przytulności.

Jak zrobić girlandę?

Sposób wykonania girlandy uzależniony jest od tego, na jaki typ się zdecydujesz. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, jak wykonać własną girlandę DIY. Na szczęście w większości przypadków zadanie to nie należy do szczególnie trudnych i z łatwością sobie z nim poradzisz.

Jak zrobić girlandę z kwiatów DIY?

Samodzielne wykonanie girlandy kwiatowej nie powinno stanowić większego wyzwania. Warto jednak podkreślić, że decydując się na taki rodzaj ozdoby, znacznie lepiej sprawdzą się kwiaty sztuczne. Te z uwagi na swoją strukturę są wyraźnie elastyczniejsze, a przy tym utrzymują idealny wygląd przez długie lata.

Najważniejsze materiały do przygotowania girlandy kwiatowej:

  • taśmę, wstążkę, sznurek lub drut florystyczny w roli stelaża,
  • kwiaty, najlepiej różnokolorowe,
  • nożyczki,
  • klej na gorąco,
  • gałązki i liście, które doskonale podkreślą kolor i sprawią, że girlanda kwiatowa nabierze dodatkowej głębi.

Zobacz: Oświetlenie altanki ogrodowej — przejrzyj dostępne rozwiązania

Przygotowanie tej wyjątkowej ozdoby należy rozpocząć od dobrania odpowiedniej długości girlandy. Określ pożądaną długość stelaża i pamiętaj, że ten powinien być na tyle wytrzymały, by unieść ciężar wszystkich dekoracji.

Następnie dekoruj girlandę, wykorzystując wyłącznie główki kwiatowe z wykorzystaniem kleju na gorąco. W pierwszym kroku zacznij od tych największych, które stworzą doskonałą bazę dla dekoracji. Następnie, gdy podstawa będzie gotowa, możesz przejść do dodawania mniejszych kwiatów i detali ozdobnych, takich jak liście i gałązki.

Gdy girlanda będzie gotowa, sprawdź, czy nie są konieczne drobne poprawki. Zweryfikuj, czy nie ma pustych miejsc, które wymagają dodatkowego ozdobienia.

Jak zrobić girlandę świetlną DIY?

Girlanda świetlna wymaga pewnych umiejętności, jednak odpowiednio wykonana pozwala cieszyć się wyjątkowo strojną dekoracją, w przystępnej cenie. Do samodzielnego wykonania girlandy świetlnej będziesz potrzebował:

  • płaskiego przewodu dedykowanego do budowy girland,
  • wtyczki do przewodu płaskiego,
  • oprawki na żarówki dedykowane do budowy girland,
  • żarówki LED w ilości odpowiadającej ilościom oprawek.

Dodatkowo, chcąc stworzyć wyjątkowo długą girlandę, warto zakupić specjalny łącznik do przewodu płaskiego i haczyk, który ułatwi późniejszy montaż. Elementy te nie będą potrzebne w przypadku krótkich girland.

Aby samodzielnie wykonać girlandę świetlną, należy w pierwszej kolejności zmierzyć długość przewodu płaskiego, a następnie rozwiesić go w docelowym miejscu (na ścianie w domu lub we wnętrzu altanki). Takie działanie pozwoli znacznie skuteczniej dobrać miejsce żarówek.

Na jednym krańcu przewodu należy zamontować wtyczkę, a na drugiej haczyk, który ułatwi późniejszą aranżację. Gdy podstawa będzie gotowa, można przejść do montażu osłonek na żarówki. Te dostępne w naszym sklepie internetowym i w dobrym markecie budowlanym wyróżniają się wyjątkowo prostym montażem. Wystarczy umieścić rozkręconą oprawkę w docelowym miejscu, a następnie położyć na nią kabel. Podczas przykręcania osłonek małe ostrza w ich wnętrzu samodzielnie natną przewód, zapewniając przepływ prądu.

Na sam koniec wystarczy wkręcić żarówki i girlanda świetlna jest gotowa.

Jak zrobić girlandę świetlną

Jak zrobić girlandę świetlną

Jak zrobić girlandę z balonów DIY?

Do przygotowania girlandy z balonów potrzebny będzie odpowiedni stelaż i duża ilość balonów. Dodatkowo przyda się wstążka, którą przymocować można balony do stelażu oraz nożyczki.

W zależności od potrzeb i preferencji balony można zawiesić na sztywnym stelażu lub wykorzystać zwykły sznurek jutowy, lub żyłka na szpuli  odpowiedniej długości.

W pierwszym kroku należy określić długość girlandy. Następnie można przejść do bez wątpienia najbardziej czasochłonnego zadania, jakim jest dmuchanie balonów. W tym celu warto wykorzystać pompkę, która znacząco usprawni całą pracę.

Gdy wszystkie balony będą już gotowe, można przystąpić do zdobienia girlandy. Aby ozdoba prezentowała się wyjątkowo estetycznie, należy zadbać o to, by wszystkie balony ściśle do siebie przylegały.

Gotowe girlandy stanowią idealną dekorację podczas różnego rodzaju uroczystości, takich jak urodziny, wieczór panieński, wesele, komunię, chrzest i wiele innych.

Jak zrobić girlandę świąteczną DIY?

Girlanda świąteczna w prosty sposób pozwala nadać wnętrzu wyjątkowego klimatu, a odpowiednio wykonana sprawdzi się praktycznie wszędzie, gdzie tylko chcesz. Do przygotowania własnej girlandy świątecznej będziesz potrzebować:

  • sztucznych gałązek choinkowych, opcjonalnie możesz zastosować żywe gałązki świerkowe,
  • dowolnej girlandy LED,
  • dowolne ozdoby świąteczne.

W pierwszym kroku do końcówki przewodu girlandy LED przymocuj końcówkę gałązki choinkowej, tak aby całość tworzyła spójną kompozycję. Następnie przeplataj girlandę w taki sposób, aby gałązki ściśle do siebie przylegały, tworząc zwartą kompozycję. Pamiętaj przy tym, że długość girlandy powinna pokrywać się z długością gałązek. Jeżeli masz ich za mało, możesz zdecydować się na luźniejszą kompozycję, ponieważ ewentualne luki z łatwością zakryją ozdoby i bombki. Aby dodać kolorów, możesz zdecydować się również na użycie szyszek.

Girlanda świąteczna w zależności od potrzeb i preferencji może przyjmować dowolny kształt. Możesz uformować ją w okrąg, który stanowić będzie doskonałą dekorację drzwi frontowych lub rozciągnąć ją w postaci długiego pasa, który nada świątecznego klimatu wnętrzom.

Girlanda z retro lamp

Girlanda z retro lamp

Gdzie wykorzystać girlandy świetlne, kwiatowe i inne?

Girlandy mogą stanowić doskonałą dekorację, która podkreśli aranżację wnętrza, a także doda wyjątkowego charakteru różnym uroczystościom. Jeżeli nie wiesz, jak wykorzystać girlandę, koniecznie sprawdź nasze propozycje!

Girlanda świąteczna doskonale sprawdzi się jako ozdoba zastępująca choinkę na niewielkich przestrzeniach. Jeżeli w Twoim mieszkaniu brakuje miejsca na żywe drzewko, wystarczy, że zastosujesz to wyjątkowo proste rozwiązanie. Girlanda świąteczna może być zawieszona nad oknem lub na komodzie, tworząc wyjątkowo estetyczną ozdobę na święta.

Girlanda świetlna jest bez wątpienia najbardziej uniwersalną propozycją. Sprawdzi się zarówno podczas różnego typu uroczystości, jak również podczas aranżacji wnętrz. Zawieszona na ścianie roztaczać będzie delikatne światło, które sprzyja wypoczynkowi. Kolorowe lampki to doskonała propozycja do pokoju dziecięcego. Różnobarwne światło pozwoli z łatwością odmienić zwyczajny pokój w prawdziwą krainę marzeń.

Zobacz: Aranżacje wokół tarasu – pomysły na przestrzeń przy tarasie

Jednak girlanda świetlna to nie tylko sposób na aranżację wnętrz. Tego typu dekoracja wspaniale podkreśla estetykę ogrodu. Odpowiednio dobrana, może być podwieszona na ścianach altanki lub na tarasie, roztaczając delikatne światło podczas wieczornego relaksu na łonie natury.

Z kolei girlandą z kwiatów lub balonów doskonale podkreślisz każde przyjęcie. Podwieszone na sznurku wielobarwne balony z pewnością przypadną do gustu najmłodszym, a odpowiednio dobrane girlandy balonowe mogą stanowić doskonały prezent na wieczór panieński.