Co to jest i jak działa perlator do wody?

Oszczędność wody jest niezwykle ważna, gdy nie chcemy zbytnio obciążać domowego budżetu. Z tego powodu wiele osób decyduje się zakupić perlator, o ile jeszcze nie ma go w baterii kuchennej i łazienkowej. W tym artykule dokładnie wyjaśniamy, czym jest perlator, jak działa i czy naprawdę pozwala zaoszczędzić wodę. Podpowiemy też, czym się kierować przy jego wyborze.

Perlator – co to jest i do czego służy?

Perlator, znany też jako aerator, to krótko mówiąc, napowietrzacz wody w kranie. Ma postać małego pierścienia z sitkiem, który mocuje się na końcu wylewki baterii kuchennej lub łazienkowej. Przeważnie perlator wchodzi już w skład zakupionej armatury, ale jeśli go nie mamy, zawsze można go dokupić osobno.

Napowietrzanie wody płynącej z kranu sprawia, że strumień optycznie wydaje się silniejszy. Gdy mamy perlator, na wodę wypływającą z wnętrza baterii wywierane jest podciśnienie, dzięki czemu powstają maleńkie pęcherzyki powietrza. Tworzy to złudzenie, że niewielki strumień wody jest znacznie większy (nawet o połowę), co daje wysoki komfort użytkowania baterii, a jednocześnie zapewnia oszczędne zużycie wody.

Perlator sprawia więc, że płacimy mniejsze rachunki za wodę, a jednocześnie troszczymy się o środowisko naturalne, zmniejszając zjawisko marnowania wody. Jego praktyczną funkcją jest również fakt, że ogranicza rozchlapywanie się wody na boki poprzez lepsze ukierunkowanie strumienia wody.

Jak wybrać perlator do baterii kuchennej lub łazienkowej?

Perlator igiełkowy czy napowietrzacz wody?

Klasyczny perlator do baterii kuchennej lub łazienkowej zapewnia oszczędność poprzez napowietrzanie wypływającej wody. Istnieją również perlatory tworzące strumień igiełkowy, których celem jest ograniczenie przepływu wody, ale bez jej napowietrzania. Takie nakładki zainstalowane na wylewce baterii dzielą strumień wody na kilka mniejszych, pojedynczych strużek. Również dzięki nim możliwe jest mniejsze zużycie wody.

Na rynku dostępne są ponadto perlatory, które charakteryzują się bardziej oryginalną regulacją przepływu. Pozwalają tworzyć z wody fantazyjne strumienie, dzięki czemu kąpiel może stać się prawdziwą frajdą.

Zobacz: Jak działa bateria termostatyczna?

Z czego powinien być wykonany perlator do baterii kuchennej lub łazienkowej?

Wybierając perlator, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego odpowiedni rozmiar i kształt – musi pasować do naszej baterii umywalkowej, wannowej czy do kranu przy zlewie. Poza tym powinno dać się łatwo wyczyścić perlator – jeśli będziemy mieć na nim grubą warstwę kamienia, może to znacząco ograniczyć przepływ wody, a tym samym zmniejszyć komfort użytkowania baterii.

Nie mniej ważna jest wytrzymałość. Perlatory, których nie wykonano z solidnych komponentów, mogą przysparzać pewnych problemów. Ich czyszczenie i usuwanie kamienia będzie trudniejsze, mogą też kiepsko trzymać się baterii i po prostu wypadać przy silniejszym strumieniu wody.

Perlator może być wykonany z różnych materiałów – najczęściej wykorzystuje się stop mosiądzu, inne metale, plastik czy silikon. Najbardziej polecane są perlatory mosiężne, ze względu na ich trwałość i odporność na korozję. Tani perlator metalowy może zardzewieć z upływem czasu. Perlator silikonowy łatwo można oczyścić z nagromadzonego kamienia, ale niestety nie jest tak odporny jak perlator mosiężny. Perlator plastikowy to niedrogie i szeroko dostępne rozwiązanie, ale może ulec szybkiemu zniszczeniu i konieczna będzie jego wymiana na nowy.

Perlator w baterii łazienkowej

Perlator w baterii łazienkowej

Perlator do baterii – podział ze względu na sposób montażu

Perlatory różnią się ponadto sposobem montażu. Perlatory z gwintem zewnętrznym instaluje się wewnątrz wylewki, przeważnie spotkamy je w bateriach umywalkowych i innych kranach starszego typu. Z kolei perlatory z gwintem wewnętrznym (nakładanym na kran) to zwykle element nowoczesnej baterii kuchennej, umywalkowej bądź wannowej. Jeśli chodzi o perlator prysznicowy, to montuje się go przed wężem prysznicowym, a nie na końcu wylewki wody.

Jaki perlator do baterii umywalkowej, jaki do baterii wannowej, a jaki do kuchennej?

Kupując perlator, ważne jest, by zwrócić uwagę na jego przepustowość. Ma to bezpośredni związek z jego przeznaczeniem. Większy przepływ wody będzie potrzebny wszędzie tam, gdzie zależy nam na napełnieniu dużych zbiorników w krótkim czasie. Z tego powodu perlator wannowy powinien mieć większą przepustowość niż perlator do baterii umywalkowej. W przeciwnym razie napełnianie wanny przed kąpielą trwałoby bardzo długo.

Zużycie wody w kuchni można zmniejszyć, wybierając specjalny, ruchomy perlator. Dzięki niemu istnieje możliwość precyzyjnego skierowania strumienia wody w wybrane miejsce. Szczególnie przydaje się to podczas płukania naczyń albo mycia owoców czy warzyw.

[[kategoria30:6]]

Jak czyścić perlator do baterii?

Każdy perlator do baterii łazienkowej czy kuchennej będzie wymagał systematycznego usuwania kamienia. Działanie wody sprawia, że na sitku wytrącają się wapienne osady, a skutkiem jest stopniowe ograniczenie przepływu wody.

Jak wyczyścić perlator? Najlepsza będzie do tego mała szczoteczka zmoczona w rozcieńczonym occie. Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty, dobrze jest odkręcić perlator i dokładnie umyć każdy jego element (wcześniej można jeszcze włożyć perlator do wody z octem na kilka godzin). Aby odkręcić perlator od baterii, trzeba użyć specjalnie przeznaczonego do niego klucza lub posłużyć się kluczem z regulacją rozstawu.

Zobacz:Baterie podtynkowe -26 wady i zalety armatury podtynkowej

Co to jest i jak działa perlator do wody? Podsumowanie

Korzystanie z kranu wyposażonego w perlator to dobry sposób na ograniczenie zużycia wody. Jest to specjalne sitko o niewielkich oczkach, montowane na zakończeniu baterii kuchennej lub łazienkowej.

Dzięki wytwarzającemu się podciśnieniu możliwe jest zasysanie powietrza i mieszanie go z wodą. Choć wydaje się, że mamy do czynienia z obfitym strumieniem wody, to tak naprawdę jej przepływ nie jest wcale taki duży i w efekcie zużycie wody jest mniejsze w porównaniu do kranu pozbawionego aeratora. Oszczędność wody pomoże nam również zapełnić strumień igiełkowy.

Perlatory różnią się przede wszystkim rozmiarami oraz sposobem montażu. W podstawowy sposób można je podzielić na te z gwintem zewnętrznym oraz z gwintem wewnętrznym. Perlator pozwoli na oszczędzanie wody w różnych rodzajach baterii – wyróżniamy perlator prysznicowy, wannowy, umywalkowy i kuchenny.

Jeśli chodzi o tworzywo, to do wyboru mamy przede wszystkim perlatory metalowe, perlatory silikonowe, plastikowe oraz mosiężne. Najbardziej polecane są te wykonane z mosiądzu. Bez względu na rodzaj perlator należy regularnie czyścić, w przeciwnym razie nie będzie odpowiednio spełniał swojej funkcji, a przepływ wody zostanie zaburzony.