Co zamiast trawnika w ogrodzie? Jakie rośliny okrywowe?

Choć jest niezwykle popularnym elementem polskich ogrodów, to jednak nie pozostaje niezastąpiony. Trawnik – bo o nim mowa – to tylko jedna z propozycji, jeśli chodzi o zagospodarowanie ogrodu. W przydomowej przestrzeni świetnie prezentują się także inne rośliny – okrywowe czy pnące. Często ich miejsce zastępuje kostka brukowa, a dokładniej wyłożony nią chodnik czy podjazd.

Co zamiast trawy w ogrodzie

Dużo zależy od tego, w jakich celach użytkujesz wybrany fragment ogrodu. Jeżeli jednak zależy Ci na tym, żeby zastąpić trawnik tradycyjny inną, mniej typową aranżacją, to koniecznie rozważ nasze propozycje!

Dlaczego nie trawnik?

Zastanawiasz się, dlaczego w ogóle zrezygnować z trawnika i myśleć o zastąpieniu go czymś innym? Powodów może być wiele, wśród nich:

  • brak czasu na regularne koszenie, nawożenie, podlewanie – chęć zyskania zielonego otoczenia, bez dużego wysiłku i konieczności zaangażowania czasu i energii, a tego wymaga pielęgnacja trawnika tradycyjnego,
  • posadowienie ogrodu na trudnym, wymagającym gruncie, który nie sprzyja wzrostowi roślin, a także jest zacieniony i ma ograniczony dostęp do światła, którego potrzebuje trawa,
  • zamierzasz aktywnie korzystać z ogrodu i np. uprawiać na nim takie sporty, jak gra w koszykówkę, czy jazda rowerem – również chęć posadowienia basenu czy trampoliny wymaga stosownego przygotowania podłoża, tj. najlepiej utwardzenia go przy pomocy kostki brukowej czy płyt tarasowych.

Przydomowy ogród może składać się z kilku sektorów i zazwyczaj w taki sposób jest dzielony. Pozwala to na posadzenie roślin okrywowych, stworzenie małego placu sportowego, strefę mebli ogrodowych, podjazdu, chodnika i trawnika. Ten niekoniecznie musi powstać z trawy – czasem lepsze okazują się gatunki zimozielone, które pięknie wyglądają przez cały rok, są niewymagające w pielęgnacji i rozrastają się nawet w miejscach cienistych czy na nierównościach terenu.

Co zamiast trawnika do chodzenia?

Zamiast trawnika możesz wybrać co najmniej kilka innych ciekawych opcji. Dobrą alternatywą jest zarówno obsadzenie ogrodu roślinami okrywowymi, jak również utwardzenie podłoża kamieniem czy drewnem. Jeżeli zależy Ci na widoku zieleni rozpościerającej się z okien i okalającej taras, no najlepiej sprawdzą się nasadzenia składające się z roślin, które cechują się silnym wzrostem. Rośliny okrywowe w zdecydowanej większości można deptać i nie wpływa to na ich wygląd ani kondycję.

Oto lista najpopularniejszych gatunków, które nadają się na duże powierzchnie, a z uwagi na to, że wyglądają naturalnie i są łatwe w pielęgnacji, to szybko staną się nieodłączną częścią ogrodu.

Płyty drewniane zamiast chodnika

Rośliny alternatywne dla trawy

Rośliny okrywowe zamiast trawy często okazują się dobrym wyborem w miejscach zacienionych, np. w pobliżu starych drzew. Niektóre odmiany lubią ciepło, więc nadadzą się do miejsc słonecznych. Kluczowe jest zatem dobranie gatunków w taki sposób, aby bez trudu przyjęły się w naszym ogrodzie i rosły tak, aby estetycznie zakryły podłoże. Osobom, które mimo tego spróbują założenia trawnika, polecamy nasz artykuł o tym, jaką trawę na trawnik wybrać.

Rośliny do miejsc nasłonecznionych

Byliny i krzewy ścielące się po ziemi. Mają niskie zapotrzebowanie na wodę, za to preferują światło. Nie wymagają częstego ani intensywnego podlewania. Zalicza się do nich:

  • barwinek pospolity – można go deptać, nie ma dużych wymagań glebowych ani pielęgnacyjnych. Barwinka pospolitego wyróżnia bardzo dobra odporność na mróz i brak opadających liści,
  • irga płożąca – niska roślina okrywowa o silnych zdolnościach regeneracyjnych. Nie wymaga podlewania (tylko w czasie suszy) ani przycinania (chyba, że zmarzniętych pędów),
  • jałowiec płożący – ten krzew iglasty pozostaje zielony przez cały rok. Nie przeszkadza mu słaba gleba i nie wymaga podlewania. Można go sadzić przy ścieżkach, na których jest wysypany żwir,
  • lawenda – ta roślina działa uspokajająco, a nawet leczniczo. Pięknie pachnie, jest kolorowa, mało wymagająca w pielęgnacji,
  • karmnik ościsty – darń wykonana z tego gatunku roślin jest mocna i efektowna. Można ją deptać. Efektownie prezentują się kępki obłożone kamieniami czy wciśnięte w szczeliny schodów lub tarasów.

Rośliny do miejsc zacienionych

Twój ogród ma ekspozycję północną? Dostęp do światła ograniczają inne zabudowania lub wysokie drzewa? Nie oznacza to, że jesteś skazany na brak trawnika! Jego miejsce z powodzeniem zastąpią rośliny okrywowe, które lubią cień, a do wzrastania nie potrzebują słońca. To sprawia, że tworzą efektownie, niskie kobierce przybierające formę gęstych dywanów.

  • bluszcz pospolity – jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Pnącza są odporne na mróz i efektownie oplatają elementy architektury ogrodowej – można je przycinać w celu kształtowania, ale bluszcz pospolity nie ma większych wymagań pielęgnacyjnych,
  • dąbrówka rozłogowa – cieniolubna bylina, którą cechują piękne niebieskie, biały lub fioletowe drobne kwiaty,
  • pragnia syberyjska – bylina, która utrzymuje liście przez cały rok, rośnie niemal wszędzie, na zboczach, we wgłębieniach i innych nierównościach terenu,
  • runianka japońska – liście tej byliny nie opadają, a piękne białe kwiaty wydają subtelny zapach. Runiankę japońską wyhodujesz nawet w mocno zacienionych ogrodach leśnych.

Rośliny okrywowe zamiast trawnika to zawsze alternatywa warta rozważenia. Tworzą oną efektowne zwarte kobierce, które w większości można deptać. Z uwagi na to, że występują różne odmiany, to można je sadzić w każdym ogrodzie – zacienionym lub nasłonecznionym. Docenisz je przede wszystkim za to, że są mało wymagające. Bez koszenia, nawożenia czy podlewania rosną stale i prezentują się perfekcyjnie przy minimalnym nakładzie prac z Twojej strony!