Co zrobić, aby choinka długo stała?
Choinka to chyba najbardziej charakterystyczny symbol Bożego Narodzenia. Żywe drzewka nadal cieszą się ogromnym powodzeniem, mimo niezwykle szerokiej oferty choinek sztucznych – nic przecież nie zastąpi tego urzekającego, żywicznego zapachu! To właśnie żywa choinka przywraca w wielu domach magię świąt, jaką pamiętamy z dzieciństwa. Co jednak zrobić, aby stała długo i nie gubiła igieł w nadmiarze? Poniżej kilka wskazówek.
Spis treści
- 1 Odpowiedni wybór choinki
- 2 Ustaw choinkę w chłodnym pomieszczeniu
- 3 Zahartuj drzewko
- 4 Podlewaj ciepłą wodą
- 5 Zabezpiecz drzewko przed dziećmi i domowymi zwierzętami
- 6 Do dekoracji użyj nienagrzewających się lampek choinkowych
- 7 Podsumowanie
Odpowiedni wybór choinki
Po czym rozpoznać, że to naprawdę świeża choinka?
Kupując żywą choinkę, uważnie się przyjrzyj, jak wygląda. Jej gałązki muszą być żywozielone i giętkie, a igły lśniące oraz mocno osadzone – to dowodzi, że mamy przed sobą drzewko w dobrym stanie. W przypadku ciętych choinek należy zwrócić uwagę także na pień – powinny być na nim krople lepkiej żywicy (jeśli jest stwardniała, to oznacza, że choinkę ścięto znacznie wcześniej), a w miejscu ścięcia musi być widoczne świeże, jasne drewno.
Cięta choinka czy drzewko w doniczce?
Podczas zakupu choinki każdy z nas staje przed tym wyborem. Bez wątpienia żywotność choinki posadzonej w doniczce będzie dłuższa, a poza tym po okresie świąt Bożego Narodzenia będzie można ją wysadzić do ogrodu. Należy jednak uważać na choinki, które mają tak przycięte korzenie, że szybko usychają, gdy zostaną posadzone na działce.
Jak mądrze wybierać żywe choinki w doniczce?
Wybierajmy drzewko od zaufanego sprzedawcy, ale pamiętajmy też, że musimy odpowiednio pielęgnować choinkę, żeby w ogóle miała szansę się potem przyjąć. Jeśli ją przesuszymy, może okazać się nie do odratowania. Ważny jest też gatunek – zasadniczo świerki lepiej sobie radzą po wysadzeniu do gruntu niż sosny czy jodły, gdyż maja płytszy system korzeniowy i jego większa część znajduje się w doniczce.
Koniecznie trzeba się przyjrzeć wielkości donicy – jeśli jest zbyt mała w stosunku do wielkości choinki, raczej nieprawdopodobne, by zmieściła się w niej odpowiednio duża część jej systemu korzeniowego. Jak duża powinna być doniczka? Przykładowo, jodła kaukaska o wysokości ok. 150cm (z donicą) powinna rosnąć w pojemniku mieszczącym 12-15l. Podobną pojemność donicy musi mieć niski świerk kłujący czy pospolity (niższy niż 120 cm), a jego wyższe egzemplarze 20-30l lub nawet 50 l (w przypadku, gdy choinka mierzy ok. 2 m).
Dokonując zakupu choinki, zwróćmy uwagę, czy ma intensywnie zielone igły i elastyczne gałązki. To ważna wskazówka na temat tego, czy obchodzono się z nią prawidłowo po wykopaniu. Uwaga jednak na świerk pospolity, w przypadku którego brązowe igły w wewnętrznej części drzewa są zjawiskiem naturalnym i wcale nie dowodzą, iż roślina zmagała się z niedoborem wody.
Jeśli chcemy postawić drzewko, które potem ma rosnąć na zewnątrz, to nie powinno ono stać w domu dłużej niż 10 dni. Trzymajmy je po zakupie w chłodnym pomieszczeniu i wnieśmy dopiero tuż przed Bożym Narodzeniem. Po świętach znów należy wynieść choinkę na kilka dni do miejsca, w którym panuje niższa temperatura (ok. 10°C), aby stopniowo przyzwyczajała się do warunków panujących na dworze, a następnie wysadzić ją na zewnątrz.
Co zrobić, aby choinka długo stała – drzewko cięte
Tańszym, ale mniej ekologicznym wyborem będzie żywe drzewko cięte. Aby taka choinka dłużej stała, trzeba umieścić ją w stojaku wypełnionym wodą. W zależności od potrzeby, można go trochę dociążyć kamykami lub piaskiem.
Niektórzy zalecają, aby do zbiornika z wodą wrzucić kilka miedzianych monet – ma to zapobiec rozwijaniu się w cieczy szkodliwych mikroorganizmów. Inny domowy sposób na to, by choinka stała dłużej, zakłada dosypanie do wody odrobiny soli oraz cukru, które mają zadziałać jak odżywka.
Pielęgnacją świątecznego drzewka nie może się obyć bez dbałości o odpowiedni poziom wilgoci, ale skąd wiadomo, kiedy trzeba jej trochę dolać? Prostą metodą jest wrzucenie do zbiornika z wodą piłeczki do ping-ponga. Jeśli jest widoczna, oznacza to, że choinka stoi w odpowiedniej ilości wody, a gdy znika z pola widzenia, to niezawodny znak, że trzeba trochę dolać.
Jodła kaukaska, świerk pospolity, świerk kłujący, a może sosna?
Niebagatelne znaczenie, ma też gatunek, na jaki się zdecydujemy. Do najbardziej wytrzymałych należy jodła kaukaska (w odpowiednich warunkach można sprawić, by nie gubiła igieł nawet przez 2 miesiące).
Świerk pospolity jest popularnym wyborem Polaków ze względu na przystępne ceny, jednak trwałość drzewka jest stosunkowo niska (1-3 tygodnie). Lepszy już będzie świerk kłujący, zwany też srebrnym, którego igły utrzymują się z reguły przez kilka tygodni, a ponadto wyróżniają się bardzo szlachetnym, srebrzystozielonym zabarwieniem.
Sosna pospolita nie jest najczęstszym wyborem na świąteczne drzewko, gdyż nierzadko ma bardzo nieregularną lub mało obfitą koronę. Niektórzy doceniają ją jednak za bardzo intensywny zapach. Igły choinki z sosny utrzymają się 2 do 3 tygodni.
Nie spiesz się zbytnio z zakupem
Wielu z nas wpada w świąteczny nastrój już na początku grudnia. Rozpoczynamy kompletowanie gwiazdkowych prezentów, nucąc pod nosem kolędy i już chcemy postawić drzewko w salonie. Nie ma sensu robić tego zbyt wcześnie, bo może się okazać, że żywa choinka zacznie gubić mnóstwo igieł, zanim jeszcze zacznie się Boże Narodzenie, a przecież chcemy, żeby zdobiła wnętrze przynajmniej do Sylwestra!
Niektórzy specjalnie kupują drzewko dopiero w Wigilię, gdyż wtedy można je znaleźć w naprawdę atrakcyjnych cenach. Sprzedawcy doskonale wiedzą, że to ostatni moment na zakup i chcą za wszelką cenę pozbyć się towaru, który nie przetrwa do następnego sezonu.
Ustaw choinkę w chłodnym pomieszczeniu
Nie wolno dopuścić, aby choinka stała w pobliżu grzejników, kominków czy innych źródeł ciepła, bo to znacznie skraca jej żywotność. Najlepiej, kiedy temperatura w pomieszczeniu nie przekracza 20°C.
Nie powinno się wnosić drzewa do domu od razu po zakupie. Przed ostatecznym wstawieniem choinki do docelowego pomieszczenia odczekaj przynajmniej godzinę, w czasie której powinna ona stać w chłodzie, np. na balkonie albo w garażu.
Zahartuj drzewko
Ciętą choinkę warto potraktować w pewien szczególny sposób – przycinamy pień drzewa o ok. 3 cm przed umieszczeniem w stojaku i hartujemy, wkładając drzewko do pojemnika z ciepłą wodą (ale nie gorącą). Ten zabieg ma sprawić, by choinka lepiej wchłaniała wodę i w konsekwencji dłużej zachowała świeżość.
Podlewaj ciepłą wodą
Drzewka w doniczce wymagają podlewania, ale czy wiesz, jak robić to poprawnie? Choinka nie będzie gubiła igieł, jeśli będziesz ją podlewać lekko ciepłą wodą. Dzięki temu będzie szybciej i lepiej wchłaniała wodę przez system korzeniowy. Dobrze też skorzystać ze specjalnej odżywki dla choinek. W przypadku drzewka ciętego uważajmy, by poziom wody nie spadł niżej niż linia, w której znajduje się pień drzewa. Można też od czasu do czasu zraszać je wodą.
Zabezpiecz drzewko przed dziećmi i domowymi zwierzętami
Nie od dziś wiadomo, że świecące bombki kołyszące się na gałązkach choinki to dla kotów pokusa nie do przezwyciężenia. Jeśli chcesz uniknąć katastrofy, zapomnij o szklanych świecidełkach, a zamiast tego zawieś plastikowe, lekkie i nietłukące ozdoby. Uważaj też na nadmiar wszelkich dekoracji. Dzięki temu gałęzie drzewka nie będą zbyt mocno obciążone, a więc opadnie także mniej igieł.
Kolorowa choinka może tez kusić małe dzieci do ,,maltretowania” jej i wyczyniania różnych akrobacji. Pień drzewa warto przywiązać do czegoś stabilnego. Choinka nie powinna też stać w pobliżu elementów ułatwiających dzieciom wspinanie się na nią, np. foteli czy stolików. Delikatne ozdoby możemy przenieść w górne partie choinki, gdzie dostęp do nich będzie znacznie utrudniony.
Do dekoracji użyj nienagrzewających się lampek choinkowych
Wybór lampek choinkowych również ma znaczenie, jeśli chcemy, by choinka nie gubiła igieł przez długi czas. Warto postawić na światełka LED, które, w odróżnieniu od klasycznych lampek, nie nagrzewają się, a tym samym nie podnoszą niepotrzebnie temperatury w pobliżu igieł drzewa. Unikaj również sztucznego śniegu, który oblepia igły i sprawia, że roślina ma utrudniony proces fotosyntezy, niezbędny jej do życia.
Podsumowanie
Teraz już chyba wiesz, co zrobić, aby choinka długo stała w domu. Gatunek i forma, w jakiej sprzedawane jest drzewko, mają ogromny wpływ na jego żywotność. Przed dokonaniem zakupu upewnij się, że to na pewno świeża choinka i nie kupuj jej zbyt wcześnie.
Z pielęgnacją świątecznego drzewka wiąże się tak naprawdę niewiele obowiązków – najważniejsze jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości wody, niezależnie od tego, czy jest ono ścięte czy rośnie w doniczce. Przed ostatecznym wstawieniem choinki do domu zahartuj ją. Jeśli masz drzewko cięte, odetnij kawałek pnia i umieść je w specjalnym stojaku z pojemnikiem na wodę.
W miarę możliwości stawiaj choinkę z dala od źródeł ciepła, uważaj także na ilość i rodzaj ozdób. Drzewko należy też odpowiednio zabezpieczyć przed dziećmi oraz zwierzętami. Wszystko to znacząco zwiększy prawdopodobieństwo, że nasza piękna choinka utrzyma się do Trzech Króli, a nawet znacznie dłużej!