Co zrobić z kostki brukowej – Murek, palenisko, grill, donice czy skalniak?

Kostka brukowa to popularny materiał, który dawniej wykorzystywało się chętnie podczas tworzenia nawierzchni na miejskich drogach. Obecnie trudno już znaleźć w polskich miastach drogi pokryte kostką brukową… chyba że mowa jest o urokliwych uliczkach starego miasta. Czy to oznacza, że w dwudziestym pierwszym wieku nie używa się już kostki brukowej? Absolutnie! Można by nawet powiedzieć, że kostka brukowa to koncept, który przeżywa swoją drugą młodość.

Co zrobić z kostki brukowej? Jak się okazuje, jest to uniwersalny materiał, z użyciem którego możemy stworzyć np. murki, paleniska, grill murowany, donice czy skalniak. Są to tylko niektóre spośród wszystkich dopuszczalnych wariantów. Zostań z nami, a dowiesz się, w jaki sposób użyć kostki brukowej. Do dzieła!

Co zrobić z kostki brukowej

Kostka brukowa — dlaczego jest to dobry pomysł?

Zanim opiszemy Ci, jak możesz wykorzystać kostkę brukową, zastanówmy się, co to w ogóle jest. Kostka brukowa, czasem określana również jako tzw. bruk, to rodzaj nawierzchni, której używa się podczas tworzenia:

  • ulicy,
  • placu,
  • chodnika.

Nawierzchnia brukowa jest tworzona poprzez układanie przylegających do siebie kostek kamiennych. Elementy te są układane na wcześniej przygotowanej warstwie — podbudowie — którą tworzy się z użyciem mieszaniny piasku oraz tłucznia (tłuczeń, czasem określany również jako szuter czy szaber, to naturalne kruszywo o szorstkiej powierzchni).

Utwardzona nawierzchnia w połączeniu z kostką brukową stanowią połączenie, które pozwala na stworzenie niezwykle stabilnego podłoża — jeśli jeszcze kilkadziesiąt lat temu po nawierzchni z kostki brukowej poruszały się samochody czy bryczki, dlaczego nie można jej wykorzystać w przypadku ścieżek ogrodowych?

Bruk niejedno ma imię

Kiedy mówimy o kostce brukowej, mamy na myśli budulec stworzony z takich materiałów jak na przykład:

  • ceramika (w tym w szczególności cegła klinkierowa),
  • naturalny kamień (możesz wykorzystać wówczas kostkę bazaltową; ciekawym rozwiązaniem jest również kostka granitowa),
  • beton (kostka betonowa),
  • kamień polny.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kostki brukowej ostatecznie się zdecydujesz, musisz wiedzieć, że każde spośród tych rozwiązań ma wiele zalet. Nie będziemy po kolei opisywać zalet poszczególnych typów kostki brukowej — właściwie, wszystkie z nich mają takie plusy jak:

  • trwałość — nawierzchnia wykonana z kostki brukowej jest odporna na ścieranie się,
  • odporność na uszkodzenia mechaniczne,
  • estetyczny wygląd.

Wszystko to sprawia, że kostka brukowa jest wciąż często wybieranym rozwiązaniem. Chętnie stosuje się je podczas tworzenia takich konstrukcji jak na przykład:

  • nawierzchnia ogrodowa,
  • murki oporowy w ogrodzie,
  • palenisko,
  • grill,
  • donice,
  • skalniak.

Nawierzchnia ogrodowa

Jeśli chodzi o zastosowanie kostki brukowej, jednym z częstych rozwiązań jest wykorzystanie jej w celu stworzenia nawierzchni tarasowych czy podłoża wokół domu. Jak już wiesz, jest to budulec odporny na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu łatwo zniesie on obciążenie w postaci mebli ogrodowych itp. nawet przez wiele lat.

Jeśli dodamy do tego fakt, że dostępna jest kostka brukowa o różnych wariantach kolorystycznych, okazuje się, że możemy stworzyć z jej użyciem naprawdę interesujące wzory — idealna propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą pochwalić się nietuzinkową aranżacją posesji.

Oprócz tego możemy zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest kostka brukowa wokół domu, w tym na przykład na przydomowych podjazdach.

Murki w ogrodzie i/lub obrzeża ogrodowe

Kolejnym interesującym pomysłem, jeśli chodzi o wykorzystanie kostki brukowej, jest budowa murków okalających teren ogrodu. Kostka brukowa to świetny sposób na stworzenie takich obrzeży ogrodowych, które są jednocześnie estetyczne (jak już wiesz, możesz wybierać między różnymi kolorami) oraz funkcjonalnych.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ murki z kostki brukowej umieścić również wewnątrz ogrodu, np. w po to, by oddzielić w ten sposób trawniki od rabatek. Niewielkie murki da się rozmieścić również dookoła samej uprawy — będą one pełnić rolę krawężników, dzięki czemu da się utrzymać ziemię na właściwym miejscu.

Murek oporowy wz kostki

Palenisko

Z użyciem kostki brukowej możemy z łatwością przygotować palenisko — takie rozwiązanie to wręcz idealny wybór, który sprawdzi się, jeśli chcesz przygotować miejsce do wiosennego czy letniego grilla na swojej posesji. W tym celu należy unikać budulca o nieregularnych kształtach — mogłoby to mocno utrudnić życie na etapie układania całej konstrukcji.

Przenośne palenisko ogniska

Grill murowany

Grill ogrodowy to kolejny pomysł, który możesz wdrożyć, jeśli dysponujesz kostką brukową. Dzięki wspomnianej już przez nas dobrej wytrzymałości (nie tylko na obciążenia mechaniczne, ale także na wysoką temperaturę) i trwałości kostka brukowa bardzo dobrze sprawdza się w charakterze podstawy pod grill.

Murowanie grilla

Murowanie grilla

Donice ogrodowe

Nic nie stoi na przeszkodzie, by z użyciem kostki brukowej stworzyć również donice. Wprawdzie wykonane w ten sposób doniczki nie będą tak mobilne jak ich plastikowe czy ceramiczne odpowiedniki… ale chcieliśmy zwrócić uwagę na inną zaletę omawianego rozwiązania.

Kostka brukowa to budulec, który charakteryzuje się naturalnym wyglądem. W efekcie, można z jego użyciem stworzyć niezwykle efektowne konstrukcje, które będą dobrze komponować się z rosnącymi w ogrodzie roślinami.

Schody kostka brukowa

Kostka brukowa — różne grubości do różnych zastosowań

Pamiętaj, że jeśli chcesz wykorzystać kostkę brukową na terenach wokół domu, powinieneś zwracać uwagę nie tylko na kolor kostki brukowej, ale także — a może nawet przede wszystkim — grubość tego budulca. Przedstawiamy Ci poniżej zasady, w oparciu o które warto wybierać kostkę brukową — powinna mieć ona grubość wynoszącą:

  • mniej niż 4 cm — taka drobna kostka brukowa świetnie sprawdzi się w miejscach, które nie są narażone na silne obciążenia. Oznacza to, że warto zdecydować się na taki wariant np. w przypadku przestrzeni w ogrodzie, która jest stosunkowo rzadko używana; rozumiemy przez to np. obrzeża, gdy rzadko korzystamy ze znajdujących się tam ścieżek,
  • ok. 4 cm — tyle wystarczy by kostka brukowa mogła być wykorzystana do stworzenia ścieżki w ogrodzie czy też jako wykończenie pod taras (chodzi tu zarówno o powierzchnię tarasu, jak i np. przygotowanie schodów) oraz wszędzie tam, gdzie po nawierzchni będą przechodzić jedynie osoby piesze,
  • ok. 6 cm — w takiej sytuacji możemy pozwolić sobie na coś więcej niż zwykłe ścieżki czy taras. Nawierzchnię z kostki brukowej o tej grubości można użyć nie tylko na terenach wokół domu, po których poruszamy się pieszo, ale także tam, gdzie spodziewamy się ruchu samochodów. W żadnym wypadku nie chodzi tu jednak o duże natężenie ruchu, ale raczej takie miejsca jak przydomowy parking lub podjazd, po którym sporadycznie poruszają się niewielkie samochody osobowe,
  • ok. 8-10 cm — jest to taka grubość kostki brukowej, która nawet przez długie lata posłuży w charakterze nawierzchni pod miejsca narażone na intensywną eksploatację. Nie spodziewamy się jednak, byś potrzebował takiego rozwiązania w przypadku nawierzchni w zwykłym ogrodzie.

Jeśli chcesz z użyciem kostki brukowej stworzyć nawierzchnię dostosowaną do konkretnych potrzeb, zwróć uwagę przede wszystkim na grubość tego budulca. Ten materiał, jakim jest kostka brukowa, z łatwością zniesie nawet duże obciążenia… o ile podczas przygotowywania nawierzchni na naszej posesji użyjesz budulca o odpowiedniej grubości.

W przeciwnym wypadku niepotrzebnie narażasz się na ryzyko tego, że dojdzie do zniszczenia pojedynczych kostek. Czym innym jest bowiem użycie jej w celu stworzenia schodów czy chodników, czym innym zaś podjazd przeznaczony do ruchu samochodów. Łatwo możemy się domyślić, że im mniejsze jest przewidywane wykorzystanie danej powierzchni z kostki brukowej (obrzeża, ścieżki, taras itp.), tym drobniejszy może być budulec; inaczej wygląda sytuacja, jeśli chcemy np. by ten materiał poradził sobie z obciążeniem w postaci kół samochodowych — tu będzie trzeba sięgnąć po kostkę brukową o większej grubości.

Niezależnie od tego, jaka grubość kostki brukowej zostanie ostatecznie przez Ciebie wybrana, czyszczenie jej powierzchni przeprowadza się w taki sam sposób. Używa się do tego wody zmieszanej z detergentami czyszczącymi — takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się, jeśli chcesz usunąć zabrudzenia w postaci kurzu, resztek liści itp. Pamiętaj, by podczas czyszczenia kostki brukowej poświęcać uwagę nie tylko dobrze widocznej części “przedniej”, ale także czyścić szczeliny — w szczelinach tych lubi bowiem rosnąć mech.

Jeśli chcesz wyczyścić powierzchnię kostki brukowej, możesz robić to ręcznie, ale my zalecamy Ci raczej działanie z pomocą myjki ciśnieniowej — nie jest to konieczne, ale znacznie ułatwi Ci wykonanie pracy. W tym drugim przypadku usunięcie zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni kostki będzie znacznie szybsze i prostsze.

Wykorzystanie kostki brukowej w ogrodzie. Podsumowanie

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na wykorzystanie kostki brukowej w ogrodzie. Można użyć tego budulca do zarówno do dużych projektów (podjazd do garażu, ścieżki do poruszania się po ogrodzie itp.), jak i nieco mniejszych przedsięwzięć (rozumie się przez to np. donice czy krawężniki, z pomocą których możemy oddzielić trawnik od chodnika). Jedno jest pewne — budulec ten bardzo dobrze sprawdzi się podczas aranżacji przestrzeni ogrodowej na różnych poziomach.

 

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie liczne zalety kostki brukowej, w tym m.in. dobra wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych. Kostki brukowe wybiera się chętnie również z powodu estetycznego wyglądu powierzchni, a także — choć wydaje się, że jest to mniej oczywiste — faktu, że z kostki brukowej łatwo usuwa się zabrudzenia.

W takiej sytuacji nie powinno nas dziwić powszechne — mimo upływu lat — zastosowanie kostki brukowej to popularny materiał.