Co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały?
Świeże kwiaty w wazonie to najpiękniejsza dekoracja wnętrza. Niestety dość krótko prezentują się estetycznie, zachwycając swoim kolorem i zapachem. Zazwyczaj tylko przez kilka dni możemy podziwiać cięte kwiaty w całej krasie i okazałości, a po tym czasie nadają się już tylko do wyrzucenia. Na szczęście znamy sposób na przedłużenie świeżości kwiatów ciętych. Poznaj sprawdzone metody, które są polecane przez florystów oraz ogrodników!
Spis treści
Od czego zależy trwałość kwiatów ciętych?
Kondycja roślin w wazonie w dużej mierze zależy od tego, jaką odmianę kwiatów ciętych kupisz i w jakim stanie dowieziesz je do domu. Czasem, szczególnie bukiety z supermarketów są wątłe i słabe – wówczas niewiele pomoże i raczej musisz liczyć się z tym, że kwiaty w wazonie zwiędną i stracą płatki. Zawsze jednak można spróbować je wzmocnić. Podpowiadamy, jak utrzymać świeżość i pielęgnować kwiaty, aby kupione czy zebrane na łące cieszyły oko przez dłuższy czas.
Podcinanie łodyg – jak robić to prawidłowo?
O tym, że warto podcinać kwiatom łodygi wie sporo osób, jednak nie każdy ma świadomość, że ważna jest prawidłowa technika. Należy w tym celu posłużyć się ostrym nożem, nożyczkami lub sekatorem ogrodniczym. Chodzi o wykonanie precyzyjnego cięcia, a nie poszarpanie łodyg. W ten sposób doszłoby do ich uszkodzenia. Cięcie najlepiej zrobić pod kątem 45 stopni, ucinając 1 cm łodygi kwiatów. Dlaczego tak? Ponieważ powstaje wtedy większa powierzchnia, przez którą kwiat przyjmuje wodę. A woda pomaga mu utrzymać się w dobrej kondycji przez dłuższy czas.
Jeśli chodzi o przycinanie, to powinniśmy też usuwać regularnie łodygi, liście czy kwiaty, które uschły, zwiędły lub opadają.
Usuwanie liści z dolnej części łodygi
Bez wątpienia liście to integralna, dekoracyjna część kwiatów ciętych. Niestety pozostawienie tych, które znajdują się w dolnej części łodygi grozi szybkim gniciem i obumieraniem. Woda pod ich wpływem szybciej mętnieje, a liście pobierające zanieczyszczoną ciecz są narażone na obumieranie. Ta wskazówka dotyczy nie tylko liści, ale też kolców. Usuwaj je z róż oraz innych roślin z części łodygi, która będzie znajdowała się w wodzie.
Regularna wymiana wody
Nie wystarczy po prostu podlewanie kwiatów wodą i wstawić do niego kwiaty cięte. Trzeba jeszcze zadbać o to, aby woda była świeża. Należy zatem regularnie ją wymieniać – nawet codziennie. W brudnej cieczy gromadzą się bakterie przyspieszające gnicie roślin.
Sygnałem, że trzeba wymienić wodę jest brzydki zapach unoszący się z wazonu, jak również brudna, nieestetycznie wyglądająca woda, która zaobserwujesz przez ścianki szklanego naczynia.
Dobrym pomysłem na optymalne nawilżenie kwiatów w wazonie jest także ich zwilżanie wodą. Zrób to za pomocą spryskiwcza, który wydzieli mgiełkę wokół rośliny, a następnie ta delikatna rosa osiądzie na poszczególnych częściach kwiatów.
Prawidłowo dobrany wazon
Czasem wybieramy wazon ze względu na jego wygląd. Względy estetyczne są ważne, ale nie najważniejsze, jeśli chodzi o wysokie kwiaty cięte. Te preferują raczej wysokie, a smukłe naczynia, które zapewniają podporę nawet słabszym, giętkim łodygom. Z kolei do niskich, lecz grubszych bukietów lepszym wyborem okażą się wazony niskie, a pękate. Wazony po poprzednim bukiecie należy starannie umyć, zanim umieścimy w nim nowe kwiaty.
Wybór odpowiedniego stanowiska
To nie bez znaczenia, w jakim miejscu postawisz wazon z kwiatami. Na pewno unikaj miejsc silnie nasłonecznionych, bo promieniowanie powoduje szybsze więdnięcie roślin. Kwiaty w wazonie nie lubią też innych źródeł ciepła, takich jak kaloryfery czy kominki. Z oczywistych względów nie powinny też stać na przeciągu, bo silny wiatr może je przewracać i łamać.
Cięte kwiaty, choć zależy to też od gatunku, nie lubią towarzystwa owoców. Zaskakujące, prawda? Ale daje się to logicznie wyjaśnić. Otóż dojrzewające owoce wydzielają gazy, które negatywnie działają na kwiaty cięte i sprawiają, że te szybciej tracą swoją świeżość.
Jak utrzymać świeżość kwiatów? Umieść je w chłodni
Po co florystom i sprzedawcom kwiatów lodówki oraz chłodnie? To proste – kwiaty cięte stoją najdłużej w miejscach, gdzie panują niższe temperatury. Rośliny wówczas oddychają rzadziej i nie tracą tak dużo wody, co pozwala im zachować jędrność i kształt. Nawet krótki pobyt w lodówce sprawi, że kwiaty w wazonie będą bardziej odporne na więdnięcie.
Odżywki do kwiatów w wazonie
Zauważ, że wraz z gotowymi bukietami kwiatów ciętych sprzedawane są także niewielkie saszetki z odżywkami. Nie wyrzucaj ich do kosza – zawartość wymieszaj z wodą. Jest ona niezwykle cenna dla kwiatów, ponieważ dostarcza składników odżywczych potrzebnych konkretnemu gatunkowi. Natomiast nie musisz się martwić, jeśli nie masz oryginalnego produktu – domowe odżywki to prawdziwy hit.
Co wsypać do wody, żeby kwiaty dłużej stały?
- Aspirynę – lek ma taką moc, że działa również na kwiaty w wazonie. Jak? Chroni je przed namnażającymi się bakteriami i wzmacnia na wypadek ich agresywnego działania. Doskonale sprawdza się zwłaszcza przy kwiatach z kolcami. Wystarczy wrzucić pół tabletki aspiryny do wody i czekać aż się rozpuści. To wszystko.
- Cukier – choć to nieco zaskakujące to jednak mieszanka wody z cukrem zdecydowanie wydłuża życie kwiatów. Zachowuje świeżość kwiatów na dłużej, bo spowalnia procesy gnicia. Metoda jest szczególnie polecana, jeśli chcesz zachować świeżość kwiatów ciętych takich jak goździki. Wystarczy dodać pół łyżeczki cukru do wody i gotowe!
- Wybielacz – to chyba najbardziej zaskakująca propozycja dla ciętych kwiatów. Co z ich świeżością ma wspólnego wybielacz? Otóż kilka kropel dodanych do wody sprawi, że rozwój bakterii zostanie spowolniony lub całkowicie zahamowany.
- Ocet – wreszcie ocet, który realnie wpływa na trwałość kwiatów, jest tani i na pewno masz go w swoim posiadaniu. Bukiet kwiatów zyska dzięki niemu na jakości, poprawi się trwałość kwiatów ciętych, a woda zachowa swoją klarowność.
- Kwasek cytrynowy – pomaga regulować kwasowatość wody. Wystarczy dodać 0,5 grama kwasku cytrynowego na każdy litr wody, aby uzyskać mieszanki, które odżywiają kwiaty i przedłużają ich świeżość.
Cięte rośliny to wspaniała dekoracja stołu, blatu kuchennego, biurka do pracy. Wiesz już, co wsypać do wody, żeby kwiaty w wazonie stały długo, a także jak podcinać ich łodygi, usuwać liście, ustawiać rośliny. Skorzystaj z dobrych, prostych domowych sposobów. Cięte kwiaty – róże, piwonie, floksy wiechowate, ostróżki ogrodowe, groszki pachnące zachowają dzięki tym wskazówkom swój blask i dłużej będą cieszyły Cię swoim pięknym wyglądem oraz przyjemnym zapachem.