Co zrobić, żeby woda nie stała na działce?

Woda deszczowa jest potrzebna, ale jej nadmiar bywa problematyczny. O ile jest niezbędna do wzrostu i rozwoju roślin, o tyle szkodzi fundamentom i powoduje zamakanie piwnic. Wilgoć to przyczyna grzybów oraz pleśni, a także winowajca nieestetycznych plam, zabrudzeń i wreszcie naruszonej konstrukcji budynków.

Co zrobić, żeby woda nie stała na działce?

Czemu woda stoi na działce?

Jest kilka powodów, dla których nadmiar wody może zalegać na działce, prowadząc do powstawania kałuż, a nawet podtopień:

  • grunt jest mało przepuszczalny lub dom posadowiony został na gruntach gliniastych lub gliniasto-ilastych,
  • ukształtowanie terenu jest płaskie, niewystarczająco pochyłe, aby możliwe było samoczynne spływanie wody opadowej (optymalne nachylenie wynosi od 3 do 20%),
  • w wyniku wiosennych roztopów topi się zarówno zalegający na działce śnieg, jak również gleba zasilana jest opadami, których nie nadąża wchłaniać,

Jednak nawet na przepuszczalnej glebie może dojść do okresowych podtopień głównie w okresach intensywnych lub wiosennych opadów, zwłaszcza kiedy grunt jest jeszcze zmarznięty.

Dlaczego nadmiar wody to problem?

Woda deszczowa, która stoi, a nie spływa to kłopot natury estetycznej i użytkowej. Trudno chodzić po rozmokniętej ziemi i mokrej trawie. Kałuże powodują gnicie korzeni roślin, bo wiele z nich nie toleruje zastoisk wody.

Ale problem sięga znacznie dalej – woda deszczowa może wnikać w ściany i fundamenty, pogarszając ich właściwości termoizolacyjne oraz uszkadzając izolację poziomą. Wilgotne ściany mogą być siedliskiem grzybów i pleśni, dlatego oprócz brzydkiego wyglądu są jeszcze niezdrowe dla domowników.

Mając to na uwadze, warto zadbać o poprawne odprowadzenie wód opadowych, aby działka była ładna i sucha.

Co zrobić z nadmiarem wody?

Warto zaplanować odprowadzanie wody deszczowej jeszcze na etapie budowy chodników, przed założeniem ogrodu, a nawet wcześniej – przy przygotowywaniu działki pod budowę domu. Jest na to co najmniej kilka skutecznych sposobów.

Drenaż powierzchniowy

To rozwiązanie, które pozwala na skuteczne odprowadzenie wody deszczowej, gdy problem nie jest uporczywy, a powierzchnia ulegająca zalewaniu jest niewielka.

Drenaż powierzchniowy jest łatwy do wykonania, a polega na wykonaniu otworów o głębokości ok. 30 cm w odstępach około 2-cetymetrowych i wypełnieniu ich żwirem. Następnie na całość należy rozsypać gruboziarnisty piasek, tworząc około 10-centymetrową warstwę. Na takie podłoże może rozłożyć ziemię zasadzić rośliny.

Drenaż powierzchniowy może przybrać też formę rowków – wzdłuż ścieżek, chodników o odpowiednim spadku.

Odwodnienie liniowe

Stosowany najczęściej na podjazdach i chodnikach, gdzie występuje odpowiedni spadek. System odwodnienia liniowego składa się z korytek i rusztów. Woda jest przez nie odprowadzana do kanalizacji deszczowej lub studzienek, a z tamtą rozsączana.

Odwodnienie punktowe

To kolejna możliwość odprowadzenia nadmiaru wody z działki, stosowana na terenach pochyłych. Studzienki zbierają wodę deszczową i odprowadzają ją do odbiornika.

Drenaż podziemny

To najbardziej zaawansowany system drenażowy. Polega na zaprojektowaniu i rozprowadzeniu rur spustowych i umieszczeniu ich w rowach wypełnionych żwirem. Zbierają one wodę zalegającą na terenie działki i odprowadzają ją do kanalizacji burzowej, rowów melioracyjnych czy zbiorników retencyjnych.

Drenaż opaskowy

Przy wysokim poziomie wód gruntowych, gdy podczas robienia fundamentów pojawia się i utrzymuje wilgoć, trzeba wykonać drenaż opaskowy. Składają się na niego rury drenarskie ułożone na obwodzie wokół domu. Zbierają one wody opadowe, z powierzchni działki i gruntowe, a potem odprowadzają je do studzienek drenażowych. Stamtąd trafiają np. do naturalnych cieków wodnych.

Studnia chłonna

Wykonanie studni chłonnej jest uzasadnione na etapie budowy domu, gdy przy wykopie fundamentów podnosi się poziom wód gruntowych i zalewają one elementy konstrukcji. Polega na wykonaniu i umieszczeniu w gruncie zbiornika w kształcie dzwonu. Brak dna pozwala na gromadzenie, a potem odprowadzenie wody poprzez jej stopniowe rozsączanie.

Gdzie odprowadzać wodę zebraną na działce?

Aby odprowadzić wodę z działki, np. przez drenaż podziemny, konieczne jest zaplanowanie, gdzie ona trafi. Trzeba uważać na sąsiednie działki, aby ich nie zalać. Najczęściej nadmiar wody z powierzchni terenu trafia do:

  • kanałów melioracyjnych,
  • głębszych warstw gruntu,
  • do studni chłonnej,
  • kanalizacji ogólnospławnej,
  • kanalizacji deszczowej,
  • do oczka wodnego,
  • do zbiornika na deszczówkę wkopanego w ziemię,
  • do skrzynek rozsączających.

Niektóre sposoby zakładają całkowite pozbycie się wody opadowej z powierzchni działki. Inne pozwalają na jej wtórne wykorzystanie, np. do podlewania ogrodu.

Skuteczne rozwiązanie problemu gromadzenia wody – podsumowanie

Jeśli masz świadomość, że na Twojej działce jest wysoki poziom wód gruntowych lub wód powierzchniowych, gleba jest słabo przepuszczalna, a spadek terenu niewielki – zaplanuj wykonanie systemu drenażowego.

Jakiego? Takiego, który nie spowoduje zalewania sąsiednich działek i będzie skuteczny. Możesz skorzystać z pomocy specjalisty, który ustali jaki najefektywniej zbierać wodę opadową i odprowadzać ją np. do rowu melioracyjnego (jeśli taki istnieje). W niektórych sytuacjach konieczne będzie uzyskanie stosownego pozwolenia w starostwie lub u sąsiada (gdy bieg rur spustowych jest zaplanowany przez jego działkę).

Nie rezygnuj z opaski drenażowej czy studni chłonnej już na etapie budowy, gdy woda gromadzi się przy wykopywaniu fundamentów. Zastanów się, czy chcesz pozbywać się wody do kanalizacji deszczowej, kanalizacji ogólnospławnej czy zachowywać ją do podlewania ogrodu lub oczka wodnego.