Czy kryształy można myć w zmywarce?

Kryształowe naczynia często są ozdobą naszych domów, a jako zastawa służą na specjalne okazje. Aby szkło kryształowe doskonale się prezentowało, trzeba o nie odpowiednio dbać. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wykonane z niego przedmioty można myć w zmywarce. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i damy jeszcze kilka wskazówek, jak poprawnie czyścić kryształy. Czy takie naczynia powinno się myć tylko zimną wodą z dodatkiem płynu? Co zrobić, gdy nasze ulubione kryształowe kieliszki zmatowiały? Jak usunąć osad z kryształów?

Czy kryształy można myć w zmywarce?

Naczynia kryształowe – mycie ręczne czy w zmywarce?

W przypadku szkła kryształowego zaleca się ręczne mycie, bo mocny strumień wody mógłby doprowadzić do uszkodzenia naczyń. Jeśli już zdecydujemy się użyć zmywarki, temperatura wody powinna być możliwie najniższa.

Kryształ jest znacznie bardziej kruchy od zwykłego szkła, dlatego też układając w zmywarce kryształowe kieliszki, wazony czy szklanki koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią odległość pomiędzy nimi oraz odstęp od innych naczyń. W przeciwnym razie bardzo łatwo o poważne uszkodzenia kryształu w czasie cyklu mycia.

Czyszczenie kryształów – jak to robić poprawnie?

Podczas czyszczenia kryształów najważniejsza jest ostrożność. Łatwo doprowadzić do uszkodzenia naczynia, np. w postaci wyszczerbienia, a nawet pęknięcia, jeśli o coś nim uderzymy bądź gdy mokre szkło wyślizgnie nam się z rąk.

Trzeba myć kryształy w zimnej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu do mycia naczyń. Korzystanie z ciepłej wody może prowadzić do matowienia ich powierzchni. Do płukania kieliszków, wazonów, szklanek i innych przedmiotów ze szkła kryształowego również powinna być użyta zimna woda, optymalnie z dodatkiem octu, żeby uniknąć nieestetycznych zacieków. Kryształów raczej nie wycieramy, ale pozostawiamy do wyschnięcia, a potem jeszcze polerujemy miękką szmatką.

Jak wyczyścić zmatowiały kryształ?

Jeśli szkło kryształowe zmatowiało, to jeszcze nie koniec świata. Prosty zabieg pielęgnacyjny pomoże mu odzyskać dawny blask. Wystarczy rozsypać na miękką ściereczkę odrobinę rozdrobnionej soli kuchennej i wytrzeć nią matowe kryształy. Następnie płuczemy naczynia w zimnej wodzie, zostawiamy do wyschnięcia i polerujemy suchą szmatką. Matowe kryształowe szkło można też myć alkoholem, aby znowu zaczęło lśnić.

Czyszczenie kryształów – jak pozbyć się zacieków i osadów?

Dokładne czyszczenie kryształów może sprawiać problemy, zwłaszcza gdy przystępujemy do mycia naczyń o wąskich szyjkach, takich jak karafki czy wazony. Osady z dna i ścianek uda nam się usunąć, wykorzystując obierki ziemniaków. Umieszczamy je w problematycznych naczyniach, zalewamy wodą i odstawiamy na kilka godzin. Po upływie tego czasu energicznie wstrząsamy zawartością wazonów czy karafek i płuczemy wodą.

Inną metodą jest wsypanie soli na dno naczyń kryształowych i zalanie jej octem spirytusowym. Jeśli zabrudzenia są szczególnie trudne do usunięcia, można wrzucić dodatkowo pokruszone skorupki jajek. Po upływie kilku godzin naczynie powinno być już gotowe do tego, by wyrzucić jego zawartość i dokładnie wypłukać je wodą.

Czy można myć kryształy w zmywarce? Podsumowanie

Jeśli chodzi o kryształowe naczynia i inne przedmioty wykonane z tego rodzaju szkła, eksperci zalecają mycie ręczne, najlepiej w zimnej wodzie z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń. Mycie w zmywarkach jest dopuszczalne, jednak znacznie bardziej ryzykowne. Gdy się na nie zdecydujemy, musimy pamiętać o właściwej temperaturze wody – zbyt gorąca może sprawić, że nasze piękne szklanki czy kieliszki staną się matowe.

Płukanie naczyń kryształowych w roztworze zimnej wody i octu pozwala zapobiec powstaniu brzydkich zacieków. Czyszczenie kryształów z przewężeniami, np. wazonów czy karafek, będzie łatwiejsze, jeśli wykorzystamy do tego obierki ziemniaków albo sól z octem spirytusowym i pokruszone skorupki jajek. W przypadku naczyń, które zmatowiały, pomocna będzie sól kuchenna lub alkohol.

Mycie kryształów wymaga włożenia pewnego wysiłku i poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, ale fantastyczny wygląd naczyń na stole powinien to w pełni zrekompensować. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi Twoje kieliszki, wazony czy szklanki wykonane z tego rodzaju szkła będą zawsze czyste i lśniące.