Czy można palić ognisko w ogrodzie?
Ognisko w ogrodzie kusi wiele osób, spędzenie czasu przy romantycznym ogniu, pieczenie kiełbasek czy ziemniaków w popiele i przyjemne ciepło wydaje się doskonałym otoczeniem do wiosennych i letnich spotkań towarzyskich. Czy jednak dozwolone jest palenie ogniska w ogrodzie i czym można palić? W jakich jeszcze miejscach możliwe jest zapalenie ogniska? Jak przygotować miejsce na ognisko w dozwolonym miejscu i jakie środki ostrożności należy zachować?
Spis treści
Ognisko w ogrodzie na swojej posesji
Przepisy pozwalają na rozpalenie ogniska na własnej posesji, dlatego w większości ogrodów możemy zorganizować tego typu spotkanie. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pozwolą na zachowanie bezpieczeństwa i uniknięcie mandatu.
Ogród na wsi a ogród w mieście – gdzie można palić ognisko?
Pierwszą istotną kwestią jest to, czy nasz ogród jest częścią miasta czy wsi. W przypadku ogrodów wiejskich zwykle nie występują ograniczenia co do palenia ognisk, poza tym, że nie powinno być ono uciążliwe dla naszych sąsiadów.
W przypadku ogrodów znajdujących się na terenie miast, nie ma państwowych przepisów zabraniających palenia ognisk w ogrodach. Jednak wiele miast posiada specjalne uchwały klimatyczne, które zabraniają tego typu praktyk, ze względu na to, że generują one pyły i dokładają się do powstawania smogu.
Ognisko w ogrodzie – jak wybrać miejsce?
By rozpalić ognisko w ogrodzie, musimy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Na temat dozwolonej lokalizacji ogniska regulowane są rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. Wynika z niego, że nie wolno rozpalać ognia:
- bliżej niż 100 m od granicy lasu;
- w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych (na przykład wysuszonego zboża czy siana);
- odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej;
- w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych.
Jak widać wytyczne nie są rozbudowane, więc łatwo będzie spełnić wytyczne powyższego rozporządzenia. Jednak pamiętajmy także o tym, że powinniśmy zadbać też o własny komfort, dlatego lepiej nie palić ogniska w pobliżu domków narzędziowy, obiektów budowlanych, a przede wszystkim naszego własnego domu. Nie powinniśmy też szczególnie zbliżać mebli ogrodowych do ognia. Ognisko w ogrodzie z pewnością będzie przyjemne, ale dom wypełniony dymem już o wiele mniej.
Czy można palić ognisko w lesie, nad rzeką lub w parku?
Dużo bardziej restrykcyjnie prawo reguluje palenie ogniska poza obszarem własnej posesji. Jeżeli chcielibyśmy rozpalić ognisko na łonie natury, w lesie lub nad rzeką, w większości przypadków złamiemy prawo.
W lasach i innych terenach zielonych, można rozpalać ogniska wyłącznie w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach. Administracja tego typu terenów w ostatnich latach wyznacza coraz więcej takich stref, dlatego warto ich poszukać do tego celu.
Podobnie jest w przypadku palenia ognisk w parkach i na skwerach. W niektórych z nich znajdują się wyznaczone do tego celu strefy grillowe z miejscami ogniskowymi. Przestrzegając regulaminu takiej strefy, możemy rozpalić ognisko w tym miejscu.

Rozpalanie ogniska w lesie wymaga więcej ostrożności
Czy wolno palić ognisko na ROD
Kolejnym miejscem w którym wiele osób lubi spędzić czas przy ognisku są tereny na rodzinnych ogródkach działkowych. Czy rozpalenia ogniska w takim miejscu jest dozwolone?
Zależy to od dwóch kwestii. Po pierwsze od lokalizacji ROD, jeżeli znajdują się one w mieście, to dotyczą ich takie same uchwały co reszty miasta i palenie ogniska może być zabronione. Po drugie istotny jest regulamin samych ogródków, nie każda społeczność działkowców pozwala na palenie ognisk, zezwalając co najwyżej na grillowanie.
Zabronione jest spalanie na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych.
Czym można palić w ognisku?
Bez względu na to, czy planujemy ognisko w ogrodzie czy poza nim, musimy mieć przygotowany odpowiedni materiał opałowy. Dzięki temu ograniczymy zanieczyszczenie powietrza i będziemy mogli cieszyć się przyjemnym ogniskiem, bez silnego gryzącego dymu.
By zasilić ognisko w ogrodzie powinniśmy zakupić lub zdobyć drewno opałowe. Powinno być ono odpowiednio wysuszone, dobrej jakości i odpowiedniej grubości. Najlepiej nadają się do tego szczapy drewna sosnowego, ale możemy dodać do ogniska także drewna z drzew owocowych, co poprawi aromat ogniska i atmosferę spotkania.
Absolutnie zabronione jest spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych i śmieci. Odpady objęte obowiązkiem selektywnego zbierania muszą być oddawane służbom komunalnym. Nie wolno więc palić liści, skoszonej trawy czy odpadów zielonych.
Jak przygotować miejsce na ognisko w ogrodzie?
Poza przestrzeganiem rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, powinniśmy przygotować odpowiednio miejsce na ognisko, w taki sposób by było ono bezpieczne i pozwalało na łatwe użytkowanie.
Palenie ogniska w ogrodzie może odbywać się na stałym stanowisku do tego celu, w przenośnym palenisku na nogach lub w miejscu przygotowanym jednorazowo. Przenośne paleniska wykonane są zwykle z żeliwa lub stali lakierowanej proszkowo. Mają formę wysokiej misy z nogami, w której ułożyć można ognisko. Dzięki temu możemy rozpalić ognisko w dowolnym miejscu, bez ryzyka uszkodzenia podłoża czy trawnika.

Przenośne palenisko to szybki sposób na bezpieczne rozpalenie ognia
Jeżeli planujemy tylko jednorazowe ognisko w ogrodzie, powinniśmy zabezpieczyć stanowisko. Wybierzmy miejsce gdzie nie ma trawnika, lub zdejmijmy obszar darni o wielkości około 100 na 100 cm. Darń odłóżmy w płatach na bok, by potem odbudować trawnik. Krawędzie stanowiska powinno zabezpieczyć się kamieniami lub cegłą szamotową. Po skończonym ognisku i wychłodzeniu popiołu, możemy zdjąć kamienie, rozdrobnić pozostałości niedopalonego drewna i bezpośrednio na tym miejscu ułożyć wcześniej zdjętą trawę. Popiół drzewny jest dobrym nawozem i na pewno nie zaszkodzi trawnikowi.
Jeżeli zamierzamy palić ognisko w ogrodzie regularnie, możemy przygotować stałe stanowisko ogniskowe. W tym celu najlepiej wykopać okrągły dołek o głębokości około 30 cm i średnicy 100 cm. Dołek należy lekko ubić, a dno i ścianki paleniska należy wyłożyć kamieniami. Między kamienie można wsypać piasek, by lepiej odizolować ognisko od ziemi. Na wiosnę, przed pierwszymi ogniskami, można spryskać wnętrze paleniska za pomocą herbicydu. Dzięki temu unikniemy ryzyka zniszczenia stanowiska przez przerastające rośliny. Pamiętajmy jednak by powstrzymać się od korzystania z paleniska przez około tydzień po tym zabiegu.