Czy zagrzybiona ściana to dramat? Jak usunąć grzyba ze ściany?
Grzyb i pleśń na ścianie to dość trudna sytuacja, gdy się pojawią trzeba je jak najszybciej usunąć, ponieważ są one niebezpieczne dla zdrowia. Grzyby i pleśnie tworzą toksyny, które mogą niszczyć płuca, powodować wiele uciążliwych dolegliwości, z astmą na czele i mają działanie rakotwórcze. Jak usunąć grzyba ze ściany i czy usuwanie grzyba domowym sposobem może być skuteczne?
Spis treści
Przyczyny pojawienia się grzybów w domu
Organizmy z rodzaju grzybów pojawiają się w miejscach wilgotnych i stosunkowo ciepłych. Ściana na której gromadzi się woda to idealne środowisko dla ich rozwoju, ponieważ w porach tynku i materiałów budowlanych bezpiecznie rozwijać mogą się zarodniki. Grzybowi towarzyszy często specyficzny zapach, który mogą pochłaniać nasze meble tapicerowane, jak narożnik, sofa czy krzesła.
Zawilgocenie ścian w większości przypadków wynika z nieprawidłowej konstrukcji budynku. Najbardziej przyczyniają się do nich:
- błędy przy wykonaniu izolacji, jeżeli w budynku są miejsca w których izolacja jest niewłaściwa, powstają mostki termiczne, powodujące skraplanie się wody na ścianie;
- niewłaściwa wentylacja, prowadzi do tego, że nadmiar wilgoci nie jest odprowadzany z pomieszczeń, szczególnie groźna w kuchni i łazience;
- nieszczelny dach lub inne luki konstrukcyjne przez które może wnikać woda z opadów atmosferycznych.
Jeżeli w naszym domu pojawił się grzyb, to zanim weźmiemy się za jego usunięcie, powinniśmy zdiagnozować przyczynę pojawienia się wilgoci, dzięki czemu zapobiegniemy problemowi w przyszłości.
Jak powstrzymać rozwój grzybów
Gdy uda nam się poznać przyczynę zawilgocenia ściany, powinniśmy się jej pozbyć. W przypadku nieszczelności dachu czy innego rodzaju przecieków należy dokonać ich naprawy.
Gdy problemem jest powstawanie mostków termicznych, może konieczne być wymienienie elewacji budynku. W przypadku bloków może być to problematyczne, więc niewiele możemy poradzić, konieczne będzie więc regularne osuszanie ścian.
Jeśli przyczyną wilgoci jest niewłaściwa wentylacja, można zamontować mechaniczne urządzenia wymuszające przepływ powietrza. W blokach i budynkach wielorodzinnych dobrze sprawdzą się wentylatory elektryczne, w domach jednorodzinnych można wykorzystać wentylatory dachowe.
Jak odróżnić grzyba od pleśni?
Potocznie odróżnia się zagrzybione ściany od tych, które pokrywa pleśń. Jednak z punktu widzenia biologicznego, pleśnie są także grzybami, więc sposoby ich usuwania są generalnie takie same.
Z praktycznego punktu widzenia grzybami nazywa się zagnieżdżone głębiej w ścianie organizmy, zwykle tworzące na jej powierzchni liczne, czarne plamy. Pleśnie zwykle egzystują w warstwie tynku i farby, mają różne kolory i formy. Nie zawsze da się odróżnić grzyba od pleśni, jednak nie jest to dla nas sprawa zbyt istotna.
Jak usunąć grzyba ze ściany?
Usunięcie grzyba ze ściany może być problematyczne, jeżeli nie zabijemy wszystkich zarodników, to nawet gdy usuniemy nadmiar wilgoci problem z nawracającym zagrzybieniem może powracać.
W pierwszej kolejności należy określić zasięg występowania grzyba. W tym celu zwykle potrzebne jest zdrapanie farby z zaatakowanego miejsca, a jeżeli grzyb wnika także w strukturę tynku, to najlepiej jest skuć także tę warstwę. Następnie należy dokładnie osuszyć ścianę, najlepiej za pomocą odpowiedniego urządzenia. Można je wynająć na kilka dni, ponieważ zakup maszyny to ogromny wydatek.
Po usunięciu warstw wierzchnich i osuszeniu ściany, na cały obszar musimy nałożyć preparat, który ma na celu zlikwidować grzyb. Do tego celu stosuje się środki grzybobójcze, są to mocne, toksyczne środki chemiczne, dlatego należy zabezpieczyć siebie i pomieszczenie. Usunąć z niego inne żywe organizmy czy żywność. Powinniśmy też zakryć folią malarską wszystkie meble, szczególnie te tapicerowane. Preparaty grzybobójcze należy nakładać w okularach, masce ochronnej i rękawicach. Jeżeli nie chcemy robić tego samodzielnie, możemy też zatrudnić do tego celu fachowca, mającego odpowiedni sprzęt i doświadczenie.
Taka procedura zapewnia dużą pewność usunięcia grzyba ze ściany w całości. Jeżeli nie mamy możliwości przeprowadzić tego zabiegu w całości, możemy spróbować zastosować środki grzybobójcze na powierzchni ściany, bez skuwania tynku.
Jak usunąć grzyba ze ściany domowym sposobem? Czy jest to skuteczne?
Wiele osób nie chce sięgać po mocne środki grzybobójcze i zastanawia się nad tym by wykorzystać domowe sposoby na to, by usunąć grzyba. Wiele artykułów podaje, że pomocna w usunięciu grzyba ze ściany może być soda oczyszczona, woda z octem spirytusowym, sól kuchenna, substancje z olejkiem herbacianym czy nawet pasta z czosnku i octu. Domowe sposoby mogą wydawać się ciekawą alternatywą, jednak ich skuteczność jest dość wątpliwa.
Domowe sposoby mogą zadziałać w przypadku niewielkich wykwitów powierzchownej pleśni. W takim wypadku zarodniki nie znajdują się głęboko w ścianie i ocet czy soda oczyszczona są w stanie je pokonać. Nawet w takim przypadku domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające, a prawie nigdy nie zadziałają w przypadku rozległego i głęboko osadzonego w strukturze ściany zagrzybienia.