Czym umyć elewacje z glonów i zielonych nalotów?

Idealnie czysta elewacja to doskonała wizytówka każdego domu. Jednak wraz z upływem lat na powierzchni ścian zewnętrznych może pojawić się nieestetyczny zielony nalot. Ten nalot to w rzeczywistości nic innego jak mech i glony. Choć proces ich osiadania jest w pełni naturalny, to już po zaobserwowaniu pierwszych oznak ich obecności należy możliwie jak najszybciej wdrożyć odpowiednie działania. Pozostawione na elewacji glony szybko się rozrastają, prowadząc do uszkodzenia ścian budynku. Dowiedz się, co sprawia, że na elewacji rozwijają się glony i w jaki sposób skutecznie je usunąć.

Czym umyć elewacje z glonów

Przyczyny powstawania glonów na elewacji

Pojawiający się zielony nalot na elewacji budynków jest prawdziwym utrapieniem. Szczególnie w przypadku budynków położonych w okolicach rzek, jezior i lasów. Jednak obecność akwenów wodnych w pobliżu elewacji to nie jedyny powód, dla którego glony mogą osiadać na ścianach budynków. Te mogą się pojawiać również wówczas, gdy:

  • zastosowano niewłaściwą izolację budynku,
  • nie wykonano uszczelnienia styków elementów blacharskich dachu,
  • pojawiły się dziury lub inne uszkodzenia w rynnach,
  • nie działa wentylacja,
  • w oknach nie zamontowano nawiewników,
  • nie wykonano drenażu wokół budynku.

Co ważne, algi są w stanie rozmnażać się na każdym podłożu. Jeżeli wykończenie elewacji nie zostało odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, wówczas glony mogą porastać całe ściany, osiadając w szczególności na elewacjach północnych i północno-wschodnich.

Z uwagi na znacznie niższą odporność na działanie wilgoci i wyraźnie wyższą nasiąkliwość, na rozprzestrzenianie się glonów narażone są w szczególności te ściany, do których wykończenia zastosowano tynki akrylowe starego typu, a także tynki cienkowarstwowe barwione w masie.

Innym powodem, dla którego na powierzchni ścian zewnętrznych mogą pojawiać się glony, jest nieprawidłowa eksploatacja i brak konserwacji elewacji. Brak zastosowania uszczelnienia lub nieprawidłowe uszczelnienie elementów blacharskich, w tym w obrębie dachu, rynien czy rur spustowych może przyczynić się do szybszego porastania budynku glonami i mchem.

Glony na elewacji mogą się pojawić również wówczas, gdy elewacja zostanie wychłodzona do temperatury niższej niż otoczenie. W takich sytuacjach dochodzi do kondensacji wilgoci na powierzchni ścian. Jeżeli do wykończenia elewacji zastosowano tynki i farby o wysokiej nasiąkliwości, które dodatkowo wykazują ograniczoną paroprzepuszczalność, wówczas w tak wilgotnym środowisku może dojść do rozwoju glonów.

Gdzie najczęściej pojawiają się glony na elewacji budynku?

Na osiadanie glonów na elewacji narażone są w szczególności te budynki, które zlokalizowane są na terenach podmokłych, w okolicach lasów i skupisk zieleni, a także zbiorników wodnych. Glony są w stanie “zadomowić się” na wszystkich rodzajach elewacji, jednak ze względu na znacznie słabsze nasłonecznienie glony najczęściej pojawiają się na ścianach północnych i wschodnich.

Dodatkowo glony mogą się pojawiać również na tych częściach elewacji, które ze względu na gęstą zabudowę są narażone na długotrwałe utrzymywanie się wilgoci. Bujna roślinność i gęsta zabudowa zaburzają prawidłową cyrkulację powietrza, stwarzając doskonałe środowisko do rozwoju mikroorganizmów.

Czyszczenie elewacji z glonów — od czego zacząć?

Czyszczenie elewacji z glonów i porostów nie należy do najprostszych zadań, jednak odpowiednio wcześnie przeprowadzone, pozwala na zwiększenie skuteczności zwalczania glonów. Im szybciej zabierzesz się do pracy, tym mniej czasu i energii pochłonie czyszczenie, a sam proces będzie mniej kosztowny.

Dodatkowo, w przypadku wczesnego rozpoznania problemu i szybkiego działania uzyskane efekty będą znacznie lepsze. Mniejsza ilość glonów na elewacji znacząco zmniejszy ryzyko pozostawienia nieestetycznych śladów na ścianach.

Aby skutecznie oczyścić ściany zewnętrzne z glonów, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Glony na elewacji — wypróbuj sprawdzone domowe sposoby

Jeżeli glony na elewacji zajmują jedynie niewielki fragment ściany, możesz zdecydować się na zastosowanie sprawdzonych domowych sposobów. Mycie elewacji z glonów możesz przeprowadzić z wykorzystaniem prostego roztworu wodnego soli kuchennej, sody oczyszczonej, octu i amoniaku.

W przypadku szczególnie uporczywych plam sięgnij po wybielacz, rozcieńczony z wodą w proporcjach 1:1. Następnie spryskaj powstałym roztworem fragment elewacji, na której pojawiły się glony i pozostaw preparat na pół godziny. Wykorzystując tę metodę, musisz wykazać się ostrożnością. Nadmiar płynu może ściekać po ścianie, powodując powstawanie zacieków.

Jeżeli obawiasz się stosowania agresywnej chemii, możesz zmyć elewację roztworem wodnym siarczanu amonu. Środek ten znajdziesz w większości sklepów ogrodniczych. Do przygotowania mieszanki czyszczącej wystarczy, rozpuścić granulat w wodzie. Tak przygotowany preparat sprawdzi się do mycia elewacji z glonów.

Usuń grubsze zanieczyszczenia mechanicznie

Usuwanie glonów z elewacji warto rozpocząć od starannego zdjęcia grubszych warstw. Glony można usunąć szpachelką lub szczotką. Staranne usunięcie glonów sprawi, że kolejne kroki będą znacznie prostsze i mniej inwazyjne.

Pamiętaj, by nie nadużywać siły podczas tego etapu. Intensywne szczotkowanie i mocne skrobanie może naruszyć strukturę elewacji, sprawiając, że konieczne będzie jej całkowite odnowienie.

Mycie elewacji domu myjką

Mycie elewacji domu myjką

Umyj ściany budynku myjką ciśnieniową

Kolejnym krokiem podczas usuwania glonów z elewacji jest usunięcie powierzchownych zanieczyszczeń. Mycie elewacji najlepiej przeprowadzić z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej. Mycie mechaniczne jest niezwykle istotnym etapem prac i nie należy go pomijać.

Podczas usuwania zielonego nalotu myjką ciśnieniową uważaj, by ciśnienie nie było zbyt wysokie. Woda pod wysokim ciśnieniem może doprowadzić do wyrwania fragmentów tynku z podłoża oraz odspojenia słabszych warstw malarskich. Dla zminimalizowania ryzyka wystąpienia szkód możesz przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu, a następnie wymywać zanieczyszczenia, stale obserwując, jak zachowuje się podłoże.

Wykorzystując myjkę ciśnieniową, uważaj, by woda z dyszy nie rozbryzgiwała się na pozostałe fragmenty budynku. Nadmierne rozbryzgiwanie się wody może doprowadzić do rozprzestrzeniania się zarodników na inne, niezakażone powierzchnie elewacji. Zarodniki glonów unosząc się w powietrzu, będą poszukiwały nowego miejsca, w którym mogą osiąść. A gdy tylko znajdą najlepsze miejsce do rozwoju, to od razu zaczną się namnażać, sprawiając, że Twój problem nawróci.

Aby usuwanie glonów mogło być skuteczne, pamiętaj, by czyszczenie elewacji przeprowadzać wyłącznie podczas suchych i gorących dni. W ten sposób woda nagromadzona na powierzchni elewacji zdąży odparować, zmniejszając ryzyko nawrotu.

Sięgnij po preparaty chemiczne

Drugim etapem prac jest odkażanie chemiczne, do którego warto wykorzystać środki grzybobójcze. Sama woda, choć pozwoli na oczyszczenie elewacji z glonów, nie przyczyni się do zniszczenia zarodników w podłożu. W zależności od preferencji i stopnia nasilenia problemu, do usuwania glonów możesz wykorzystać odpowiednie preparaty chemiczne. Obecnie wyróżniamy dwie klasy chemicznych substancji czynnych — silnie alkaliczne, nieorganiczne związki chloru oraz organiczne zasady amoniowe.

  • Środki nieorganiczne — związki chloru — stosując tego typu preparaty, nieorganiczne należy uważać na to, by zawarty w nich aktywny chlor nie odbarwiły elewacji. Wyróżnia je intensywny zapach i głębokie działanie. Sprawdzą się również w przypadku rozległej inwazji glonów.
  • Środki organiczne — zasady amoniowe — przygotowane na bazie amoniaku, są mniej skuteczne niż preparaty na bazie aktywnego chloru, jednak nie powodują odbarwień na powierzchni elewacji. Ich intensywny zapach nie jest aż tak dokuczliwy, jak w przypadku środków na bazie chloru.

Mycie elewacji z glonów, przy użyciu preparatów chemicznych pozwala w skuteczny sposób odkazić podłoże, zapobiegając nawrotowi infekcji. Jednak zanim sięgniesz po środki chemiczne, pamiętaj o tym, by przeprowadzić próbę na ścianach budynku.

Preparat należy pozostawić na ścianach na ok. 20-30 minut, a następnie dokładnie zmyć wodą, aby zmniejszyć zasadowość podłoża. Aby skutecznie określić pH podłoża, możesz na bieżąco kontrolować proces, wykorzystując papierek lakmusowy lub uniwersalny, albo fenoloftaleinę. Zabieg ten jest szczególnie ważny, ponieważ aktywny chlor i alkalia mogą powodować odbarwienie, a nawet zniszczenie warstwy tynkarskiej i pozostałych elementów elewacji.

Wybierając preparaty organiczne, które bazują na zasadach amoniowych, możesz pozostawić preparat na ścianie, bez obaw o pojawiające się odbarwienia.

Czyszczenie elewacji domu

Uzupełnij ubytki i przeprowadź drobne naprawy

Pierwszy raz próbujesz usunąć glony z elewacji? Wiesz już czym wyczyścić zielony nalot z Twojej elewacji, jednak co zrobić, gdy podczas prowadzonych prac dojdzie do uszkodzenia delikatnej struktury ściany?

Czyszcząc elewację z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej, możesz w prosty sposób oderwać fragmenty tynku, szczególnie jeżeli już wcześniej na jego powierzchni występowały drobne uszkodzenia. Jeżeli nie dostosowałeś ciśnienia, do kondycji elewacji, wówczas możesz w prosty sposób usunąć zniszczenie, wykorzystując taki sam rodzaj tynku, jak użyty wcześniej. Po przeprowadzonej naprawie pamiętaj o zastosowaniu preparatów chemicznych również na nowej powierzchni.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Jeżeli samodzielne mycie elewacji nie jest możliwe, możesz usunąć glony z elewacji, korzystając z pomocy specjalistycznej firmy. Wykwalifikowana firma przeprowadzi cały proces, od początku do końca, pozwalając skutecznie usunąć glony z powierzchni budynku.

Wykorzystując profesjonalny sprzęt i wysokiej jakości środki chemiczne, w tym środki nieorganiczne, znacznie szybciej uzyskasz pożądany efekt, a ponowny rozwój mikroorganizmów będzie niemal niemożliwy.

Zapobiegaj pojawianiu się glonów

Choć same glony nie wykazują szkodliwego działania na organizm ludzi i zwierząt, to osiadając na powierzchni elewacji, mogą stanowić prawdziwy problem natury estetycznej. Jeżeli mimo uprzedniego starannego usunięcia mchu i glonów z elewacji, problem powraca, to znak, że gdzieś popełniłeś błąd.

W celu zapobiegania nawrotom warto w pierwszym kroku ocenić czy przyczyną pojawiających się glonów na elewacji nie są błędy wykonawcze wewnątrz domu. Być może przyczyną powstawania zielonego nalotu jest położenie domu w pobliżu lasu lub zbiornika wodnego albo brak drenażu wokół budynku. Jeżeli problem stanowi położenie cienia, które utrudnia odparowywanie wody z powierzchni elewacji, wówczas konieczne może się okazać zastosowanie odpowiednich preparatów impregnujących. Dodatkowo warto sprawdzić rodzaj tynku zastosowanego do wykończenia budynku. Zamiast tradycyjnych tynków, postaw na tynk silikonowy, który możesz pokryć farbą o niskiej nasiąkliwości. Zastosowanie tynku odpornego na powstawanie glonów pozwoli na skuteczne usunięcie powrotów na stałe.

Jeżeli dopiero znajdujesz się na etapie projektu budynku, zwróć szczególną uwagę na położenie budynku i zastosowane materiały. Jeżeli Twój dom znajduje się w cieniu drzew, nad strumieniem wody na Twojej elewacji przez większość dnia pada cień z innych budynków, wówczas zadbaj o odpowiednie odwodnienie, a do wykończenia stosuj produkty o zwiększonej odporności na wilgoć. Dodatkowo możesz całość pokryć impregnatem hydrofobizującym, który skutecznie zabezpieczy Twoją elewację przed pojawieniem się glonów.

Zastąp tynki cienkowarstwowe barwione

Glony na elewacji nawracają, mimo regularnego czyszczenia? Być może problem znajdziesz w danym rodzaju tynku zastosowanego do wykończenia. Podstawą dla rozwoju glonów na elewacji jest skażenie mikrobiologiczne. Jeżeli na powierzchni ściany dodatkowo gromadzi się brud (w tym piasek i kurz) i wilgoć, wówczas istnieje ryzyko, że glony zaczną się osadzać na elewacji. Jeżeli do tego ściana będzie niedostatecznie chroniona, wówczas możesz być pewien, że będziesz musiał regularnie myć elewację.

Chcąc zmniejszyć ryzyko nawrotów inwazji glonów, powinieneś zadbać o zastosowanie odpowiednich materiałów. Zastąp tynki cienkowarstwowe barwione i tynki akrylowe (oba mają wysoką nasiąkliwość i ograniczoną paroprzepuszczalność), tynkami silikonowymi.