Czyszczenie elewacji – najlepsze sposoby
Elewacja Twojego domu kiedyś była biała, a teraz poszarzała, straszy zaciekami i przebarwieniami? Dom wiele traci, kiedy jego zewnętrzna część jest w kiepskiej kondycji. Na szczęście nie musi tak być! Mycie elewacji, choć wymaga nieco pracy, przynosi zaskakująco dobre rezultaty. Przeprowadź je odpowiednio wcześnie, aby zabrudzenia elewacji nie utrwaliły się na tyle, że jedynym ratunkiem okaże się kosztowny remont. Podpowiadamy, jak zabrać się do mycia elewacji samodzielnie.
Spis treści
Mycie elewacji – kiedy jest potrzebne?
Sygnałem, który świadczy o tym, że przyszedł czas na czyszczenie elewacji, są oczywiście widoczne zabrudzenia tynku. Jednak zanim w ogóle przystąpisz do prac, przyjrzyj się bliżej ścianom swojego domu. Musisz ocenić, czy to, co widzisz, to wyłącznie zabrudzenia, czy też mechaniczne uszkodzenia elewacji (pęknięcia, ubytki). W razie większych zmian, konieczna będzie najpierw renowacja, a dopiero potem czyszczenie elewacji.
Ocenienie stanu technicznego fasady budynku pozwoli też podjąć decyzję, co do metody czyszczenia. Zazwyczaj robi się to myjką ciśnieniową, ale wspomniane już uszkodzenia są do tego przeciwwskazaniem. Dlaczego? Ponieważ woda pod ciśnieniem mogłaby tylko jeszcze pogorszyć sprawę. O doborze właściwej techniki piszemy dalej.
Najlepsze metody czyszczenia elewacji
Nie ma jednej uniwersalnej metody czyszczenia elewacji, choć bez wątpienia popularne jest stosowanie myjki ciśnieniowej. Poznaj bliżej tę i inne techniki polecane do usuwania zabrudzeń nie tylko ze ścian, ale też z dachów czy kostki brukowej przy domu.
Myjka ciśnieniowa
Niemal do każdego rodzaju zabrudzeń nadają się myjki ciśnieniowe. Emitują one strumień wody pod zróżnicowanym ciśnieniem i łatwo można nimi manewrować. To oznacza, że ustawisz swobodnie kąt emitowania wody, jak również wyregulujesz temperaturę czy moc. Myjka jest doskonała na wszystkie plamy, a uporczywe zanieczyszczenia usuwa przy pomocy wyspecjalizowanych środków chemicznych.
Środki czyszczące
Preparaty można nanosić ręcznie, co ma uzasadnienie w szczególnie zabrudzonych miejscach. Można stosować je w połączeniu z myjką ciśnieniową, co oferuje jeszcze lepsze efekty. Strumień sprężonego powietrza doskonale rozprowadza środek czyszczący, pozwalając mu na wnikanie nawet w szczeliny.
Piaskowanie
Jeżeli zamiast chemii, wolisz metody w pełni naturalne, zastosuj piaskowanie. To metoda, w której wykorzystuje się piasek. Pod wpływem wysokiego ciśnienia jest on aplikowany na powierzchnię budynku i bardzo skutecznie oczyszcza ściany z zabrudzeń. Dociera nawet do trudno dostępnych miejsc. Jako metoda nieinwazyjna, piaskowanie uchodzi za bezpieczne i skuteczne.

Mycie elewacji domu myjką
Dopasuj technikę do rodzaju elewacji
Przy wyborze metody mycia elewacji należy sugerować się nie tylko na skalę zabrudzeń, ale też rodzaj tynku. Jak już wspomnieliśmy, ważna jest jego kondycja techniczna, jak również materiał, z którego został on wykonany. Dopasuj technikę oraz preparaty czyszczące do faktury tynku, aby uzyskać najlepsze efekty.
Elewacja z tynku
Tynki mineralne i tynki akrylowe to popularne materiały stosowane do wykańczania ścian. Na ich powierzchni może pojawiać się brud i solne naloty, z którymi uporasz się z pomocą myjki ciśnieniowej. Zazwyczaj sama woda wystarczy, aby pozbyć się każdego typu zabrudzenia. Trzeba tu zadbać o optymalną temperaturę, bo zbyt gorąca ciecz mogłaby prowadzić do uszkodzenia elewacji.
Podobne ryzyko jest wtedy, gdy nieprawidłowo dobierzemy siłę natrysku – zbyt duże ciśnienie wody może prowadzić do pękania, a nawet odpadania fragmentów tynku, szczególnie gdy wcześniej był on już naruszony.
Elewacja ceglana
Aby wyczyścić elewację ceglaną, skorzystaj z metody na sucho. Doskonałe będzie piaskowanie z wykorzystaniem np. pyłu szklanego czy piasku kwarcowego.
Elewacja z kamienia
Do mycia fasad kamiennych i klinkierowych, które oszpeciły przebarwienia lub solne wykwity zastosuj ostrą szczotkę. Przy pomocy szczotki usuniesz zabrudzenia, które pod wpływem mycia elewacji myjką ciśnieniową mogłyby zamienić się w brzydkie zacieki.
Elewacja z drewna
A jak wygląda czyszczenie elewacji drewnianej? Tu proces zazwyczaj jest dwuetapowy – najpierw mycie elewacji szarym mydłem, a w razie większych zabrudzeń także papierem ściernym, a potem impregnacja i malowanie elewacji dla podtrzymania efektów.
Czego potrzebujesz do mycia elewacji?
- ciepłej wody w wiadrach,
- szczotki miękkiej i szorstkiej,
- wybielacza/sody oczyszczonej/szarego mydła lub innego środka do punktowego usuwania uporczywych zabrudzeń,
- myjki ciśnieniowej lub urządzenia do piaskowania,
- drabiny,
- rękawic, okularów ochronnych.
Myjkę ciśnieniową lub piaskarkę możesz kupić na własność lub wypożyczyć w punkcie oferującym tego typu urządzenia do użytku prywatnego.
Mycie elewacji krok po kroku
Mycie elewacji jest kompleksowym, kilkuetapowym procesem, który zaczyna się od przygotowania powierzchni, a kończy na jej impregnacji. Oto, jak w kilku krokach wygląda usuwanie zabrudzeń ze ścian budynków.
- Przygotuj się do mycia elewacji – przeczytaj instrukcje, zabezpiecz ciało, zamknij drzwi i okna domu.
- Zacznij od góry – mycie dachów warto wykonać przy okazji, usuwając porosty, mchy, naprawiając drobne usterki, udrażniając rynny zapchane liśćmi.
- Zacznij czyścić elewację – skup się na miejscach, które są najbardziej zabrudzone. Usuń naloty, plamy przy pomocy ostrej szczotki i środka chemicznego (wybielacz, płyn do mycia naczyń, szare mydło).
- Uruchom myjkę – myjka ciśnieniowa ma regulatory. Najpierw ustal temperaturę wody i jej ciśnienie, dopiero potem skieruj strumień na dom. Zalecane wartości to temperatura 50 stopni Celsjusza oraz ciśnienie 120 barów (maksymalne). Czyść od góry do dołu, opłukując z resztek płynu wcześniej odplamiane fragmenty ścian. Wykonuj ruchy koliste i półkoliste – powtórz kilkukrotnie w zależności od położenia domu, intensywności i rodzaju zabrudzenia. W ten sposób nie zostawisz zacieków.
- Jeżeli walczysz z nalotami to musisz umyć elewację, korzystając z myjki oraz ostrej szczotki. Zazwyczaj szare i zielone przebarwienia oznaczają też problemy z mchem, grzybami czy pleśnią. Zastosuj do mycia wodę z dodatkiem detergentu, najlepiej takiego, mającego właściwości biobójcze. Zazwyczaj zostawia się je na elewacji przez kilka dni, aby zniszczyły bytujące tu organizmy. Po tym czasie spłukuje się elewację ciepłą wodą i zabezpiecza impregnatem z dodatkiem biocydów.
Impregnacja
Na uprzednio wyczyszczonych fragmentach elewacji nakłada się impregnaty, które wzmocnią i wydłużą uzyskany efekt. Dodatkowa warstwa sprawi, że dla ścian otynkowanych czy wykończonych inną metodą, problemem nie będzie ani większa wilgotność, ani wyższe temperatury, mróz czy bezpośrednie promieniowanie UV. Dobrze dobrane środki chemiczne zapobiegną też ponownemu narastaniu pleśni czy mchu i zwiększą odporność na korozję i każdy inny rodzaj zabrudzeń.
Częstotliwość mycia elewacji
Pozostaje jeszcze pytanie o to, jak często wykonywać czyszczenie elewacji. Częstotliwość mycia elewacji zależy od jej stanu wizualnego. Na pewno wyznacznikiem jest stopień zabrudzenia ścian – wyższy im bliżej ruchliwej ulicy, placu budowy czy lasu mieszkasz.
Czyszczenie fasady na pewno warto przeprowadzić wiosną, po zakończeniu sezonu grzewczego, kiedy uwalniania jest sadza. Nie musisz jednak robić tego co roku. Mycie elewacji wystarczy powtórzyć raz na kilka sezonów.