Dom typu kostka – jaka elewacja dla najlepszegp odnowienia?
Dom typu kostka już od kilkudziesięciu lat stanowi jeden z charakterystycznych elementów polskiego krajobrazu. Nieprzypadkowo jest on powszechnie kojarzony z okresem PRL-u, ponieważ to właśnie wtedy postawiono tysiące tego typu konstrukcji. Chociaż domy typu kostka jeszcze kilka-kilkanaście lat temu uchodziły za synonim tandety i kiczu, obecnie można zaobserwować renesans.
Metamorfoza smutnych i poszarzałych budynków w nowoczesne, przyciągające wzrok perełki jest jak najbardziej możliwa… a nawet więcej — dzieje się na naszych oczach. W tym artykule pokażemy Ci, jakie rozwiązania można wdrożyć, by sprawić, że domy kostki odzyskają swój dawny urok i dobrze wkomponują się w styl współczesnych miast.
Spis treści
Domy kostki — co to właściwie jest?
Domy typu kostka to nawet dziś rozwiązanie wręcz idealne dla wszystkich tych, którzy cenią sobie:
- prostotę,
- funkcjonalność,
- minimalizm,
- oszczędność.
Choć jeszcze jakiś czas temu można było spotkać się z opinią, że budynki tego typu przypominają swoim wyglądem niezbyt gustowne “pudełka,” obecnie zaczyna się to zmieniać. Można zabrać się za transformację budowli, dzięki czemu dom kostka wzbogaci się o nowoczesne elementy oraz praktyczne, a przy tym dobrze wyglądające rozwiązania.
Dom kostka wciąż cieszy się sporą popularnością w szczególności na starszych osiedlach domów jednorodzinnych. Nierzadko konstrukcje tego typu wymagają jednak odświeżenia, aby móc sprostać współczesnym standardom.
Nie mamy tu na myśli wyburzania tego typu konstrukcji, ponieważ domy kostka (czasem określane jako tzw. kostka polska, choć podobne rozwiązania można spotkać również w innych krajach dawnego bloku wschodniego) generalnie charakteryzują się dobrą jakością wykonania.
Chcemy raczej zwrócić uwagę na takie kwestie jak na przykład renowacja elewacji frontowej — trzeba o tym koniecznie pamiętać, odnawiając obiekt. W ten stosunkowo prosty sposób jesteśmy bowiem w stanie sprawić, że dojdzie do przemiany zaniedbanego budynku w nowoczesny, spełniający standardy XXI wieku dom.
Zastanówmy się teraz, co można zrobić, by dostosować dom kostka do wymogów dwudziestego pierwszego wieku i sprawić, że nie będzie on odstawał od otoczenia. Ciekawe wskazówki w tym zakresie znajdziesz w dalszej części tekstu.
Jak wygląda współczesny dom kostka?
Podczas gdy stary dom typu kostka kojarzy nam się przede wszystkim z prostą, być może nawet nieco toporną konstrukcją, w której dominują szare, murowane ściany oraz niewielkie okna, współczesne trendy polegają na stosowaniu takich rozwiązań jak na przykład podcienie (podsienie), loggie oraz metalowe balustrady wypełnione przeszkleniami.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ oprócz tego stosuje się również takie rozwiązania jak na przykład:
- okna narożne,
- okapy.

Nowoczesny dom typu kostka
Nowoczesne domy typu kostka to konstrukcje, które mają takie elementy jak choćby ściany frontowe z dużymi, wręcz ogromnymi przeszkleniami.
Kojarzące się z architekturą PRL-u domy kostka stanowią dziś, tzn. w nowoczesnym wydaniu, świetny wybór dla wszystkich tych, którzy spoglądają z rozmarzeniem na modernistyczne domy.
Wydaje się, że jednym z najprostszych, a jednocześnie przynoszących dobre i trwałe efekty sposobów na odnowienie domu kostka jest odnowienie jego elewacji. Jeśli stwierdzisz, że:
- obecne kolory nie dodają całości szlachetnego rysu — możesz zdecydować się na bardziej klasyczne kolory, w tym np. szary (ważne jednak, by nie był on zbyt intensywny, ponieważ kojarzy się to z tandetą) czy jasnobrązowy,
- zastosowana kolorystyka nie dodaje budynkowi lekkości — wybierz takie jaśniejsze (można by nawet powiedzieć — krzykliwe) kolory jak pomarańczowy czy żółty. Wystarczy to, by uczynić dom typu kostka wyróżniającym się elementem lokalnej zabudowy.
Jeśli nie wiesz, na jaki spośród powyższych wariantów ostatecznie się zdecydować, wybierz wersję pośrednią. Mamy na myśli jasnoniebieskie lub beżowe ściany. Z jednej strony są to dość klasyczne kolory, z drugiej jednak strony nie powinny one nas przytłaczać.
Ciekawym rozwiązaniem jest śnieżnobiały tynk — w formie kostki śnieżna biel. Z pewnością jest to rozwiązanie atrakcyjne pod względem wizualnym, a na pewno takie się stanie, jeśli dodatkowo zastosujesz efektowne drewniane elementy, w tym np.
- podsienie,
- schodki,
- efektowny gzyms,
- elementy ozdobne na spadzistym daszku.
Taka kolorystyka, jeśli tylko zostanie uzupełniona drewnianymi okładzinami o lekko brązowym lub nawet miodowym odcieniu, nada elewacji Twojego domu świeżość i ciepło. Dodatkowo, elementy kamiennego wykończenia wzbogacają całość, nadając jej indywidualny charakter. Aby uzyskać harmonijną całość, warto również pomyśleć o wymianie stolarki okiennej i drzwiowej.
Z drugiej jednak strony musisz mieć na uwadze, że łatwo wówczas zabrudzić elewację domu. Zapewne jednak nie jest to dla Ciebie zaskoczeniem — równie łatwo brudzą się bowiem np. białe ubrania.

Dom kostka z białą elewacją
Przedłużenie części mieszkalnej domu kostki
Jeśli przystępujesz do prac renowacyjnych i chcesz stworzyć nowocześnie wyglądającą elewację domu, możesz przy okazji zastanowić się nad poprawkami ważnymi z punktu widzenia funkcjonalności. Rozumiemy przez to na przykład przedłużenie części mieszkalnej domu. W tym celu można wykorzystać dobudówkę lub klasyczny ganek.
Rzecz jasna, możesz pokusić się o również o dobudowanie części garażowej lub innych pomieszczeń o przeznaczeniu stricte użytkowym — mamy tu na myśli na przykład składzik na narzędzia ogrodowe.
Dach. Pamiętaj o dachu!
Nieprzypadkowo na te kojarzone z epoką peerelowską budynki używamy określenia “dom kostka“. Taki stan rzeczy wynika stąd, że budowle są zwykle zwieńczone prostym dachem kopertowym, w dodatku pozbawionym gzymsu.
W niektórych przypadkach takie rozwiązanie jak najbardziej się sprawdza, ale jeśli chcesz uczynić dom typu kostka czymś bardziej oryginalnym oraz atrakcyjnym pod kątem wizualnym, możesz zdecydować się na przebudowę również w tym obszarze.
Co ważne, nie musisz wymieniać samego dachu. Wręcz przeciwnie: ciekawym rozwiązaniem może okazać się szeroki gzyms utrzymany w orientalnym stylu. Ten egzotyczny look przywodzi na myśl dach japońskiej pagody.
Luksfera, czyli kolejny nietuzinkowy dodatek
Oczywiście, nikt nie każe Ci się ograniczać wyłącznie do tego elementu, choć gzymsy bywają ważnym, przyciągającym uwagę elementem. Ciekawym pomysłem mogą okazać się luksfery, czyli szklane wykończenia — dzięki jej wykorzystaniu można pokusić się o stworzenie kolejnej oryginalnej ozdoby ganku.
Jeśli chodzi o luksfery, możesz zastosować wariant klasyczny, czyli szkło bezbarwne, lub wielokolorowy. Pamiętaj jednak, by całościowa nowoczesne elewacja budynku stworzyła kompozycję harmonijną — tak jak z punktu widzenia wystroju wnętrz, tak w przypadku odnawiania elewacji domu kostki ważne jest, by kolory oraz wzornictwo dobrze ze sobą współgrały.
Stary dom kostka — jaka elewacja? Podsumowanie
Jak widać, w przypadku domu typu kostka polska nie trzeba zakrojonych na szeroką skalę prac budowlanych, by można było osiągnąć dobry efekt. Jednym z podstawowych działań, jakie należy wykonać, by dom zyskał świeży i nowoczesny wygląd, jest wykończenie elewacji.
Poza tym, można zdecydować się także na zmianę parkanu okalającego dom czy dodanie elementów ozdobnych — w szczególności sprawdzą się w tym przypadku wyroby wykonane z takich materiałów jak choćby:
- kamień naturalny,
- szkło,
- metal.
Wystarczy wdrożyć te rozwiązania, a kompletna przebudowa starego domu wcale nie będzie konieczna. Najlepsze awangardowe projekty pokazują, że nie trzeba zmieniać całej budowli, by móc cieszyć się nowocześnie wyglądającym budynkiem.
Nawet takie pozornie drobne i nic nieznaczące elementy jak odnowiony parkan czy plastikowe okna w kolorze brązowym mogą sprawić, że dom kostka odzyska swoją dawno utracony oraz świeżość, umiejętnie łącz w sobie tradycję z nowoczesnością.
Jednocześnie, nowoczesny dom kostka zachowuje swoje dotychczasowe walory funkcjonalne (użytkowe), kompaktowe rozmiary i gabaryty tych konstrukcją przekładają się na optymalizację w zakresie kosztów ogrzewania.