Dom z kontenerów morskich – czy da się w nim wygodnie żyć?

Budownictwo kontenerowe nie jest dzisiaj niczym egzotycznym. Okazuje się, że w wielu miejscach na świecie można spotkać tego typu konstrukcje. Nic dziwnego – są one ekonomiczne, szybkie w montażu i demontażu, a także spełniają standardy jakości. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy dom z kontenerów jest wygodny, ciepły i odpowiednio przestronny, poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Dom z kontenerów morskich

Kontener mieszkalny – skąd ten pomysł?

Kiedyś mieszkanie w kontenerze wydawałoby się abstrakcją, a dzisiaj powoli oswajamy się z tym, że również w Polsce kontenery morskie są adaptowane na domy. To ciekawy trend, który narodził się w Stanach Zjednoczonych i krajach skandynawskich – z jednej strony jako kaprys zamożniejszych inwestorów, szukających oryginalnych inwestycji. Z drugiej, jako rozwiązanie, które może rozwiązać kryzys bezdomności zwłaszcza w środowiskach uchodźczych.

Dom kontenerowy, czyli konstrukcja przypominająca budowlę z klocków LEGO

Porównanie domu z kontenerów do budowli z klocków LEGO nie jest całkowicie pozbawione sensu. To budownictwo modułowe charakteryzujące się łączeniem ze sobą kontenerów morskich w różnych konfiguracjach. W ten sposób mogą nawet powstać wielopiętrowe budynki mieszkalne mieszczące sporo osób. Jednakże, nawet zwyczajny dom kontenerowy jest ciekawą opcją, która zapewnia komfort i poczucie bezpieczeństwa, a także przestrzeń dla kilku osób, np. rodziny czy grupy przyjaciół.

Jak powstaje dom z kontenerów?

Domy kontenerowe powstają łatwo i szybko – w stosunku do tradycyjnych domów murowanych. Podczas gdy budowa domu wymaga wielu formalności i trwa czasem latami, w domu kontenerowym można zamieszkać nawet w ciągu kilku tygodni! Zobaczmy, jak krok po kroku powstają domy z kontenerów.

Projekt domu

Zastanów się, jaki ma być finalny wygląd i metraż Twojego domu z kontenerów. To będzie determinowało zakup konkretnej liczby kontenerów morskich lub zamówienie konstrukcji u producenta. Projekt ma znaczenie również dla przyszłej aranżacji wnętrz – ważne, aby był on funkcjonalny, co pozwoli na lepsze dostosowanie układu i wyposażenia do konkretnych potrzeb. Projekt najlepiej zamówić w dobrym biurze, może takim, które ma na swoim koncie projekty domów z kontenerów.

Dom z dwóch kontenerów

Dom z dwóch kontenerów

Zakup kontenera – używanego lub nowego

Kiedy wiesz już, ilu i jakich kontenerów potrzebujesz, czas na zrobienie zakupów. Możesz poszukać kontenerów morskich – używany kontener jest tańszy, ale musisz od podstaw go adaptować. Alternatywą jest zakup kontenera u producenta, co pozwala na zamówienie ich na konkretny wymiar, a nawet w dowolnym standardzie wykończenia. Co prawda nabycie takiego kontenera kosztuje więcej, ale też pozwala Ci zaoszczędzić czas i szybko zbliżyć się do wymarzonego standardu wykończenia.

Adaptacja i wyposażenie

Jeśli chcesz zastosować do budowy kontenery morskie, musisz przewidzieć czas i zasoby na prace adaptacyjne oraz wykończeniowe. Obejmują one np. wzmocnienie ścian i sufitu ocynkowanymi profilami i belkami, piaskowanie ścian, ocieplenie.

Bardzo ważna jest dobra izolacja – poliuretanowa, w formie sztywnych płyt PUR lub inna, która chroni wnętrze budynku przed przeciekami i wilgocią. Poprawnie nałożony materiał izolacyjny pozwala utrzymać konstrukcję budynku w dobrej kondycji, nie narażając jej na korodowanie. Ma też duże znaczenie dla panującego w środku mikroklimatu i temperatur. Z uwagi na znaczenie tego etapu, najlepiej kiedy kontenery ociepla doświadczona firma.

Posadowienie na działce

Kontener morski można przetransportować np. pojazdem wyposażonym w naczepę, a następnie przenieść na grunt z pomocą dźwigu. Wcześniej trzeba jednak wydzielić teren, wyrównać go i zniwelować, usuwając kamienie czy korzenie. Najważniejsza jest jednak stabilizacja podłoża pod dom z kontenerów. Wykonasz ją na dwa sposoby:

  • na betonowych bloczkach,
  • na fundamencie (choć bardziej popularne z uwagi na cenę są stopy fundamentowe).

Bloczki, płyty lub słupki w zupełności wystarczą (chyba, że dom z kontenerów jest duży, ciężki lub grunt jest słaby i niepewny). Elementy mocowania kontenerów są ważne ze względu na to, że stabilizują dom z kontenerów, aby nie niszczał i nie osiadał z czasem.

Instalacje i przyłącza

Kiedy dom z kontenerów już stoi, przychodzi czas na jego urządzenie. Na pewno istotnym elementem w przypadku domu całorocznego, a nawet sezonowego jest:

  • ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie podłogowe,
  • instalacja elektryczna – oświetlenie,
  • instalacja wodno-kanalizacyjna.
  • wentylacja,
  • klimatyzacja (opcjonalnie).

We wnętrzu kontenera stosuje się raczej tańsze systemy i rozwiązania, jednak nie kosztem jakości. Powinny one zapewniać wygodne warunki do życia – w końcu kontener to teraz dom mieszkalny.

Nowocześnie zaaranżowany dom z kontenera

Nowocześnie zaaranżowany dom z kontenera

Wyposażenie wnętrz

Wreszcie najprzyjemniejsza część budowy domu (także domu z kontenerów), czyli urządzenie wnętrza. Należy dokładnie ustalić, jakie są wymiary zewnętrzne kontenera i wymiary wewnętrzne. Jeśli podział pomieszczeń jest już wykonany (np. sypialnie, salon z aneksem kuchennym, łazienka, wiatrołap), można przejść do ich urządzania. Sprawdzą się tu proste meble w podobnej kolorystyce, które sprawią, że wnętrze domu z kontenerów będzie wyglądało przestronnie i estetycznie.

Dom z kontenerów – zalety

Marzysz o własnym mieszkaniu, ale cena domu czy mieszkania przerasta Twoje możliwości? Dom z kontenerów ma liczne zalety, do których zalicza się nie tylko konkurencyjna cena domu, lecz także:

  • solidność konstrukcji – kontenery morskie są sztywne, wykonane z ocynkowanej blachy nierdzewnej, pokryte ochronną farbą oraz żywicą epoksydową,
  • niska cena – można kupić kontenery i urządzić je niskim kosztem (to tańsze niż zakup mieszkania czy budowa domu w tradycyjnym budownictwie), ogólnie kontenery to najtańsze domy nadające się do zamieszkania,
  • szybkość – stawianie kontenerów do celów mieszkalnych trwa znacznie krócej od tradycyjnej budowy, wymaga też mniej formalności,
  • uniwersalność – choć kontener nadaje się na cele mieszkalne, to równie dobrze jego przeznaczenie może być zupełnie inne. Gotowy kontener o różnorodnym przeznaczeniu nadaje się także pod domek letniskowy, obiekty przemysłowe, budynek tymczasowy, warsztat. Nowoczesne kontenery to nierzadko punkty handlowe czy usługowe,
  • nowoczesny design – jeśli chcesz postawić dom nowoczesny i designerski, wybierz budowę domu z kontenerów. To styl, który na pewno Ci się spodoba.

Jest wiele zalet domu z kontenerów, a obok tych praktycznych i ekonomicznych duże znaczenie mają aspekty estetyczne. Charakterystyczny industrialny design domu z kontenerów sprawia, że doskonale wpisuje się on w każdy krajobraz.

Czy zakup używanego kontenera to dobry pomysł?

Kontenery morskie słyną ze swojej wytrzymałości, ale czy są najlepsze do budowy domu? Jeśli interesują Cię domy modułowe, musisz wiedzieć, że utworzenie ich we wnętrzach kontenerów morskich wymaga sporo pracy. Kontener, który w przeszłości był używany do transportu morskiego może być pokryty farbami zawierającymi arszenik czy ołów. Pozbycie się ich jest oczywiście możliwe, lecz wymaga czasu i zaangażowania, aby w obiekcie zapanowały odpowiednie warunki mieszkania.

Niewątpliwie kontenery używane są solidne i tańsze niż budynki tradycyjne, a nawet kontenery robione na zamówienie. Sprawdzą się jako obiekt tymczasowy na cele mieszkaniowe.

Czy dom z kontenerów wymaga pozwolenia?

Jest jeszcze jedna kwestia, którą warto rozeznać przed postawieniem domu z kontenerów, a mianowicie to, czy obiekty tego typu wymagają pozwolenia. W Polsce domy, które mają trwałe połączenie z gruntem wymagają pozwolenia, podczas gdy inne, pozbawione fundamentów niekoniecznie. Dom z kontenerów inaczej niż domek letniskowy ma wszystkie przyłącza sugerujące, że nie będzie tymczasowym obiektem budowlanym, lecz całorocznym. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój dom z kontenerów wymaga pozwolenia, czy może być budowany wyłącznie na zgłoszenie, skontaktuj się z właściwym dla siebie urzędem miasta lub gminy.

Dom z kontenerów to wygodny budynek mający wszystkie elementy konstrukcyjne i wyposażenie takie, jak w przypadku domu. Oczywiście od tradycyjnego budynku jest mniejszy, inaczej zbudowany i wykończony. Niemniej jednak z powodzeniem nadaje się do użytkowania jako przytulny dom – całoroczny lub sezonowy.