Dosiewanie trawy – Jak siać trawę na starym trawniku?

Twój piękny trawnik stracił na gęstości, darń jest przerzedzona, kolor wyblakły, a miejscami źdźbła całkowicie wysuszone? To może zdarzyć się każdemu – czasem z przyczyn zupełnie niezależnych od Ciebie. Na zakładaniu trawnika prace ogrodnicze się nie kończą, dlatego warto przeprowadzić dosiewanie trawy.

Dosiewanie trawy

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego powstają dziury na trawniku,
  • co daje dosiewanie trawnika,
  • jak i kiedy najlepiej dosiewać trawę,
  • jakich nasion trawy użyć,
  • jak pielęgnować trawnik po dosianiu trawy zagęszczającej.

Uspokajamy – zabiegi na istniejącym trawniku nie są tak skomplikowane, jak się spodziewasz. I choć dosiewanie nowego trawnika wymaga nieco pracy, to jednak warto przeprowadzić je dla wspaniałych rezultatów. Jeśli dopiero zakładasz trawnik, koniecznie poczytaj jak i kiedy siać trawę.

Co powoduje uszkodzenie powierzchni trawnika?

Wpływa na to wiele czynników – susza, lub przeciwnie, nadmierna wilgoć, ale też wymarzanie trawy zimą, nieprawidłowa pielęgnacja trawnika, grasowanie szkodników takich jak krety i choroby traw. Ale nie tylko.

Każda darń w ciągu kilku lat od zasiania traci swoje naturalne zdolności do reprodukcji, a wtedy trzeba ją wspomóc. Jak? Wykonać dosiewanie trawy! Jednak do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów należy wcześniej przygotować glebę, wybrać dobre mieszanki traw i zadbać o odpowiednie nawadnianie, a w razie potrzeby też nawożenie gleby.

Skąd się biorą dziury, puste miejsca na trawniku?

Gdy trawa musi mierzyć się z wymienionymi wyżej problemami – suszą, chorobami, mrozem – wówczas pojawiają się dziury lub żółte plamy na trawniku. Jest to mocno przerzedzona darń, osłabiona i uszkodzona przez czynniki zewnętrzne. Kępki trawy, które wyrosły z nasion, zaczynają po kolei wysuszać się, o czym świadczy zmiana koloru z zielonego na żółty. Gdy wyschną, wypadają, zostawiając ubytki na trawniku. Wtedy, bardzo prawdopodobne, że zaczną pojawiać się chwasty na trawniku, których usunięcie może być bardzo problematyczne.

Na czym polega dosiewanie trawy?

W sytuacji, gdy dojdzie do miejscowego uszkodzenia trawnika, warto rozważyć dosiewanie trawy. W ten sposób określamy siew trawy jedynie w tych miejscach, które zostały jej pozbawione. Pozwala to zachować stary trawnik bez konieczności całkowitego niszczenia go i zakładania od nowa. Dosiewanie trawy punktowo jest zatem sporą oszczędnością czasu i pieniędzy.

Kiedy dosiewać trawę

Trawę najlepiej dosiewać ręcznie – pozwala to skupić się na konkretnych obszarach

Kiedy dosiewać trawę?

Najlepszym momentem na dosiewanie trawy jest wczesna wiosna. Po zimie dobrze widać zmiany na starym trawniku i można zaplanować prace regeneracyjne. Te z kolei warto przeprowadzić po wcześniejszej wertykulacji, bo ziemia jest wtedy odpowiednio przygotowana do przyjęcia nowych nasion. Ważne jest też przygotowanie trawnika poprzez oczyszczenie go z kamieni, korzeni, liści i gałęzi. O tym procesie

Dosiewanie może odbyć się także wtedy, gdy masz nowy trawnik, ale zauważasz, że miejscami trawa nie rośnie w takim samym tempie. Podczas siewu mogło też zdarzyć się po prostu pominięcie niektórych rzędów i teraz ubytki widać na całej powierzchni trawnika. To również dobry moment na zastosowanie trawy samo zagęszczającej.

Jakie nasiona trawy dosiać?

Dosiewanie trawy wiosną to skuteczny sposób na odzyskanie pięknego wyglądu trawnika. Trzeba jednak wybrać odpowiednie do tego nasiona:

  • trawy samo zagęszczajcej,
  • takiej samej mieszanki traw.

Wybór konkretnej mieszanki powinien być uzależniony od tego, jaka jest skala zniszczeń i jaki efekt zamierzasz uzyskać. Jaka trawa na trawnik jest najlepsza? Najczęściej powinniśmy wybierać taką samą lub podobną mieszankę do wsianej początkowo – wybór bardziej trwałej mieszczanki również wchodzi w grę, jednak wtedy powinniśmy rozważyć dosiewanie na całej powierzchni trawnika, aby zniwelować ewentualne różnice w wyglądzie.

Trawa samo zagęszczająca

Trawa samo zagęszczająca to dobry wybór, gdy zależy Ci na tym, aby szybko zregenerować stary trawnik. Te nasiona pozwolą Ci ekspresowo poprawić wygląd trawnika, tworząc na nim imponującą zwartą darń.

Jaki jest efekt zasiania trawy samo zagęszczającej? Przy pomocy podziemnych kłączy udaje się wypełnić ubytki w gruncie i zregenerować trawnik. Zieloną trawę uzyskasz szybko, ponieważ nasiona mają dobre tempo kiełkowania, co przyczynia się do szybkiego wzrostu trawy w różnych kierunkach. Zaletą tych mieszanek jest to, że wyrastający trawnik ma właściwości mrozoodporne, nie zmienia się pod wpływem warunków atmosferycznych i jest wytrzymały na deptanie.

Trawa taka sama jak na początku

Pamiętasz, jakich nasion użyłeś przy zakładaniu trawnika? Możesz zastosować je ponownie, wypełniając nimi wolne przestrzenie na trawniku. Na to, aby dosiać trawę w sposób tradycyjny decyduje się sporo osób. Już po kilkunastu dniach zauważą oni zazielenienie trawnika w newralgicznych miejscach i będzie on prezentował się znacznie lepiej niż trawnik po zimie. w dodatku trawa z tej samej mieszanki będzie miała taki sam odcień i tempo wzrostu.

Czy są jakieś wady tego rozwiązania? Jeżeli trawa nie chciała rosnąc w miejscach narażonych na intensywne promieniowanie UV czy w cieniu, to jest duża szansa, że trudne warunki przeszkodzą również wzrostowi trawy dosianej. W takiej sytuacji lepszy okaże się wybór mieszanki regeneracyjnej.

Jak dosiewać trawę na starym trawniku

Wybór odpowiedniej trawy do dosiewania to kluczowa kwestia

Jak prawidłowo dosiewać trawę?

Dosiewanie trawy trzeba zacząć od odpowiedniego przygotowania gleby. Wspomniane już oczyszczanie z korzeni i kamieni, ale też wertykulacja czy aeracja okażą się niezbędne w przypadku uszkodzonej, słabej, starej murawy.

  1. Rozsyp na powierzchni trawnika cienką warstwę gleby próchniczej. Rozgrab ją.
  2. Przygotuj w ziemi rowki lub zagłębienia, w których umieścisz nasiona (2 pełne garście na 1 metr kwadratowy).
  3. Nasiona po umieszczeniu w zagłębieniach czy rowkach przykryj cienką warstwą ziemi.
  4. Nasiona dokładnie podlej – w nawadnianiu pomogą Ci zraszacze, woda z konewki lub wąż ogrodowy. Nawadniaj w stopniu umiarkowanym, aby nie wypłukać nasion z gleby!
  5. Podlewanie powtarzaj codziennie przez 10-14 dni. Zadbaj o powierzchnię trawnika, aby woda znalazła się na poziomie przynajmniej 2-3 cm.
  6. Gdy trawa zakiełkuje, ogranicz podlewanie do 2-3 dni w tygodniu, ale zwiększ podaż wody i głębokość, na którą dotrze (5-10 cm, co pozwoli lepiej nawodnić korzenie).
  7. Gdy dosiana trawa osiągnie pełne rozmiary i wyrówna się z resztą darni, podlewaj ją i koś standardowo, zgodnie z zapotrzebowaniem i tempem wzrostu.

Nowym wyglądem trawnika będziesz mógł cieszyć się już po około 2-3 miesiącach, jednak pierwsze oznaki zagęszczania darni zauważysz nawet po 10-14 dniach. Warto być cierpliwym!

Dosiewanie trawy – efekty

Dosiewanie trawy ma na celu przede wszystkim zagęścić trawnik i zregenerować go. Problem przerzedzonej darni pojawia się najczęściej po zimie, ale też w czasie susz czy wtedy, gdy rośliny trawi choroba. Czasem dzieje się to bez konkretnej przyczyny. Zawsze jednak, kiedy stary trawnik traci na atrakcyjności możesz wpłynąć na jego kondycję i cofnąć negatywne zmiany.

Piękny wygląd darni odzyskasz za sprawą dosiewania trawy. To czynność, która:

  • uzupełnia liczne ubytki na murawie,
  • wzmacnia glebę za pomocą podziemnych kłaczy (trawa samo zagęszczająca),
  • wzmacnia trawnik, czyniąc go bardziej odpornym na mróz i gotowym do przyjmowania składników pokarmowych z gleby i słońca,
  • przywraca darni idealną gęstość, soczysty zielony kolor i zdrowy wygląd.

Gdy na swoim trawniku zauważysz suche plamy wypalone przez słońce, kopce zrobione przez krety czy zniszczenia spowodowane działaniem bakterii lub grzybów nie martw się! Jednorazowe lub coroczne dosiewanie trawy to popularna czynność ogrodnicza, pozwalająca wyrównać powierzchnię trawnika, a także wzmocnić go na kolejne miesiące. Małym nakładem pracy, przy pomocy wertykulacji, aeracji, plewienia, nawożenia i nawadniania z nowych nasion trawy wyrosną gęste kępki, które sprawią, że cały trawnik znów będzie wyglądał jak gęsty dywan. Dokładnie tak, jak sobie to wymarzyłeś!