Dziwaczek – sadzenie i uprawa nietypowej rośliny

Mirabilis jalapa, czyli dziwaczek wielobarwny to niezwykle urokliwa roślina jednoroczna pochodząca z Meksyku. Dziwaczek jalapa potrafi zaskoczyć – ma niejednorodne kwitnienie, dlatego na jednej roślinie możemy niekiedy podziwiać kwiaty o różnym zabarwieniu. Niektóre mogą zmieniać kolor wraz z upływem czasu, dzięki czemu roślina wygląda ciekawie i wyróżnia się na tle innych. Z tego też powodu bywa nazywany świecącym kwiatem – to prawda, że może świecić w nocy, bo ma właściwości fluorescencyjne, jeśli w dzień zostanie mocno napromieniowany słońcem.

Dziwaczek - sadzenie i uprawa

Charakterystyka dziwaczka

Pomimo swojej nazwy (dziwaczek jalapa, dziwaczek peruwiański) roślina wywodzi się z Meksyku. W Polsce możemy próbować odtworzyć jego naturalne warunki życia, za co roślina odwdzięczy nam się bogatym kwitnieniem – ma pachnące kwiaty w wielu kolorach – żółte, różowe, czerwone, a nawet pasiaste.

Roślina ma rozgałęzione pędy, a kwiaty dziwaczka mają lejkowaty kształt od spodu, który u góry rozdziela się na kilka płatków. Pięciopłatkowe kwiaty zebrane w koronę wyglądają niezwykle czarująco.

Zapach kwiatów wabi nocne motyle, które po zmierzchu zapylają rośliny. W dzień kwiaty dziwaczków pozostają zamknięte. Można nawet zaobserwować cykl dobowy roślin kwitnących – pojedyncze kwiaty otwierają się koło południa, a przekwitają nad ranem.

Dziwaczek jalapa – sadzenie

Jakich warunków potrzebuje dziwaczek? Uprawa możliwa jest w ziemi lub w donicy, ale odpowiednio dużej, aby pomieściła bulwiaste korzenie. Wysiew do doniczek należy przeprowadzić wiosną, a następnie umieścić pojemniki w szklarni czy innym zamkniętym pomieszczeniu. Odpowiednim momentem na przeniesienie ich na zewnątrz jest maj (najlepiej po połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków). Z kolei dziwaczek jalapa na jesień i zimę też powinien znaleźć się w chłodnym pomieszczeniu, gdzie panuje od 5 do 10 stopni Celsjusza. Należy osadzić go w pojemnikach z piaskiem.

Z uwagi na to, że kwiaty dziwaczka kwitną bardzo obficie i szybko się rozrastają, warto zachować między sadzonkami 50-centymetrowy odstęp. Dziwaczek jalapa świetnie wygląda w towarzystwie innych kwiatów, np. żeniszka, trybula,  ostróżka ogrodowa czy aksamitek, które z racji niskiego wzrostu mogą rosnąć przed nim.

Dziwaczek - kwiat

Dziwaczek – kwiat

Uprawa dziwaczka

Z uwagi na preferencje stanowiskowe i pogodowe, w naszym klimacie dziwaczek jest dość wymagający w uprawie, jednak niezbyt trudny. Najczęściej występuje jako roślina jednoroczna. Uprawa dziwaczka wymaga zaangażowania oraz wiedzy już na etapie przygotowywania stanowiska – słonecznego i żyznego. Mirabilis jalapa najlepiej rośnie w słońcu lub półcieniu, gdzie może osiągnąć wysokość nawet 80 cm.

Na pewno istotne jest podłoże – zadbaj o to, aby było żyzne. Pod dziwaczek jalapa możesz zastosować ziemię do kwiatów wymieszaną z nawozem. Odpowiednia będzie też ziemia gliniasta o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Co do podlewania warto pilnować, aby dziwaczek jalapa miał stale wilgotne podłoże, co oznacza wzmożoną czujność szczególnie w okresach suszy. Wśród czynności, jakie należy wykonywać regularnie jest także plewienie i co około 2 tygodnie nawożenie.

Dziwaczek jalapa może też wymagać dodatkowych zabiegów, takich jak ściółkowanie (celem ograniczenia ilości chwastów i wyparowywania wody). Jeśli zechcesz, aby dziwaczek jalapa zdobił kolejne rabaty w Twoim ogrodzie, możesz łatwo rozmnożyć go z nasion.

Podsumowanie: dziwaczek jalapa w polskim ogrodzie

Jak widzisz dziwaczek peruwiański może być z powodzeniem uprawiany w naszym klimacie. Roślina potrzebuje tylko słońca, gleby żyznej i częstego podlewania. Można uprawiać dziwaczek zarówno bezpośrednio w ziemi, na rabatach, jak i w dużych pojemnikach, ozdobnych donicach na tarasie. Warto zapewnić mu miejsce stałe, odpowiednio nasłonecznione. Będziesz cieszyć się dziwaczkiem peruwiańskim już wczesną wiosną, przez całe lato, a jesienią umieścisz go w chłodnym miejscu, gdzie być może przetrwa zimę.

dziwaczek jalapa w polskim ogrodzie