Ergonomia pracy z laptopem – o czym warto pamiętać?
Obecnie praca przy komputerze jest niezwykle popularnym zjawiskiem. Coraz częściej zamiast tradycyjnych jednostek stacjonarnych mamy przy tym do czynienia z laptopami. Jak zadbać o własne zdrowie podczas ich użytkowania?
Spis treści
Ergonomia przy biurku a prawidłowa postawa ciała
Korzystanie z laptopa w pracy wymaga spędzania wielu godzin dziennie w tej samej pozycji. Niesie to ze sobą rozmaite zagrożenia – głównie dla kręgosłupa i stawów. Dlatego właśnie tak ważna jest ergonomia pracy na laptopie. Spora część zagadnień z nią związanych kładzie nacisk właśnie na to, byśmy przed ekranem przyjmowali zdrową i bezpieczną postawę ciała. Jak zatem siedzieć przy laptopie, by nie zrobić sobie w dłuższej perspektywie krzywdy? Zarówno plecy, jak i szyja powinny być wyprostowane, co najwyżej z minimalnym pochyleniem głowy do przodu (ok. 5°). Ważne też, by ramiona opadały wzdłuż tułowia, a łokcie zgięte były pod kątem prostym.
Ergonomia pracy na komputerze powinna również uwzględnić użytkowanie myszki. Nawet przy korzystaniu z laptopa wiele osób woli ją od touchpada. Zadbajmy zatem, aby nadgarstek pozostawał w pozycji poziomej – konieczność wyginania go powoduje niepotrzebne nadwyrężanie, którego w dłuższej perspektywie lepiej unikać. Ergonomia na stanowisku komputerowym dotyczy również dolnych partii naszego ciała. Zarówno między udami a tułowiem, jak i w kolanach warto zachować kąt prosty. Jednocześnie nasze stopy powinny swobodnie sięgać całą swoją powierzchnią do podłogi lub ewentualnie podnóżka. W ten sposób ustrzeżemy się np. problemów z żylakami.
Odpowiednie biurko a ergonomia pracy na laptopie
Wiemy już, jaki jest nasz cel, warto zatem zadbać o odpowiednie stanowisko pracy. Ważnym jego elementem jest biurko. Mebel ten powinien oferować taką wysokość, byśmy nie musieli pochylać się do ekranu, ani przyjmować innych nienaturalnych pozycji. Jeśli zatem wybieramy meble do biura, a pracownicy różnią się wzrostem, warto zdecydować się na warianty z możliwością regulacji wysokości blatu. Ergonomia pracy z laptopem zakłada ponadto, że biurko biurowe spełniać będzie również inne oczekiwania. Najlepiej umieścić mebel bokiem do okna tak, aby słońce ani nas nie oślepiało, ani nie świeciło nam w matrycę. Spore znaczenie ma też kolor blatu.
Dlaczego to takie istotne? Ciemna powierzchnia kontrastowałaby z treściami wyświetlanymi na ekranie, przez co w dłuższej perspektywie niepotrzebnie męczylibyśmy wzrok. Ergonomia pracy na stanowisku komputerowym powinna w końcu uwzględniać również nasze oczy. Jest jeszcze jedna rzecz, którą należy dla nich pod tym względem zrobić. Odległość matrycy od naszej twarzy powinna wynosić tyle, ile półtorakrotność lub ew. dwukrotność przekątnej ekranu laptopa. Zwróćmy uwagę na jeszcze jeden aspekt. Ergonomia komputerowego stanowiska pracy wymaga, by blat biurka do komputera był na tyle duży, że bez trudu zmieścimy na nim wszystko to, co jest nam potrzebne.
Ergonomia pracy informatyka – fotel ma znaczenie!
Innym sprzętem, bez którego trudno sobie wyobrazić stanowisko pracy komputerowej, jest fotel biurowy. Również mebel do siedzenia warto zatem dobrać tak, aby nasze potrzeby względem ergonomii zostały uwzględnione i zaspokojone. Absolutną podstawą jest tu możliwość regulacji wysokości siedziska – bez tego trudno będzie nam zadbać o prawidłową postawę ciała. Wiele foteli obrotowych oferuje również opcje dostosowania kąta nachylenia oparcia, czy np. wysokości i pozycji podłokietników do własnych potrzeb. Im większą mamy możliwość spersonalizowania mebla, tym lepsza ergonomia pracy informatyka lub osoby na innym stanowisku komputerowym.
Długofalowo spore znaczenie mają też dodatki takie jak wygodny zagłówek czy podpórka lędźwiowej części kręgosłupa. Możemy wybrać krzesła biurowe wyposażone w takie elementy, jednak w razie potrzeby łatwo jest je dokupić. Innym przydatnym dodatkiem bywa wspomniany już wcześniej podnóżek – docenią go w szczególności osoby niższe. Ergonomia pracy z laptopem jest bez wątpienia bardzo ważna, przy okazji wybierania fotela warto jednak zwrócić uwagę również na wygodę. Wybór rodzajów tapicerki czy materiałów użytych do jej obicia jest na tyle duży, że także wśród foteli znakomicie dostosowanych do potrzeb zdrowotnych mamy pod tym względem ogromny wybór.
Ergonomia – laptop, pracownik i zdrowe nawyki
Warto jednak być świadomym, że nawet najlepiej zorganizowana ergonomia przy biurku nie wystarczy, jeśli pracownik nie będzie świadomy tego, jak dbać o swoje zdrowie. Jeśli zatem pracujemy przy komputerze lub chcemy przeszkolić w tym zakresie kogoś innego, zwróćmy dużą uwagę na kwestię przerw. Siedzenie przez 8 lub więcej godzin dziennie w jednej pozycji, nawet najzdrowszej, nie jest dobrym pomysłem. Co jakiś czas warto zatem wstać od stanowiska i wykonać kilka prostych ćwiczeń lub rozruszać się w inny sposób. W ostateczności nawet krótki spacer do sklepu czy po kawę może okazać się zbawienny. Również na innym polu bardzo ważna jest ergonomia.
Laptop, a konkretnie jego ekran, jest na dłuższą metę męczący dla naszego wzroku. Nawet więc, jeśli zachowujemy bezpieczną odległość od matrycy do naszych oczu, pamiętajmy o prostej regule, którą można nazwać zasadą 20-20-20. Polega ona na tym, by co 20 minut przez 20 sekund skupiać wzrok na obiekcie odległym od nas przynajmniej o 20 metrów. Widzimy zatem, jak niewiele potrzeba, by zwiększyć własne bezpieczeństwo i szansę na zachowanie zdrowia. Podsumowując, idealna ergonomia informatyka lub innej osoby spędzającej dużo czasu przed laptopem to zarówno należycie przygotowane stanowisko pracy, jak i rozsądne postępowanie ze strony samego pracownika.