Eustoma – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
Eustoma należy do roślin chętnie wykorzystywanych jako kwiat cięty – wielu z nas zna ją z fantazyjnych ślubnych bukietów. Niektórzy uprawiają ją w doniczce, ale można też pokusić się o posadzenie jej w ogrodzie. Przeczytaj, jak powinna wyglądać uprawa eustomy, czy można ją rozmnażać i czy jest rośliną jednoroczną.
Eustoma – co trzeba wiedzieć o tej roślinie?
Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflorum), zwana japońską różą, to piękny kwiat, którego wysokie odmiany mogą mierzyć nawet 60 cm (z drugiej strony możemy znaleźć formy karłowe o wysokości nieprzekraczającej 30 cm).
Wywodzi się z suchych, słonecznych prerii Ameryki Północnej, głównie z obszaru dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. W środowisku naturalnym eustoma jest wieloletnia, jednak w naszym klimacie uprawia się ją jako roślinę jednoroczną, gdyż nie jest odporna na mrozy.
Kwiaty eustomy, zebrane w wiechowaty kwiatostan, mają kształt dzwonków o jedwabiście delikatnych płatkach i osiągają do 15 cm średnicy. Z tego względu bywają też nazywane ,,dzwonkami prerii” lub ,,teksańskimi dzwonkami”.
Kolory kwiatów są dość mocno zróżnicowane. Najczęściej przybierają różne odcienie różu, fioletu, niebieskiego czy czerwonego albo są białe. Niektóre odmiany eustomy mają jednak kwiaty w mniej typowych barwach, np. zielonkawe czy brązowe.
Eustoma kwitnie od czerwca (czasem zakwita już pod koniec wiosny) aż do sierpnia czy nawet września. Kwiaty pojawiają się kolejno po sobie, dzięki czemu w ogrodzie mamy dekorację w zasadzie nieprzerwanie. Duże kwiaty dość mocno obciążają delikatne pędy eustomy, z tego powodu w tym okresie może być potrzebna podpora, zwłaszcza jeśli roślina jest wysoka. Później pojawiają się owoce, a wraz z nimi – nasiona.
Wiele osób decyduje się uprawiać eustomę w doniczce, ale gdy zrobi się ciepło, może być wysadzona do gruntu lub wystawiona na taras czy balkon. Roślina bywa uprawiana jako kwiat cięty, idealny do tworzenia ślubnych bukietów. Wstawiony do wazonu, długo zachowuje świeżość.
Uprawa eustomy – jak powinna wyglądać?
Sadzenie eustomy
Eustomę w doniczce można zasadzić właściwie o każdej porze, jednak jeśli chcemy umieścić sadzonki w ogrodzie, sprawa może być już znacznie bardziej skomplikowana. Trzeba poczekać, aż minie okres, w którym mogą się jeszcze zdarzać przymrozki, na które ta roślina jest bardzo wrażliwa. Najlepszą porą na wysadzenie sadzonki do gruntu będzie czerwiec, optymalnie wieczór, aby dać jej czas na przywyknięcie do nowego stanowiska, bez narażenia na intensywne promienie słońca.
Eustoma wielkokwiatowa – stanowisko uprawy
Eustoma wielkokwiatowa potrzebuje miejsca o umiarkowanym nasłonecznieniu, stąd najlepszym wyborem będą parapety po stronie wschodniej lub zachodniej. Unikajmy jednak bezpośredniej ekspozycji na bardzo intensywne promienie słoneczne, już lepszy będzie delikatny półcień. Eustoma w doniczce powinna stać w temperaturze od 18 do 21°C. W ogrodzie wybierzmy dla rośliny zaciszny, częściowo zacieniony kącik.
Podłoże dla eustomy powinno być zasobne w składniki odżywcze, najlepiej próchnicze, o dobrej przepuszczalności. Jeśli więc chcemy uprawiać roślinę w domu, nie zapomnijmy zrobić warstwę drenażu na dnie donicy. Można w tym celu wykorzystać keramzyt ogrodniczy, drobne kamienie czy żwir. Idealne podłoże uzyskamy, mieszając uniwersalną ziemię do kwiatów z piaskiem w stosunku 4:1. Optymalny odczyn pH to odczyn obojętny, kwaśnych gleb eustoma zupełnie nie toleruje.
Pielęgnacja eustomy – podlewanie
Kwiaty powinny być podlewane regularnie, ale z umiarem. Nadmiar wody może być bardzo szkodliwy (zwłaszcza jeśli eustoma uprawiana jest w doniczce bez dobrego odpływu wody). W ogrodzie znacznie trudniej o przelanie, ale i tak warto być ostrożnym.
Nawożenie i przycinanie eustomy wielkokwiatowej
Ten gatunek kwiatów wymaga dość intensywnego nawożenia. Pierwsza dawkę odżywczego preparatu powinniśmy podać roślinie już wiosną i trzeba ją powtarzać mniej więcej co dwa tygodnie w okresie kwitnienia.
Warto wybrać nawozy z mniejszą ilością azotu, a większą fosforu oraz potasu. Eustoma ma też duże zapotrzebowanie na wapń, który można dodatkowo uzupełniać dolistnie. Dzięki temu eustoma wyda więcej kwiatów i będą one okazalsze.
W okresie kwitnienia koniecznie trzeba usuwać przekwitłe kwiaty eustomy. Końcówka sierpnia to dobry czas, żeby przyciąć pędy – dzięki temu roślina zostanie pobudzona do kolejnego kwitnienia we wrześniu.
Odmiany eustomy wielkokwiatowej
Eustoma wielkokwiatowa charakteryzuje się mnogością różnych odmian. Niektóre z nich lepiej sprawdzą się jako roślina doniczkowa, inne są szczególnie polecane do ogrodu. Mogą być karłowate lub przeciwnie – bardzo wysokie. Część z nich wyhodowano specjalnie z myślą o przeznaczeniu na kwiat cięty do bukietów ślubnych.
Do najpopularniejszych odmian (a właściwie grup odmian) tej rośliny należą:
- ‘Carmen’ – reprezentuje kwiaty o dużej wytrzymałości, dobre do sadzenia w gruncie.
- ‘Pics’ – te rośliny wyróżniają się tym, że ich wiechowate kwiatostany zakwitają na dwa kolory (najczęściej kwiaty są biało-filetowe albo biało-różowe).
- ‘Qeen’ – kwiat z tej grupy odmian będzie biały, bardzo okazały, z dekoracyjną, postrzępioną krawędzią.
- ‘Robella’ – to rośliny charakteryzujące się wczesnym terminem zakwitania i pełnymi kwiatami.
- ‘Rosanne’ – w tej grupie odmian eustomy można znaleźć rośliny o bardziej oryginalnych kolorach kwiatów, np. zielone czy brązowe z nieco metalicznym połyskiem płatków.
Rozmnażanie eustomy wielkokwiatowej
Z reguły kupuje się gotowe sadzonki eustomy. Samodzielne wyhodowanie jej z nasion jest skomplikowane i w związku z tym rzadko praktykowane. Wysiew nasion w takim przypadku powinien się odbyć pod koniec zimy, w skrzynkach przykrytych folią perforowaną.
Wzrost jest powolny i wymaga ciągłej troski o małe rośliny, co może być kłopotliwe. Alternatywną metodą jest rozmnażanie eustomy przez sadzonki pędowe, ale poważną wadą jest to, że rzadko kiedy się udaje – kwiaty kiepsko się ukorzeniają.
Uprawa eustomy w ogrodzie – podsumowanie
Eustoma wielkokwiatowa, zwana dzwonkiem prerii, należy do najpiękniejszych roślin kwitnących, jakie mogą się znaleźć w naszej doniczce, wazonie czy na rabatce w ogrodzie. Ze względu na dekoracyjność kwiatów jest szczególnie chętnie wykorzystywana w bukietach ślubnych, ale tak naprawdę w różnych kompozycjach florystycznych może znaleźć swoje zastosowanie.
Eustoma wielkokwiatowa w naszym ogródku powinna zająć stanowisko nieco osłonięte od wiatru, a jej łodygi mogą wymagać dodatkowej podpory, aby nie uginały się i nie łamały pod ciężarem kwiatów. Ogólnie, nie jest zbyt trudno pielęgnować eustomę. Wystarczy pamiętać o systematycznym nawadnianiu i nawożeniu. W naszych warunkach klimatycznych jest to roślina jednoroczna, ale jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki uprawy, będzie zachwycać swoim pięknem przez długie miesiące.