Feng shui w ogrodzie – poznaj zasady

Odpowiednio zaadaptowane otoczenie wokół domu jest kluczowe dla zapewnienia komfortu. Przydomowy ogród stanowi doskonałe miejsce wypoczynku po całym dniu pełnym wyzwań, a dodatkowo, pozwala podnieść walory estetyczne domu. Jeśli do tego dołączysz podążanie zgodnie z filozofią feng shui, uzyskasz przestrzeń wspierającą osiągnięcie szczęścia i spokoju.

Poznaj podstawowe założenie feng shui i wykorzystaj je podczas urządzania przydomowej zieleni. Zapewnij sobie swobodny przepływ energii chi i zniweluj działanie negatywnej energii sha, by czerpać życiodajną energię i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa.

Feng shui w ogrodzie

Co to jest feng shui?

Feng shui to starożytna chińska filozofia, którą przez miliony lat praktykowano na całym świecie. Według wierzeń chińskich filozofów sztuka feng shui wpływa na całe nasze życie.

Założeniem sztuki feng shui w ogrodzie było takie zaaranżowanie przestrzeni, które zapewni swobodny przepływ energii chi odpowiadającej za powstawanie siły życiowej natury oraz człowieka. Stosując jej założenia w przydomowym ogrodzie, sprawisz, że doznania będą znacznie intensywniejsze. Bliskość natury i pełna harmonia zwiększą Twoje szansę na relaks, a przy tym poprawią Twoje samopoczucie.

Właśnie dlatego, planując aranżację przydomowej przestrzeni, warto stosować zasady feng shui. Dowiedz się, na co warto zwracać szczególną uwagę i postępuj zgodnie ze wskazówkami.

5 najważniejszych zasad feng shui

Planując aranżowanie otoczenia domu zgodnie z zasadami feng shui, musisz pamiętać o pięciu podstawowych zasadach. Na feng shui składa się pięć żywiołów. Sztuka ta stanowi swego rodzaju rozwinięcie teorii Yin i Yang, jako przeciwstawnych energii stale do siebie dążą, stanowiąc przy tym swoje doskonałe uzupełnienie.

Zgodnie z tą zasadą, feng shui w ogrodzie powinno bazować na pięciu rodzajach energii, które reprezentowane są przez pięć żywiołów:

  • woda — jako symbol narodzin i śmierci,
  • drzewo — jako symbol dzieciństwa,
  • ogień — jako symbol młodości,
  • ziemia — jako symbol dojrzałości,
  • metal — jako symbol starości.

Urządzanie ogrodu w zgodzie z zasadami feng shui

Chcąc wprowadzić do swojego życia harmonię i równowagę, warto zaaranżować przestrzeń wokół domu zgodnie z założeniami filozofii feng shui. Podążając w myśl tych zasad, należy zrezygnować z ostrych kantów i prostych linii, zastępując je delikatnymi łukami. Całość kompozycji powinna przy tym tworzyć spójną całość.

W każdej części ogrodu powinniśmy odczuwać bliskość z naturą, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie oraz siły witalne. Odpowiednio zaprojektowany ogród zapewni spokój, a przy tym pozwoli zregenerować siły i napełnić pozytywną energią. Nie można przy tym pominąć kwestii estetycznej. Taki ogród z pewnością przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi zieleni.

Pierwiastki jin i jang w ogrodzie feng shui

Głównym filarem aranżacji w duchu feng shui jest utrzymanie równowagi pomiędzy pierwiastkiem żeńskim Yin a męskim Yang. Zgodnie z założeniami, dla uzyskania pełnej harmonii, należy utrzymać proporcję 2:3, gdzie udział Yin wynosi około 40%, z kolei Yang 60%. Wartości te można modyfikować, stosując wyższy udział pierwiastka żeńskiego w miejscach do wypoczynku, a męskiego w miejscach przeznaczonych do pracy.

W ogrodzie utrzymanym w duchu feng shui Yin może prezentować trawa i sadzawki, z kolei Jang oznacza wszystko to, co męskie, czyli drzewa i skalniaki. Należy przy tym pamiętać, by całość tworzyła harmonijną całość.

Znaczenie wody w feng shui

Według zasad feng shui w ogrodzie nie powinno zabraknąć oczek wodnych i strumieni. Jeżeli w Twoim ogrodzie nie ma naturalnych zbiorników wodnych, możesz stworzyć własne oczko wodne lub staw. Pamiętaj przy tym, by tworząc własny zbiornik, umiejscowić go w strefie wschodniej, południowo-wschodniej lub południowej.

Oczko wodne powinno swoim kształtem przypominać nerkę, której ramiona zwrócone są w kierunku domu. Takie ustawienie stworzy złudzenie, jakby oczko wodne obejmowało dom. W zależności od preferencji zbiornik wodny może mieć kształt okrągły lub owalny.

Woda wewnątrz oczka wodnego musi być zawsze czysta, aby nie zaburzać przepływu energii. Nie bez znaczenia jest również położenie oczka wodnego względem domu. Zdaniem specjalistów, zgłębiających tajniki feng shui oczko wodne nie powinno mieścić się z tyłu domu bądź bezpośrednio na wprost wejścia. Taka lokalizacja może uniemożliwić pełne wykorzystanie możliwości do osiągnięcia dobrobytu.

Chcąc przyciągnąć do swojego ogrodu pozytywną energię, warto zadbać o utworzenie kaskady. Wówczas należy pamiętać, by czysta woda wypływająca ze szczytu kaskady, tworzyła strumień, opływający dom z prawej strony patrząc od frontu. Takie rozplanowanie strumienia zapewni stały dopływ świeżej energii, wraz z którą doprowadzisz do swojego domu pomyślność i dostatek.

Wystrzegaj się przy tym odprowadzania strumienia od wody, ponieważ gdy ta zacznie odpływać, może ze sobą zabrać najkorzystniejszą energię.

Woda w ogrodzie chińskim

Woda w ogrodzie chińskim

Ważna energia roślin

Rośliny od zarania dziejów towarzyszą ludziom, poprawiając jakość ich życia. Szczególnie istotne znaczenie miały w starożytnych Chinach. Wszystko za sprawą pozytywnej energii, która się gromadzi wokół nich.

Podczas tworzenia kompozycji ogrodowej, należy starannie dobierać roślinność, aby utrzymać zrównoważenie przeciwstawnych pierwiastków żeńskich i męskich. Pierwiastki yin będą tutaj reprezentowane przez rośliny o długich, zwisających liściach i opadających pędach. Z kolei pierwiastek jang to wszystkie rośliny pnące, o wzniesionych pędach i konarach.

Najważniejszym założeniem w projektowaniu otoczenia jest osiągnięcie swobodnego przepływu energii chi. Można do tego wykorzystać rośliny w pojemnikach, które ostatnio cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wówczas należy przyjąć założenie, że rośliny płożące, których łodygi opadają poniżej krawędzi pojemnika, symbolizują energię Jin, z kolei te o wzniesionych łodygach pozwalają wprowadzić energię Jang.

Zgodnie z założeniami feng shui przewaga pierwiastka Jin w ogrodzie sprawi, że przestrzeń stanie się wyciszająca i senna. Z kolei przewaga energii Jang zdynamizuje kompozycję ogrodową. Dla podniesienia walorów estetycznych przestrzeni tuż obok roślin wyrastających bezpośrednio z gruntu możesz stawiać duże donice z ozdobnymi krzewami oraz kamienne posążki.

Zatrute strzały w ogrodzie feng shui

Wprowadzając zasady feng shui w ogrodzie, należy szczególnie zadbać o utrzymanie pozytywnej energii. W tym celu należy wystrzegać się prostych linii ścieżek, wzniesień o stromych krawędziach oraz szybko płynącej wody, które są jej źródłem. Zgodnie z założeniami chińskiej filozofii taka koncepcja wpływa na przekształcenie pozytywnej energii chi w złą energię sha — zatrutą strzałę.

Kompozycja, w której pojawiają się grzmiące wodospady, zaburza harmonię, co wpływa na pojawienie się niepokoju, niepowodzeń oraz chorób. Ogromne znaczenie ma przy tym fakt, że zgodnie z wierzeniami chińskiej filozofii, sha porusza się wyłącznie po liniach prostych.

Pamiętaj, że jeżeli w Twoim ogrodzie nie widać zatrutej strzały, to negatywna energia przestaje istnieć. Aby uniemożliwić jej kumulowanie się, możesz na prostej drodze posadzić rośliny, które zaburzą całą koncepcję sha.

Pozbądź się złej energii sha

Energia chi jest obecna we wszystkim tym, co żyje. Wpływa na ludzkie postrzeganie świata, niosąc ze sobą wiele pozytywnych skutków. Jednak, gdy przerodzi się w złą energię, wówczas szybko dochodzi do zaburzenia harmonii. Aby tego uniknąć, warto stosować poniższe techniki neutralizowania zabójczej strzały w ogrodzie.

  • Drzewa uprawiaj w grupach,
  • ostre narożniki oplataj roślinami pnącymi,
  • stosuj rośliny o ostrych kształtach, takie jak np. juki, aby zneutralizować niekorzystne działanie drewna lub metalu,
  • w przypadku działek, które nie są położone na planie prostokąta, w miejscu brakującego terenu postaw latarnię lub szybko rosnące drzewo,
  • stosuj metalowe, ceramiczne oraz drewniane dzwonki wietrzne,
  • przywołaj do swojego ogrodu ptaki, których śpiew zmieni i zharmonizuje energię,
  • lusterko bagua pozwala hamować i odbijać negatywną energię, stosuj je, gdy w Twój dom wycelowany jest narożnik sąsiedniego budynku,
  • wykorzystaj kryształy feng shui dla pobudzenia pozytywnej energii, w miejscach, w których doszło do jej spowolnienia.

Projektowanie ogrodu feng shui — o czym pamiętać?

Zanim przystąpisz do aranżacji przestrzeni, nanieś na plan swojego ogrodu siatkę Bagua, by Twoja przestrzeń podzieliła się na dziewięć równych części. W ten sposób zyskasz wskazówkę, jak zagospodarować przestrzeń, aby możliwe było pełne współdziałanie energii.

Zgodnie z założeniami sztuki feng shui północna część ogrodu jest odpowiedzialna za rozwój kariery. To również miejsce, które oddaje pierwiastek wody. Północno wschodni obszar ogrodu odpowiada za wiedzę, przedstawianą za pośrednictwem żywiołu ziemi. Wschodnia część ogrodu odpowiada za rodzinę, którą reprezentuje żywioł drewna. Południowy wschód to bogactwo, które również koncentruje się w żywiole drzew. Część południowa działki to szeroko rozumiana sława, którą reprezentuje ogień. Południowy zachód odpowiada za związki, które reprezentowane są przez żywioł ziemi. Zachodni obszar to dzieci i wszystko, co z nimi związane. W tej części działki dominować powinien metal. Na sam koniec, północny zachód, jako symbol przyjaźni reprezentowany przez metal.

Aranżując przestrzeń ogrodową, należy pamiętać, jak ważne są wzajemne powiązania między żywiołami. W zależności od tego, w jaki sposób je połączysz, mogą być niszczące lub twórcze. Poszczególne żywioły muszą ze sobą odpowiednio współgrać, aby stworzyć spójną, pełną harmonii kompozycję.

Ogród przed domem z wydzieloną rabatą

Wykorzystaj pięć żywiołów w swoim ogrodzie

Zgodnie z założeniami chińskiej filozofii wszystkie strefy w ogrodzie powinny na siebie pozytywnie oddziaływać, pobudzając w ten sposób pozytywną energię. Aby to osiągnąć, wystarczy podążać za poniższymi wskazówkami.

Aranżując przestrzeń kariery, wspomagaj się żywiołem wody. Możesz w tym miejscu zlokalizować fontannę lub poprowadzić strumyk, lub pomyśleć o niewielkim oczku wodnym. W zbiorniku wodnym dochodzi do kumulacji życiodajnej energii, a bez niej, Twój ogród pozostanie niepełny. Aby dostarczyć ogrodowi energii, możesz również wpuścić do oczka nieparzystą liczbę złotych rybek.

Strefa sławy powinna stanowić niczym niezmąconą harmonię. Podczas aranżacji tej przestrzeni należy zadbać o odpowiedni dobór roślin i dodatków, pamiętając o tym, by nie doprowadzić do nadmiernego przesycenia przestrzeni. W ogrodzie powinny dominować subtelne barwy, które wspomogą wyciszenie. To miejsce wspierane jest przez żywioły ziemi, dlatego doskonale sprawdzą się tutaj różnego rodzaju skalniaki. W tej strefie warto ustawić również estetyczną kostkę brukową.

Strefa rodziny powinna skłaniać do pogłębiania więzi. Warto zastosować tutaj większy wpływ pierwiastka żeńskiego. Roślinność powinna być wyciszająca, sprzyjająca wypoczynkowi oraz budowaniu pozytywnych relacji. W tej części powinny się znaleźć elementy zapewniające spokój. Wybieraj rośliny o opadających liściach symbolizujące pierwiastek kobiecy oraz silne drzewa reprezentujące Jang. Na tę strefę korzystnie wpłynąć mogą również żółte kwiaty, magnolie, wiśnie oraz lilie. W strefie rodziny nie powinno zabraknąć również delikatnych dodatków takich jak muszle czy bambusowe dzwonki wietrzne.

Aranżując strefę dzieci, warto podążać za ich potrzebami. Jest to miejsce w ogrodzie, które powinno być zorientowane na ich potrzeby i pragnienia. To doskonałe miejsce, do postawienia placu zabaw, piaskownicy lub huśtawki. Roślinność w tej strefie powinna pobudzać kreatywność. W tym celu doskonale sprawdzą się rośliny kwitnące, o delikatnych, białych i złotych płatkach (np. jaśmin lub kalina).

Strefa przyjaźni będzie doskonałym miejscem, do umieszczenia wszelkiego rodzaju elementów rekreacyjnych. To właśnie w tej części powinien stanąć grill ogrodowy. Ta przestrzeń będzie również idealnym miejscem na drewnianą altanę. Tworząc strefę wypoczynku, warto pamiętać, że podwójna kompozycja wzmacnia pozytywnie sferę związaną z przyjaźnią. To miejsce idealnie uzupełnią rośliny kwitnące o niebieskich kwiatach, a także te w delikatnych odcieniach bieli i srebra.

Strefa związków to dobre miejsce na odrobinę więcej szaleństwa. W rej strefie warto umieścić rośliny w żywych, intensywnych kolorach, takich jak czerwony, żółty i pomarańczowy. Warto w tej sekcji pamiętać o wzajemnym oddziaływaniu Jin i Jang. Aby złagodzić działanie ognia, reprezentowanego przez czerwone kwiaty, warto ustawiać je wzdłuż drewnianego płotu, który symbolizuje drewno.

duże rośliny na skalniaku

Jakie rośliny do ogrodu feng shui?

Tworząc kompozycje roślinne, należy brać pod uwagę warunki klimatyczne oraz zapewnienie swobodnego przepływu energii chi. W tym celu warto stosować wijące ścieżki, brak ostrych krawędzi i prostych linii oraz obłe kształty krzewów i rabat. Wszystkie elementy krajobrazu powinny ze sobą doskonale współgrać, przechodząc łagodnie w kolejne elementy. Wszystkie elementy, które odchodzą od tej zasady, mogą przywoływać do ogrodu złą energię sha.

Przystępując do nasadzeń, należy pamiętać, o konieczności utrzymania równowagi pomiędzy roślinami ozdobnymi z liści a kwitnącymi. Roślinność warto skupić w strefach podlegających opiece Zielonego Smoka. Podążając w myśl tej teorii krzewy kwitnące oraz drzewa będą najlepiej wzrastać w częściach: wschodniej, oraz południowo-wschodniej. W strefie odpowiedzialnej za bogactwo warto posiłkować się energią krzewów o czerwonych liściach. Z kolei wybierając drzewa, warto postawić na kasztany, brzozy, sosny, lipy, śliwy oraz brzoskwinie, pamiętając przy tym, że należy wystrzegać się bardzo wysokich drzew.

W sztuce feng shui przestrzeń powinna być uporządkowana. Nie ma tu miejsca na chore, uschnięte rośliny, czy składowiska niepotrzebnych rzeczy. Wszystkie te elementy mogą zaburzać przepływ pozytywnej energii. Należy skupiać się na uzdrawiającym potencjale natury, czerpiąc z niego same korzyści.

Chcąc w pełni odwzorować ogród feng shui, warto stawiać na charakterystyczne dla tego typu przestrzeni rośliny, w tym w szczególności:

  • drzewa bonsai,
  • bambusy,
  • magnolie,
  • azalie,
  • rododendrony,
  • grubosze,
  • piwonie,
  • rozmaryn,
  • aloes.

Azalia ogrodowa

Choć można podchodzić sceptycznie do wierzeń chińskich filozofów, nie uznając istnienia magicznych mocy, to nie da się ukryć, że ogród w stylu feng shui, podobnie jak japońskie ogrody, zachwyca idealnie uporządkowaną, harmonijną kompozycją.

Warto więc stosować się do założeń feng shui w ogrodzie, uwalniając dobrą energię i blokując dostęp do tej złej.