Gnejs w ogrodzie – zastosowanie

Szukając pomysłu na naturalnie wyglądającą i ponadczasową dekorację ogrodu wcześniej czy później natkniesz się na kruszywo ozdobne. Pod nazwą gnejs kryje się niezwykle efektowny kamień ozdobny, który ma charakterystyczną formę bloków skalnych lub szpilek. Z jego pomocą stworzysz niepowtarzalne kompozycje, które staną się tłem dla elementów małej architektury oraz nasadzeń.

Gnejs ogrodowy

 

Gdy wybierzesz gnejs w dowolnej odsłonie to w Twoim ogrodzie zapanuje klimat nieodłącznie kojarzący się z górskimi krajobrazami lub ogrodami w stylu japońskim. W takim miejscu odpoczynek wznosi się na najwyższy poziom!

Kamień gnejsowy – co to?

Gnejs to kruszywo ozdobne, które ma charakterystyczną szaro-brązową barwę. Jeżeli zobaczysz skalne monolity wyłaniające się z traw czy metalowe kosze wypełnione kamieniami, to prawdopodobnie będziesz miał przed oczami właśnie gnejs.

W ogrodzie znajduje on szczególnie dużo zastosowań, bo wspaniale komponuje się z drewnem oraz rozmaitymi gatunkami roślin. Swoją obecnością podkreśla naturalność krajobrazu, wieńcząc ogrodowe stylizacje inspirowane górami. Fakt, że jest wydobywany w kopalniach odkrywkowych, a podczas obróbki zachowuje swoje nieregularne kształty i ciekawe połączenia kolorów, czyni go popularnym elementem w ogrodach skalnych.

Z powodzeniem może być stosowany na lądzie, np. do wykładania ścieżek, jak również w wodzie. Dlatego często spotykamy go w oczku wodnym.

Rodzaje gnejsu

Gnejs można obrabiać na kilka sposobów, w zależności od tego, jak duże kamienie ozdobne chcemy uzyskać. Gnejsy mogą występować jako pokruszona, drobna kora kamienna lub duże głazy, których nie da się podnieść bez pomocy sprzętów ciężkich.

Kora kamienna

Korą kamienną nazywamy najdrobniejsze kruszywa dekoracyjne. Mają one wiele zastosowań we współczesnych ogrodach. Służą do wypełniania przestrzeni między rabatami, pod drzewkami i krzewami, a także do wyścielania ścieżek. Korą kamienną można wypełniać gabiony, żeby uzyskać efektowne ogrodzenie dźwiękochłonne.

Kruszywa dekoracyjne z tej kategorii występują w kilku wielkościach do wyboru – od malutkich 8-10 milimetrowych aż po większe 60 milimetrowe. Producenci, np. marka Gnejsy dzielą też korę kamienną ze względu na sposób wykończenia (ostre lub obłe krawędzi).

Kora gnejsowa

Kora gnejsowa przy roślinie

Szpilki gnejsowe

Szpilki gnejsowe to charakterystyczna odmiana kruszywa, która przybiera kształt smukłych, wysokich skał. Prezentują się one efektownie w każdym ogrodzie, kształtując przestrzenie i nadając im surowego, naturalnego charakteru.

Szpilkę gnejsową pozyskuje się ze elementów skał metodą łupania. Oznacza to, że każdy gnejs jest inny od poprzedniego i przybiera inne kształty. Aranżacje ogrodów z jego wykorzystaniem są niepowtarzalne.

Do wyboru masz szpilki na podstawie ciętej (wbijane w ziemię) lub na podstawie betonowej (bardziej stabilne, stawiane lub zakopywane w ziemi). Można też podzielić je ze względu na masę oraz wysokość, która liczy od 50 do nawet 120 cm!

Głazy gnejsowe

Jak sama nazwa wskazuje gnejs w postaci głazów jest większy od kory czy szpilki. Dobrze wygląda na większej przestrzeni, gdzie może posłużyć np. jako murek, baza dla fontann i skalniaków czy po prostu pojedynczy element dekoracyjny.

Niektóre gnejsy są tak duże i ciężkie, że do ich transportu i osadzania w ogrodzie potrzeba sprzętu ciężkiego. Docenisz je za naturalność, stabilność, ponadczasowość – jak większość kamieni są odporne na czynniki atmosferyczne i cieszą oko przez długi czas. Nienagannie wyglądają w połączeniu z roślinami i na tle zielonej trawy.

Dlaczego warto wybrać kruszywa dekoracyjne?

Gnejs w ogrodzie to popularny wybór, a przemawia za tym co najmniej kilka argumentów. Zebraliśmy je poniżej:

  • kora kamienna to estetyczne tło dla elementów małej architektury,
  • wyłożenie ścieżki kamieniami skutecznie likwiduje problem błota i pomaga w utrzymaniu estetyki w ogrodzie,
  • kora doskonale prezentuje się w połączeniu z roślinami, ułatwia im walkę z chwastami,
  • drobny gejs przepuszcza wodę, zatem ziemia jest odpowiednio nawodniona, a na jej powierzchni nie tworzą się kałuże,
  • gnejsy mają słabo kwaśny odczyn, to oznacza, że nie oddziałują negatywnie środowisko, w którym rosną inne rośliny,
  • gnejs pasuje do każdego stylu ogrodu,
  • kamień ma bardzo szerokie zastosowanie – do skalniaków, oczek wodnych, na skarpach, ścieżkach, wokół roślin, mebli i fontann.
  • gnejs w ogrodzie jest trwały, dlatego inwestujesz raz na długi czas,
  • luźna kora kamienna jest łatwa do ukształtowania, dopasowuje się do wszystkich form (podłużnych, geometrycznych, nieregularnych), jest łatwa w rozsypywaniu, można ją bez trudu uzupełnić.

Lista zalet, jakie ma gnejs w ogrodzie jest naprawdę długa. Skoro wiesz już, że w ogrodzie warto uwzględnić kamienie, to teraz wybierz najlepsze gnejsy i sprawdź pomysły na ciekawe aranżacje inspirowane górskimi krajobrazami lub eleganckimi ogrodami dworskimi.

Gnejs w ogrodzie

Funkcje dekoracyjne i użytkowe gnejsu

Kamień łamany w ogrodach pełni więcej funkcji niż się spodziewasz. Jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale też świetnie sprawdza się do utwardzania podłoża. Z tego względu można wykorzystać go na skarpach czy półkach skalnych jako element wzmacniający. Z tego samego względu znajduje zastosowanie w produkcji ogrodzeń, które mają być stabilne i ponadczasowe.

Kamienie ozdobne w ogrodzie – pomysły na aranżacje

Podstawą większości ogrodów jest idealnie zasadzona i pielęgnowana trawa. Jednak jeżeli masz ochotę na ożywienie trawnika to wykorzystaj do tego kamienie. Z ich pomocą stworzysz ciekawą aranżację ozdobną lub podzielisz wizualnie przestrzenie, oddzielisz taras, podjazd, wytyczysz ścieżki i rabaty. W tych zadaniach sprawdzi się płytka łupana, szpilki gnejsowe, kora do wypełnienia gabionów oraz inne, o których wspominaliśmy wyżej.

Skalniaki

Gnejs często służy do budowy skalniaków, ponieważ jest łatwo dostępnym materiałem konstrukcyjnym dającym Ci szerokie pole do tworzenia ciekawych aranżacji. Z kamienia złożysz kopiec lub inaczej uformowaną górkę, a jej szczeliny wypełnisz piaskiem. Między kamieniami dobrze będą prezentowały się górskie odmiany kwiatów, np. fiołki czy krzewów, np. kosodrzewiny.

Ścieżki

Gnejs to materiał często wykorzystywany do aranżowania ścieżek w ogrodach. Materiał jest stosunkowo niedrogi i łatwy w ułożeniu, dlatego wytyczenie dróżek czy alejek nie będzie stanowiło większego wyzwania.

Jeśli chodzi o wytyczanie stref w ogrodzie, to gnejs przyda się do oddzielania rabat z bylinami od ogródków warzywnych z ziołami czy tarasu i podjazdu. Świetnie odznacza się na tle każdego podłoża – trawy, ziemi, piasku, mchu.

Chodnik z gnejsu

Oczka wodne

Kamień znajduje zastosowanie także przy projektowaniu oczek wodnych. Gnejsy nie zmieniają swojego wyglądu ani właściwości pod wpływem wody, więc mogą być na stałe zanurzone w zbiorniku. Często jednak stosuje się kruszywa do wyłożenia i wzmocnienia brzegów oczek.

Gdy zdecydujesz się ułożyć kamień warstwowo, to uda Ci się stworzyć efektowną kaskadę, schody lub półki skalne. Ogród nabierze zdecydowanie oryginalnego charakteru.

Ogrodzenia

Z gnejsu można wykonać ogrodzenie. Są to tzw. gabiony lub kosze gabionowe, czyli kamienie umieszczone w metalowych konstrukcjach. Układają się one na kształt murów i w niezwykle efektowny sposób okalają nieruchomości. Ich zaletą jest minimalizm, wykorzystanie naturalnych materiałów, a także to, że są dźwiękochłonne. Za takim ogrodzeniem jesteś skutecznie osłonięty przed światem i możesz cieszyć się upragnioną prywatnością oraz spokojem.

Wypełnienie rabat

Głównie kora kamienna służy do wypełniania rabat lub podsypywania krzewów i drzewek. Żwirowe rabaty sprawiają schludne wrażenie i w żaden sposób nie wpływają na rośliny. Są popularnym elementem w ogrodzie śródziemnomorskim i na małych trawnikach przed domami.

Gnejs w ogrodzie zawsze dobrze się prezentuje. Cechuje go naturalność oraz ponadczasowość. Nie tylko stanowi ozdobę i urozmaicenie trawnika, ale też świetnie sprawdza się do wypełniania rabat, ścieżek, oczek wodnych czy siatek ogrodzeniowych. Wysoka odporność na warunki atmosferyczne oraz możliwość formowania na korę, szpilki czy głazy czyni go popularnym elementem współczesnych ogrodów.