Guzmania – podlewanie, rozmnażanie, pielęgnacja

Guzmania to roślina, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem miłośników roślin doniczkowych. Jej egzotyczny wygląd, kolorowe kwiatostany i stosunkowo łatwa pielęgnacja sprawiają, że doskonale odnajduje się w naszych domach, biurach i mieszkaniach. Jednak podobnie, jak inne rośliny doniczkowe, również guzmania wymaga odpowiedniego traktowania – gdy zadbamy o jej prawidłowe podlewanie, nawożenie czy rozmnażanie, guzmania odpłaci nam pięknymi kwiatami. Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji guzmanii, jej wymagań pielęgnacyjnych i stanowiskowych, a także dostępne odmiany.

Guzmania - uprawa

Co to za kwiat – guzmania?

Guzmania naturalnie występuje w tropikalnych krajach Ameryki Środkowej i Południowej. Lubi zatem miejsca, gdzie jest spora wilgotność powietrza i stosunkowo wysokie temperatury. To kwiat z rodziny ananasowatych o charakterystycznych długich, wąskich i lśniących liściach. Liście guzmanii wyrastają z centralnej różyczki, tworząc kształt lejka.

Tym, co najbardziej przyciąga wzrok jest kwiat. Kiedy roślina kwitnie, kwiaty są jaskrawe, najczęściej czerwone, żółte lub pomarańczowe (w zależności od gatunku). Kwiaty same w sobie są zazwyczaj małe i mniej widoczne, zanurzone w tych kolorowych strukturach, które są tak naprawdę podsadkami.

Odmiany – guzmania minor

  • Guzmania eduardii: To odmiana charakteryzująca się jasnozielonymi liśćmi oraz wyraźnymi czerwonymi kwiatostanami. Jej kwiatostan jest długi i wyrasta z centralnej części rośliny. Nie ma łodygi.
  • Guzmania lingulata: Pochodzi z Meksyku. Najpopularniejsza odmiana w tej grupie to guzmania języczkowata z rozłożystą rozetą i jaskrawymi liśćmi.
  • Guzmania monostachya: Ta odmiana posiada gęste, jasnozielone liście o długości nawet 40 cm. W centrum znajduje się piękny kwiat z czerwonymi wypustkami.
  • Guzmania rubrolutea: Charakteryzuje się czerwono-żółtymi kwiatostanami, które kontrastują z jasnozielonymi liśćmi. Jest to jedna z bardziej kolorowych odmian guzmania wywodząca się z Ekwadoru, gdzie jest zagrożona wyginięciem.
  • Guzmania sanguinea: Ta odmiana ma zielone liście z czerwonawymi zabarwieniami, zwłaszcza w okolicy centralnej różyczki. Kwiatostan jest intensywnie czerwony, co nadaje jej wyjątkowy wygląd. Rozrasta się nawet do 150 cm!
  • Guzmania witmackii: Jej liście są sztywne i mają bogaty, ciemnozielony kolor. Kwiatostan tej odmiany jest wyjątkowo atrakcyjny z intensywnie czerwonymi i żółtymi odcieniami. Wysokość łodygi dochodzi nawet do 1 metra!
  • Guzmania subcorybosa: Ta odmiana ma gęstą różyczkę z liśćmi w jasno zielone smugi. Jej kwiatostan jest prosty, często o różnorodnych odcieniach czerwonego.
  • Guzmania musaica: Ta roślina wyróżnia się przepięknym wzorem mozaikowym na jej liściach, stąd też nazwa “musaica”. Kwiatostan zazwyczaj ma jasne odcienie, które kontrastują z bogatym wzorem liści. Jest niewielka więc idealnie sprawdza się w domowej uprawie.

Guzmania - pielęgnacja

Guzmania – pielęgnacja

Podlewanie

Podlewanie jest niezwykle istotnym etapem dbania o guzmanię. Ze względu na pochodzenie z wilgotnych lasów tropikalnych, roślina potrzebuje umiarkowanej wilgotności podłoża, bo jednocześnie jest wrażliwa na nadmiar wody. Dobrze czuje się w wysokiej wilgotności powietrza.

  • Ilość wody: Guzmania preferuje wilgotne podłoże, ale nie mokre. Należy podlewać ją regularnie, ale z umiarem. Ważne jest, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć z doniczki, dlatego warto zastosować drenaż (np. ustawić kwiat na podstawce wypełnionej kamieniami). Nie należy moczyć kwiatów. Zbyt wilgotne podłoże prowadzi do gnicia korzeni i sprzyja rozwojowi chorób.
  • Częstotliwość podlewania: W okresie wzrostu, czyli wiosną i latem, gdy guzmania kwitnie należy podlewać ją około raz w tygodniu. W okresie spoczynku (jesień, zima) podlewanie można ograniczyć do raz na dwa tygodnie.
  • Woda do podlewania: Najlepiej używać przegotowanej wody lub wody deszczowej (ogólnie – podlewaj kwiaty miękką wodą). Unikaj podlewania wodą z kranu, która może zawierać chlor i inne niekorzystne dla rośliny związki.

Stanowisko dla guzmanii

Najlepszym miejsce dla guzmani jest stanowisko jasne, ale chroń ją przed mocnym bezpośrednim słońcem. Z kolei niedobór światła sprawia, że koniec kwitnienia nastąpi szybko. Dlatego, aby wydłużyć żywot rośliny, ustaw ją w rozproszonym słońcu w pewnej odległości od okna.

Guzmania najlepiej przyjmuje się i rośnie w lekkim, przepuszczalnym podłożu. Najlepsza jest dla niej mieszanka ziemi do roślin egzotycznych z dodatkiem kory sosnowej czy perlitu.

Rozmnażanie – guzmania

Rozmnażanie guzmanii to proces stosunkowo prosty, ale wymaga cierpliwości. Możesz rozmnażać roślinę na dwa sposoby – poprzez oddzielenie bocznych odrostów lub rozsiewanie nasion. Poniżej znajdziesz bardziej szczegółowe informacje o tym, jak wygląda rozmnażanie guzmanii:

  • Przez rozłogi: Gdy guzmania wyda boczne roślinki (rozłogi), można je oddzielić od rośliny macierzystej, kiedy osiągną przynajmniej połowę wysokości rośliny matecznej. Po oddzieleniu rozłogi, warto umieścić je w podłożu z domieszką mchu torfowca i dodatkiem kory sosnowej. Młode roślinki lubią wysoką wilgotność powietrza (wtedy się szybko ukorzeniają), dlatego warto je przykrywać folią lub trzymać w mini-szklarni.
  • Przez nasiona: Proces jest bardziej skomplikowany i rzadziej stosowany w warunkach domowych. Nasiona wysiewamy na powierzchni wilgotnego podłoża i przykrywamy folią. Doniczki powinny stać w temperaturze pokojowej (około 24 stopnie Celsjusza) w otoczeniu o sporej wilgotności (niska wilgotność powietrza prowadzi m.in. do wysuszenia korzenia i obumarcia młodej rośliny).

Nawożenie guzmanii

W okresie wzrostu, w momencie kwitnienia guzmanii warto zaaplikować niewielką dawkę nawozu raz na dwa tygodnie (najlepiej nawóz dla roślin kwitnących). W okresie spoczynku nawożenie ograniczamy.

Rozmnażanie - guzmania

Kwiat guzmania – egzotyczne piękno w Twoim domu

Guzmania to piękna, egzotyczna roślina, która przy odrobinie troski może stać się ozdobą każdego wnętrza. Pamiętając o regularnym podlewaniu, odpowiedniej wilgotności, jasnym stanowisku oraz odpowiednim nawożeniu, możemy cieszyć się jej pięknem przez długie lata. Warto również spróbować rozmnażania, aby podzielić się jej urokiem z bliskimi lub poszerzyć własną kolekcję roślin z rodziny bromeliowatych.