Ile kosztuje projekt ogrodu? Co zawiera?

Ogród może być prawdziwą ozdobą domu jednorodzinnego, a także miejscem, w którym cała rodzina beztrosko spędza wolny czas, oddając się ulubionym zajęciom. Najciekawsze aranżacje budzą podziw, zachwyt i nierzadko zdumienie. Fantastyczne projekty ogrodów to zasługa doświadczonych w tej branży ekspertów. Jeśli zależy nam na czymś oprócz prostego trawnika i kilku rabat, warto zlecić wykonanie ogrodu profesjonalistom. Sprawdźmy, ile kosztuje projekt ogrodu i co powinien zawierać.

Ile kosztuje projekt ogrodu? Co zawiera?

Samodzielny projekt ogrodu vs architekt krajobrazu

Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny projekt ogrodu? Cóż, nie ulega wątpliwości, że dla osoby niemającej odpowiedniej wiedzy i doświadczenia samodzielne zaprojektowanie przestrzeni zielonej wokół domu będzie nie lada wyzwaniem.

Dobry projekt wymaga naprawdę dużego nakładu pracy, czasu i wysiłku, a ewentualne błędy (których laik raczej się nie ustrzeże) mogą mieć dość poważne (i kosztowne!) skutki. Ostatecznie może się okazać, że wydatki poniesione na poprawki będą wyższe niż cena zaprojektowania i wykonania ogrodu od A do Z przez profesjonalistę.

Widać więc, że jeśli chcemy mieć naprawdę piękny ogród, to jego projekt zdecydowanie warto zlecić fachowcom. Możemy się z tym zwrócić do architekta krajobrazu, który będzie wiedział, jakie dokładnie aspekty należy wziąć pod uwagę. Rozwiąże ponadto różne kwestie techniczne, zadba o dobór odpowiednich materiałów i zapewni nam efektowną aranżację ogrodu, spójną wewnętrznie oraz pasującą do otoczenia.

Kiedy wykonać projekt ogrodu?

Projekt koncepcyjny ogrodu najlepiej jest wykonać już na etapie budowy domu. Dzięki temu łatwo nam będzie przygotować teren pod założenie ogrodu, wykorzystując dostępny na miejscu ciężki sprzęt. Co więcej, da się precyzyjnie określić przebieg instalacji elektrycznej – wykorzystamy to, wykonując projekt oświetlenia oczek wodnych czy altan w naszym przyszłym ogrodzie.

Oczywiście, zaprojektowanie ogrodu można zlecić również na każdym innym etapie. Częstym zadaniem architekta krajobrazu jest zaaranżowanie na nowo przestrzeni zagospodarowanej już dawno temu.

Ile kosztuje wykonanie ogrodu? Od czego zależy cena?

Powierzchnia a koszt aranżacji ogrodu

To, ile kosztuje projekt ogrodu, zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest wielkość przestrzeni do zaaranżowania. Cena projektu na ogół rośnie proporcjonalnie do wielkości ogrodu, co jest logiczne, bo zaprojektowanie większego obszaru wiąże się z większymi nakładami pracy i czasu.

Ile kosztuje projekt ogrodu w różnych częściach Polski?

Istotna jest również lokalizacja naszej nieruchomości – na ogół największe wydatki będą musieli ponieść mieszkańcy Warszawy oraz całego województwa mazowieckiego. Droższe oferty znaleźć można też na zachodzie i południu Polski. Najmniej za projektowanie ogrodu zapłacimy na północy i wschodzie kraju.

Renoma podmiotu oferującego projektowanie ogrodów

Rzecz jasna, dwie różne firmy mogą mieć zupełnie odmienny cennik projektowania ogrodów. Jeśli podmiot istnieje na rynku od niedawna i dopiero pracuje na swoją renomę, prawdopodobnie uda nam się sporo zaoszczędzić na projekcie ogrodu.

Gdy nie mamy zaufania do mniej znanych przedsiębiorstw i postanowimy skorzystać z usług doświadczonych, polecanych fachowców, to koszt może być znacznie wyższy. W tym przypadku trzeba się również liczyć z tym, że możemy dość długo czekać na projekt ogrodu – znany architekt krajobrazu może mieć całe kolejki chętnych.

Ile kosztuje wykonanie ogrodu?

Ogród z fontanną

Inne czynniki mające wpływ na to, ile kosztuje projektowanie ogrodu

Ponadto, na kosztorys ogrodu mogą wpłynąć takie aspekty, jak poziom zagospodarowania działki, sposób ukształtowania terenu, ilość roślin czy obecność zbiorników wodnych. Cena zależy też od ogólnego stopnia skomplikowania projektu i liczby elementów, jakie mają zostać w nim uwzględnione.

Ile kosztuje projekt ogrodu? Przykładowe ceny

A zatem, ile mniej więcej kosztuje projekt ogrodu? Architekt krajobrazu weźmie za swoją usługę przeważnie od 5 do 15% wartości całej inwestycji. Aranżacja ogrodu o powierzchni nieprzekraczającej 500 metrów kwadratowych to najczęściej wydatek rzędu 1 000 – 1 500 zł.

Większy ogród (powyżej 2 000 metrów kwadratowych) to ceny zaczynające się przeważnie od 2 000 zł. Zaprojektowanie naprawdę dużej przestrzeni może kosztować nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ile kosztuje wykonanie ogrodu? Na co zwrócić uwagę, sprawdzając koszty?

Czasami niezbędne materiały i robocizna są już wliczone w koszt projektu ogrodu, a w niektórych przypadkach dodatkowo płatne. Podobnie jest z różnymi czynnościami umożliwiającymi projektantowi realizację zlecenia, takimi jak zwymiarowanie przestrzeni, analiza gleby czy inwentaryzacja rosnących już w ogrodzie gatunków roślin.

Zawsze należy zwrócić uwagę, czy płacimy tylko za sam projekt czy za całe wykonanie ogrodu (w tym prace ziemne i nasadzenia). Wielu przedsiębiorców oferuje bezpłatną indywidualną wycenę za projekt koncepcyjny. Niektóre firmy architektoniczne mają też usługę ,,projekt gratis”, która polega na tym, że płacimy jedynie za wykonanie ogrodu.

Co powinien uwzględniać dobry projekt ogrodu?

Profesjonalnie wykonany projekt ogrodu musi zawierać szereg aspektów, które mają ogromny wpływ na ostateczny wygląd i funkcjonalność aranżacji. Podmiot oferujący jego przygotowanie, powinien wziąć pod uwagę m.in.:

  • ilość dostępnej powierzchni – w przypadku dużego ogrodu architekt krajobrazu ma większe pole do manewru, natomiast w małym ogrodzie musi wyjątkowo dobrze wszystko rozplanować, aby zapewnić optymalne wykorzystanie powierzchni i uwzględnić obecność wszystkich elementów, jakie życzy sobie klient;
  • warunki glebowe – rodzaj gleby będzie miał wpływ na to, jakie gatunki roślin będzie można wykorzystać w ogrodzie;
  • ukształtowanie terenu ogrodu – istotna jest np. obecność skarp, które będą wymagały odpowiedniego zagospodarowania;
  • poziom nasłonecznienia – inne gatunki roślin będą mogły być posadzone, jeśli ogród znajduje się w słonecznym miejscu, a inne, gdy przez większą część dnia panuje w nim cień;
  • estetykę domu i pobliskiego otoczenia – dzięki temu aranżacja ogrodu będzie spójna stylistycznie z zabudowaniami czy ogrodzeniem i możliwe będzie odpowiednie dobranie elementów małej architektury;
  • skład rodziny oraz jej plany na przyszłość – np. jeśli w domu są dzieci lub jego mieszkańcy planują założyć rodzinę, w ogrodzie warto przeznaczyć trochę powierzchni na plac zabaw;
  • preferencje domowników dotyczące estetyki ogrodu, ale i sposobu spędzania wolnego czasu – dla wielbicieli grillowania wymarzony ogród będzie zawierał obszerną strefę wypoczynkową, fani akwarystyki z pewnością będą chcieli mieć oczko wodne pełne kolorowych rybek, a osoby niezbyt zainteresowane uprawą roślin raczej nie lubią, gdy ogród wymaga od nich sporo pracy.

Gotowy projekt ogrodu powinien zawierać takie elementy, jak:

  • przebieg ciągów komunikacyjnych (głównie wykonanie ścieżek w ogrodzie);
  • zaprojektowanie oczka wodnego, basenu czy altan;
  • wyznaczenie miejsc na sadzenie roślin według ich estetyki, ale także ukształtowania terenu i innych warunków panujących w ogrodzie; projekty ogrodów powinny również uwzględniać preferencje domowników w tym aspekcie – osoby mające mało czasu lub niezbyt lubiące dbać o ogród, nie powinny mieć roślin, które trzeba regularnie nawozić, przycinać czy przesadzać;
  • zaplanowanie trawnika;
  • projekt strefy wypoczynkowej lub sportowo-rekreacyjnej (miejsca do grillowania, przestrzeń do imprez na świeżym powietrzu, tory golfowe, przydomowe boiska itp.);
  • dobór i usytuowanie małej architektury (np. plac zabaw, ławeczki, rzeźby, fontanny czy różne dekoracje do ogrodu);
  • projektowanie oświetlenia ogrodu;
  • przebieg systemów nawadniania roślin;
  • umiejscowienie mebli ogrodowych.

W skład projektu ogrodu, który otrzyma klient mogą wchodzić wizualizacje 3D, szczegółowy opis koncepcji aranżacji ogrodu, zestawienie roślin, jakie mają się w nim znaleźć, a także rzut 2D przestrzeni w kolorze.

Sadzenie roślin na klombie

Sadzenie roślin na klombie

Ile kosztuje wykonanie ogrodu, co powinien zawierać projekt? Podsumowanie

Prawidłowe wykonanie projektu ogrodu oznacza, że już na etapie projektowania trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo różnych, czasem dość nieoczywistych czynników. Warto więc zdać się tu na wiedzę i doświadczenie profesjonalistów z firm specjalizujących się w przygotowywaniu tego typu aranżacji.

Cena za projekt ogrodu bywa trudna do oszacowania, bo w grę wchodzi bardzo wiele zmiennych. Najlepiej poprosić kilka wybranych firm o indywidualną wycenę. Trzeba się liczyć z tym, że koszty będą znacznie wyższe, gdy mamy np. duży ogród, nietypowe ukształtowanie terenu na działce, szczególnie wysokie wymagania odnośnie projektu lub kiedy korzystamy z usług bardzo znanych i cenionych podmiotów.

Dobry projekt ogrodu powinien uwzględniać preferencje właścicieli działki, wygląd innych obiektów w pobliżu oraz różne specyficzne uwarunkowania przestrzeni, która ma zostać zagospodarowana. Musi zawierać lokalizację wszystkich elementów, które się w nim znajdą, w tym trawników, nasadzeń, małej architektury, zbiorników wodnych, ciągów komunikacyjnych, wyposażenia rekreacyjnego czy też systemów oświetlenia i doprowadzania wody do różnych części ogrodu.