Ile kosztuje wymiana zamka w drzwiach? Czy robić to samodzielnie?

Po kupnie nowego lokalu mieszkalnego czy firmowego zawsze warto rozważyć wymianę zamków. Nigdy nie możemy mieć bowiem pewności, kto wcześniej posiadał klucze (a tym samym — możliwość wejścia do mieszkania/biura/magazynu/placówki handlowej bez Twojej wiedzy i zgody), więc dla własnego bezpieczeństwa lepiej zainstalować nowy zamek. Jeśli dodatkowo zmieniasz przeznaczenie danego pomieszczenia, w tym np. zamieniasz biuro w mieszkanie, warto dostosować system zabezpieczeń do aktualnych wymagań i oczekiwań.

W takiej sytuacji zalecanym rozwiązaniem jest profesjonalna wymiana zamków w drzwiach wejściowych. O czym warto pamiętać w kontekście wymiany zamków w drzwiach? Ile kosztuje wymiana zamka? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na te oraz wiele innych pytań, przeczytaj nasz tekst. Z pewnością się nie zawiedziesz!

Jakie rodzaje zamków stosuje się na co dzień w polskich domach?

Niestety, zamek niejedno ma imię. W praktyce stosuje się różne rodzaje zamków, a wybór między nimi zależy np. od naszego budżetu lub typu drzwi, tego, czy możliwe jest wiercenie itp.

Jednym z rozwiązań jest tzw. zamek wpuszczany, który działa na zasadzie zatrzasku i otwiera się już po lekkim obrocie klamki.

Z kolei zamki wielopunktowe (czasem nazywa się je również zamkami skrzynkowymi), obsługują wiele rygli za pomocą jednego klucza. Modele standardowe mają trzy rygle, a w praktyce spotyka się zamki nawet z ośmioma ryglami.

Zamki elektromechaniczne są rozwiązaniem, które łączy tradycyjne mechanizmy ze sterowaniem elektronicznym. Zamiast klucza, używa się wówczas karty lub breloka z zaszyfrowanymi danymi. Po odczytaniu danych cyfrowych zamek zostaje zwolniony (poprzez działanie impulsu elektrycznego), a drzwi można otworzyć w tradycyjny sposób. Oczywiście, jeśli pojawi się taka potrzeba, można zmienić kod odblokowujący, aczkolwiek wymaga to zasilania bateriami lub bezpośrednio z sieci. Zamki elektromechaniczne znajdują zastosowanie w biurach, biurach, a czasem, choć stosunkowo rzadko, używa się ich również w mieszkaniach.

Co ważne, w praktyce stosuje się również różne rodzaje wkładek. Do popularnych rozwiązań należą np. wkładki dwustronne, które można otworzyć z obu stron za pomocą klucza. Jest to klasyczne rozwiązanie stosowane głównie w niedrogich modelach zamków. Z kolei wkładki gałkowe posiadają z jednej strony zintegrowaną gałkę (stąd nazwa), która pełni rolę stałego klucza, eliminując tym samym konieczność otwierania zamka kluczem od wewnątrz.

Powyżej opisaliśmy Ci pokrótce najczęściej stosowane rodzaje zamków i wkładek. Co łączy je wszystkie? Jednym z elementów wspólnych jest to, że wszystkie mogą się kiedyś zepsuć. W efekcie, wymiana zamka w drzwiach może być konieczna niezależnie od tego, jak nowoczesnym modelem dysponujesz.

Wymiana zamków w drzwiach wejściowych. O czym trzeba wówczas pamiętać? Co zrobić, jeśli chcemy zabrać się za wymianę zamków w drzwiach wejściowych?

Montaż lub wymiana zamka w drzwiach głównych to zadanie, które wprawdzie nie jest trudne… ale wcale nie oznacza to jeszcze, że jego realizacji może podjąć się każdy bez wyjątku. Wykonanie prac w tym zakresie wymaga bowiem posiadania pewnych umiejętności, w tym w szczególności:

  • podstawowej wiedzy ślusarskiej,
  • przynajmniej odrobiny praktyki,
  • odpowiednich narzędzi.

Co ważne, już sam zakres prac zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych potrzeb. Czasami nie trzeba nawet całkowicie wymieniać zamka; w niektórych przypadkach wystarczy zamienić starą wkładkę na nową (wymiana wkładki atestowanej).

Wymiana zamków w drzwiach wejściowych?

Aby zastąpić wkładkę zamka nawierzchniowego, należy rozpocząć prace od odkręcenia i usunięcia osłony, która znajduje się na drzwiach. Następnie trzeba odkręcić śrubę, która odpowiada za mocowanie wkładkę, a potem — włożyć klucz i obrócić go, aby móc w ten sposób ustawić trzpień w odpowiedniej osi. W dalszym kroku trzeba usunąć starą wkładkę. W kolejnym kroku powinniśmy włożyć nową wkładkę do otworu razem z nowym kluczem i obrócić go, aby trzpień znalazł się we właściwej pozycji.

Po wkręceniu śruby i zamocowaniu osłony można stwierdzić, że proces wymiany wkładki zamka nawierzchniowego został zakończony.

Wymiana zamków w drzwiach wejściowych

Wymiana zamków w drzwiach wejściowych

Całkowita wymiana zamka w drzwiach wejściowych — o czym warto pamiętać?

Jeśli chodzi o montaż całego zamka w drzwiach, to całość zaczyna się w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku wymiany wkładki… aczkolwiek są pewne różnice, o których powinniśmy pamiętać.

Najważniejszą różnicą jest to, że podczas wymiany zamka usuwamy nie tylko osłonę, ale także pozostałe elementy całego mechanizmu, w tym m.in. klamkę. W następnym kroku odkręcamy wszystkie widoczne śruby. Kiedy już to zrobimy, powinniśmy przystąpić do właściwego zadania, tzn. do usunięcia dotychczasowego zamka (robi się to za pomocą narzędzia, na przykład śrubokręta).

W miejsce zdemontowanego zamka wstawiamy nowy mechanizm, dokręcając w tym celu wszystkie śruby — na szczęście, nie jest to szczególnie skomplikowane zadanie, a śruby oraz inne niezbędne komponenty do wkładek i zamków powinny zostać dołączone przez producenta wraz z zakupionym przez Ciebie produktem. Jeśli nowy zamek ma wymienną wkładkę, najpierw instalujemy sam zamek, a potem wkładkę.

Po wykonaniu tych czynności testujemy mechanizm (w tym celu wystarczy po prostu włożyć do zamka klucz i przekręcić go w taki sam sposób, jak robimy to, jeśli zabieramy się za otwieranie lub zamykanie drzwi), upewniając się, że działa poprawnie, a następnie montujemy osłonę i klamkę.

Wymiana zamka w drzwiach — w jakich sytuacjach może być to konieczne?

Jeszcze zanim zajmiemy się omówieniem cennika wymiany zamków, warto zatrzymać się choć na chwilę i przyjrzeć sytuacjom, które często prowadzą do konieczności takiej wymiany. Okazuje się, że strach przed włamaniem to nie jedyny powód, dla którego konieczna jest wymiana zamka!

Jeżeli zamek jest już stary i wyeksploatowany, możliwe, że nie spełnia swojej podstawowej funkcji polegającej na zapewnieniu mieszkańcom bezpieczeństwa – niestety, to fakt! W takiej sytuacji zainstalowanie nowego zamka jest inwestycją, która przyniesie korzyści zarówno pod względem komfortu korzystania z drzwi, jak i poczucia bezpieczeństwa. W przypadku starego zamka ryzyko, że zepsuje się on, uniemożliwiając otwieranie lub zamykanie drzwi, wzrasta. Jeśli by do tego doszło np. w sytuacji, gdy chcesz dostać się do środka po ciężkim, długim dniu pracy, konieczne będzie wezwanie pogotowia zamkowego (pogotowia ślusarskiego). Lepiej więc działać z wyprzedzeniem niż próbować ratować sytuację, gdy problem już się pojawi.

Wymiana zamka w drzwiach może być również spowodowana potrzebą zaktualizowania systemu zabezpieczeń. Dla entuzjastów nowoczesnych technologii i gadżeciarzy istnieje teraz naprawdę wiele możliwości! Dlatego też wielu z nas decyduje się na specjalne zamki, które często są stosowane w drzwiach antywłamaniowych.

Oczywiście, tak jak już wspomnieliśmy, wymiana zamka w drzwiach jest zalecana również wtedy, gdy nie masz pewności, kto jeszcze może mieć dostęp do Twojego mieszkania. Chodzi tu w szczególności o sytuację, w której kupujesz lokal mieszkalny na rynku wtórnym i chcesz upewnić się, że np. rodzina czy przyjaciele poprzedniego właściciela nie mają wyrobionych kluczy. Wydaje się, że w takiej sytuacji wymiana zamka w drzwiach to po prostu rozsądne rozwiązanie, które pomoże nam zwiększyć poziom Twojego bezpieczeństwa.

Rzecz jasna, na podobne rozwiązanie można zdecydować się również w przypadku trudnych sytuacji rodzinnych, w tym np. separacji czy rozwodu. Jeśli uważasz, że w danej sytuacji wzrasta ryzyko w postaci zagrożenia przemocą domową, wymiana zamka w drzwiach przestaje być jedynie propozycją — naszym zdaniem jest to wówczas absolutne must have!

Ślusarz otwierający drzwi

Wymiana zamka w drzwiach jest zalecana, gdy nie masz pewności, kto jeszcze może mieć dostęp do Twojego mieszkania

Wymiana zamka w drzwiach cena. Jaki jest koszt wymiany zamka?

Tak jak już pisaliśmy — jeśli masz przynajmniej podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie prac ślusarskich, możesz spróbować zabrać się za samodzielną realizację zadania, jakim jest samodzielna wymiana zamka w drzwiach. Z drugiej jednak strony musisz wiedzieć, że:

  • w praktyce stosuje się różne rodzaje zamków. Niestety, z uwagi na różnorodność rozwiązań stosowanych w tej kategorii trudno będzie znaleźć instruktaż pokazujący od A do Z, jak powinna odbyć się wymiana zamka w drzwiach w przypadku konkretnego mechanizmu;
  • możesz nie dysponować odpowiednim sprzętem lub po prostu brak Ci czasu na wykonanie prac na odpowiednim poziomie.

W takiej sytuacji konieczne może okazać się skorzystanie z oferty specjalisty. Profesjonalna wymiana zamków w drzwiach to zadanie, którym zajmują się profesjonalni ślusarze pracujący w firmach zewnętrznych (np. w ramach pogotowia ślusarskiego) czy spółdzielniach mieszkaniowych, a także jako niezależni fachowcy (profesjonalny ślusarz — tzw. złota rączka).

Wymiana zamka w drzwiach — usługi ślusarskie czy wymiana na własną rękę?

Kiedy stajemy przed problemem w postaci zepsutego lub starego zamka w drzwiach, który chcemy wymienić na nowy, jedną z pierwszych rzeczy, które mogą nam wówczas przyjść do głowy, jest próba samodzielnej wymiany zamka. Jednak w wielu sytuacjach okazuje się, że lepiej jest skorzystać z usług doświadczonego ślusarza/firmy ślusarskiej. Dlaczego?

Po pierwsze, profesjonalizm. Ślusarz to osoba, która z racji wykonywanego zawodu posiada odpowiednie narzędzia i wiedzę, która pozwala dokładnie ocenić stan zamka. Nieprofesjonalne podejście do wymiany zamka to błąd, może spowodować dalsze uszkodzenia, a co za tym idzie — wzrost kosztów naprawy.

Po drugie, bezpieczeństwo. Prawidłowo zamontowany zamek to absolutna podstawa, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie w domu lub mieszkaniu. Nieprawidłowy montaż takiego zamka może narazić Twoje drzwi na włamanie, stanowiąc tym samym poważne zagrożenie dla naszego mienia oraz zdrowia (a, kto wie, może nawet życia?). To jeszcze nie wszystko. Ślusarz jest specjalistą, który nie tylko zadba o prawidłowy montaż zamka, ale także doradzi w wyborze najbezpieczniejszego rozwiązania dla Twoich drzwi.

Po trzecie, skorzystanie z usług profesjonalisty pozwala zaoszczędzić czas i nerwy. Zamiast zmagać się z niejasno napisanymi instrukcjami i próbować samodzielnie rozwiązać problem (a trudno o to, gdy próbujemy w pośpiechu rozszyfrować instrukcję), lepiej zaufać ekspertom, którzy szybko i sprawnie rozwiążą Twój problem. W ten sposób nie tylko oszczędzamy czas, ale także możemy uniknąć dodatkowego stresu.

A zatem, jaki jest koszt wymiany zamka w drzwiach? Zastanówmy się zatem nad tym, ile kosztuje profesjonalna wymiana zamków w drzwiach? Cóż, cena wymiany zamka w drzwiach wprawdzie nie należy do najtańszych, ale z drugiej strony — możesz wówczas liczyć na skuteczne zabezpieczenie pieleszy domowych.

Cennik wymiany zamków w drzwiach. Ile kosztuje wymiana zamka w drzwiach?

Koszty usług ślusarskich mogą się różnić (i to znacząco), ale chcemy przedstawić Wam jasną sytuację, dlatego dokładnie się temu przyjrzeliśmy!

Zazwyczaj zmiana zamka w drzwiach kosztuje około 150 złotych. Standardowe zamki, tzn. zamki wpuszczane i nawierzchniowe, są najbardziej dostępne cenowo i mieszczą się w tej kwocie. Jeśli zastanawiamy się nad wymianą atestowanej wkładki, cena może wynosić od 200 do 300 złotych.

Nieco więcej, tzn. przynajmniej 400 zł, trzeba wydać na zaawansowane zamki wpuszczane i nawierzchniowe klasy C.

Ważne jest jednak, by pamiętać, że podane ceny to tylko orientacyjne dane. Rzecz jasna, w praktyce najlepszym źródłem aktualnych informacji dotyczących kosztów usług ślusarskich jest po prostu bezpośredni kontakt z danym punktem oferującym usługi ślusarskie. Zawsze trzeba samodzielnie upewnić się odnośnie kosztu tego typu usług… a kto wie, może nawet wynegocjować promocję?

W większości przypadków samodzielna wymiana zamka jest możliwa

W większości przypadków samodzielna wymiana zamka jest możliwa

Czy wymiana zamka w drzwiach jest skomplikowana?

Jeśli zamierzamy wymienić zamek w drzwiach z powodu złamanego klucza lub po prostu zechcemy zainstalować nowy, lepszy, możemy skoncentrować się na wymianie wkładki zamka nawierzchniowego. W niektórych przypadkach nie wystarczy jednak wymienić samej wkładki; niestety, czasem trzeba zastąpić cały mechanizm.

Tak czy inaczej, fachowcy od zamków, czyli ślusarze, zajmą się problemem w profesjonalny sposób. Dlatego też warto im zaufać i powierzyć zadanie, jakim jest wymiana zamka w drzwiach. Sukces zależy tu przede wszystkim od zdolności i doświadczenia osoby, która zajmuje się realizacją zadania. Jeśli mamy przynajmniej odrobinę doświadczenia w pracach remontowych czy majsterkowaniu, być może sami będziemy w stanie poradzić sobie ze zmianą zamka. Nie zawsze jednak jest to najlepszy pomysł, szczególnie w sytuacji, w której najważniejsza jest dla nas oszczędność czasu.

Angażując eksperta do instalacji zamka, zyskujemy pewność, że montaż zostanie wykonany prawidłowo, co zaoszczędzi nam czas oraz wyeliminuje potencjalne problemy i stres. Doświadczony ślusarz powinien posiadać odpowiednie umiejętności, a wymiana zamka nie będzie dla niego trudnym zadaniem!

Od czego może zależeć koszt wymiany zamka w drzwiach wejściowych?

Wymiana zamka nie jest wprawdzie żadnym rocket science, aczkolwiek jest zadaniem wymagającym odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia oraz narzędzi; w przeciwnym wypadku łatwo o marnotrawstwo czasu lub nawet zniszczenie zamka lub drzwi. Ceny usług ślusarskich są wynikiem takich czynników jak m.in.:

  • typ mechanizmu blokującego (przykładowo, wymiana standardowego zamka jest znacznie tańsza w porównaniu z pracami serwisowymi dotyczącymi skomplikowanego zamka elektronicznego),
  • rodzaj drzwi (koszt wymiany zamka może być wyższy np. w drzwiach antywłamaniowych),
  • rozmiar uszkodzeń (jeśli takie występują w danym przypadku),
  • czas realizacji (co oczywiste, droższe będą takie usługi, z których można skorzystać bez zbędnej zwłoki)

Praktyka pokazuje, że koszt wymiany zamka w drzwiach obejmuje koszty serwisu oraz materiałów.

W przypadku drzwi o nietypowych rozmiarach lub mających specjalne wymagania, wymiana zamka może być bardziej skomplikowana.

Last but not least, instalacja nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, a do takich zaliczają się np. zamki elektroniczne i cyfrowe systemy kontroli dostępu, to kolejny czynnik, który może znacząco wpłynąć na koszt usług ślusarskich.

Warto pamiętać, że cennik usług ślusarskich zwykle obejmuje nie tylko właściwą pracę serwisową, ale także koszty prac “przygotowawczych”. W praktyce wykonawcy zwykli pobierać opłaty za:

  • wizyty,
  • dodatkowe konsultacje,
  • koszt robocizny,
  • dodatkowe materiały i materiały niezbędne do instalacji.

Wymiana zamków w drzwiach. Podsumowanie

Czy warto decydować się na samodzielną wymianę zamków, jeśli nie jesteś zawodowym ślusarzem? Jeśli chodzi o pozornie „małe” zadania, w tym np. montaż wkładki czy instalację standardowego zamku, niektórzy wolą zająć się tym samodzielnie.

Niestety, doświadczenie pokazuje nam, że praca na własną rękę to nie zawsze dobry pomysł. W przypadku niektórych prac (dotyczy to np. awaryjnego otwierania mieszkania, co leży w gestii pogotowia ślusarskiego) konieczne jest skorzystanie z profesjonalnych usług ślusarskich.

Tak czy inaczej, wymiana zamka w drzwiach wejściowych to inwestycja, która powinna poprawić poziom bezpieczeństwa w naszym domu lub biurze.