Ile soli do zmywarki wsypywać? Objawy braku i nadmiaru soli

Przed zakupem pierwszej zmywarki pojawia się wiele wątpliwości odnośnie stosowanych do niej produktów. Jak działa sól do zmywarek, jak ją dozować, ile kosztuje i czy można zamiast niej wsypać zwykłą sól kuchenną? Skąd wiadomo, że trzeba dosypać jej więcej i co się dzieje w przypadku nadmiaru? Co to może oznaczać, jeśli zmywarka ma bardzo duże zużycie soli? Postaramy się odpowiedzieć na te oraz inne często zadawane pytania.

Ile soli do zmywarki wsypywać

Dlaczego tak ważna jest sól do zmywarki?

Sól do zmywarki pełni niezwykle ważną funkcję. W większości gospodarstw domowych twardość wody jest znaczna, a sól pomaga ją zmiękczyć. W przeciwnym razie obecne w wodzie związki wapnia zaczęłyby się osadzać wewnątrz urządzenia, co groziłoby awarią prowadzącą nawet do zalania mieszkania.

Początkowo brak soli daje mniej specyficzne objawy. W zmywarce pojawia się biały osad, a sam proces mycia naczyń staje się mniej efektywny z powodu zatykania się filtrów urządzenia. Gołym okiem można dostrzec nieestetyczne smugi oraz zacieki na kubkach, talerzach czy sztućcach.

Precyzyjnie rzecz ujmując, sól do zmywarki działa w taki sposób, że dostarcza jony sodu dla żywicy jonitowej. Ta żywica, zwana też jonowymienną, to złoże znajdujące się w zmywarce, którego celem jest zmiękczenie wody. Wychwytuje ono jony wapnia i magnezu odpowiadające za twardą wodę.

Jaka sól do zmywarki? Czy można użyć zwykłej soli kuchennej?

Wiele osób zastanawia się, czy do zmywarki można wsypać zwykłą sól, zwłaszcza gdy ta przeznaczona do zmywarki nagle się skończyła. Choć podstawowym składnikiem obu rodzajów soli jest chlorek sodu, to różnica między nimi tkwi w odpowiednim spreparowaniu.

Sól do zmywarek w procesie produkcji została wzbogacona o substancje przeciwzbrylające i pozbawiona substancji zwiększających twardość wody. Sól jadalna nie, więc nie zapewni odpowiedniej ochrony zmywarki. Na dodatek zawarty w niej jod i inne pierwiastki mogłyby źle wpłynąć na urządzenie.

Co więcej, sól kuchenna ma drobniejsze ziarenka niż sól do zmywarki, a więc rozpuszcza się znacznie szybciej, nie zapewniając równomiernej podaży soli przez cały program mycia naczyń. Aby zapewnić odpowiednie zmiękczanie wody, pozostaje nam więc kupować droższą, specjalistyczną sól do zmywarki.

Gdzie wsypać sól do zmywarki?

Każdy model zmywarek może mieć nieco inne położenie komory na sól. Najczęściej w dnie urządzenia znajduje się zakręcany otwór. Aby się do niego dostać, należy wyjąć dolny kosz i zdjąć korek. Wsypujemy sól przy pomocy specjalnego lejka, zakręcamy i wstawiamy kosz z powrotem. Dopiero teraz do zmywarki możemy włożyć naczynia.

Wsypywanie soli do zmywarki

Wsypywanie soli do zmywarki

Jak dużo soli do zmywarki użyć jednorazowo?

Jedno uzupełnienie soli w zmywarce to ok. 1 kg. Średnio wystarcza to na mniej więcej miesiąc, przy codziennym włączaniu urządzenia, choć w przypadku każdego modelu zmywarki sprawa może wyglądać nieco inaczej. Najlepiej sprawdzić, jakie są w tej kwestii zalecenia producenta, może to być nawet 2 kg soli. Pomocne bywają też informacje zawarte na opakowaniu konkretnej soli do zmywarki – różne produkty mogą mieć odmienną wydajność.

Stosunkowo łatwo wsypywać sól we właściwej ilości – wystarczy pamiętać, że jej poziom ma się znajdować mniej więcej 1 cm poniżej krawędzi otworu zbiornika. Nowoczesne urządzenia same nam też przypomną o konieczności uzupełnienia – brak soli zasygnalizuje odpowiednia kontrolka na panelu. Jeśli pojemnik trzeba tylko dopełnić, sypiemy sól w takiej ilości, by kontrolka zgasła.

Zbyt duży pobór soli przez zmywarkę – możliwe przyczyny

Jeśli zmywarka zużywa nietypowo dużo soli, możliwe jest, że uszkodzeniu uległ zawór w komorze, do której się ją wsypuje. W takiej sytuacji urządzenie dozuje nadmierną dawkę. Zawór może też szwankować w wyniku osadzającego się na nim kamienia.

Duże zużycie soli czasami wynika też z niedokręcenia korka pojemnika na sól, co powoduje jej ,,uciekanie”. Jeśli korek zatykający otwór jest nieszczelny, to zacznie przeciekać po zamknięciu odpływu i wlaniu do pojemnika wody. Konieczna będzie wówczas jego wymiana.

Jak już wspomnieliśmy, sama sól do zmywarki może mieć różną wydajność. W takim przypadku powinna wystarczyć zmiana marki produktu.

Bardzo częstą przyczyną, dla której zmywarka zużywa zbyt dużo soli, jest po prostu jej niewłaściwe ustawienie. W większości modeli znajduje się pokrętło, za pomocą którego można przestawić urządzenie, w zależności od tego, jak twarda woda płynie w naszych rurach. Jeżeli wybrana została opcja maksimum, mimo że w rzeczywistości twardość wody jest zaledwie średnia, to trudno się dziwić, że zużycie soli jest bardzo duże.

Nadmiar soli w zmywarce – czy to problem?

Nadmiar soli w zmywarce jest równie niepożądany, jak jej niedobór. Gdy pozostaje ona w komorze, może powodować nieestetyczne zacieki i plamy na naczyniach, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do korozji stalowego dna maszyny zmywającej. Jeśli przypadkowo rozsypiemy zbyt dużo soli, należy od razu usunąć ten nadmiar.

Tabletki zamiast soli do zmywarki?

Przy zakupie zmywarki wiele osób zastanawia się, jakie środki czystości będzie trzeba do niej kupować i czy da się na tym zaoszczędzić, np. wybierając jeden, bardziej wielofunkcyjny preparat. Trzy podstawowe produkty dostępne na rynku to sól do zmywarki, tabletki oraz nabłyszczacz (jego działanie sprawia, że na naczyniach nie pozostają żadne smugi ani zacieki).

Producenci reklamują tabletki jako środek o kompleksowym działaniu, który nie tylko zapewnia idealną czystość naczyń, ale może też pomóc osiągnąć lepszą żywotność zmywarki. Wiele nowoczesnych produktów ma bowiem zdolność rozpuszczania kamienia.

Skoro podobnie działa sól, niektórzy zastanawiają się, czego lepiej używać. Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – wszystkiego. Dodanie soli nie zwalnia nas z używania tabletki do zmywarki, a korzystanie z tabletek nie zastąpi soli.

Produkty te mają po prostu nieco inny zakres działania i znacznie bezpieczniej dla naszej zmywarki będzie korzystać z obu jednocześnie. Proces zmiękczania wody przez tabletkę nie będzie tak efektywny jak w przypadku soli, choć oczywiście może być cennym uzupełnieniem.

Czyszczenie zmywarki

Czyszczenie zmywarki

Ile kosztuje sól do zmywarki?

Wprawdzie sól do zmywarki jest droższa niż chlorek sodu stosowany w kuchni, ale i tak nie są to duże koszty, biorąc pod uwagę średnie jej zużycie. Ceny za kilogram zaczynają się od ok. 7 zł. Zdecydowanie nie warto oszczędzać, kupując produkty niskiej jakości, bo sól pełni zbyt ważną funkcję w zmywarce. Koszty naprawy lub wymiany urządzenia, które zniszczyła twarda woda, będą zdecydowanie większe.

Jak stosować sól do zmywarki? Podsumowanie

W celu zmiękczania wody należy stosować specjalną sól do zmywarki. Jeśli zamiast niej używasz soli kuchennej, ryzykujesz nawet awarią urządzenia. Produkt przeznaczony do zmywarek jest pozbawiony niektórych substancji, które zawiera sól jadalna oraz wzbogacony o substancje przeciwzbrylające.

Nawet jeśli korzystasz z tabletek z funkcją rozpuszczania kamienia, to i tak powinieneś dodatkowo stosować sól do zmywarki. Z reguły wystarczy wsypać ok. 1 kg co mniej więcej miesiąc, choć różne czynniki mogą mieć wpływ na zwiększenie lub zmniejszenie zużycia soli.