Ile wynosi temperatura pokojowa najlepsza dla naszego zdrowia i samopoczucia?

Temperatura pokojowa jest jednym z najważniejszych parametrów mikroklimatu w naszych domach. Zapewniając odpowiednią temperaturę, wilgotność powietrza i jego czystość, bardzo mocno możemy wpłynąć na nasze samopoczucie, jakość życia, a nawet zdrowie. Jaka temperatura pokojowa jest dla nas najlepsza w różnych pomieszczeniach i warunkach, oraz jak ją regulować? Dowiedz się z poniższego tekstu.

Jaka jest temperatura pokojowa

Optymalna temperatura w domu

Zacząć należy od tego, że to jaka temperatura będzie dla nas optymalna zależy w dużej mierze od naszych osobistych preferencji. Komfort cieplny różne osoby odczuwają w różnych temperaturach, zależy to od ciśnienia krwi, ilości tkanki tłuszczowej czy poziomu aktywności.

Wszystkie te parametry mogą wpływać na to, w jakiej temperaturze będziemy czuć się najlepiej. Przyjmuje się, że temperatura pokojowa wynosi od 15 do 25oC. Właśnie w tym zakresie większość osób odczuwa najwyższy komfort termiczny, dlatego właśnie w tym przedziale reguluje się temperaturę w różnych pomieszczeniach mieszkalnych.

Na co wpływać może temperatura pokojowa?

To w jakiej temperaturze przebywamy ma bardzo duże znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia.

Zbyt ciepłe powietrze jest zwykle przesuszone, co wpływa negatywnie na błony śluzowe i układ oddechowy, a także na wzrok, powodując wysuszanie gałki ocznej. W zbyt suchym powietrzu, łatwiej też unosi się kurz i pyłki, co będzie bardzo obniżało komfort osób z alergią. Zbyt niska temperatura z kolei może prowadzić do rozwoju wilgoci, a więc rozwoju drobnoustrojów oraz powstawania grzybów i pleśni, które są czynnikami silnie patogennymi i mogą prowadzić do bardzo ciężkich chorób.

Temperatura pokojowa może wpływać także na nasze samopoczucie. Zbyt wysoka temperatura powodować będzie szybsze zmęczenie, podniesienie ciśnienia krwi i senność. To szczególnie trudne warunki w przypadku pracy zdalnej czy podczas obowiązków domowych, ponieważ te czynności okażą się o wiele bardziej męczące, niż w przypadku gdy utrzymamy optymalną temperaturę. Jeżeli temperatura w domu będzie za niska, wówczas będzie to negatywnie wpływać na krążenie krwi i stawy, jednak w przypadku większej aktywności łatwo jest zniwelować te skutki. Dlatego w niektórych przypadkach minimalnie niższa temperatura, nie będzie bardzo negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie.

Odpowiednia temperatura pokojowa

Optymalna temperatura pokojowa dla różnych pomieszczeń

W zależności od tego do czego przeznaczone jest pomieszczenie, temperatura którą powinniśmy zapewnić jest różna. Zależy to od wielu czynników, ale przede wszystkim od tego, jak wiele aktywności fizycznej podejmujemy w danym pomieszczeniu.

Temperatura pokojowa w salonie

W salonie i pokoju dziennym optymalna temperatura pokojowa wynosi około 20-22 stopni Celsjusza. Są to pomieszczenia w których zwykle odpoczywamy, więc aby przyjemnie spędzić czas na kanapie lub narożniku, warto delikatnie podnieść temperaturę. Dzięki temu nie będziemy musieli zużywać dużej ilości energii na produkcję ciepła i będziemy skuteczniej odpoczywać.

Jeżeli w salonie pracujemy możemy obniżyć temperaturę do około 18-19 stopni, co dobrze wpłynie na nasze możliwości umysłowe. Można zastosować jeszcze większe obniżenie temperatury gdy w salonie ćwiczymy jogę czy aerobik, w takim wypadku wystarczyć może nawet 15-16 stopni Celsjusza.

Optymalna temperatura w kuchni

Kuchnia jest miejscem w którym zwykle znajduje się bardzo wiele źródeł ciepła, dodatkowo przygotowanie posiłków zwykle jest aktywnością fizyczną. Z tego powodu temperatura w kuchni powinna być nieco niższa niż w innych częściach domu.

W kuchni temperatura pokojowa powinna wynosić około 17 stopni Celsjusza. Będzie ją często trudno utrzymać, ponieważ podczas gotowania czy pieczenia ciepło będzie wydzielane bardzo intensywnie. Jeżeli temperatura wyjściowa będzie wyższa, to podczas przygotowania posiłków może podgrzać atmosferę w kuchni do poziomu trudnego do wytrzymania.

Temperatura pokojowa w jadalni

Jadalnia to miejsce w którym często spędzamy dużo czasu, podczas posiłków i spotkań towarzyskich. Nie powinno być w niej więc zbyt zimno. Jednocześnie zwykle spożywamy tam ciepłe potrawy, a samo jedzenie podnosi odczuwaną temperaturę. By zapewnić sobie właściwy komfort, w jadalni powinno być nieco chłodniej niż w częściach wypoczynkowych, jednak nieco cieplej niż w kuchni. Oznacza to, że optymalne okażą się 19-20 stopnie Celsjusza.

Jaka jest najlepsza temperatura do spania?

Temperatura w domu jest ważna dla każdego pomieszczenia, jednak w przypadku sypialni jest ona zasadnicza. Odpowiednia temperatura podczas snu będzie bardzo mocno wpływać na jego jakość, a więc to czy będziemy w stanie odpowiednio wypocząć i się zregenerować.

Najlepsza temperatura pokojowa do spania wynosi od 17 do 19 stopni Celsjusza. W temperaturze powyżej 22 stopni, nasz organizm regeneruje się o wiele gorzej, ponieważ skracają się fazy snu, a te głębokie się wypłycają. Mniej groźne dla zdrowia są niskie temperatury, jeżeli nie jesteśmy osobami bardzo szybko marznącymi, możemy ochłodzić sypialnię nawet do 15 stopni.

Optymalna temperatura dla noworodków i dzieci

Noworodki są szczególnie podatne na infekcje, dlatego ważne jest by przebywały one w odpowiedniej temperaturze. Nie jest to jednak problematyczne, ponieważ dzieci, nawet bardzo małe, nie wymagają specjalnego traktowania. Temperatura w domu jak będzie dla nich najlepsza to około 20 stopni.

W przypadku noworodków należy pamiętać by ich nie przegrzewać. Jeżeli przebywają one w odpowiednio wysokiej temperaturze pokojowej, nie ma konieczności ubierania ich w ciepłe ciuszki i czapeczki.

Regulowanie temperatury w domu

Temperatura w domu – jak ją regulować?

By zapewnić sobie optymalną temperaturę do życia, musimy ją regulować. W zależności od tego jakie instalacje znajdują się w naszym domu, oraz jaki jest układ pomieszczeń, istnieją różne opcje służące do utrzymania odpowiedniego poziomu ciepła.

Podstawą jest jednak znajomość aktualnej temperatury. Dlatego w każdym pomieszczeniu powinien znaleźć się dobrej jakości, dokładny termometr elektroniczny.

Regulacja temperatury w domu nie jest problemem w przypadku nowoczesnych instalacji. Inteligentne domy czy instalacje klimatyzacji i pomp ciepła, pozwalają na regulację temperatury w różnych częściach domu za pomocą kilku przycisków, lub nawet aplikacji w smartfonie. Pozwoli to na kontrolę nawet gdy znajdujemy się poza domem.

W przypadku bardziej tradycyjnych rozwiązań, świetnym wyborem będą głowice termostatyczne ogrzewania centralnego. Zawory grzejnikowe z termostatem regulują skutecznie temperaturę w okresie grzewczym, ponieważ otwierają i zamykają dopływ ciepłej wody do kaloryferów pod wpływem zmian temperatury w pomieszczeniu.

Rozwiązanie to oczywiście nie ma zastosowania latem, gdy zwykle konieczne jest obniżanie temperatury w domu. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem jest klimatyzacja. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na instalację klimatyzacji stałej, wybrać można przenośny klimatyzator, którym będziemy chłodzić przede wszystkim miejsce w którym śpimy. Klimatyzacja i klimatyzatory są dość energochłonne, jednak ze względu na coraz gorętsze lata ich stosowanie może okazać się nieodzowne. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, dobrym pomysłem może być zasilenie klimatyzacji z paneli fotowoltaicznych.

Jeżeli nie posiadamy urządzeń klimatyzujących, wówczas pamiętać musimy o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. W miastach może sprawiać to kłopot, ponieważ otwarcie okna może powodować napływ zanieczyszczeń, pyłu i smogu, w takim wypadku warto zaopatrzyć się w nawilżacze i oczyszczacze powietrza, które zapewnią odpowiedni mikroklimat, bez otwierania okien zimą.