Inteligentny dom — co to jest? Ile kosztuje? Jakie systemy wybrać?

Stały rozwój technologii sprawia, że coraz większy nacisk kładzie się na stosowanie rozwiązań, których celem jest poprawa komfortu życia. Inteligentne systemy mają obecnie zastosowanie również w budownictwie mieszkaniowym. Systemy inteligentnego domu pozwalają znacząco poprawić komfort życia mieszkańców, a przy tym znacząco obniżają koszty eksploatacyjne.

Jeżeli planujesz budowę lub remont domu (lub mieszkania), koniecznie sprawdź, czym dokładnie jest inteligentny dom. Dowiedz się, jakie rozwiązania powinny znaleźć się w tym systemie, a także ile kosztuje inteligentny dom. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące inteligentnego domu, które odmienią twoje zwykłe mieszkanie w nowoczesny dom.

Inteligentny dom — czyli jaki?

Technologia smart home z roku na rok zyskuje na popularności. Nie sposób się temu dziwić. Inteligentny dom to miejsce, w którym różnorodne mechanizmy ściśle ze sobą współpracują, wyręczając tym samym człowieka w realizacji różnorodnych zadań, znacząco poprawiając jakość życia i wpływając na komfort mieszkańców.

System inteligentnego domu działa na podstawie systemu zarządzania budynkiem. Rozwiązanie to po raz pierwszy miało zastosowanie w przestrzeni biurowej, do prywatnej. Choć pierwotnie celem inteligentnego domu i budownictwa ogółem, było wspieranie rozwiązań proekologicznych, to technologia ta stale się rozwija, zapewniając szereg dodatkowych udogodnień.

System smart dom bazuje na sieci czujników rozmieszczonych po całym domu i połączonych z systemem zarządzania. Na podstawie wgranych parametrów, system sam podejmuje szereg decyzji dotyczących m.in. uchylenia okien, uruchomienia systemu nawadniania trawników, zasłonięcia rolet zewnętrznych czy uruchomienia zabezpieczeń przeciwpożarowych. System zarządzania sam reaguje na określone sygnały dochodzące z zewnątrz, podejmując adekwatne reakcje.

Szczególnie zaawansowane systemy zarządzania smart home potrafią sterować klimatyzacją, uwzględniając parametry powietrza w domu, a także wysyłają powiadomienia do właściciela domu, w przypadku gdy podczas nieobecności mieszkańców wykryje ruch w domu lub na terenie posesji.

Zobacz: Jak wykorzystać nadmiar energii z fotowoltaiki?

Zasady działania inteligentnego domu

A jak dokładnie działa inteligentny dom? Głównym centrum całej instalacji jest jednostka centralna, która w czasie rzeczywistym odbiera sygnały (zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe) z odbiorników zainstalowanych w budynku i w ogrodzie. Następnie sygnały te są odczytywane i analizowane, w celu dobrania odpowiedniej reakcji zwrotnej.

W zależności od potrzeb i preferencji inwestora, a także dostępnego budżetu, system inteligentnego domu może wykorzystywać łączność przewodową, radiową lub korzystać z jednego ze standardów komunikacyjnych, w tym:

  • WiFi,
  • Z-Wave,
  • ZigBee.

Odpowiednio dobrane protokoły łączności pozwalają na połączenie kilku komponentów w jeden system smart domu. Z kolei podłączenie centrali do sieci internetowej sprawia, że użytkownik może zdalnie kontrolować cały dom, zarządzając oświetleniem i ogrzewaniem w pomieszczeniach, czy pracą poszczególnych urządzeń.

Czego nie może zabraknąć w inteligentnym domu?

Aby system smart dom mógł działać sprawnie, konieczne jest staranne dobranie wszystkich elementów, które połączone w jedną całość pozwolą uzyskać pożądany efekt. W skład instalacji inteligentnego domu wchodzą m.in. takie elementy, jak:

  • jednostka centralna — serce całej instalacji, które przetwarza sygnały i generuje adekwatne reakcje,
  • urządzenia sterujące — w tym panele, piloty i przyciski, które pozwalają na ręczne sterowanie systemem,
  • inteligentne czujniki — niezbędne do odbierania sygnałów z otoczenia, w tym konkretnych zdarzeń, takich jak zalanie, pożar, czy ruch,
  • kamery i system alarmowy — w tym wszystkie urządzenia monitorująco-ostrzegawcze, wpływające na bezpieczeństwo domowników,
  • inteligentne gniazdka — umożliwiające sterowanie zdalne, w celu optymalizacji zużycia energii,
  • inteligentne oświetlenie — umożliwiające włączanie i wyłączanie światła samoczynnie, w przypadku wykrycia ruchu, zgodnie z określonymi parametrami, a także dostosowujące barwę oświetlenia do pory dnia,
  • inteligentne systemy kontroli dostępu — w formie cyfrowych kluczy do drzwi pozwalają znacząco zwiększyć poziom bezpieczeństwa,
  • napędy do okien — dzięki którym można zdalnie uchylić lub zamknąć okna,
  • inteligentne ogrzewanie — pozwalające na zdalne dostosowanie optymalnej temperatury,
  • skomunikowane nawiewniki ścienne — pozwalające na dostarczenie optymalnej ilości powietrza.

Dodatkowo, dążąc do maksymalnej poprawy komfortu życia domowników, nowoczesne technologie inteligentnego domu pozwalają na wygodne podłączenie do instalacji urządzeń gospodarstwa domowego, w tym AGD i RTV, zwiększając tym samym jakość i wygodę obsługi oraz skutecznie optymalizując koszty eksploatacyjne.

inteligentne oświetlenie

inteligentne oświetlenie umożliwia włączanie i wyłączanie światła z poziomu telefonu

Jak inteligentny dom wpływa na poprawę jakości życia?

Inteligentne domy to bez wątpienia swego rodzaju synonim luksusu. Odpowiednio zaprojektowane, poprawiają jakość życia mieszkańców, wpływając niemal na każdy aspekt życia codziennego.

Korzyści ze stosowania systemów smart home jest całkiem sporo, jednak bez wątpienia główną zaletą inteligentnych domów jest wygoda. Złożona instalacja inteligentnego domu znacząco poprawia jakość życia mieszkańców. Rozwiązania smart pozwalają sterować zdalnie większością ustawień, w tym ogrzewaniem, pozwalając tym samym dopasować parametry, do bieżących potrzeb mieszkańców.

Zobacz: Inteligentny ogród – poznaj nowoczesne rozwiązania

Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą instalacja smart dom?

  • Bezpieczeństwo — złożony system czujników i kamer monitoringu połączony z aplikacją zdalnego sterowania pozwala znacząco zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Czujniki wykrywają nawet najmniejsze sygnały ryzyka, dostosowując odpowiednie reakcje.
  • Oszczędność czasu — system smart home służy do zdalnego zarządzania domem, przejmując część obowiązków mieszkańców.
  • Ekologia — szczególnie w porównaniu do tradycyjnej instalacji. Instalacja smart home pozwala korzystać z urządzeń w sposób zrównoważony, wyłączając oświetlenie, dopasowując temperaturę ogrzewania czy sterując zasileniem poszczególnych urządzeń.
  • Obniżenie kosztów — zrównoważone zarządzanie zużyciem energii w bezpośredni sposób przekłada się na wysokość kosztów eksploatacyjnych domu. Warto wiedzieć, że mimo konieczności poniesienia dodatkowych kosztów związanych z wykonaniem instalacji w mieszkaniu, ta z czasem się zwróci, w postaci niższych miesięcznych rachunków.

Co szczególnie istotne, w dzisiejszych czasach technologia inteligentnych domów nie jest zarezerwowana wyłącznie dla wąskiego grona najbogatszych osób. Obecnie, dostosowując rodzaj systemów do indywidualnych potrzeb i preferencji, niemal każdy może przekształcić tradycyjne mieszkanie, w smart home.

Smart dom

Smart dom to przede wszystkim oszczędność czasu

Ile kosztuje inteligentny dom?

Nie da się w pełni jednoznacznie oszacować, ile kosztuje inteligentny dom. Ostateczny koszt systemów smart home zależy od szeregu różnorodnych czynników, takich jak:

  • wielkość domu,
  • rodzaj instalacji,
  • projekt instalacji,
  • zastosowanie dodatkowych technologii.

Dodatkowo, do kosztów związanych z systemami inteligentnego domu należy doliczyć urządzenia elektryczne sterowane zdalnie.

Bez wątpienia najbardziej zaawansowany technologicznie jest system fizyczny, za który zapłacić można nawet powyżej 100 000 złotych. To rodzaj systemu dopasowany do indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora, który jest w pełni dostosowany do danego domu. Indywidualne okablowanie systemu sprawia, że te działają jak swego rodzaju lokalny serwer, a przy tym wyróżniają się znacznie lepszą wydajnością, szybkością i niższą podatnością na awarie.

System bezprzewodowy smart home zwykle oparty jest o różne rodzaje transmisji danych, w tym najpowszechniej stosowane systemy WiFi i Bluetooth. Koszt pojedynczego zestawu startowego uzależniony jest od ogólnego zaawansowania systemu i waha się w granicach od 1000 do 1500 złotych. Szczególną zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość stopniowego rozbudowywania systemu, tak by ten w pełni odpowiadał na potrzeby i oczekiwania mieszkańców.

Według danych szacunkowych na rok 2024 stworzenie w pełni kompleksowego systemu bezprzewodowego, do sterowania inteligentnym domem może pochłonąć od 8 do 10 tysięcy złotych.

Należy przy tym pamiętać, że cena systemu, zarówno fizycznego, jak i bezprzewodowego, będzie tym wyższa, im większa jest powierzchnia domu.