Inteligentny ogród – poznaj nowoczesne rozwiązania

Pojęcie inteligentny dom jest z nami już od dawna – teraz przyszedł czas na inteligentny ogród domowy. Ta przestrzeń również ma swoje potrzeby, a od Ciebie wymaga czasu i zaangażowania. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby mniej pracować w ogrodzie, a więcej w nim wypoczywać? Wystarczy zamienić go w inteligentny ogród, a utrzymanie trawnika, natężenie światła, a nawet podgrzewanie wody w basenie zostawić inteligentnym urządzeniom.

Inteligentny ogród

Co oferuje inteligentny ogród?

W zależności od tego, jak urządzony jest cały ogród i jakie masz oczekiwania względem automatyzacji jego obsługi, możesz wybrać różne systemy do sterowania. Podstawowymi elementami w inteligentnym ogrodzie są zraszacze wyposażone w czujniki. Zazwyczaj są one skorelowane z czujnikiem wilgotności gleby, dzięki czemu Twój trawnik zawsze otrzymuje taka podaż wody, jakiej potrzebuje w danej chwili.

Fascynacja zdalnie sterowanymi urządzeniami doprowadziła do tego, że inteligentny ogród domowy można dzisiaj wyposażyć w szereg innych, rozbudowanych instalacji. Zalicza się do nich oświetlenie (można wybierać jego intensywność, czas świecenia, a nawet kolor światła), sterowanie markizami, systemem alarmowym, monitoringiem, bramą wjazdową i garażową, a nawet… podgrzewanie podjazdu.

Sterowanie oświetleniem

Twój ogród jest piękny, ale tylko w ciągu dnia? Inteligentny dom ma własny system zarządzania oświetleniem, dlaczego więc nie zastosować go także na zewnątrz? W ogrodzie oświetlenie pełni kilka funkcji:

  • poprawia poziom bezpieczeństwa,
  • ułatwia poruszanie się,
  • podkreśla estetykę nasadzeń czy elementów małej architektury.

Dzięki lampom możesz korzystać z altany także po zapadnięciu zmroku. Możesz też swobodnie sterować oświetleniem, np. włączać tylko kinkiety, a wyłączać lampy stojące. Lampy z czujnikami ruchu również okażą się dobrym i ekonomicznym wyborem.

Inteligentne oświetlenie

Inteligentny system sterowania oświetlaniem ogrodowym pomoże wprowadzić unikalny nastrój

Inteligentny system nawadniania

Co byś powiedział na to, że już nigdy nie musisz się zajmować nawadnianiem ogrodu? Czujnik opadów wychwyci deszcz i wtedy ograniczy pracę zraszaczy. Jeżeli jednak trawnikowi zagrozi susza, to dopasuje ilość i częstotliwość podlewania ogrodu do potrzeb roślin.

Zraszacze możesz skonfigurować na kilka sposobów – ustalając harmonogram nawadniania (np. co wieczór) lub włączając je w zależności od własnych obserwacji. Dobra wiadomość jest taka, że zrobisz to wygodnie za pomocą pilota lub aplikacji, nawet gdy jesteś wiele kilometrów od domu.

Inteligentne nawadnianie ogrodu

Automatyczne nawadnianie to duża oszczędność czasu

Czujnik wilgotności gleby

Jak ustalić, że trawnik jest już dobrze nawodniony i nie potrzebuje więcej wody? Czujnik opadów pozwala w łatwy sposób ustalić, jakie są warunki atmosferyczne i czy nawadnianie zraszaczami będzie jeszcze konieczne.

Czujniki wilgotności gleby są zasilanie pod niewielkim napięciem, a cienkie przewody są rozprowadzane mało inwazyjnie w głębszych warstwach gruntu. To oznacza, że z powodzeniem można założyć instalacje nawet w istniejącym ogrodzie.

Sterowanie markizą

Markiza to takie zadaszenie, które możesz swobodnie rozkładać lub składać – w zależności od pogody. Gdy słońce praży zbyt mocno, zapewnij sobie przyjemny cień. Aby nie musieć za każdym razem kręcić korbką, postaw na urządzenia, które zrobią to za Ciebie. Za pomocą aplikacji czy pilota łatwiej jest sterować zadaszeniem.

Podgrzewanie i chłodzenie wody w basenie

Przydomowy basen to ogromne udogodnienie. Jednak pewnym problemem jest utrzymanie go w czystości oraz zadbanie o odpowiednią temperaturę wody.

Jednym z elementów inteligentnego ogrodu mogą być systemy sterowania ogrzewaniem. Pompa może włączać się automatycznie, gdy temperatura (wody lub otoczenia) spadnie poniżej ustalonego poziomu.

System alarmowy i monitoring

System alarmowy z kamerami to instalacja mająca zapewnić bezpieczeństwo domownikom. Chcesz mieć podgląd, co dzieje się na terenie Twojej posesji, gdy jesteś w pracy lub podróżujesz? Zrobisz to online, za pomocą dedykowanej aplikacji. Co więcej, jeżeli zintegrujesz instalację z elementami inteligentnego ogrodu będziesz mógł ją zdalnie zbroić lub rozbrajać. Będziesz informowany nie tylko o próbach włamania czy kradzieży, ale też innych niebezpieczeństwach takich jak pożar.

Monitoring w ogrodzie

System monitoringu pozwoli chronić meble ogrodowe i inne wyposażenie

Podgrzewanie podjazdu

Zima już więcej nie musi być Twoją zmorą. Systemy podgrzewania podjazdu sprawdzą się wszędzie, zwłaszcza na posesjach położonych na zboczach. Niezwykle szybko i skutecznie podniosą temperaturę gruntu na tyle, żeby doprowadzić do stopienia się śniegu i zwalczenia problematycznej gołoledzi.

Najlepsze efekty uzyskasz, gdy system podgrzewania zintegrujesz z czujnikami pogody – w razie mrozu włączą się one automatycznie!

Dlaczego warto posiadać inteligentny ogród?

Niektórzy deklarują, że dbanie o ogród to dla nich przyjemność. Jednak wszyscy wiedzą, że podlewanie ogrodu czy koszenie trawnika są niezwykle czasochłonne. Nierzadko jest tak, że poświęcisz na te czynności sporo czasu, a i tak trawę zniszczy susza, a odśnieżony wieczorem podjazd rano znów będzie zasypany i oblodzony. Oszczędność czasu – to najważniejsze, co zapewni domownikom inteligentny ogród.

Posiadanie inteligentnego ogrodu zapewnia:

  • oszczędności finansowe – światło w ogrodzie nie musi być włączone przez całą noc, a woda w basenie grzana bez przerwy. Raz zaprogramowane parametry sprawiają, że elektronika włącza się w konkretnych warunkach, np. gdy zapadnie ciemność, gdy wybije konkretna godzina, gdy temperatura spadnie poniżej ustalonego poziomu itd.,
  • oszczędności czasu – zamiast martwić się nawadnianiem możesz cieszyć się swoim pięknym, bujnym ogrodem. Wokół domu zawsze jest mnóstwo pracy, ale sterowanie elektroniczne sprawi, że jego obsługiwanie będzie bardziej intuicyjne,
  • piękny wygląd trawnika i nasadzeń – automatyczne nawadnianie to prosty sposób na utrzymanie trawnika zielonego i zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do wzrostu. Działania zraszaczy są bezpośrednio uzależnione od pogody i wilgotności, dlatego nie ma ryzyka, że ziemia zdąży wyschnąć lub przeciwnie, że zamieni się w błoto.

Korzystaj z uroków swojego ogrodu i kontroluj, co dzieje się na terenie posesji, gdy przebywasz poza nią. Inteligentne systemy świetnie sprawdzają się w domu – nic dziwnego, że obecnie sterowanie oświetleniem w ogrodzie czy automatyczne nawodnienie roślin powoli staje się standardem.

Decyzję o ich wdrożeniu warto podjąć już na etapie budowy domu czy projektowania trawników, co pozwoli odpowiednio zaprojektować instalacje i rozprowadzić okablowanie. Jednak nawet w istniejących ogrodach jest możliwość założenia systemów pozwalających na sterowanie ogrodem, np. w sposób bezprzewodowy.

Poznaj możliwości i ciesz się jeszcze większym komfortem wynikającym z posiadania inteligentnego domu z ogrodem.