Jak czyścić skórę domowym sposobem? Praktyczne porady

Skóra to materiał, który chętnie wykorzystujemy w naszym codziennym życiu. To właśnie z jej użyciem przygotowuje się buty, ubrania czy nawet elementy mebli (przede wszystkim, skóra naturalna dobrze sprawdza się jako tapicerka na fotele oraz kanapy, sofy itp.). Musisz jednak pamiętać, że sam zakup produktu wykonanego z tego materiału to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego trzeba wiedzieć, jak usuwać wszelkie zabrudzenia. Czym czyścić skórę naturalną? Poznaj praktyczne, sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie skóry, które zapewnią produktom wykonanym z jej użyciem wieloletnią żywotność. Do dzieła!

Jak czyścić skórę domowym sposobem?

Skóra naturalna i nie tylko. Dlaczego chętnie się ją wykorzystuje w codziennym życiu? Skórzane meble, ubrania, akcesoria i nie tylko

Skóra to nie tylko efektowny, ale także — a może nawet przede wszystkim — wytrzymały materiał, który już przez dłuższy czas cieszy się dużą popularnością z uwagi na swój elegancki wygląd. Jeśli szukamy sposobu na dobrze wyglądające meble czy ubrania, nierzadko w pierwszej kolejności zaczynamy myśleć właśnie o wyrobach wykonanych ze skóry.

Jest ona chętnie wykorzystywana podczas produkcji:

  • mebli,
  • obuwia,
  • odzieży,
  • dodatków (na czoło wysuwają się tu przede wszystkim portfele i torebki),

stanowiąc nieodłączny element naszego życia.

Jeśli jednak chcesz, aby skóra zachowała swoje piękno i cieszyła nasze oczy estetyką wykonania, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wymaga ona odpowiedniej oraz systematycznej pielęgnacji.

W naszym tekście będziemy zagłębiać się w tajniki dotyczące czyszczenia skóry, od pielęgnacji mebli skórzanych począwszy aż po utrzymanie butów i dodatków w doskonałym stanie. Dowiedzmy się zatem, jak skutecznie i bezpiecznie dbać o skórę.

Czyszczenie skóry w samochodzie

Skórzana tapicerka w samochodzie, chociaż wygląda pięknie i elegancko, jest podatna na wiele zabrudzeń i ścieranie, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi lub zwierzętami… lub po prostu sam sporo jesz w aucie. Takie zabrudzenia jak na przykład:

  • kurz,
  • błoto,
  • plamy po napojach,
  • resztki jedzenia

to tylko niektóre z potencjalnych problemów. Ponadto, skóra jest wrażliwa na zacieki od jeansów i innych ciemnych materiałów.

Czym czyścić skórę? Poniżej znajdziesz sposoby na to, jak należy odpowiednio dbać o skórę, zarówno na co dzień, jak i przy kompleksowym czyszczeniu:

  • odkurzanie,
  • szczotkowanie,
  • stosowanie preparatów czyszczących skórę.

Odkurzanie

Aby rozpocząć czyszczenie skóry, rozpocznij od dokładnego odkurzenia tapicerki. Skorzystaj z wąskiej końcówki odkurzacza, aby dotrzeć w ten sposób do trudno dostępnych miejsc, na przykład szczelin między fotelami. Dzięki temu będziesz w stanie usunąć większość kurzu i brudu, które znajdują się na powierzchni skóry naturalnej.

Wyszczotkowanie

Następnie, tzn. po odkurzeniu, przystąp do delikatnego czesania skóry z wykorzystaniem miękkiej szczotki. Upewnij się, że używasz szczotki o odpowiedniej twardości, aby nie naruszyć struktury skóry. Czesanie pomoże usunąć zarówno drobne zabrudzenia, jak i tłuszcz.

Użycie preparatu do czyszczenia

Teraz jest moment, aby użyć specjalnego preparatu do czyszczenia skóry. Sprawdź etykietę danego produktu i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, szczególnie jeśli chodzi o proporcje rozcieńczania. Niektóre środki są dostępne w sprayu, co ułatwia ich aplikację. Dokładnie przetrzyj całą tapicerkę miękką szmatką lub gąbką nasączoną środkiem. Takie działanie pozwoli Ci pozbyć się zabrudzeń, plam, a nawet zafarbowanych obszarów skóry.

Czyszczenie skóry. Naturalne preparaty… a może domowe sposoby do pielęgnacji skóry?

Jeżeli wolisz unikać gotowych preparatów chemicznych, możesz sięgnąć po naturalne środki czystości. To również jest dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o regularne czyszczenie skóry. Przykładem jest szare mydło rozcieńczone wodą. Szare mydło jest:

  • łagodne,
  • hipoalergiczne,
  • skuteczne w usuwaniu zabrudzeń z powierzchni skóry.

Innym naturalnym rozwiązaniem jest mieszanka złożona z oliwy z oliwek oraz octu. Wystarczy połączyć pół szklanki oliwy z oliwek i trzy czwarte szklanki octu, a następnie wlać to do butelki ze spryskiwaczem. Tę mieszankę możesz użyć do spryskiwania tapicerki skórzanej w samochodzie, a następnie przetrzeć ją miękką ściereczką. Dodanie kilku kropel olejku eterycznego do mieszanki pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu.

Czyszczenie butów ze skóry. O czym trzeba pamiętać podczas pielęgnacji skórzanych butów?

Możemy z całą pewnością stwierdzić, że zapewne każdy z nas ma przynajmniej parę butów ze skóry. No i jeszcze do tego:

  • paski,
  • portfele,
  • torebki,
  • plecaki,

które też często brudzą się i się zużywają. Ale o tym za chwilę. Teraz skupmy się na butach.

Suszenie mokrych butów

Jeśli Twoje buty ze skóry są mokre, nie próbuj ich wysuszać przy użyciu kaloryferów czy suszarek do włosów, bo to może je zniszczyć. Lepiej zostaw je w chłodnym i przewiewnym miejscu, z dala od źródeł ciepła, żeby wyschły naturalnie. Jeżeli potrzebujesz, możesz wypełnić wnętrze butów gazetą, żeby przyspieszyć wchłanianie wilgoci.

Usuwanie śladów soli i piasku

Jeśli na twoich skórzanych butkach widać plamy soli lub piasku, pozbądź się ich, nasączając miękką ściereczkę octem i delikatnie przecierając powierzchnię. Następnie, dobrze wysusz buty, stawiając je na co najmniej kilka godzin w suchym i ciepłym miejscu. Taki zabieg pozwoli pozbyć się białych plam, które zostawiają sól często stosowaną na zimowych chodnikach.

Codzienna pielęgnacja. Czy jest taka trudna, jak niektórym się wydaje?

Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację skórzanych butów, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Na szczęście, samo czyszczenie nie jest tak trudne, jak mogłoby się niektórym wydawać… ale kluczem do sukcesu jest systematyczne działanie:

  • po zdjęciu butów usuń zbędny kurz oraz brud za pomocą miękkiej szczoteczki lub ściereczki,
  • jeśli jest to konieczne, przetrzyj powierzchnię butów z wykorzystaniem wilgotnej ściereczki, aby usunąć w ten sposób drobne zabrudzenia,
  • po wyczyszczeniu i wysuszeniu butów użyj kremu lub balsamu do skóry. Dobrej jakości produkt nawilża oraz chroni skórę przed wysuszeniem i pękaniem. Nakładaj go równomiernie, unikając nadmiernego zużycia,
  • warto zabezpieczyć buty szczególnie narażone na wilgoć za pomocą preparatu hydrofobowego, który ochroni skórę przed deszczem i śniegiem. Pamiętaj jednak, aby zastosowane produkty były odpowiednie do danego rodzaju skóry.

Last but not least, ważne jest nie tylko to, czym czyścić skórę, ale także odpowiednie przechowywanie obuwia skórzanego. Jeżeli chcesz zachować buty skórzane w odpowiednim stanie, najlepiej używać drewnianych wkładek do butów, które pomagają w utrzymaniu ich kształtu i pochłaniają wilgoć.

Skórzane dodatki

W przypadku skórzanych dodatków, takich jak:

  • portfele,
  • torebki,
  • paski,

powinieneś/powinnaś dbać o nie w podobny sposób jak o buty. Staraj się utrzymywać je w czystości, chronić przed wilgocią i zbyt silnym słońcem, oraz regularnie nawilżać skórę odpowiednimi preparatami.

Czyszczenie mebli skórzanych

Wiesz już, jak podejść do pielęgnacji skóry na obuwiu. A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o meble tapicerowane, np. narożniki? Cóż, jest to o tyle ważne, że uchodzą one za prestiżowy element wyposażenia wnętrz. To właśnie dlatego nie powinniśmy dziwić się, że skórzane meble wymagają utrzymania w nienagannym stanie.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku obuwia, również w odniesieniu do mebli niewłaściwa pielęgnacja to czynnik, który może wyraźnie przyspieszyć zużycie skóry i spowodować utratę jej naturalnego blasku. Poniżej opisujemy pokrótce, co należy zrobić, by móc skutecznie zadbać o meble tapicerowane skórą. Jak się za chwilę przekonasz, czyszczenie skóry naturalnej na meblach nie różni się mocno od konserwacji butów.

Odkurzanie i szczotkowanie

Zacznij dbać o swoje skórzane meble, począwszy od regularnego odkurzania ich za pomocą miękkiej szczotki do tapicerki. Pozbywaj się:

  • kurzu,
  • sierści zwierząt,
  • wszelkich innych rodzajów zabrudzeń, w tym na przykład resztek po jedzeniu.

Następnie, delikatnie przeczyszczaj skórę, aby rozprowadzić naturalne oleje i uniknąć przesuszenia.

Czyste meble skórzane

Czyste meble skórzane

Przecieranie skórzanej powierzchni wilgotną ściereczką

Możesz (a właściwie, powinieneś) też regularnie przecierać meble skórzane wilgotną szmatką. Jeśli będziesz często to robić, unikniesz wówczas gromadzenia się kurzu i brudu. Warto skorzystać z wody destylowanej, żeby nie zostawić żadnych soli.

Użycie specjalnych środków

Jeśli na meblach masz trudniejsze do wywinięcia plamy lub brudy, dobrze jest użyć specjalnego środka do czyszczenia skóry. Zanim jeszcze dokonasz zakupu takiego produktu, sprawdź koniecznie, czy nadaje się do naturalnej skóry i zastosuj według instrukcji producenta. Pamiętaj, żeby nie przesadzać z ilością preparatu, bo to może zaszkodzić.

Lepiej unikać używania płynów do czyszczenia zawierających alkohol lub rozpuszczalniki, bo one mogą spowodować uszkodzenia, przesuszenie lub matowienie skóry. Jeśli nie jesteś pewien, jaki środek będzie odpowiedni, skonsultuj się z producentem mebli lub poproś o pomoc specjalistę.

Kanapa ze skóry

Kanapa ze skóry

Zabezpieczenie skóry naturalnej przed promieniami słonecznymi (promieniowanie UV)

Naturalna skóra używana do tapicerki mebli jest delikatna i podatna na promienie UV, dlatego najlepiej unikać umieszczania skórzanych mebli w miejscach, gdzie padają na powierzchnię skóry naturalnej promienie słoneczne.

Jeśli jednak nie masz innego wyboru i meble muszą być wystawione na działanie słońca, możesz zastosować osłony okienne lub zasłony, które pomogą zminimalizować wpływ promieni słonecznych na skórę mebli. Osłony okienne lub zasłony będą pełnić funkcję ochronną, blokując bezpośrednie światło słoneczne i zapewniając ochronę skórze przed negatywnym działaniem promieni UV.

Czym czyścić skórę naturalną i skórzaną tapicerkę? O czym pamiętać podczas czyszczenia skóry? Podsumowanie

Jeżeli będziesz odpowiednio czyścić meble skórzane, a także skórzane buty, ubrania czy akcesoria, możesz przez długi czas zachować jej piękno i użyteczność na długie lata. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest w takiej sytuacji regularna pielęgnacja oraz ostrożność.

Ważne jest przestrzeganie zaleceń producentów odnośnie konkretnych produktów oraz pamiętanie o delikatności. Nie zapominajmy też, że naturalne środki czystości, w tym na przykład:

  • szare mydło,
  • mieszanka oliwy z oliwek,
  • octu,

mogą być równie skuteczne jak produkty dostępne w sklepach.

Warto poświęcić czas na pielęgnację skóry, ponieważ dobrze utrzymana powierzchnia z niej wykonana może skutecznie dodać luksusu i elegancji do naszego codziennego życia. Dzięki właściwej opiece skórzane przedmioty w naszym otoczeniu będą w doskonałym stanie, ciesząc nas swoim wyglądem i funkcjonalnością.