Jak dbać o kostkę brukową?

Kostka brukowa to rodzaj nawierzchni, który cieszy się od lat dużym zainteresowaniem. Wykorzystuje się ją np. w celu wykończenia posesji w domu jednorodzinnym. Kostka brukowa cechuje się wysokim poziomem wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz eleganckim wyglądem. Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że konieczna jest pielęgnacja tego materiału. Jak dbać o kostkę brukową? O czym należy pamiętać podczas czyszczenia kostki brukowej? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj tekst — z pewnością się nie zawiedziesz.

Jak dbać o kostkę brukową?

Kostka brukowa — pielęgnacja. Dlaczego jest to ważne?

Kostka brukowa to typ nawierzchni, który zwraca na siebie uwagę z powodu wyglądu oraz wytrzymałości na uszkodzenia.

Jednocześnie, jej powierzchnia jest każdego dnia narażona na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Naturalną konsekwencją są zatem:

  • zawilgocenia,
  • plamy,
  • zacieki,
  • wyblaknięcie kolorów wynikające z długotrwałego oddziaływania promieni słonecznych,
  • osady wapienne.

Czyszczenie kostki brukowej — o czym należy pamiętać?

Jak powinno wyglądać czyszczenie kostki brukowej? Istnieje kilka działań, o których warto pamiętać:

  • mycie kostki brukowej,
  • usuwanie plam,
  • impregnacja kostki brukowej,
  • usuwanie chwastów,
  • usuwanie rys.

Mycie kostki brukowej

Regularne mycie powierzchni podłoża to absolutna podstawa, jeśli chodzi o pielęgnację tej nawierzchni. Chcesz, by działanie było skuteczne? W takim razie zdecyduj się na czyszczenie kostki brukowej, posługując się w tym celu myjką ciśnieniową ze specjalną przystawką (dyszą).

Z użyciem myjki ciśnieniowej można usunąć takie zabrudzenia jak np. kurz, pozostałości produktów spożywczych czy różnego rodzaju naloty roślinne oraz mech.

W przypadku takich poważniejszych problemów jak np. zacieki po farbie, kleju czy zaprawie murarskiej, zadanie może wydawać się bardziej skomplikowane. Tak czy inaczej, można usunąć także trudne zabrudzenia, wykorzystując odpowiednie detergenty czyszczące — powinny one zawierać m.in. kwas nieorganiczny. Po naniesieniu takiego płynu przystępujemy do standardowych działań, przez co rozumie się szorowanie.

Mycie kostki brukowej z użyciem myjki

Mycie kostki brukowej z użyciem myjki

Usuwanie plam

Tłuste plamy to częsty problem, który pojawia się podczas mycia kostki brukowej. W jaki sposób można temu zaradzić? Jednym z rozwiązań jest użycie… piasku.

Taka metoda działania może wydawać się nieoczywista, ale piasek w rzeczywistości ma właściwości, które pozwalają mu absorbować tłuszcze. Dopiero potem można przystąpić do czyszczenia kostki.

Impregnacja kostki brukowej

Impregnacja nawierzchni z kostki brukowej to metoda, która umożliwia przedłużenie żywotności tego budulca. Jest to możliwe, ponieważ impregnat zapobiega wnikaniu przez kostkę brukową:

  • wilgoci,
  • zanieczyszczeń.

Dzięki temu możemy uczynić nawierzchnię odporną na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Jednocześnie, powinna ona zachować dotychczasowy wygląd, dzięki czemu nie musimy obawiać się o utratę walorów estetycznych — a te w np. w przypadku posesji z przydomowym ogródkiem mogą być spore. Aby było to możliwe, upewnij się, że wybrany przez Ciebie impregnat zawiera preparaty hydrofobowe.

Oprócz tego ważne jest wykorzystanie środków impregnujących w celu ochrony szczelin znajdujących się między poszczególnymi elementami nawierzchni. Znajdujące się pomiędzy kostką szczeliny to idealne siedlisko dla różnego rodzaju zanieczyszczeń, liści lub igieł w zależności od tego, czy w pobliżu rosną drzewa i krzewy liściaste lub iglaste.

Jeśli chodzi o impregnację, warto pamiętać, że ten sposób działania pozwala ochronić nawierzchnię kostki nie tylko przed wodą, ale także innymi płynami, do których zalicza się w szczególności olej silnikowy czy tłuszcz z oleju wykorzystywanego podczas smażenia potraw na grillu.

Jeśli zatem na Twojej posesji znajduje się miejsce przeznaczone dla samochodu i/lub planujesz urządzać biesiady w okresie wiosenno-letnim, impregnacja może okazać się nie tylko zalecana, ale wręcz konieczna.

Last but not least, impregnacja pozwala ochronić kostkę brukową przed niekorzystnym wpływem, jakie mogą wywrzeć na podłoże niskie temperatury.

Usuwanie chwastów

Jeśli chcemy zadbać o stan kostki brukowej, powinniśmy przeprowadzać również odchwaszczanie. Zadanie to nie jest proste (wyrywanie roślin znajdujących się w trudno dostępnych miejscach to spore wyzwanie), ale można ułatwić sobie je znacznie ułatwić poprzez zastosowanie chemicznych środków o działaniu chwastobójczym — na rynku dostępne jest wiele produktów z tej kategorii.

Usuwanie chwastów z kostki brukowej

Usuwanie chwastów z kostki brukowej

Usuwanie rys

Rysy pojawiające się na kostce brukowej to dość częsty problem. Można usunąć te defekty poprzez wypiaskowanie. Taki stan rzeczy wynika z prostego faktu: w sytuacji, gdy potraktujemy kostkę brukową mieszaniną piasku i wody (powinna być ona podawana z odpowiednio wysokim ciśnieniem), możemy zetrzeć zewnętrzną, pokrytą rysami warstwę podłoża.

Jeśli dodatkowo poddamy bruk impregnacji, ochronimy ją na przyszłość.

Jak często powinno się czyścić kostkę brukową?

Kluczem do poprawnego czyszczenia kostki brukowej jest regularność. Jeśli chcesz, by nawierzchnia utrzymała swój pierwotny wygląd, zadbaj o to, by mycie odbywało się co najmniej trzy razy rocznie. Oczywiście, w sytuacji, gdy:

  • pogoda np. w okresie jesiennym lub wiosennym jest wyjątkowo deszczowa,
  • w pobliżu nawierzchni z kostki brukowej znajdują się drzewa,

warto przeprowadzać czyszczenie kostki brukowej częściej, np. cztery czy pięć razy dziennie.

To, jakie działania należy podjąć podczas konserwacji kostki brukowej, jest uzależnione od pory roku. I tak, należy:

  • przystąpić do usuwania mchu, błota, chwastów i pozostałości po roślinach w okresie wiosennym. Aby móc skutecznie wykonać to zadanie, zaleca się wykorzystanie do tego celu kosy spalinowej. Taki stan rzeczy wynika z prostego faktu: w wielu tego typu urządzeniach można zamontować tarczę drucianą, która jest przeznaczona do usuwania (wydłubywania) pozostałości po roślinach znajdujących się w trudno dostępnych miejscach,
  • zadbać o impregnację powierzchni jesienią. O tej porze roku ważne jest również regularne usuwanie liści z kostki brukowej,
  • systematycznie odśnieżać nawierzchnię.

Czyszczenie kostki brukowej a środki chemiczne — czy to dobry pomysł?

Jeśli chodzi o pielęgnację nawierzchni wykonanej z kostki, stosowanie mieszanin z dodatkiem detergentu chemicznego to metoda, która charakteryzuje się wysoką skutecznością. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, gdy chcemy usunąć zabrudzenia z dużej powierzchni.

Zanim jednak zdecydujesz się na to, by wykonać oprysk chemiczny, musisz pamiętać o tym, by zachować ostrożność. W pierwszej kolejności trzeba pamiętać, że nierozważne stosowanie środków chemicznych podczas czyszczenia kostki brukowej może zaszkodzić naszemu zdrowiu, a także roślinom znajdującym się w pobliżu.

To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ niektóre substancje, w tym na przykład herbicydy, mogę negatywnie oddziaływać na samą nawierzchnię. Jednym z negatywnych konsekwencji jest matowienie jej powierzchni, a także ryzyko powstania przebarwień itp.

Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia nawierzchni, należy dobrze zapoznać się zatem z:

  • zaleceniami producenta kostki brukowej,
  • informacjami dotyczącymi używania danego detergentu czyszczącego.

I w jednym, i w drugim przypadku można je zazwyczaj znaleźć na opakowaniu lub w informacji dołączonej do produktu.

Czyszczenie kostki brukowej specjalistyczną myjką

Czyszczenie kostki brukowej specjalistyczną myjką

Czyszczenie kostki poprzez zdrapywanie zabrudzeń — czy jest dobry pomysł?

Mogłoby się wydawać, że w usuwaniu plam i różnego rodzaju zabrudzeń skuteczne będzie zdrapywanie z użyciem nożyka czy papieru ściernego. Owszem, takie działania jest skuteczne, z drugiej jednak strony może doprowadzić do naruszenia struktury kostki brukowej.

Użycie tak radykalnych rozwiązań, jak np. wspomniany nożyk, pomoże wprawdzie oczyścić powierzchnię, ale wylejemy w ten sposób dziecko z kąpielą, niszcząc jej dotychczasowy wygląd.

Jak dbać o kostkę brukową? Podsumowanie

Kostka brukowa to rodzaj podłoża, które może służyć przez wiele lat, stanowiąc ważny element wystroju posesji. Aby jednak było to możliwe, niezbędne jest odpowiednie czyszczenie nawierzchni.

Podczas konserwacji szczególnie ważne są takie metody jak np. regularne mycie kostki brukowej w celu usuwania zanieczyszczeń. Można w tym celu posługiwać się myjką ciśnieniową. Oprócz tego niezbędna jest również właściwa impregnacja kostki brukowej. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z ryzykiem zatracenia eleganckiego wyglądu powierzchni podłoża, a w niektórych przypadkach nawet jego zniszczeniem.