Jak dbać o ogród w czasie upałów? Kiedy podlewać rośliny?
Podczas upałów zapotrzebowanie roślin na wodę gwałtownie rośnie. Szczególnej troski wymagają gatunki podatne na niedobór wody. Przeczytaj, jak w tym okresie powinno wyglądać podlewanie roślin – o jakiej porze podlewać rośliny, jakiej wody używać i czy stosować jakąś konkretną technikę nawadniania. Wyjaśnimy także, na jakie inne aspekty pielęgnacji ogrodu należy zwrócić szczególną uwagę w czasie upalnej pogody.
Spis treści
Podlewanie ogrodu podczas upałów – o czym należy pamiętać?
O jakiej porze podlewać rośliny w czasie upałów?
Należy unikać podlewania roślin w godzinach, kiedy słońce operuje najsilniej. Róbmy to najlepiej wcześnie rano (do godz. 8.00) lub późnym wieczorem (nie wcześniej niż o 18:00), aby ograniczyć parowanie wody.
Dlaczego nie należy podlewać roślin w godzinach okołopołudniowych?
W upalne dni stanowczo zabronione jest podlewanie roślin w południe oraz wczesnym popołudniem, gdyż może to powodować u nich stres fizjologiczny (powodem są znaczne różnice temperatur, zwłaszcza gdy używamy zimnej wody). Zamoczenie zielonych części roślin często powoduje ich poparzenie, gdyż krople wody pozostałe np. na liściu zadziałają jak soczewka skupiająca promienie słoneczne.
Kolejnym ważnym powodem są grzybowe i bakteryjne choroby roślin. Duża ilość wody w połączeniu z wysoką temperaturą to idealne środowisko do rozwoju różnych patogenów (dlatego tym bardziej istotne jest, by unikać częstego moczenia nadziemnych części roślin). Co więcej, podlewanie przy dużym narażeniu na światło słoneczne, może prowadzić do uszkodzenia, a nawet opadnięcia kwiatów.
Za tym, by podlewać rośliny rano lub wieczorem, przemawiają również względy ekonomiczne. W godzinach okołopołudniowych jest na tyle gorąco, że podłoże bardzo szybko wysycha. Większość wody zdążyłaby po prostu wyparować, zanim rośliny mogłyby ją pobrać, a więc zmarnowalibyśmy zarówno wodę, jak i nasz czas na podlewanie.
Jeśli latem chcemy się cieszyć pięknym ogrodem, a nie mamy możliwości podlewania roślin systematycznie i w odpowiednich ilościach, to pozostaje nam posadzić wyłącznie gatunki odporne na niedostatek wody. Będą to na przykład: świerk kłujący, sosna, jałowiec, berberys, bez, brzoza, lawenda, nagietek czy różne trawy ozdobne.
Jakiej wody używać do podlewania?
Woda wodociągowa raczej nie zaszkodzi roślinom, choć oczywiście, najlepsza jest deszczówka. Gromadzenie deszczówki to rozwiązanie bardzo ekonomiczne i ekologiczne. Warto zainwestować w duże beczki, do których w czasie deszczu odprowadzana będzie woda, np. z dachów budynków (wymaga to połączenia rurami z systemem rynien). W miarę możliwości nawadniajmy rośliny wodą, która nie jest zbyt zimna. W przeciwnym razie rośliny mogłyby doznać szoku termicznego.

Gromadzenie deszczówki
Jaką technika podlewania roślin będzie najlepsza na upały?
Najważniejsza zasada w okresie upałów brzmi: nawadniajmy nie rośliny, ale glebę, w której rosną (wyjątek stanowi trawnik)! Używajmy większych ilości wody, aby miała ona szansę dotrzeć do głębszych warstw podłoża (na co najmniej 10 cm). Na nadmiar wody należy uważać głównie w przypadku roślin rosnących w donicach (pojemnik powinien mieć warstwę drenażu i otwory w dnie umożliwiające odprowadzanie wilgoci, której kwiat aktualnie nie potrzebuje.
Rośliny uprawiane w ogrodzie należy podlewać rozproszonym strumieniem wody (konewką z sitkiem lub szlauchem z rozpylaczem). Dzięki temu nie wypłukamy gleby ani nie uszkodzimy delikatnych części rośliny. Szczególną uwagę zwróćmy na okazy kwitnące, aby nie doprowadzić do opadnięcia ich kwiatów.
Na technikę podlewania roślin ma również wpływ rodzaj gleby, na której rosną. Suche, lekkie podłoże będzie wymagało dostarczenia znacznie większych ilości wody niż gleba ciężka, gliniasta, która dobrze gromadzi wilgoć. Podlewanie roślin rosnących na lekkich podłożach powinno także odbywać się częściej, gdyż woda szybko wsiąka do głębokich warstw takich gleb, skąd korzenie roślin mogą nie być w stanie jej pobrać (dotyczy to zwłaszcza gatunków o płytkim systemie korzeniowym).
Zobacz: Susza w ogrodzie? Zobacz rośliny niewymagające częstego podlewania
Czy chłonność gleby można zwiększyć? Tak, jest to możliwe m.in. poprzez ściółkowanie oraz kompostowanie, które ogranicza parowanie wody. Można też sięgnąć po specjalne hydrożele pomagające zmagazynować wilgoć w podłożu. Dzięki temu rośliny nie potrzebują tak częstego podlewania i możliwe jest oszczędzanie wody.
Dobrym pomysłem może się też okazać system nawadniania kropelkowego. Wykorzystuje on węże gumowe z dużą ilością niewielkich dziurek, przez które systematycznie sączy się woda w niewielkich ilościach. Aby takie podlewanie ogrodu było efektywne, system musi być włączony przez dłuższy czas. Można więc odkręcić wodę np. na całą noc. Ten sposób podlewania przydaje się również, gdy chcemy wyjechać na urlop – można zakupić specjalny czujnik wilgotności podłoża, który w razie potrzeby uruchomi system nawadniania roślin.
Pielęgnacja ogrodu w okresie upałów
Zadbaj o ochronę roślin podczas upałów!
Warto chronić rośliny przed oddziaływaniem wysokich temperatur. Jedną ze skutecznych, a jednocześnie prostych metod, jest cieniowanie. Możemy osłonić nasze okazy np. za pomocą parasola ogrodowego, parawanu lub wykorzystać naturalne osłony, takie jak wyższe drzewa i krzewy. Inna metoda zakłada wykorzystanie mikrozraszaczy bądź dysz, które rozpylają w powietrzu wodę. Delikatna mgiełka, parując, ochładza przestrzeń wokół roślin.
Pamiętaj również, że system korzeniowy jest bardziej wrażliwy na wysoką temperaturę niż łodygi, liście czy kwiaty. Ochrona roślin powinna zatem obejmować pokrycie gleby warstwą ściółki (np. słomą, skoszoną trawą, korą drzewną, liśćmi) lub włókniną/ matą szkółkarską. Można też ułożyć jasne kamienie, które będą odbijać światło słoneczne. Chwasty należy usuwać regularnie, aby rośliny nie miały rywali w dostępie do wody. Gleba powinna zostać od czasu do czasu wzruszona, żeby nie tworzyła się skorupa. Unikajmy też strzyżenia roślin w czasie upalnej pogody.
Szczególnie należy uważać na rośliny uprawiane w donicach. Ścianki czarnych, plastikowych albo metalowych pojemników intensywnie się nagrzewają, więc nie powinno się stawiać ich na słońcu. W ogóle doniczki powinny być zestawiane z balkonów czy parapetów w porach najsilniejszego nasłonecznienia, aby rośliny nie więdły.
Jak pielęgnować trawnik w czasie upałów?
W upalne dni trawnik nie powinien być nisko skoszony, aby źdźbła nie były narażone na wysychanie. Optymalna wysokość koszenia będzie o 2-3 cm większa niż zwykle. Nie należy też kosić w godzinach największego nasłonecznienia (najlepiej robić to w pochmurne dni). Podlewanie trawnika najlepiej wykonywać codziennie, wcześnie rano. Powinno być ono na tyle obfite, aby umożliwić wsiąknięcie wody na mniej więcej 15 cm. O ile jest to możliwe, nawadniajmy trawnik letnią wodą.
Jak dbać o oczko wodne w czasie upałów?
Upały to czas, kiedy często mamy do czynienia z inwazją glonów w oczku wodnym. Aby uniknąć tego problemu, konieczne jest efektowne filtrowanie wody. Należy dobrać odpowiedni filtr oraz pompę odpowiedniej mocy. Pomocne okażą się też chemiczne preparaty do oczyszczania wody oraz metody mechaniczne (wyławianie glonów za pomocą specjalnych siatek).

Rośliny odporne na suszę
Jak dbać o ogród podczas upałów? Podsumowanie
Sposób podlewania powinien być dostosowany do aktualnych warunków pogodowych. Najważniejsza rzecz, o której należy pamiętać podczas upałów, to nawadnianie w godzinach najmniejszego nasłonecznienia, aby rośliny nie ulegały poparzeniu. Jeżeli będziemy podlewać ogród zbyt skąpo, nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów, bo wówczas woda szybko wysycha. Rośliny warto chronić przed przesychaniem poprzez cieniowanie oraz ściółkowanie gleby. Poza tym upały to okres, kiedy trzeba zwrócić wyjątkową uwagę na pielęgnację trawnika oraz oczka wodnego.